چگونه بهره وری را بالا ببریم؟

5 عادت ساده روزانه برای افزایش بهره وری

راههای بالا بردن بهره وری

رشد و پیشرفت یکی از مشکلات کلیدی هر استارتاپی به شمار می­‌آید. زمانی که به افراد بیشتری برای فروش محصولات­تان نیاز دارید و بودجه لازم برای استخدام آن­ها را نیز در اختیار دارید می­دانید که کسب و کار شما در مسیر درستی قرار دارد. اما فقط رشد تیم و یا اضافه کردن ساعات کاری بیشتر، جهت ارتقا و پیشرفت کافی نیست بلکه شما باید بهره وری تیم خود را نیز افزایش دهید. اما چگونه؟

راه اول که کمی سخت‌تر، اما هوشمندانه­‌تر است این است که برخی عادات خود را تغییر دهید تا وقت بیشتری را به دست آورده و آن را بر روی کسب و کارتان سرمایه گذاری کنید.

به عنوان مثال من شرکتی را تاسیس کردم تا بتوانم آزادی بیشتری برای کار کردن داشته باشم و هر زمان و در هر کجا که دوست دارم و با هر کسی که مد نظرم است و خصوصیات مورد نظرم را داراست کار کنم.

همانطور که شرکتم پیشرفت می­کرد من تیم خود را از یک تیم 3 نفره به بیش از 50 نفر رساندم و شرکت­‌هایم را در دو شهر مستقر نمودم و اما نکته مهمی که آموختم اهمیت تعادل کار و زندگی به منظور اجتناب از فرسودگی شغلی بود.

حتی اگر حجم کاری شما افزایش یابد، به عنوان یک کارآفرین باید زمانی را برای خود حفظ کنید. شما باید یک کسب و کار موفق داشته باشید که فروش­تان را افزایش داده و به کیفیت زندگی­تان نیز لطمه نزند.

پس از آزمایش طیف وسیعی از ابزارهای افزایش بهره وری، در زیر 5 نکته کلیدی برای دستیابی به این هدف را ذکر خواهم کرد.


  1. روال کاری صبح خود را در یک زمان معقول و منطقی حفظ کنید

مهمترین نکته این است که چه زمانی از خواب بیدار می­شوید. یک روال صبحگاهی منظم برای شروع یک روز کاری خوب توام با بهره‌وری ضروری است. رهبران کسب و کار موفق از صبح زود برای ارسال نامه­ های الکترونیکی خود استفاده می­کنند.

این که آیا شما ابتدا فنجان قهوه خود را آماده می­کنید، یا ورزش صبحگاهی خود را آغاز می­کنید یا شروع به ارسال ایمیل می­نمایید، هر چه که هست، هر روز آن را انجام دهید.

همچنین زمان مشخصی را برای به اتمام رساندن این روتین در نظر بگیرید. به عنوان مثال، من از ساعت 8 صبح بیدار می شوم و تا 9 صبح ایمیل می­فرستم. و اما ایمیل­هایی را که موفق به ارسالشان نمی­شوم، به دو وهله بررسی روزانه ایمیل محول می­کنم.


  1. حواس­پرتی را کنار بگزارید و زمان خود را به دقت برنامه ریزی کنید

بهتر است از یک اپلیکیشن ردیابی زمان مانند Timing App استفاده کنید، که به طور خودکار نرم افزاری را که مورد استفاده قرار می­دهید و یا صفحاتی که در حال مرور هستید ردیابی می­کند. این برنامه نیاز به ردیابی دستی زمان را برطرف می­کند، و لذا خللی در ردیابی زمان توسط شما به وجود نخواهد آمد.

با استفاده از این اپلیکیشن، دیگر نیاز نیست که زمان را به صورت دستی محاسبه کنید و حتی در زمانی که در حال استراحت هم هستید، ان به کار خود ادامه خواهد داد. بعد از یک هفته، احتمالا متوجه خواهید شد که چه زمانی و در کجا، مقدار زیادی زمان را هدر می­دهید. به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید که سه ساعت را تنها برای پاسخ به چند پست الکترونیکی هدر داده اید و تصور کنید که می­توانستید به طور همزمان بر روی برخی لینک­های مهم نیز کلیک کنید یا اخبار را مرور نمایید.

لذا با ردیابی زمان خود، می­توانید مسئول‌تر بوده و با تمرکز بیشتری به کارهای­تان رسیدگی کنید. برای پاسخ دادن به ایمیل­های خود، یک زمان بندی مناسب داشته باشید و سعی کنید با استفاده از ردیاب زمان ، به هدف دست یابید. تمام این کارها سبب خواهند شد که حتی کارهای شما زودتر هم به پایان برسند و لذا بهره‌وری کاری شما افزایش یابد.


  1. به ساعاتی که برنامه ریزی نموده اید پایبند باشید

راه های افزایش بهره وری

ساعات خود را برنامه ریزی کنید و به آنها بچسبید. بیل گیتس و ایلان ماسک برنامه­‌های خود را به بازه­‌های زمانی 5 دقیقه ای تقسیم می­کنند. برنامه ریزی روزانه سبب می­شود که شما بر روی اولویت­های خود متمرکز شوید و زمان کمتری را تلف نمایید.

هنگامی که زمان خود را برنامه ریزی کنید، تمام روز ، از جمله زمان­‌هایی را که قبلا هدر می­دادید مشغول خواهید بود.. با تخصیص فضای ذهنی به برنامه شخصی ، وقت بیشتری را به انجام کارها، دیدار با دوستان و خانواده یا خواندن کتاب اختصاص دهید.

اجازه ندهید وظایفتان به طور معمول، بیش از آنچه که فکر می­کنید زمان ببرند و مخل سایر فعالیت­هایتان شوند. یکی دیگر از رویکردهای مؤثر، برنامه ریزی زمان لازم برای به پایان رساندن اهداف­تان است. دانستن اینکه باید در مهلت مقرری کار خود را به پایان برسانید شما را وادار می­کند تا لحظات خود را به نحو بهتری برنامه ریزی کنید.


  1. جلسات صبحانه و ناهار

وقتی می­خواهید شام را با دوستان­تان صرف کنید و ساعت اداری را نیز صرف کار نمایید، چه زمانی برای جلسات خواهید داشت؟ پاسخ، زمان صبحانه و ناهار است. هر کسی باید غذا بخورد، پس چرا آن زمان را برای بحث و گفتگو انتخاب نکنید؟

بسیاری از مردم مشتاقند تا جلسات خود را با شما در زمان صبحانه برگزار نمایند چرا که در این ساعت، از لحاظ ذهنی آمادگی بیشتری دارند و هنوز چیزهای دیگر، انرژی روانیشان را به هم نریخته است.

علاوه بر این، جلسات برنامه ریزی شده در موعد صرف غذا، باعث بهره وری بیشتر می­شود. جلسات برگزار شده در موعد وعده­های غذایی می­توانند به یک یا دو ساعت محدود شوند.


  1. در زمان جلسه، تماس­های تلفنی را نادیده بگیرید

در نهایت، باید بدانیم که هر وقفه­ای در جلسات به ضررمان تمام خواهد شد. در هنگام جلسه من گوشی خود را خاموش می­کنم و زمانی که آماده ام، گوشیم را چک می­نمایم. در واقع پس از جلسات من شروع به چک کردن تماس­های بی پاسخ، ایمیل­ها و پیام­هایم می­نمایم و فقط زمانی که تماس یا پیام واقعا ضروری و اضطراری باشد به آنها پاسخ می­دهم.

این امر سبب می­شود که بتوانم به راحتی زمان­های خود را کنترل کنم. در حالی که هر کارافرینی وسوسه می­شود تا ساعات بیشتری را به رشد کسب و کار خود تخصیص دهد، برای کارآفرینان مهم است که به تنظیم و برنامه ریزی دقیق­تر کسب و کارشان بپردازند. لذا برای رشد استارتاپ، باید یاد بگیرید که تنها از طریق زمان بندی کسب و کار است که می­توانید بهره وری خود را افزایش داده و سالم بمانید.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید