افزایش بهره وری شخصی در محیط کار

10 راه برای داشتن بهره وری بیشتر با تمرکز بر موارد اساسی

believes-for-more-efficiency

این روزها مشغله های ما بسیار بیشتر از گذشته شده است. مسئولیت ها و وظایفمان نیز بیشتر شده، ما بیشتر از گذشته کار می کنیم و بیشترهم خسته می شویم. با این حال به چیزهای کمتری دست می یابیم و همین امر باعث شده که خوشحال نباشیم. اما باور کنید لازم نیست که به این صورت زندگی کنید.

مشکل این است که ما با مسئولیت ها و وظایف بیش از حدی سر و کار داریم و به جای آن که تنها به موارد و مسئولیت های ضروری مان بپردازیم، سعی می کنیم همه ی کارها را به بهترین نحو ممکن انجام دهیم و این امر امکان پذیر نیست.

به گزارش آلامتو به نقل از lifehack؛ تنها راه حل موجود، تمرکز صرف بر موارد ضروری است. در واقع باید سعی کنید سایر مسئولیت ها را از ذهنتان بزدایید و تنها بر موارد مهم تمرکز کنید. اگر چه ممکن است خلاص شدن از شر تمام مشغله هایی که ما عادت کرده ایم خود را با آن ها گرفتار نماییم دشوار باشد، این تغییر به تحول عظیمی در سلامت روحی و جسمی، سطح استرس، شادی و در نهایت، بهره وری ما منتج خواهد داشت.

در این مقاله 10 راه ساده برای داشتن بهره وری بیشتر با صرف حداقل تلاش ممکن ذکر شده است که مطالعه ی آن ها خالی از لطف نیست


  1. ذهنت را از مسایل مختلف پاک کن.

اگر ما خود را در بین موارد بسیاری گرفتار کرده باشیم، کسب چشم اندازی روشن از مسیر پیش رو و دانستن این موضوع که چه چیزی واقعا ضروری است عملا غیر ممکن خواهد بود. لذا اگر برایتان امکان پذیر است بهتر است یک یا نیم ساعت در روز، کسب اطلاعات بیشتر و اطلاع از موارد جدید را کنار بگذارید و به تصویری عمیق تر از زندگی و شغل خود دست یابید.

زمان استراحت از اهمیت زیادی برخوردار است. لذا به همه ی کسانی که خواهان اعطای وظایف بیشتر و بیشتری به شما هستند بگویید که در دسترس نیستید، تمام راه های ارتباطاتی را قطع کنید، خودتان را در جایی خصوصی محصور نمایید، و زمان زیادی را صرف فکر کردن درباره آن چیزی کنید که حقیقتا برایتان اهمیت دارد.

چه چیزی می خواهید؟ به کجا پیش می روید؟ دوست دارید به کجا برسید؟ یکی دیگر از راه های خوب برای پاک کردن ذهنتان از موارد غیر ضروری، تمرکز بر موارد ضروری یعنی تمرکز بر روی همه چیزهایی است که باید انجام دهید. لذا بهتر است تمام کارها و پروژه ها و ایده های خود را بنویسید. محتویات ذهنیتان را روی کاغذ بیاورید و سپس کمی فکر کنید.


  1. تمرکز بر وظایف ضروری.

هنگامی که ذهنتان را از مسایل غیر ضروری پاک کردید، باید به تفکیک وظایف پرداخته و مشخص کنید که چه وظایفی برایتان ضروری هستند.

این سوال جادویی را از خود بپرسید: ” که چه کاری می تواند بیشترین بازده را در بازه ی زمانی مشخصی برایتان به همراه داشته باشد؟” برنامه ای را انتخاب کنید که باعث شود بیشترین شناخت از خودتان را به دست آورید و کسب و کار پر سود تر و پر رونق تری داشته باشید. بر روی هدفی بسیار بزرگ تمرکز کنید تا تمام هم و غمتان تحقق و عملی نمودنش باشد نه چیزی که مدام آن را فراموش می کنید و دیگران باید به شما وجودش را یادآوری کنند.

در واقع هدفتان باید، یک کار اساسی باشد که خودتان برای انجامش شور و اشتیاق داشته باشید. لیستی از این نوع وظایف را تهیه کنید و مهم ترین چیزهایی را که باید در طی هفته جاری انجام می دهید ثبت نمایید.

همچنین بخوانید: افزایش بهره وری کسب و کار

  1. بقیه ی موارد غیر ضروری را حذف کنید.

به فهرستی که مرتب کرده اید نگاهی بیندازید. کدام یک از مواردی که ثبت کرده اید ضروری نیستند؟ آیا می توانید آن ها را از برنامه خود حذف کنید؟ یا می توانید آن ها را به شخص دیگری محول نمایید؟

اگر نه، این موارد را در “لیست انتظار” قرار دهید. سپس، همان طور که روی وظایف اصلی خود تمرکز نموده اید، هر بار که می توانید، لیست انتظار را بررسی کنید و مواردی از آن را به لیست اصلی خود اضافه کنید.

گاهی اوقات متوجه خواهید شد که برخی وظابف، کمتر از آن چه که تصور می کردید ضروری هستند و هیچ الزامی برای انجام برخی دیگر از آن ها وجود ندارد.

چگونه بهره وری بیشتری داشته باشیم؟

چگونه بهره وری بیشتری داشته باشیم؟


  1. اول وظایف مهم را انجام دهید.

اگر فهرستی از چیزهایی را که امروز باید انجام دهید تهیه نموده اید، و یکی یا دو مورد از آن ها واقعا ضروری هستند، بهتر است در ابتدای روز، اول آن ها را انجام دهید.

ساعات پایانی روز را به کارهای مهمتان اختصاص ندهید، زیرا ممکن است زمان کافی برای انجام آن ها نداشته باشید. این کارهای مهم را هر چه زودتر انجام دهید تا ببینید که چگونه بهره وریتان افزایش خواهد یافت.


  1. حذف مواردی که باعث حواس پرتی شما می شوند.

شما می توانید مواد ضروری را در لیست خود مشخص نمایید، اما اگر به طور مداوم با اعلان های ایمیل، پیام رسان ها، تلفن همراه، RSS ، ویدجت، رسانه های اجتماعی، انجمن ها و غیره کار خود را متوقف نمایید، هرگز نمی توانید مطابق برنامه پیش روید و کارتان به تعویق خواهد افتاد.

این هشدارها و اعلان ها به راحتی می توانند سبب شوند که یک کار یک ساعته، چهار یا پنج ساعت زمان ببرد. بنابراین بهترین کار این است که اینترنت خود را خاموش کنید و یا گوشی خود را بر روی حالت بی صدا بگذارید تا بتوانید تمام حواستان را بر روی کار خود متمرکز کنید و به بالاترین بهره وری دست یابید.


  1. از ابزارها و برنامه های ساده استفاده کنید.

خود را با استفاده از ابزارهای پیچیده و یا برنامه هایی با محیط های پیچیده خسته نکنید. یک نوت بوک ساده برای نوشتن موارد لازم پیدا کنید و فهرست ساده ای را برای انجام کارها تهیه نمایید تا بتوانید به آسان ترین وجه ممکن کارهایی را که باید انجام دهید مرتب نمایید.

بنابراین به روز رسانی مداوم برنامه ها و تعویض دائمی ابزارها را فراموش کنید و فقط بر روی هدف و کارتان تمرکز نمایید. اگر شما مدام خود را درگیر به روز رسانی و تعویض ابزارهایتان کنید به هیچ جایی نخواهید رسید.


  1. تنها یک کار را در یک بازه ی زمانی انجام دهید.

انجام چند کار به طور هم زمان تنها باعث اتلاف وقت شما می شود. بلکه سبب می گردد که شما هرگز نتوانید چند کار را به طور هم زمان انجام دهید چون توجه و تمرکزتان کاهش خواهد یافت.

تنها بر روی وظیفه اساسی خود تمرکز کنید و تمام چیزهای دیگر را کنار بگذارید. چرا که تنها با این کار است که می توانید کار خود را در مدت زمان تعیین شده انجام دهید.

راههای افزایش بهره وری کاری

راههای افزایش بهره وری کاری


  1. آرامش داشته باشید.

علاوه بر کار در یک محیط کاری آرام، روزانه باید وقتی را به خود تخصیص دهید و به آرام نمودن ذهن و بدنتان بپردازید و فارق از هر گونه مسئله ی کاری، تنها به خودتان فکر کنید.

این فرایند مراقبه و آرامش بخش می تواند از طریق خواندن کتاب، دوش آب گرم، قدم زدن در طبیعت، پیاده روی در ساحل، رفتن به کلاس های آموزشی و مدیتیشن تحقق یابد.

خودتان را از حجم زیاد اطلاعات و اخباری که شما را احاطه کرده اند آزاد کنید و تنها بر روی آرامش بخشیدن به ذهن و تفکرتان تمرکز نمایید و هر روز کارهای ضروریتان را با خود تکرار کنید تا بتوانید مسیر اصلی خود را پیدا کنید.

همچنین بخوانید: چگونه به آرامش درونی برسیم؟

  1. بالاترین تلاش خود را به کار گیرید.

نوشتن کارهای اصلی و تمرکز بر روی برنامه روزانه ی تان کاری بسیار عالی است لکن برای نیل به موفقیت باید بیشترین تلاش خود را انجام دهید و تمام این کارها را به بهترین وجه ممکن به انجام رسانید.

از انرژی و استعدادتان به بهترین وجه ممکن استفاده کنید و سعی کنید یکی یکی به تمام اهداف دور و نزدیک خود دست یابید. تنها زمانی بر روی برنامه ی بعدی خود تمرکز کنید که یکی از اهدافتان را به بهترین وجه تحقق بخشیده باشید.


  1. سایر اهدافتان را ساده سازی کنید.

هنگامی که اهداف ضروری خود را مشخص کردید و سایر اهداف غیر ضروری را کنار گذاشتید به راحتی می توانید به ساده سازی برنامه هایتان بپردازید. اما به خاطر داشته باشید که حواس پرتی و توجه به موارد غیر ضروری تنها می تواند شما را به عقب باز گرداند.

هر زمانی که وقت کردید نگاهی به زندگی خود بیندازید و مسیری را که رفته اید مرور کنید و ببینید که تا به این جای کار را درست پیموده اید یا خیر. کمی بر روی مسیر باقی مانده تمرکز کنید و سپس دوباره برنامه ی خود را آماده نموده و آن را ساده نمایید.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید