چگونه اکسی توسین را افزایش دهیم؟

۱۰ روش افزایش اکسی توسین(هورمون عشق) در بدن؛

10 Ways To Increase the Oxytocin In Your Body

اکسی توسین یکی از هورمون های اصلی هیپوتالاموس است که به عنوان یک انتقال دهنده عصبی در مغز عمل می کند.

این هورمون نقش مهمی را در سیستم تولید مثل زن در دوران زایمان و شیردهی ایفا می نماید و فراتر از این ها به عنوان “هورمون عشق” نیز شناخته شده، چرا که میزان آن با لمس و تحریک افزایش می یابد. بنابراین این هورمون هورمونی است که نقش مهمی را در شکل گیری روابط احساسی و نحوه تعامل با دیگران ایفا می کند.

در این مقاله با مجله آلامتو همراه شوید تا 10 بهترین راه افزایش هورمون اکسی توسین را بررسی کنیم.

 1. تماس فیزیکی

آغوش، بوسه و لمس باعث افزایش سرعت تولید اکسی توسين می شود.

مطالعه ای که در WebMd در رابطه با اکسی توسین و نحوه ی واکنش مردان نسبت به رابطه جنسی انجام شده بود نشان داد که دو ناحیه مغز که تحت تاثیر اکسی توسین قرار دارند مسئول احساساتی نظیر پاداش و لذت هستند و لذا زمانی که مردان شرکت کننده در مطالعه چهره ی شریک زندگی خود را می دیدند، این دو ناحیه فعال می شدند. اما همین هورمون با مشاهده ی تصویر زنان دیگر اثر متفاوتی داشت و احساسات لذت را در مردان سرکوب می کرد.

اکسی توسین سیستم پاداشی را در بدن ایجاد می کند که در هنگام روابط دوستانه فعال و آزاد می شود.

لمس فیزیکی تحریک کننده باعث انتشار اکسی توسین می شود و لذا سبب تجربه ی احساس ارگاسم در زنان شده و در مردان نیز تنها زمانی که فرد مورد علاقه شان را می بینند منتشر می شود.

 1. کلمات ترغیب کننده و تشویق کننده

هنگامی که ما کلمات ترغیب کننده را بشنویم احساس خوبی به ما دست خواهد داد. همه ی ما دوست داریم با احترام با ما برخورد شود.

اکسی توسین عامل این ویزگی ماست. زمانی که ما مراقبت و دلسوزی دیگران را درک می کنیم و یا به آن ها عشق می ورزیم این هورمون احساس خوبی را در ما به وجود می آورد. واژه ها فرکانس قدرتمندی دارند.

هنگامی که احساس کنیم کسی دوستمان دارد و مراقب ماست، اکسی توسین افزایش می یابد. همین امر در رابطه با تعریف دیگران از ما نیز صادق است. محبت شما به جهان نیز باعث افزایش اکسی توسین می شود.

 1. گوش کردن

هر کسی در این جهان دوست دارد شنیده و درک شود. همه ی ما می خواهیم بدانیم که آیا دیگران به سخنانمان گوش می دهند و یا حرف های ما را می پذیرند یا خیر.

گوش دادن راه شگفت انگیزی برای افزایش اکسی توسین است. هنگامی که شما با دیگری هستید، می توانید با گوش دادن به صحبت هایش با او ارتباط برقرار کنید. در این صورت طرف مقابل نیز به صحبت هایتان گوش خواهد داد و همین امر اکسی توسین موجود در بدنتان را افزایش می دهد.

همچنین، گوش دادن به موسیقی و یا چیزی که از آن لذت ببرید نیز این هورمون جادویی را بدنتان افزایش می دهد.

 1. لبخند و خنده.

آیا تا کنون بازی کودکان را مشاهده کرده اید؟ آنها همیشه می خندند و لبخند می زنند. با خندیدن و شاد بودن، اکسی توسین در بدن کودکان ازاد می شود. لبخند مسری است. یعنی با دیدن لبخند دیگران شما نیز ناخوداگاه لبخند خواهید زد.

تحقیقات نشان داده اند که خنده و لبخند از طریق تغییرات فیزیولوژیکی ایجاد شده در بدن، خلق و خوی ما را بهبود می بخشند. این امر اغلب اوقات به صورت ناخودآگاه اتفاق می افتد. مردمی که زندگی شادی دارند در بدنشان دائما اکسی توسین آزاد می شود.

خنده احساس شادی را در بدن انسان به وجود می اورد که می تواند سبب شود که فرد بر بسیاری از مشکلاتش فایق آید.

 1. تفکر و دعا

هنگامی که شما ذهن خود را از افکار منفی خالی کرده و آرامش داشته باشید، هورمون های شما تعادل دارند. در واقع زمانی که شما در حال کشمکش و کلنجار رفتن با مباحث مختلف زندگی نیستید اکسی توسین در بدنتان بیشتر ترشح می شود.

دعا و مدیتیشن به ذهن اجازه می دهد تا استرس را کاهش دهد. این هورمون فشار خون را تنظیم نموده و بدن را به حالت تعادل باز می گرداند. از این طریق ذهن، بدن و روح راهی را برای برقراری ارتباط با هم پیدا خواهند کرد. بنابراین بهتر است در روز برای این کارها وقت بگذارید و حتی شده 5 دقیقه را به این امور اختصاص دهید.

 1. ورزش

اندورفین ها و اکسی توسین هنگام ورزش افزایش می یابند. با ترشح این هورمون ها اکسیژن به مغز و سایر قسمت های بدن ما منتقل می شود. ورزش فقط برای حفظ تناسب اندام و نگه داشتن بدنمان در حالت ایده ال مناسب نیست.

در واقع این کار برای افزایش مقدار هورمون های آزاد شده به سوی مغز نیز سودمند است. شما مجبور نیستید به ورزشگاه بروید. پیاده روی در اطراف خانه و یا انجام یوگای ملایم نیز می تواند این مزایا را برای شما به همراه داشته باشد.

 1. گریه کردن

مطالعات نشان داده اند که سرکوب احساسات باعث کاهش سطح اکسی توسین می شود. سرکوب احساسات شما و برخورد با آن ها موجب افزایش استرس و سایر مسائل فیزیکی در بدن می شود. حالت عاطفی شما باید با حالات روحانی و جسمی تان سازگار باشد. اشک ریختن اجازه می دهد که بدن به حالت آرام خود باز گردد و خشم و نا امیدی را کنار بگذارید.

 1. بخشنده بودن

وقتی که ما به صورت داوطلبانه کاری را برای دیگران انجام داده و یا به ان ها کمک می کنیم احساس خوبی به ما دست می دهد. هدیه دادن، وقت گذاشتن، کمک به خیریه و قدرشناس بودن همگی باعث افزایش ترشح اکسی توسین در بدنمان می شوند. این کارها را انجام دهید و ببینید که چقدر احساس خوبی خواهید داشت.

اکسی توسین باعث افزایش احساس شما به دیگران خواهد شد. و یک زنجیره از پیوندهای انسانی را شکل خواهد داد. بنابراین یک راه طبیعی و آسان برای افزایش اکسی توسین در بدن، کمک به دیگران است.

 1. خلاق باشید

خلاقیت به شما کمک می کند تا بر تنش های ذهنی تان غلبه کنید. خلق چیزی جدید باعث می شود نگرانی و ترس هایتان را کنار بگذارید. دوزندگی، نویسندگی، طراحی، بازی با یک وسیله یا هر چیز دیگری که از روال عادی زندگیان خارج باشد، باعث ترشح هورمون های خوبی مانند اکسی توسین در مغز می شود. اندورفین ها آزاد می شوند و اکسی توسین شارژ می گردد.

 1. حیوان خانگی داشته باشید

نگهداری از حیوانات راهی برای آرام نگاه داشتن خودمان است. شما وارد خانه می شوید و گربه و سگ تان مشتاقانه منتظر شماست تا انها را در آغوش بگیرید و نوازش کنید.

همانطور که اکسی توسین با لمس شخص دیگری ترشح می شود با لمس حیوانات نیز در بدنتان ترشح می گردد. تحقیقات نشان داده اند که لمس حیوانات خانگی، فشار خون تان را کاهش می دهد و میزان اکسی توسین موجود در بدنتان را افزایش می دهد.


4 دیدگاه

 1. پرستش

  فقط مورد آخر برای افزایش شپش و کنه هم خیلی مناسبه!
  ما همسایمون عاشق گربه هاش بود ولی کلاهبردار حرفه ای بود آخرم ۷۰ تا آدمو به خاک سیاه نشوند رفت آمریکا!
  سرشار از اکسی توسین بوده بنظرم!

 2. سینا

  من عاشق حیوانات خانگی هستم

 3. سینا

  اتفاقا، مورد آخر قوی ترین مورد بود

 4. علی

  مورد اخر چرت بود

نظر خود را بیان کنید