روز جهانی ایدز ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟

روز جهانی ایدز امسال

تاریخ روز جهانی ایدز در سال 1401

روز جهانی ایدز

در این پست از آلامتو به تاریخ روز جهانی ایدز در سال 1402 اشاره می‌کنیم. برای آگاهی از تاریخچه، اهمیت گرامیداشت، و نکات مهم در پیشگیری ادامه متن را دنبال کنید.


روز جهانی ایدز ۱۴۰۲ چه روزی است؟ چندم و چند شنبه است؟

تاریخ روز جهانی ایدز در تقویم شمسی سال 1402:

تاریخ روز جهانی ایدز 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

جمعه، ۱۰ آذر ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۹/۱۰


تاریخ روز جهانی ایدز در تقویم میلادی سال 2023:

تاریخ روز جهانی ایدز سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Friday, December 1, 2023

2023-12-01


تاریخ روز جهانی ایدز در تقویم قمری سال 1445:

تاریخ روز جهانی ایدز سال 1445 در تقویم قمری مصادف است با:

الجمعة، ١٧ جمادي الاولي ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۵/۱۷


تاریخچه روز جهانی ایدز

اولین روز جهانی ایدز در سال 1998 جشن گرفته شد. در این سال دو مسئول اطلاع رسانی عمومی از سازمان بهداشت جهانی، روز جهانی ایدز را به عنوان یک رویداد سالانه برای افزایش آگاهی در مورد همه گیری جهانی تعیین کردند.

اولین روز جهانی ایدز بر موضوع کودکان و جوانان متمرکز بود تا آگاهی بیشتری را در مورد تأثیر ایدز بر خانواده ها ایجاد کند، نه فقط گروه هایی که معمولاً توسط رسانه ها (از جمله  مردان همجنسگرا و دوجنسه و معتادان تزریقی) مورد توجه می شوند.

از سال 1996، عملیات روز جهانی ایدز توسط برنامه مشترک سازمان ملل متحد در مورد اچ آی وی/ایدز (UNAIDS) انجام شد که دامنه این پروژه را به یک کمپین آموزشی و پیشگیری در طول سال گسترش داد. در سال 2004، کمپین جهانی ایدز به عنوان یک سازمان مستقل و غیرانتفاعی مستقر در هلند ثبت شد.

روز جهانی ایدز یک رویداد مراقبت بهداشتی در سطح جهانی است که در 33 سال گذشته هر سال در اول دسامبر برگزار می شود. در این روز، کمپین‌ها و فعالیت‌های آگاهی‌رسانی مختلفی که آگاهی از بیماری را ارتقا می‌دهند، توسط چندین سازمان در سراسر جهان انجام می‌شود. همچنین فعالیت‌هایی صورت می‌گیرد برای مقابله با شیوع این ویروس، نشان دادن همبستگی با افراد مبتلا به HIV (ویروس نقص ایمنی انسانی) و یادآوری خاطره کسانی که در اثر بیماری مرتبط با ایدز جان خود را از دست داده‌اند. این فعالیت‌ها عمدتاً بر افزایش آگاهی در مورد وضعیت همه‌گیری و تشویق پیشرفت در پیشگیری، درمان و مراقبت  HIV/AIDS (سندرم نقص ایمنی اکتسابی) در سراسر جهان متمرکز بود.

هدف روز جهانی ایدز


هدف روز جهانی ایدز

هدف اصلی فعالیت های روز جهانی ایدز، توزیع اطلاعات است. هر کشور دستور کار خود را برای روز جهانی ایدز ایجاد و سازماندهی می‌کند و برخی کشورها کمپین‌های یک هفته ای راه اندازی می کنند. علاوه بر این، بسیاری از کشورها و شهرها مراسمی را برگزار می کنند که در خدمت آغاز فعالیت های روز جهانی ایدز در سطوح بین المللی، ملی و محلی است. یکی از نمادهای مهم بین المللی روز جهانی ایدز، روبان قرمز است که به عنوان نشان دادن تعهد به مبارزه با ایدز استفاده می شود.


شعار روز جهانی ایدز سال 2023

در سال 2023، موضوع روز ایدز « برابر کردن » است که بر حذف نابرابری‌هایی که مبارزه با این بیماری را کند کرده است، تأکید می‌کند. نابرابری‌ها، مانند نابرابری جنسیتی، دسترسی زنان به مراقبت‌های HIV و سایر اشکال مراقبت‌های بهداشتی جنسی و باروری را محدود می‌کند، که به نوبه خود بر توانایی‌های تصمیم‌گیری و ظرفیت آنها برای رد کردن تماس‌های جنسی ناخواسته یا مذاکره برای موارد امن‌تر تأثیر می‌گذارد.


حقایق مهم در مورد روز جهانی ایدز

  • این روز همچنین به عنوان یک رویداد بزرگ جشن گرفته می شود و کشورهایی وجود دارند که در روز جهانی ایدز تعطیلات رسمی را برگزار می کنند.
  • تاریخ برگزاری این روز به دلایل تاریخی انتخاب شده است. در همان تاریخ، اولین بیمار مبتلا به ایدز در ایالات متحده شناسایی شد.
  • از سال 1981 حدود 40 میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر اچ آی وی جان خود را از دست داده اند.
  • در حال حاضر حدود 37 میلیون نفر هنوز از این بیماری کشنده رنج می برند که آن را به یک مشکل بهداشت جهانی تبدیل می کند.
  • HIV سلول هایی را که از بدن در برابر هر گونه عفونت خارجی دفاع می کنند از بین می برد و بدن انسان را آسیب پذیر می کند. سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کند و تحمل بدن را نسبت به سایر بیماری ها کاهش می دهد.
  • روز جهانی ایدز بخشی از کمپین رسمی سازمان بهداشت جهانی 11 است.
  • در سال 2015 موارد ایدز برای اولین بار در تاریخ کاهش یافت.

سخن آخر

امیدواریم این مطلب با عنوان تاریخ روز جهانی ایدز و تاریخچه بزرگداشت این روز اطلاعات مفیدی را در اختیار شما گذاشته باشد. باید به خاطر بسپاریم مهمترین راه مقابله با این بیماری آگاهی از راه‌های انتقال این بیماری است. اگر این مطلب را می‌پسندید می‌توانید آن را در دیگر شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد