شهادت امام علی نقی (هادی) 1402 چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

شهادت امام هادی چندمه؟

تاریخ شهادت امام علی النقی

شهادت امام علی النقی

تاریخ شهادت امام علی النقی (هادی) در سال 1402 و شرحی از زندگینامه ایشان را در این مطلب از آلامتو می‌خوانید.


شهادت امام علی نقی (هادی) 1402 چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

تاریخ شهادت امام هادی در تقویم شمسی:

تاریخ شهادت امام علی النقی سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

دوشنبه، ۲۵ دی ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۱۰/۲۵


تاریخ شهادت امام هادی در تقویم قمری:

تاریخ شهادت امام علی النقی در تقویم قمری 1445 مصادف است با:

الاثنین‬، ٣ رجب ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۷/۰۳


تاریخ شهادت امام هادی در تقویم میلادی:

تاریخ شهادت امام علی النقی سال 2024 در تقویم میلادی مصادف است با:

Monday, January 15, 2024

2024-01-15


زندگینامه امام علی النقی

  • امام دهم
  • امام علی نقی الهادی (ع)
  • پدر: امام محمد تقی جواد (ع)
  • مادر: سمانه مغربیه
  • کنیه: ابوالحسن عسکری

ولادت امام علی النقی

در روز دوم رجب سال 212 هجری قمری در محلی به نام صریا در نزدیکی شهر مدینه به دنیا آمد.


امامت امام علی النقی

امام دهم (ع) نیز مانند پدرش در کودکی به مقام امامت رسید. شش ساله بود که پدرش امام محمد جواد را به شهادت رساندند. امام هادی (ع) از رهبران برجسته امت بود که با ظلم و ستم مبارزه کرد. او در برابر پادشاهان عصر خود موضعی شجاعانه و تزلزل ناپذیر گرفت. در این مدت امام علی النقی (ع) در نشر احکام و معارف اسلامی و معرفی مکتب جعفری و تربیت شاگردان و اصحاب ارجمند گام های بلندی برداشت. امام دهم (ع) نه تنها در مدینه به تعلیم و پاسداری از فرهنگ اسلامی پرداخت و هرگز از آشنایی مردم با حقایق دینی عقب نشینی نکرد، بلکه خستگی ناپذیر به امر به معروف و نهی از منکر پرداخت و در نهان و آشکار با آن مبارزه کرد.

دوران امامت امام دهم مصادف بود با افول قدرت امپراتوری عباسی. آنها مورد تهدید ترکان قرار گرفتند و مجبور شدند پایتخت را از بغداد به سامرا منتقل کنند.

همچنین بخوانید: گلچین اشعار تسلیت شهادت امام علی النقی الهادی (ع)

شهادت امام علی النقی


زندگی در دوران خلفای عباسی

پس از مرگ مأمون، معتصم جانشین او شد و بعدها خلیفه واثق نیز به دنبال او رفت. در پنج سال اول حكومت واثق، امام علي الهادي (نقي) با آرامش زندگي مي‌كرد. پس از واثق، متوکل به قدرت رسید. امام ما 8 سال باقی مانده از حکومت معتصم و 5 سال از سلطنت واثق در مدینه زندگی کرد.

هنگامی که متوکل در سال 236 هجری (847 میلادی) خلیفه شد، امام به پایتخت عباسیان بغداد فراخوانده شد. متوکل که بیش از حد به امور کشور مشغول بود، چهار سال فرصتی برای آزار و اذیت امام و یارانش نداشت.

اما به محض رهایی از امور کشور، شروع به آزار و اذیت امام کرد. امام در مدینه به رسالت مقدس تبلیغ پرداخت و بدین ترتیب ایمان مردم و بیعت و شناخت معارف و صفات عالی خود را به دست آورد. این شهرت امام حسادت و کینه توکل را نسبت به او برانگیخت.

والی مدینه به متوکل نوشت که امام علی النقی علیه حکومت کودتا کرد و انبوهی از شیعیان متعهد به حمایت از او شدند. متوکل اگرچه از این خبر خشمگین بود، باز هم دیپلماسی عدم دستگیری امام را ترجیح داد. در لباس احترام و محبت ظاهری نسبت به امام، پس از دعوت به قصر، تصمیم گرفت که او را به حبس ابد محکوم کند. امام چندین سال تحت مراقبت شدید ایشان بود و در این مدت تحت شکنجه های بی حد و حصر قرار گرفت.

امّا امام در این زندان اسفبار هم در همه حال وقف عبادت خدا بود. نگهبان زندان تعريف مي كرد كه امام علي هادي به نظر فرشته اي در لباس انسان است. هنگامی که فتح بن خاقان وزیر متوکل شد، شیعه بودن او نمی توانست تصور اسارت امام را تحمل کند. او تلاش کرد تا او را از زندان آزاد کند و برای اقامت راحت او در خانه ای که شخصاً در سامره خریداری شده بود، ترتیبی داد. با این حال متوکل به سختی توانست از دشمنی با امام خودداری کند و جاسوسانی را برای نظارت بر امام و ارتباطاتش گماشت.


شهادت امام علی النقی

نه تنها متوکل، بلکه مخالفت جانشینان او با امام بسیار شدید بود. پس از مرگ متوکل، مستنصر، مستعین و معتز همان مأموریت آزار و اذیت خاندان امام را انجام دادند. معتز با درک ارادت غیرقابل کنترل و شدید مردم نسبت به امام، سرانجام قتل امام را تدبیر کرد. از طریق سفیر او را مسموم کرد که در عرض چند ساعت امام را به شهادت رساند.

شهادت در سوم رجب سال 254 هجری قمری اتفاق افتاد و نماز میتش توسط فرزندش امام حسن عسکری(ع) اقامه شد. امام هادی در هنگام شهادت تنها چهل و دو سال داشت. مدت امامت ایشان سی و پنج سال بود. سرانجام در سامرا عراق امام هادی (علیه السلام) در همان خانه ای که بیست سال در حبس خانگی بود به خاک سپرده شد.


سخن آخر

در این مطلب از آلامتو به تاریخ شهادت امام هادی در سال 1402 و بخشی از زندگی و نحوه شهادت ایشان اشاره کردیم. امیدواریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد