طرز تهیه حلوا زعفرانی

حلوا زعفرانی یکی از انواع حلوا های بسیار خوشمزه ای است که دارای طعم و عطر فوق العاده ای بوده و به عنوان یکی از انواع حلوا های مجلسی نیز شناخته می شود که می توانید آن را برای اکثر مجالس و مراسم های مذهبی و همچنین مراسم های ختم و سوگواری نیز آن را تهیه کنید. شما می توانید این حلوای خوشمزه را به عنوان یک میان وعده مقوی تهیه کرده و در کنار چای تازه دم ایرانی آن را میل کنید و از خوردن آن لذت ببرید. امروز در آلامتو طرز تهیه حلوا زعفرانی مجلسی با آرد سنگک و با پیمانه را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.

طرز تهیه حلوا مجلسی


مواد لازم برای تهیه حلوا زعفرانی با پیمانه

 • آرد سنگک 1 پیمانه
 • آب 2 پیمانه
 • شکر 1 پیمانه
 • گلاب 1/2 پیمانه
 • زعفران آسیاب شده 1 ق چای خوری سر پر
 • پودر هل 1 ق چای خوری
 • کره 150 گرم
 • روغن مایع 2/3 پیمانه
همچنین بخوانید: طرز تهیه حلوا با شیره انگور ساده، خوش طعم و مقوی با روغن مایع

طرز تهیه حلوا زعفرانی با آرد سنگک مرحله به مرحله

مرحله اول: آماده سازی زعفران آسیاب شده

ابتدا زعفران آسیاب شده را درون زعفران دم کن بریزید و به آن مقدار کمی آب جوشیده شده نیز اضافه کنید و سپس به آن زمان دهید تا کاملاً زعفران دم بکشد و آماده شود. دقت داشته باشید میزان کمی آب روی زعفران بریزید تا زعفران دم کرده شما غلیظ باشد و آب حلوای شما نیز به هیچ عنوان زیاد نشود.

مرحله دوم: آماده سازی هل

بعد از زعفران نوبت به هل می رسد پس آن را نیز درون ظرفی بریزید و به آن مقدار کمی آب جوشیده شده اضافه کنید و زمان دهید تا هل ساییده شده نیز دم بکشد.

مرحله سوم: آماده سازی شربت حلوا

قابلمه ای را برداشته و درون آن آب بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید و زمان دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و بعد به آن شکر را نیز اضافه کنید و شروع به هم زدن آن ها کنید تا شکر کاملاً درون آب حل شود و بعد به آن زعفران و هل دم کرده را هم اضافه کنید و مجدد هم بزنید تا شربت حلوا یکدست و آماده شود. دقت داشته باشید هنگام اضافه کردن هل به شربت باید آن را از صافی رد کنید و بعد به شربت اضافه کنید. چند دقیقه آخر که می خواهید شربت را از روی حرارت بردارید گلاب را نیز به شربت اضافه کنید و مجدد شربت را هم بزنید و ترکیب کنید و بعد آن را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید. دقت داشته باشید که قبل از اضافه کردن گلاب به شربت 5 دقیقه ای به شربت فرصت دهید تا غلیظ شود و بعد گلاب را اضافه کنید.

مرحله چهارم: آماده سازی آرد

ماهیتابه ای را برداشته و آن را روی شعله ملایم گاز قرار دهید و بعد آرد سنگک را نیز 3 مرحله الک کنید و به ماهیتابه اضافه کنید و آن را مقداری با شعله ملایم تفت دهید تا خامی آرد مقداری گرفته شود و در حین تفت دادن آرد نیز آن را به طور مداوم هم بزنید و این کار را تا جایی ادامه دهید تا رنگ آرد مقداری عوض شود و بعد به آن روغن را نیز به صورت کم کم و آرام آرام اضافه کنید و ترکیب آن ها را هم بزنید و مخلوط کنید وقتی روغن را به اندازه اضافه کردید کره را هم به آن ها اضافه کنید و مجدد زمان دهید تا کره هم درون ماهیتابه آب شود و با مواد ترکیب شود.

مرحله پنجم: اضافه کردن شربت به حلوا

شربت را در این مرحله به شکل آرام آرام و کم کم به حلوای خود اضافه کنید و هر بار بعد از اضافه کردن آن ها به یکدیگر ترکیب آن ها را سریع و تند هم بزنید و مخلوط کنید تا آرد به هیچ عنوان به شکل گلوله گلوله درون شربت باقی نماند.

مرحله ششم: آماده سازی نهایی حلوا

بعد از آن که حلوا دارای بافتی منسجم شد به آن کره را هم اضافه کنید و زمان دهید تا درون حلوا آب شود و با حلوا نیز ترکیب و مخلوط شود و بعد حلوا را درون ماهیتابه شروع به تاب دادن و گهواره کردن آن کنید تا به طور کامل آماده شود و به راحتی از ماهیتابه جدا شود و بعد از آن هم زمان دهید تا حلوا خنک شود و بعد آن را داخل ظرف مورد نظری که برای سرو آن در نظر دارید قرار دهید و بعد از آن هم حلوا زعفرانی شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه حلوا زنجبیلی گردویی خانگی خوشمزه و آسان با روغن مایع

طرز تهیه حلوا زعفرانی


نکات کلیدی در طرز تهیه حلوا زعفرانی با آرد سنگک

 1. در صورت دسترسی نداشتن به آرد سنگک می توانید از آرد سبوس دار نیز استفاده کنید.
 2. برای زیبا تر شدن کار در آخر می توانید از مقداری خلال بادام و یا خلال پسته نیز برای تزیین روی حلوای خود استفاده کنید.
 3. گلاب را باید چند دقیقه پایانی که قرار است شربت را از روی حرارت بردارید به شربت اضافه کنید تا عطر آن از بین نرود.
 4. در صورت دسترسی نداشتن به کره از روغن جامد هم می توانید استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه حلوا آرد گندم مجلسی و خوشمزه برای رمضان

♨ نکات مهم «طرز تهیه حلوا زعفرانی ساده و مجلسی با آرد سنگک و با پیمانه»

در صورت دسترسی نداشتن به آرد سنگک می توانید از آرد سبوس دار نیز استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید