تاریخ روز جهاد کشاورزی در تقویم 1401 کی و چه روزی است؟


۲۷ خرداد روز جهاد کشاورزی

در این مطلب از آلامتو به تاریخ 27 خرداد روز جهاد کشاوری، تاریخچه تاسیس این سازمان و اهمیت فعالیت‌های آن می‌پردازیم.


تاریخ روز جهاد کشاورزی در تقویم 1401 کی و چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهاد کشاورزی در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهاد کشاورزی سال 1401 در تقویم شمسی مصادف است با:

جمعه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۱
۱۴۰۱/۰۳/۲۷


تاریخ دقیق روز جهاد کشاورزی در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهاد کشاورزی سال 2022 در تقویم میلادی مصادف است با:

Friday, June 17, 2022
2022-06-17


تاریخ دقیق روز جهاد کشاورزی در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهاد کشاورزی سال 1401 در تقویم قمری مصادف است با:

الجمعة، ١٧ ذوالقعده ١٤٤٣
۱۴۴۳/۱۱/۱۷


تاریخچه جهاد کشاورزی

جهاد سازندگی به عنوان یکی از نهادهای انقلابی شناخته می‌شود که ایده تاسیس آن به دستور امام خمینی (ره) و در تاریخ 27 خرداد 1358 برمی‌گردد. هدف از تاسیس چنین سازمانی رسیدگی به مناطق دور افتاده و محروم کشور بود.

نهضت جهاد سازندگی در 7 آذر ماه 1362 با طرحی دارای سه فصل از جمله، اهداف، وظایف و مقررات عمومی پس از تایید مجلس شورای اسلامی به وزارتخانه جهاد کشاوری تغییر نام و فعالیت پیدا کرد.

سال‌ها بعد با وجود نابسامانی هایی که در بخش کشاورزی وجود داشت، و طبق قانون برنامه سوم توسعه در جهت اصلاح نظم اداری، ارتقای بهره وزی، حذف موازی کاری و تجمع امور کشاورزی، دام، توسعه و عمران روستاییی لایحه ادغام وزارت جهاد سازندگی و کشاوری صادر گردیده در تاریخ 6 دی سال 1379 مورد تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی واقع شد و در تاریخ 10 دی سال 1379 توسط شورای نگهبان تایید شد و منجر به تشکیل وزارت جهاد کشاورزی توسط سازمان مدیریت و برنامه ریزی گردید.


نقش جهاد سازندگی طی جنگ تحمیلی

جهاد سازندگی در طول جنگ تحمیلی نقش بسیار مهمی ایفا کرد. طبق گفته برخی از فرماندهان یکی از علل عدم سقوط ایران در این جنگ، وجود این نهاد انقلابی بود که با نقش مهندسی خود در ساخت پل، جاده، سنگر و خاکریز در نقاط مختلف به پیشرفت سربازار کمک شایانی کرد.

اقدامات جهاد سازندگی


اقدامات جهاد سازندگی

از جمله وظایف و اقدامات جهاد سازندگی که بعدها پس از ادغام به جهاد کشاورزی تغییر نام و فعالیت داد رسیدگی به امور روستاتی در زمینه‌های مختلف سازندگی و آموزش بود. این وظایف پس از تشکیل سازمان جهاد کشاورزی از بین نرفته و با تعریف وظایف جدید به امور تحت اجرای این سازمان افزوده شد. برخی از این وظایف در بخش‌های مختلف به شرح زیر است:

 • بخش عمران و صنایع روستایی: انتقال و تامین آب، برق، ساخت جاده و توسعه صنایع روستایی.
 • بخش منابع طبیعی: حفظ، احیاء و بازسازی، حمایت و بهره برداری اصولی و پایدار از زمین های جنگلی، مرتعی و بیابانی.
 • بخش دام و شیلات: تولید و تامین فرآورده های دامی و پروتئینی.
 • بخش آبخیزداری: حفاظت از آب و خاک و کاهش احتمال بروز سیلاب، توسعه آبخیزهای کشور و انجام فعالیت های آبخیزداری
 • بخش ترویج و مشارکت مردمی: تشویق مردم برای فعالیت های جمعی و انتقال دانش فنی به روز به آنها برای تولید و سازندگی بهتر.
 • بخش دامپزشکی: تامین بهداشت دام و فرآورده های گرفته شده از دام.
 • بخش امور عشایر: تلاش برای بالا بردن سطح زندگی عشایر با خدمات رسانی مناسب به آنها.
 • خدمات فنی و مهندسی: ساخت انواع سازه ها مثل سد، پل و سیلوی نگهداری از غلات و …

اهمیت گرامیداشت روز جهاد کشاورزی

این رزوها بخش کشاورزی دارای ووضعیت خوبی نیست، شیوع تغییر کاربری اراضی زراعی به فعالیت‌های غیر تولیدی، کاهش میزان تولید در واحد سطح، افت بهره وری، عدم مدرنیزه کردن روند تولید، عدم وجود نقدینگی، کاهش سرمایه گذاری، نبود سیستم بازاریابی، عدم به کارگیری فارغ التحصیلان رشته های کشاورزی و در نتیجه نبود نوآوری در مزارع، بالا بودن هزینه های تولید، کاهش انگیزه جوانان روستایی برای فعالیت در سرزمین اجدادی خود و صدها مشکل دیگر موجب شده اند تا بخش کشاورزی آن طور باید در اقتصاد کشور رشد نداشته باشد و بر لزوم توجه به بخش کشاورزی افزوده است.

از آنجاییکه بخش کشاورزی مهمترین تامین کننده مواد غذایی، یعنی مهمترین نیاز بشر محسوب می‌گردد، بنابراین توجه به این امر و اختصاص سازمانی به عنوان جهادکشاورزی و همچنین انتخاب روز جهاد کشاورزی برای تجلیل از زحمتکشان در این عرصه و بررسی راهکارهای تازه به منظور ارتقاء کیفیت و کمیت در محصولات کشاورزی در حین حفاظت از زمین، امری ضروری است.

از طرف دیگر بسیاری از کارشناسان اعتقاد دارند پیشرفت بخش کشاورزی می‌تواند به شکل موثری به رونق اقتصادی منجر شده و محصولات با کیفیت که نیاز روز مردم جهان است تبدیل به جایگزین خوبی برای صادرات نفت باشد.


اصلی‌ترین اهداف جهاد کشاوزی

 • حرکت در راستای استقلال و خود کفائی ایران با تلاش به سمت بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی روستاها و نقاط عشایر نشین از طریق پیشرفت کشاورزی، دامداری و …
 • تشویق و بسیج کردن اقشار مختلف جامعه روستایی برای بهبود وضعیت و سازندگی در محیط روستا و توسعه در جوامع محلی. در حال حاضر جهاد اولویت خود را به روستاهای محروم و مناطق دور افتاده اختصاص داده است.
 • تامین امکانات در روستاهایی که از ساده‌ترین امکانات رفاهی نیز برخوردار نیستند.
 • مشارکت دادن روستاییان در فعالیت های روستا و حرکت به سمت رشد هر چه بیشتر شخصیت والای انسانی آنها

سخن آخر

در این مقاله به تاریخ دقیق روز جهاد کشاوری و نحوه شکل گیری این سازمان و معرفی بخش از فعالیت‌های در زمینه کشاورزی و امور روستایی پرداختیم. روستاها نبض تپنده هر سرزمینی هستند که برنامه ریزی برای رشد و پیشرفت آنها نقش اساسی در توسعه اقتصادی هر کشوری دارد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد