ابراز عشق و علاقه بدون کلام و حرف زدن

راه‌های مختلف ابراز عشق حتی بدون یک کلمه

عشق love

چگونه به کسی که دوستش داریم ابراز علاقه کنیم؟ سوالی که ممکن است کل زندگی شما را تحت تاثیر خود قرار دهد.

آیا مشتاق شنیدن جمله ی “من عاشقانه دوستت دارم” از فرد خاصی هستید؟ به جای آن سعی کنید زبان بدنش را کشف نمایید.

دیوید گیفن، مدیر مرکز مطالعات غیر انسانی اسپکین واشنگتن و نویسنده سیگنال های عشق، می گوید ، حدود 60 تا 90 درصد از معانی ارتباطات ما از طریق بی کلام القا می شود و در شرایط عاشقانه، این مقدار به 99 درصد افزایش می یابد. گیفن در ادامه سخنانش می گوید: وقتی پای احساسات در میان باشد، بدن ما بیشتر از دهانمان صحبت می کند.

در اینجا 10 راه شگفت انگیز (و بی کلام) ذکر شده که از طریق آن می توانیم سیگنال های بدنی معشوقمان را که می گویند من عاشقت هستم بیابیم.


 1. بالا انداختن شانه

آیا می دانید که شانه ها یکی از قسمت های پر معنی و مهم بدن هستند؟ گیفن در این خصوص می گوید با توجه به شکل گرد، پوست صاف و توانایی حرکت، بالا انداختن، بلند کردن، و چرخاندن، شانه ها می توانند انواع احساسات ما را به طرز قابل توجهی نشان دهند.

مخصوصا چرخاندن شانه، به عنوان یک ژست نشان دهنده ی مهر و محبت و یا عشق ورزیدن معنی می شود. بر خلاف برخی دیگر از عضلات بزرگ، عضله ذوزنقه فوقانی واکنش احشایی خاصی دارد که نسبت به احساسات شما حساس هستند.

(درست مانند خم شدن شانه هایتان در هنگام شکست و تکان خوردن آن ها در هنگام گریستن.) عضله ی دو سر، نیز به اعصاب فیزیكی متصل است كه به عضلات شانه کمک می كنند تا كارهای فیزیکی مانند برداشتن و بلند کردن وزنه را انجام دهند.

گیفن این موضوع را خاطر نشان می کند که عضلات دو سر چندان مبین احساسات نیستند. (بهتر است که خانم ها، در اولین قرار خود یک تاپ بدون آستین به تن کنند تا زبان بدنشان به راحتی از طریق شانه ها منتقل شود.)


 1. تقلید حرکات شما

شما انگشتان دست راست خود را در اطراف فنجان قهوه تان باز می کنید و او هم همین کار را تکرار می کند. شما یک جرعه از آن را می نوشید، او هم همین کار را می کند.

انسان شناسان این هم شکل شدن عملکرد ها را “isopraxism” می نامند ( iso در یونانی به معنای “مشابه” و “praxism ” به معنای “رفتار” است). زوج ها این کار را به صورت ناخودآگاه انجام می دهند، زیرا در عشق فرو رفته و شیفته ی رفتار طرف مقابلشان شده اند و بدن آن ها دیگر نمی تواند خودش باشد.

گیفن در این خصوص می گوید رفتارهای انعکاسی یک بخش قوی از مراسم معاشقه ی همه حیواناتی را که از این کار لذت می برند تشکیل می دهند. به عنوان مثال، یک مرغابی ماده، نزدیک به نر مورد نظر خود شنا می کند و آن قدر سر خود را در آب فرو می کند تا او هم این کار را تقلید کند و آن ها این کار را آنقدر انجام می دهند تا اینکه با هم جفت شوند.

این رفتار به مرغابی ها نشان می دهد که هیچ یک آن یکی را تهدید نمی کند و همین امر باعث نزدیک شدنشان به هم می شود. گیفن در ادامه می گوید: هرچه بیشتر یکدیگر را دوست داشته باشید رفتارتان به هم شبیه تر خواهد شد و این امر پیوند شما را تقویت خواهد کرد.


 1. چشم های به هم دوخته شده

اگر کسی که دوستش دارید به چشمان شما خیره شود، قلب شما ممکن است یک لحظه از حرکت بایستد. تماس چشمی یک پیوند عمیق عاطفی را بر قرار می کند که در شرایط عادی، معمولا در حدود 3 ثانیه به طول می انجامد.

البته اگر واقعا فردی را دوست داشته باشید، این تماس چشمی حتی بدون اینکه متوجه شوید ممکن است چند ثانیه دیگر هم طول بکشد. این یعنی من واقعا به شما علاقه مند هستم.

گیفن در رابطه با این نشانه می گوید، مانند بسیاری از نشانه های غیر کلامی دیگر که عشق به فرد دیگر را آشکار می سازد، تمایل به نگاه کردن مداوم به عزیز و محبوبمان در مراقبت والدین از کودکانشان ریشه دارد.

مادران تمایل دارند که به نوزادان خود بیش از بزرگسالان خیره شوند، زیرا به کودکان خود علاقه مند هستند و باید از آنها به نحو بهتری مراقبت کنند ؛ به این ترتیب ما یاد می گیریم که به چیزی که دوست داریم بیشتر و عمیق تر نگاه کنیم.


 1. نشستن در کنار یکدیگر

آیا معشوق شما در هنگام پیاده روی در کنار شما راه می رود و یا وقتی نشسته اید در کنار شما می نشیند؟ شاید حتی پاهایتان به هم بخورد و یا وقتی که کنار شما نشسته زانو هایش به زانوهای شما نزدیک شود و یا شانه هایش را به شانه ی شما بچسباند.

جیمی کامستاک، استاد ارتباطات دانشگاه باتلر در ایندیاناپولیس، می گوید: کم کردن فاصله بین خود و شخص دیگر یک روش قوی برای نشان دادن عشقتان به آن فرد است.

کسی که دوستتان دارد، نمی تواند هرگز از شما فاصله بگیرد و لذا این احساس به راحتی از طریق بدن او قابل مشاهده خواهد بود چرا که او مدام سعی می کند به شما نزدیک شود.

ابراز عشق و علاقه به معشوق

کامستاک می گوید: هنگامی که شما به فردی علاقه مند می شوید، اولین جایی که این احساس را بروز می دهد بدن شماست؛ چرا که شما نمی توانید از او دور بمانید.


 1. کج کردن سر

وقتی که با معشوقتان صحبت می کنید، نگاه کنید و ببینید که آیا او سرش را به سمت چپ یا راست کج می کند؟ در یک رابطه ی دوستانه یا عاشقانه، خم کردن سر به این طرف و آن طرف به معنای دوست داشتن و عشق ورزیدن به طرف مقابل است.

دیوید گیفن، در این خصوص می گوید که خم کردن سر نسبت به شانه، تسلیم و عاشق بودن را نشان می دهد، که رابطه را گرم تر و دلپذیرتر می سازد. همانند عضلات شانه، عضلات درگیر در چرخش سر نیز توسط اعصاب احشایی کنترل می شوند، که احساسات را منعکس می سازند.

کج کردن سر ژستی است که گرم بودن و تمایل به برقراری گفت و گو با شما را نشان خواهد داد. گر چه این علامت واقعا نامحسوس است اما همین نشانه های نامحسوس می توانند عشق فردی را به شما بدون اینکه چیزی بگوید فاش سازند.


 1. نوازش با نوک انگشت

ابراز عشق و علاقه به معشوق

نوازش آرام شانه، ساعد، پشت گردن و در آغوش گرفتن معشوقتان بلافاصله سیگنال هایی را به مغز او می فرستد که به او ثابت می کنند شما دوستش دارید.

گیفن می گوید، مراکز عاطفی مغز سریع تر از پیام های دریافت شده از طریق کلامی وارد عمل می شوند. لمس کردن به سرعت سیگنال هایی را به مغز می فرستد که سبب افزایش اطمینان و آرامش طرف مقابل می شود. (این نوع لمس نباید با لمس فرد در هنگام رابطه جنسی اشتباه گرفته شود و باید ساده و غیر جنسی باشد و فقط نشان دهد که من عاشق شما هستم)

جیمی کامستاک از دانشگاه باتلر می گوید: لمس کردن، نشانه ای از محبت است؛ زیرا پیام عاشق بودن و مطیع بودن را به مغز فرد ارسال می کند و به او نشان می دهد که شما می خواهید به او نزدیک تر شوید.

شما می توانید 30 بار در روز جمله دوستت دارم را به زبان بیاورید، اما تنها یک بار لمس کردن معشوقتان برای مدت های طولانی در ذهن او حک خواهد شد و به اندازه ی این 30 بار پیام عاشقتان را درک خواهد کرد.

از همه مهم تر، این پیام یک پیام دو جانبه است در واقع نوک انگشتان به لمس حساس هستند، بنابراین شما نیز احساس خوبی پیدا خواهید کرد.


 1. پلک زدن سریع

آیا او با دیدن شما مدام پلک می زند؟ آیا پلک زدن او از دید شما زیبا و جذاب است؟ میزان طبیعی پلک زدن یک انسان عادی 20 بار در دقیقه است.

پلک زدن سریع تر از این تعداد می تواند نشان دهنده استرس عاطفی بوده و یا نشان دهد که شما جذب فردی شده اید.

گیفن در این خصوص می گوید: هنگامی که هیجان زده باشیم به سرعت پلک می زنیم، زیرا حرکات پلک انسان سطح انعطاف پذیری بدن او را که توسط سیستم فعال سازی مجدد ساقه مغز (RAS) کنترل می شود، نشان می دهد. نتیجه این امر، یک واکنش زنجیره ای است.

احساسات منتج شده از سیستم لیمبیک به مغز رفته و باعث آزاد شدن هورمون شیمیایی دوپامین در بخشی از مغز میانی که به چشم متصل است می شود. اما این نکته را نیز به خاطر بسپارید که لزوما این واکنش نمی تواند نشان دهنده ی عشق باشد و شاید فقط یک واکنش هیجانی و یا ناشی از استرس باشد.

همچنین بخوانید: نشانه های عشق مرد به زن

 1. لبخند گرم

لبخند می تواند نشانه ای از عشق باشد اما هر لبخندی نشانه ی عشق نیست. آنچه که باید به دنبالش باشید یک لبخند گرم واقعی است، لبخندی که مصنوعی نبوده و از احساسات پاک و خالص فرد نسبت به طرف مقابل منتج شده باشد.

در لبخند عاشقانه، عضلات گونه به نحو شدیدی درگیر می شوند، به طوری که گوشه هاي دهان به سمت بالا کشیده شده و گوشه هاي بيرون چشم نیز چروک می شوند. برای درک لبخند یک فرد همواره به چشم هایش نگاه کنید، چشم ها هرگز دروغ نمی گویند .

چهره نسبت به سایر قسمت های بدن، احساسات را به نحو بسیار واضح تری بروز می دهد زیرا تمام عضلات صورت تحت کنترل عصب های احشایی قرار دارند که به احساسات مرتبط می باشند.

برخی افراد می گویند که می توانند لبخند سگ یا گربه خود را ببینند، حال آن که این حیوانات در مقایسه با چهره ی تکامل یافته ی ما که برای بروز احساسات ساخته و پرداخته شده اند انعطاف پذیری چهره اندکی دارند. خزندگان، در مقایسه با سایر حیوانات، نمی توانند احساسات خود را به هیچ وجه بروز دهند و فقط می توانند دهانشان را باز کنند.


 1. دفاع و حمایت مادی و معنوی

فردی که عاشق شما باشد در لحظه به کمک شما خواهد شتافت و برای این کمک انتظاری از شما نخواهد داشت.


 1. صدای صاف تر و گیراتر از حد معمول

توجه داشته باشید که وقتی والدین با کودک خود صحبت می کنند: صدای خود را کمی مهربان تر و پر جذبه تر می کنند به طوری که نه صدای آنها بم است و نه خیلی ملایم. این همان رابطه ی دوستانه عشق است که مردم برای ابراز عشق و احساساتشان نیز از آن استفاده می کنند.

این فرم از سخن گفتن از حالت عادی نرم تر و ملایم تر است. در واقع لحن صدای فرد می تواند به سایر مردم نشان دهد که قصد و هدف او دوستانه یا غیر دوستانه است. اما این بدان معنا نیست که اگر کسی با شما این گونه صحبت نکرد و یا صدای تند و تیزی داشت، شما را دوست ندارد.

تن صدای عاشقانه، نباید اغراق آمیز باشد بلکه باید ساده و دوست داشتنی بوده و ناشی از احساسات فرد باشد. تناژ صدا خیلی مهم است و به سرعت می تواند احساسات فرد را منعکس سازد چرا که نحوه شنیدن کلمات از زبان یک نفر می تواند تا حد زیادی بر نحوه پردازش آن ها توسط ما تاثیر بگذارد.

تن صدا هم احساسات (عشق، نفرت، خشم) و هم حس اجتماعی ما (طعنه، برتری) را به سرعت نشان خواهد داد . در حقیقت، انسان ها در حلاجی صداها بسیار ماهر هستند و برای تفسر صدای طرف مقابل، بیشتر به درون خویش اعتماد می کنند، مخصوصا وقتی که کلام “من عاشق تو هستم” به زبان فردی جاری می شود.

کامستاک می گوید: هنگامی که بین صحبت های یک فرد و لحن کلامش تفاوت هایی وجود دارد طرف مقابل معمولا حالتی تدافعی به خود می گیرد.


8 دیدگاه

 1. ح

  سلام من عاشق دختر داخل آن کوچه ای مون شودم و حتی یک بار بهش چشمک زدم ولی او فقد به من نگاه میکنه میخواستم بدونم این نگاهت به معنای منم عاشقتم هستش یا نه لطفا کمکم کنید

 2. k

  من یک ساله که عاشق پسر عموم شدم ولی حس میکنم که اون هیچ حسی به من نداره وقتی همو میبینیم حتی به من یه سلامم نمی کنه یا با من گرم نمیگیره لطفا کمکم کنید تا اونو عاشق خودم کنم

 3. Nnnn

  کسی که دوسش داری حتی کج راه رفتنشم دوست داری .نیازی ب این کارا نیس اصلن

 4. سبحان

  سلام خسته نباشید من پسری18ساله هستم حدود 2ساله که عاشق دخترهمسایمون شدم تنها دلخوشی من اینکه اون دختر یه جوری نگاه به من میکنه که انگار منو دوست داره یا تا منو میبینه لبخند میزنه اما چجوری بهش بگم عاشقش هستم کمکم کنید

  • Nnnn

   من دخترم سه سال عاشق پسرهمسایمون بودم دقیقا اونم درحدیک لبخندابرازعلاقه میکرد تا اینکه یک سیم کارت دیگ برداشتم وبااسم دیگ بهش زنگ زدم وب طورعادی باهاش حرف میزدم وکم کم اسم خودمم راوسط اوردم وازاوسوال کردم آیافلانی رادوست داری؟دوس داری باهاش رل بزنی ؟اون فلانی هم کلاسه منه وهیچ رلی نداره ودختره خوبیه .
   منظورم ازفلانی خودم بودم تا اینکه اون هم گفت باشه یه قراربزارهموببینیم واین شد باعث اشنایی من و عشقم والانم بدون هم میمیریم

 5. م

  سلام ی اقایی همه این کارارو برامن میکرد اما بعد از ی مدتی از اینکه حرف نمیزنه خسته شدم خودم باهاش حرف زدم و گفت ک هیچ علاقه ای نبوده.

  • َف

   باید بهش فرصت بیشتری میدادی تا خودشو ثابت کنه.علاقه را میشه در طول زمان ایجاد کرد.

  • سید علی

   الان کات کردین یا هنوزم با هم هستید؟

نظر خود را بیان کنید