روز جهانی غذا ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟

روز جهانی غذا امسال

تاریخ روز جهانی غذا در سال 1401

روز جهانی غذا

هر ساله روز جهانی غذا در بیش از 130 کشور گرامی داشته می‌شود. در این مطلب می‌گوییم تاریخ روز جهانی غذا در سال 1402 چه روزی است و چه اهمیتی دارد.


روز جهانی غذا ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟

تاریخ دقیق روز جهانی غذا در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی غذا سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

دوشنبه، ۲۴ مهر ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۷/۲۴


تاریخ دقیق روز جهانی غذا در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی غذا سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Monday, October 16, 2023

2023-10-16


تاریخ دقیق روز جهانی غذا در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی غذا سال 1445 در تقویم قمری مصادف است با:

الاثنین‬، ٣٠ ربيع الاول ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۳/۳۰


روز جهانی غذا

روز جهانی غذا هر سال در 16 اکتبر مقارن با 24 مهر برای گرامیداشت روزی که سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در سال 1945 تأسیس شد، برگزار می شود. تمرکز اصلی این روز مقابله با گرسنگی جهانی و تلاش برای ریشه کن کردن گرسنگی در سراسر جهان است. در سال 2022، روز جهانی غذا در یکشنبه خواهد بود. این روز توسط همه کشورهای عضو سازمان ملل جشن گرفته می شود. این رویداد جهانی روزی را برای آگاهی جهانی و اقدام جمعی برای مبارزه با موضوع گرسنگی و اهمیت رعایت رژیم های غذایی سالم برای همه را نشان می دهد.

تاریخچه روز جهانی غذا


تاریخچه روز جهانی غذا

روز جهانی غذا در نوامبر 1979 میلادی به پیشنهاد دکتر پال رومانی وزیر کشاورزی و غذای سابق کشور مجارستان انتخاب شد. این روز به تدریج به فرصتی برای افزایش آگاهی و اطلاع رسانی عمومی در مورد گرسنگی، سوء تغذیه، پایداری و تولید غذا تبدیل شد. از آن زمان تا کنون کشورهای زیادی هر ساله این روز را گرامی داشته و به موضوعات مرتبط برای بهبود غذا در کنار استفاده صحیح از آب و خاک می‌پردازند.

هر روزه میلیون ها نفر هر روز گرسنه می شوند، در حالیکه مقادیر زیادی غذا از بین می رود. غذا یا در حین تولید یا حمل و نقل فاسد می شود و یا در سطل های زباله خانوارها، خرده فروشان یا رستوران ها ریخته می شود. روز جهانی غذا به مقابله با این موضوع اختصاص دارد.


اهمیت روز جهانی غذا

روز جهانی غذا نه تنها برای جشن گرفتن غذاهای شگفت انگیزی است که هر روز می خوریم، بلکه برای گسترش آگاهی در مورد کسانی که برای دریافت حتی یک وعده غذایی در روز تلاش می کنند، مشخص شده است. اختصاص یک روز از تقویم به این موضوع برای آگاهی و اقدام جهانی نسبت به کسانی که از گرسنگی رنج می برند و همچنین به تاکید بر ریشه کنی گرسنگی، تضمین امنیت غذایی و رژیم‌های غذایی مغذی برای همه می‌پردازد.

در کنار موارد گفته شده بسیاری از موضوعات روز در طول سال ها حول محور کشاورزی و سرمایه گذاری در این بخش برای افزایش تولید می چرخید. سرمایه گذاری در کشاورزی در کنار آموزش و بهداشت می تواند به تغییر وضعیت گرسنگی کمک کند. جهان امروز با دو مشکل بزرگ مواجه است. یکی مسئله ارائه یک رژیم غذایی سالم است که بر افراد ثروتمند و فقیر تأثیر می گذارد و باعث ایجاد مشکلاتی در سبک زندگی مانند چاقی، دیابت می شود. از سوی دیگر مسئله گرسنگی وجود دارد که منجر به سوء تغذیه، مرگ و رشد غیرطبیعی در کودکان می شود.

روز جهانی غذا به شهروندان یادآوری می‌کند باید با حمایت از تولیدکنندگان محلی، استفاده عاقلانه‌تر از منابع زمین، پیروی از رژیم‌های غذایی مغذی و متنوع، و تغییر اقدامات روزمره با هدف کاهش ضایعات و اتخاذ سبک زندگی پایدارتر، طرز فکر جدیدی اتخاذ کنند. مردم نسبت به این واقعیت که میلیون ها نفر گرسنه هستند، حساسیت زدایی و قطع ارتباط شده اند. احترام گذاشتن به غذای ما به معنای احترام گذاشتن به افرادی است که به ما غذا می دهند، کشاورزان، منابعی که برای تولید آن صرف شده اند، و افرادی که از آن غذا می خورند.


شعار روز جهانی غذا در سال 1402

روز جهانی غذا هر سال موضوع متفاوتی را به عنوان شعار برای تمرکز بر مناطقی که نیاز به اقدام و ارائه یک هدف مشترک دارند، در نظر گرفته است. موضوع امسال “غذای ایمن تر، سلامتی بهتر” است. دسترسی به غذای ایمن برای سلامت و رفاه مردم، حیوانات و محیط زیست ضروری است. تنها زمانی که غذا بی خطر باشد، می توانیم از ارزش غذایی آن و فواید روانی و اجتماعی مشترک یک وعده غذایی بی خطر بهره مند شویم.


سخن آخر

در این پست از آلامتو به تاریخ روز جهانی غذا و تاریخچه آن پرداختیم. غذا را می‌توان از ضروریترین نیازهای روزمره هر انسانی نام برد که متاسفانه به طور برابر در جوامع قابل دسترس نیست. روز جهانی غذا در کنار توجه به تولید و ارائه غذا با کیفیت به موضوع تقسیم عادلانه آن در جهان نیز می‌پردازد. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد