تاریخ روز جهانی قهوه در سال 1401 کی و چه روزی است؟


تاریخ روز جهانی قهوه در سال 1401 کی

روز جهانی قهوه

قهوه از محبوب ترین نوشیدنی‌های برای اغلب مردم است. در ادامه تاریخ روز جهانی قهوه در سال 1401 را می‌گوییم و به تاریخچه پیدایش این روز می‌پردازیم.


تاریخ روز جهانی قهوه در سال 1401 کی و چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهانی قهوه در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی قهوه سال 1401 در تقویم شمسی مصادف است با:

شنبه، ۹ مهر ۱۴۰۱

۱۴۰۱/۰۷/۰۹


تاریخ دقیق روز جهانی قهوه در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی قهوه سال 2022 در تقویم میلادی مصادف است با:

Saturday, October 1, 2022

2022-10-01


تاریخ دقیق روز جهانی قهوه در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی قهوه سال 1444 در تقویم قمری مصادف است با:

‫السبت، ٤ ربيع الاول ١٤٤٤

۱۴۴۴/۰۳/۰۴


روز جهانی قهوه

هر ساله روز جهانی قهوه در اول اکتبر به منظور ترویج مصرف قهوه و به رسمیت شناختن تلاش‌های افراد مرتبط با این صنعت گرامی داشته می شود. این روز توسط کشورهای عضو سازمان بین المللی قهوه (ICO)، انجمن های مختلف قهوه و دوستداران قهوه از سراسر جهان جشن گرفته می شود.

نمی توان انکار کرد که ما برای هر حالتی قهوه می خوریم. گفته می شود که قهوه فواید زیادی برای سلامتی دارد، در واقع می تواند تمرکز را بهبود بخشد. به همین دلیل، روزانه بیش از 2.25 میلیارد فنجان قهوه در جهان مصرف می شود. بنابراین، برای تبلیغ قهوه به عنوان یکی از محبوب ترین نوشیدنی ها، روز جهانی قهوه در اول اکتبر هر سال جشن گرفته می شود. روز جهانی قهوه فرصتی برای حمایت و به رسمیت شناختن تلاش سخت میلیون‌ها کشاورز است که نوشیدنی‌های جادویی در اختیار ما قرار می‌دهند. قهوه در صورت مصرف محدود فواید سلامتی متعددی دارد. با این حال، قهوه بیش از حد ممکن است منجر به عوارض جانبی مختلفی شود.

روز جهانی قهوه


تاریخچه روز جهانی قهوه

روز جهانی قهوه بهترین زمان برای نگاهی به تاریخچه طولانی این نوشیدنی است. تصور می شود که خواص دانه های قهوه برای اولین بار در اتیوپی کشف شده است. داستان از این قرار است که یک گله‌دار بز قرن نهم متوجه اثرات تحریک‌کننده آنها روی بزهایش شد و شروع به آزمایش کرد.

نوشیدن قهوه در ابتدا در جهان عرب رایج شد، احتمالاً از حدود قرن پانزدهم، و سپس در سراسر آسیا، سپس به ایتالیا و در سراسر اروپا و به قاره آمریکا گسترش یافت و در نهایت به فنجان قهوه ای که در حال حاضر در دست دارید!

در ایالات متحده، اصطلاح “روز ملی قهوه” برای اولین بار در سال 2005 به طور عمومی ذکر شد. در 3 اکتبر 2009، اصطلاح “روز بین المللی قهوه” توسط موزه غذا و نوشیدنی جنوب به طور عمومی برای جشن گرفتن این روز انتخاب شد. در سال 2014، جلسه ای از سوی سازمان بین المللی قهوه به پایان رسید تا اولین روز رسمی بین المللی قهوه را در میلان آغاز کند. اولین روز جهانی قهوه در 1 اکتبر 2015 جشن گرفته شد. از آنجایی که هیئت حاکمه خاصی وجود ندارد، به نظر می رسد برخی کشورها روز جهانی قهوه را در روزهای مختلف جشن می گیرند. 29 سپتامبر و 1 اکتبر رایج ترین هستند. البته 29 سپتامبر روز ملی قهوه در آمریکاست.


اهمیت روز جهانی قهوه

این روز از تلاش های میلیون ها کشاورز قدردانی می کند. این روز برای قدردانی از تلاش‌های افراد مرتبط با صنعت – کشاورزان، برشته‌کنندگان، باریستاها و صاحبان کافی‌شاپ جشن گرفته می‌شود. بسیاری از برندها در این روز تخفیف هایی را برای جشن گرفتن قهوه به عنوان یک نوشیدنی ارائه می دهند.

البته قهوه چیزی فراتر از یک نوشیدنی است. برای بسیاری از مردم، قهوه یک علاقه است. حتی خرده فرهنگ، زبان و سبک زندگی خود را دارد. و به همین دلیل است که روز جهانی قهوه برای یادگیری و جشن گرفتن آن ایده آل است!


مصرف قهوه در ایران

مصرف قهوه در ایران از قرن نهم شروع شد و در دوران صفویه رایج شد. تا قرن نوزدهم نوشیدنی غالب در بین اقشار جامعه در مناطق و طبقات اجتماعی مختلف، چای بود. در حال حاضر نیز قهوه ترک بیشتر از سایر انواع قهوه بین ایرانیان رواج دارد و علت آن را می‌توان محبوبیت مصرف آن بین ارامنه ایرانی دانست.


فواید قهوه

فواید قهوه بسیار فراتر از افزایش خواص کافئین دار است. قهوه می تواند به چربی سوزی کمک کند زیرا ثابت شده است که میزان متابولیسم را تا 11 درصد افزایش می دهد. نه تنها این، بلکه تقریباً یک نوشیدنی بدون کالری است، حداقل زمانی که سیاه، بدون شیر یا شکر مصرف شود.

قهوه همچنین حاوی تعدادی از مواد مغذی ضروری از جمله نیاسین، منیزیم (ویتامین B3)، پتاسیم، منگنز، اسید پانتوتنیک (ویتامین B5) و ریبوفلاوین (ویتامین B2) است. و اگر این کافی نباشد، تصور می شود که قهوه بزرگترین منبع آنتی اکسیدانی در رژیم غذایی غربی است.

همچنین ثابت شده است که قهوه عملکرد فیزیکی را به شدت افزایش می دهد. بر اساس تعدادی از مطالعات مختلف، قهوه ممکن است به افراد کمک کند تا عمر بیشتری داشته باشند. همچنین، با توجه به چیزی که در مطالعه ای که توسط دانشگاه هاروارد منتشر شده است، اشاره شده است، قهوه ممکن است برای کمک به مبارزه با افسردگی و همچنین ایجاد احساس شادی عمومی در افراد مفید باشد.


سخن آخر

امیدوارم این مطلب درباره تاریخ روز جهانی قهوه در سال 1401 و فواید مصرف آن مورد پسند شما واقع شده باشد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد