دانستنی های جالب درباره جف بزوس

19 موضوع عجیبی که می توان از جف بزوس یاد گرفت:

جف بزوس

در سال 1994 جف بزوس 30 ساله به عنوان جوانترین معاون ارشد در بانک سرمایه گذاری D.E. Shaw & Co انتخاب شد و توانست آمازون را در شهر سیاتل راه اندازی کند. او حالا ثروتمندترین فرد در جهان محسوب می شود و با بیل گیتس در این زمینه رقابت تنگاتنگی دارد.

بنیانگذار شرکت آمازون علاقه زیادی به فضا دارد و از امتحان کردن کارهای جدید همچون خرید واشینگتون پست در سال 2013، ترسی به خود راه نمی دهد. در این مقاله سعی می کنیم 21 مورد عجیبی که می توان از جف بزوس یاد گرفت را با هم مرور کنیم.

 1. او خیلی زود شریک گوگل شد:

کمتر از 5 سال پس از راه اندازی آمازون، بزوس اولین سرمایه گذاری خود را انجام داد که نشان می داد او می تواند فرصت های بزرگ را به خوبی شناسایی کند. او یک سهام یک میلیون دلاری از گوگل در اواخر سال 1990 خریداری کرد.

 1. دوستی عجیبی با دواین جانسون دارد:

در افتتاحیه آخرین فیلم اکشن دواین جانسون،بزوس بیان کرد که یکی از طرفداران بزرگ این بازیگر مشهور و محبوب است.

 1. به موضوعات عجیبی همچون فضا علاقه زیادی دارد:

بزوس علاقه زیادی به سیاره های مختلف همچون مریخ دارد و دوست دارد کارهای ناسا را به دقت رصد کند. به همین خاطر برخی از هزینه های نگهداری آپولو و راه اندازی آن را بر عهده گرفته است.

 1. رویاهای خود را زندگی می کند:

او از همان کودکی در رویاهایی که در سر داشت، زندگی می کرد. اولین شرکت توریستی فضا را با نام Blue Origin در سال 2000 بنیانگذاری کرد. چندین سال پیش زمانی که کودک بود به دوستان و معلم خود گفته بود می خواهد زمانی که بزرگ شد یک کارآفرین در حوزه فضا باشد.

 1. او برنامه منظمی برای خواب و بیداری خود دارد:

جف بزوس معمولا از ساعت های آلارم دهنده که ما استفاده می کنیم، استفاده ای نمی کند و دوست دارد 8 ساعت خواب شبانه خود را داشته باشد البته بدون مزاحمت یک ساعت بد صدا.

 1. به دنبال آینده است:

جف بزوس همیشه به دنبال اینده بوده و برای آن سرمایه گذاری کرده است.

 1. همیشه مشکلات و دشمن های خود را پشت سر گذاشته است:

به دست آوردن جایزه نوبل راحت تر از راه اندازی یک گاراژ کهنه برای فروش کتاب و سپس راه اندازی شرکت بزرگی همچون آمازون است. او همه مشکلات را پشت سر گذاشته است.

 1. مرد خانواده است:

فرزند گرفتن و قبول کردن فرزند یکی از بخش های بزرگ داستان اوست. زمانی که جف بزوس جوان بود توسط فردی به نام میتیل بزوس به فرزندخواندگی پذیرفته شد. حالا جف بزوس خودش چهار فرزند دارد که سه تن از آن ها پسر و یکی از آن ها دختر است؛ آنها را از چین به فرزندخواندگی گرفته است.

 1. بر روی مزرعه کار می کند:

جف بزوس تابستان خود را بر روی مزرعه پدربزرگ خود صرف می کند و دوست دارد کارهای کشاورزی را دنبال کند.

 1. او برای رسیدن به موفقیت مسیر طولانی را طی کرده است:

جف بزوس زمانی که نوجوان بود در شرکت مک دونالد مشغول به کار شد و برای دانش آموزان کمپ تابستانی کوچکی برگزار می کرد. اهداف بزرگ همیشه با سختی هایی در مسیر همراه هستند.

 1. همیشه به طبیعت علاقه مند بوده است:

زمانی که در حال رانندگی به سیاتل برای راه اندازی آمازون بود، توفقی در گرند کانیون داشت. او همیشه به طبیعت علاقه مند بوده است.

 1. عاشق برقراری ارتباط است:

جف بزوس استانداردهای بالایی برای برقراری ارتباط با دیگران دارد. او عاشق برقراری رابطه با انسان هاست.

 1. به گذشته خود احترام می گذارد:

او در رشه مهندسی الکتریکی و علوم رایانه تحصیل کرده است. در سال 2011 حدود 15 میلیون دلار به این دانشگاه اهدا کرد تا بتواند مرکزی را برای مطالعه اختلالات نورولوژیکی احداث کند.

 1. عاشق مطالعه است:

جای تعجب نیست که جف بزوس عاشق مطالعه و کتاب باشد. شغل او همه چیز را به خوبی نشان می دهد.

 1. همیشه اولویت را به مشتریان خود می دهد:

اگر شما سوال یا شکایتی داشته باشید می توانید به او ایمیل بزنید. بزوس زمانی که ایمیلی را در اینباکس خود مشاهده می کند یادداشتی را به کارمندان خود می فرستند تا این ایمیل را بررسی کنند. بعد از اینکه مشکل بررسی شد، اعضای تیم آن را به بزوس ارسال می کنند و بعد از مشورت به حل آن می پردازند.

 1. همیشه سرمایه گذاری های جذابی دارد:

بزوس در مورد تجربیاتی که از کار کردن بر روی مزرعه پدربزرگش به دست آورده است همیشه صحبت می کند. به نظر می رسد پس زمینه ای که بزوس از کشاورزی دارد بر روی سرمایه گذاری های او نیز تاثیر گذاشته است. او سال ها پیش در یک استارت آپ فعال در زمینه کشاورزی سرمایه گذاری کرد. این شرکت محصولات خود را بر روی یک برج 20 پایی رشد و توسعه می داد که با چراغ های ال ای دی مجهر شده بود و نیازی به نور خورشید و خاک نداشت.

 1. از طراحی غیر منتظره برای خود استفاده می کند:

اگرچه سایت آمازون امروزه رشد و توسعه بسیار زیادی پیدا کرده است اما با موارد کوچک کار خود را شروع کرد و بزوس مجبور بود به هنگام راه اندازی آن از ایده های استراتژیک تر و مقرون به صرفه تری استفاده کند.

برای اینکه بتواند میز کار ارزان قیمتی برای خود و برخی از کارمندان تهیه کند، تصمیم گرفت خودش آن ها را به کمک درب های چوبی بسازد. این میزها به یک سنت در این شرکت تبدیل شدند و بزوس و بسیاری از کارمندانش این روزها از گونه های مختلف این میزها استفاده می کنند.

 1. او همه چیز را ساده می گیرد:

یکی از قواعد اصلی که در آمازون وجود دارد سادگی است. به همین خاطر جای تعجب و شگفتی نیست که این فرد حتی پس از رسیدن به ثروت میلیاردی باز هم زندگی شخصی ساده ای را انتخاب کند. زمانی که این شرکت در سال 1997 به شهرت رسید و در میان افراد محبوب شد، جف بزوس برای خرید خانه یا خودروی جدید هزینه زیادی صرف نکرد.

 1. تجربیات دشوار و گاه سختی داشته است:

بزوس قبلا یکبار در سال 2003 مرگ را از نزدیک تجربه کرده است. زمانی که به دنبال یک زمین و موقعیت مناسب برای تست راکت های شرکت Blue Origin می گشت هلیکوپتر او دچار سانحه شد اما از آن جان سالم به در برد. بعد از ریکاوری از این شرایط چند وقتی با هلیکوپتر سفر نمی کرد.

او در این باره می گوید: در آن لحظات سخت و نفس گیر به این فکر می کردم که این شیوه از مردن اصلا جالب نیست. این سانحه تاثیر و تغییر زیادی در زندگی من داشت. من درس های عملی زیادی از آن گرفتم . یکی از این درس های مهم این بود که هر جایی که برایم امکان داشته باشد باید از سوار شدن به هلیکوپتر پرهیز کنم. این وسلیه نقلیه همانند یک هواپیمای مجهز قابل اعتماد نیست.


نظر خود را بیان کنید