چگونه نقاط ضعف خود را برطرف کنیم؟

7 روشی که افراد موفق به واسطه ی آن ها با نقطه ضعف هایشان مقابله می کنند
بهبود نقاط ضعف و تمرکز بر نقاط قوت

بهبود نقاط ضعف و تمرکز بر نقاط قوت

بعد از یافتن پاسخ این سوال که نقطه ضعف چیست و چگونه مانع پیشرفت شما میشود وقت آن است که نقاط ضعف خود را بهبود دهید.

هیچکس بی عیب نیست؛ حتی عاقل ترین و موفق ترین مردم نیز نقطه ضعف هایی دارند لکن ما به کناری نشسته ایم و فرض می کنیم که افراد موفق به آسانی به اینجا رسیده اند ، اما این امر به هیچ وجه حقیقت ندارد، در واقع این گونه افراد موفق خیلی بیشتر از ما تلاش کرده اند و تا زمانی که به موفقیت دست نیافتند دست از تلاش بر نداشتند.

آن چه که در مورد این افراد متفاوت است خصوصیات و پول و فرصت های بیشتر آن ها نیست، بلکه تنها تمایز آن ها با ما نحوه ی زندگی کردن و چگونگی انجام کارهایشان است.

افراد موفق از نقطه ضعف های خود آگاهی دارند، اما به جای تمرکز بر این نقطه ضعف ها بر نقاط قوت خود تمرکز می کنند و در جهت بهبود نقاط ضعف خود گام بر می دارند.

اگر هنوز هم حرف های من را  باور نمی کنید بهتر است کمی جست و جو کنید و به کنکاش در مورد زندگی موفق ترین افرادی که می شناسید بپردازید و در مورد آن ها فکر کنید.

شما همواره این افراد را برای داشتن مهارت ها و استعدادهای خوبشان می ستایید، نه ضعف های آن ها درست است؟ خوب، بهتر است بدانید که این افراد عاری از نقاط ضعف نیستند لکن طرز تفکری دارند که باید برای همه ی ما عادی شود.


در قسمت زیر 7 روشی که بر اساس آن افراد موفق با نقطه ضعف های خود مقابله می کنند ارائه شده است:

  1. تمرکز بر اینکه به چه چیزهایی علاقه مند هستید

اگر شما مشغول به کاری هستید که بدان علاقه ای ندارید و فقط کار خود را برای کسب درآمد انجام می دهید نه چیز دیگر، باید بدانید که هرگز عملکرد و بهره وری شما از حد متوسط فراتر نخواهد رفت. این امر قطعا به عنوان یکی از نقطه ضعف  های شما منعکس می شود، زیرا ذهن شما هرگز  نمی تواند در این کار به خوبی عمل کند. در عوض، باید بدین امر بیاندیشید که در چه کاری می توانید عملکرد بهتری داشته باشید.

هنگامی که شما با سختی و تلاش فراوان بالاخره کاری را پیدا می کنید که در آن از هر جهت استعداد بیشتری دارید قطعا بازده کاری شما نیز بالاتر خواهد بود و در مدت کوتاهی می توانید به موفقیت چشمگیری دست یابید.

“بهتر است که یک نسخه ی اصلی شکست خورده باشیم تا یک نسخه ی  تقلیدی موفق ” – هرمان ملویل


pomodoro-technique-time-management مدیریت وقت با روش پومودورو

زمان را مدیریت کنید

  1. مدیریت زمان

اغلب افراد سعی می کنند تعداد زیادی از کارها را در یک بازه ی زمانی اندک انجام دهند و یا هیچ کاری انجام ندهند. خب این روش به هیچ وجه روش خوبی نیست چرا که شما باید برنامه ریزی داشته باشید و ببینید چه کارهایی را می توانید در بازه ی زمانی مشخصی به بهترین وجه ممکن انجام دهید.

اگر می خواهید همواره در کارهایتان چه مسائل کاری باشد چه زندگی شخصی،موفق شوید، سازمان دهی و مدیریت زمان دو مهارت مهم هستند که شما باید در آن ها به مهارت فوق العاده ای دست یابید.

مردم می توانند فقط با مهارت یافتن در مدیریت در زمان، در زمان کمتری کار بیشتری را انجام دهند.

همچنین بخوانید: عوامل اتلاف وقت در زندگی

  1. تقویت مهارت های کلیدی

همه ی ما انسان ها مهارت های خاصی داریم که اگر بدان ها بپردازیم می توانیم بازده فوق العاده بالایی داشته باشیم پس چرا راه آسان تر را انتخاب نکنیم و با گام برداشتن در مسیر مورد علاقه مان به موفقیت های چشمگیری دست نیابیم؟.

همانطور که در بالا توضیح داده شد، افراد هوشمند، وقت و انرژی خود را برای بهبود کاری صرف می کنند که در آن استعداد دارند، اینگونه افراد بر امور مورد علاقه ی خود تمرکز می کنند تا نقاط قوت خود را افزایش دهند.

هنگامی که شما در بهترین حالت خود هستید، هیچ کس حتی متوجه نقاط ضعف هایتان نیز نخواهد شد و این یعنی موفقیت.

همچنین بخوانید: مهارت های ضروری زندگی

  1. تنظیم هدف و برنامه

داشتن یک برنامه ی مشخص می تواند نقشه ی راه دقیقی را به شما ارائه کند و به شما نشان دهد که دقیقا در کجای مسیر قرار دارید.

بدون تمرکز و داشتن برنامه، فقط زمان خود را هدر خواهید داد و کورکورانه به سوی هدفی که نمی دانید در کجای مسیر قرار دارد گام خواهید برداشت. بنابراین بهتر است برای آن چه که می خواهید و چگونگی رسیدن به آن برنامه ریزی کنید.

حتی کسی که هم اکنون به قله ی موفقیت دست یافته نیز باید طرح ساده ای برای افزایش موفقیت خود داشته باشد و این یعنی پیشرفت دائمی.


حساب شده ریسک کنید.

حساب شده ریسک کنید.

  1. ریسک پذیری

همواره این موضوع را به خاطر داشته باشید که هیچ چیز چالش برانگیزی در زندگی فاقد ریسک نیست. ریسک پذیری بخشی از موفقیت است، و عدم پذیرش آن مساوی با عدم کامیابی و نیل به موفقیت خواهد بود.

یکی از بزرگترین ترس هایی که همه ما با آن مواجه هستیم، هراس از دست دادن چیزهایی است که داریم. همین ترس باعث می شود که ما فرصت های خود را برای دست یابی به موفقیت از دست بدهیم  و از گام برداشتن در مسیرهای جدید بهراسیم.

چیزی که موجب می شود افراد موفق با افراد عادی متفاوت باشند، همین اراده و عزم راسخ آن ها در پذیرش ریسک است


  1. اجازه ندهید که شکست ها شما را متوقف سازند

همواره در مسیر موفقیت شکست های کوچکی وجود دارند که اگر می خواهید به موفقیت دست یابید باید پذیرای آن ها باشید.

حتی افراد موفق نیز با شکست های زیادی در زندگی خود مواجه شده اند و چه بسا شکست های آن ها بیشتر از شکست های انسان های عادی بوده باشد لکن این گونه افراد هرگز اجازه نمی دهند که شکست آن ها را از رسیدن به اهدافشان باز دارد.

اجازه ندهید که یک شکست کوچک نحوه ی زندگی شما را تعیین کند؛ همیشه با خود بگویید که این فقط یک لحظه آنی است و من از طریق مبارزه با نقطه ضعف ها و کار بر روی نقاط قوتم بر آن غلبه خواهم کرد.

همه ما در مسیر زندگی شکست خواهیم خورد، و این اتفاق بیش از یک بار رخ خواهد داد، اما تا زمانی که یاد نگیریم بلند شویم و به سرعت مسیر پیشرفت را طی کنیم، هرگز موفق نخواهیم شد.

“فرصت ها اتفاق افتادنی نیستند. آن ها ایجاد شدنی هستند. ” کریس گروسر


  1. اطراف خود با چیزهای مثبت احاطه کنید

بدترین دشمن هر کسی ذهنیت منفی اوست چرا که چنین ذهنیتی – به راحتی می تواند انسان را از پیمودن مسیر باز دارد. با جلوگیری از تفکر به چیزهای منفی موجود در اطراف و داشتن یک دیدگاه واضح، می توانید هدف خود را بدون هیچ گونه حواس پرتی دنبال کنید.


افرادی که در زندگی خود موفق شده اند نیز در مسیر کامیابی با چیزهای منفی زیادی مواجه گردیده اند، اما این گونه افراد همیشه اعتماد به نفس  خود را حفظ می کنند.

اگر اجازه بدهید این افکار منفی شما را احاطه کنند تنها کسی که ضرر خواهد کرد خود شما هستید چرا که همواره در زندگی خود درجا خواهید زد.

بین شخص موفق و کسی که موفق نشده – تفاوت زیادی وجود ندارد – بلکه تنها تفاوت این دو، رویکردی است که در زندگی شان اتخاذ می کنند.

افراد موفق ممکن است همان کارهایی را که ما انجام می دهیم، انجام دهند، اما تمرکز بیشتری بر روی کارهایشان دارند و کارهایشان را با تلاش و همیت بیشتری به انجام می رسانند.

اجازه دهید داستان های موفقیت دیگران به شما انگیزه لازم را بدهد تا ضعف های خود را فراموش کنید و موفق شوید.


1 دیدگاه

  1. owl

    در هر کاری انسان نقص های اون کار رو از ببین ببره به اوج می رسه. خیلی از آدم ها فکر میکنن که موفق شدن در یک چیز احتیاج به کارهای خاصی داره, تنها و تنها باید ببینی چه نقصی داری و اون نقص رو از ببین ببری تا رشد کنی و قوی و قوی تر بشی. مثل شوت زنی نباشیم که وقتی شوتش به بیرون دروازه رفت بره توپش رو بیاره و دوباره به سمت دروازه شوت کنه بدون این که دنبال نقطه ضعفش باشه. مثل شوت زنی باشیم که شوت اولش به بیرون دروازه رفت “نقص من چی بود که شوتم به سمت دروازه نرفت؟ تا نقصم رو برطرف کنم”!

نظر خود را بیان کنید