حلوا یکی از خوشمزه ترین و شناخته شده ترین شرینی ها و دسر های بسیار محبوب و معروفی است که برای پذیرایی مراسم های ختم و ترحیم و یا مراسم های مذهبی و نذری بسیار استفاده می شود. حتی شما می توانید این شیرینی مقویی را برای میان وعده نیز تهیه کنید و به عنوان عصرانه نیز میل کنید. آردی که برای پخت حلوا استفاده می شود سلیقه ای است و هر کسی مطابق با سلیقه خود آن را استفاده می کند ولی بهترین آرد برای مقویی شدن آن استفاده از آرد سبوس دار یا گندم بوده است. حلوا دارای دستور های پخت متنوعی نیز بوده است که امروز ما در آلامتو طرز تهیه حلوا مجلسی با آرد گندم  را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه حلوای آرد گندم

 • آرد گندم 2 لیوان
 • شکر 2 لیوان
 • آب و گلاب
 • زعفران غلیظ 3 قغذا خوری
 • پودر هل 1/4 ق چایی خوری
 • کره 50 گرم
 • مخلوط روغن مایع 1 لیوان

  طرز تهیه حلوای آرد گندم مجلسی

مرحله اول: آماده سازی شربت مخصوص حلوا

قابلمه ای را ابتدا برداشته و درون آن آب و گلاب و شکر را بریزید و آن را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید و به طور مدارم آن ها را با یکدیگر هم بزنید تا شکر به طور کامل در آب و گلاب هل شود وقتی که احساس کردید شکر به خوبی حل شد نوبت اضافه کردن زعفران غلیظ به همراه پودر هل است پس آن ها را نیز به شربت خود اضافه کنید و مجدد هم بزنید تا به خوبی در کل شربت پخش و مخلوط شود بعد از آن که شربت شما به جوش آمد و یکی دو قل شروع به جوشیدن کرد حرارت را خاموش کنید و شربت را کنار بگذارید.

مرحله دوم: آماده سازی آرد

ماهیتابه ای برداشته و درون آن آرد را به خوبی یک بار الک کنید و بعد ماهیتابه را روی حرارت خیلی کم گاز به مدت یک ربع قرار دهید و به طور مداوم آرد را هم بزنید. دقت داشته باشید که حرارت حتماً خیلی کم باشد تا آرد نسوزد و رنگ آن تغییر نکند. سپس بعد از یک ربع ماهیتابه را از روی حرارت برداشته و مجدد آردی که کمی تفت داده اید را درون همان ماهیتابه الک کنید و روی حرارت ملایم گاز قرار دهید و بعد به آن روغن مایع را اضافه کنید و خوب با آرد آن ها را مخلوط کنید و به طور مداوم مخلوط آرد و روغن را روی حرارت کم تفت بدهید هم بزنید و تفت بدهید تا آرد به رنگ دلخواه شما برسد.

مرحله سوم: اضافه کردن کره

پس از آن که آرد به رنگ دلخواه شما رسید نوبت اضافه کردن کره است پس کره را نیز اضافه کنید و سپس کره را با حرارت کم به آرمی آب کنید و هم بزنید و دو الی سه دقیقه مواد را با کره تفت دهید.

مرحله چهارم: اضافه کردن شربت

شربت را مجدد کمی روی حرارت قرار دهید تا کمی گرم شود و بعد به آرامی شربت گرم را به آرد اضافه کنید. دقت داشته باشید که شربت را به یک باره به آرد اضافه نکنید و طی سه الی چهار مرتبه به آرامی به آرد تفت داده شده اضافه کنید. توجه داشته باشید که همزمان با اضافه کردن شربت به حلوا تند تند آن را هم بزنید تا شربت به خوبی به خورد حلوا برود و حلوا جمع شود.

مرحله پنجم: آماده سازی نهایی حلوا

در نهایت اگر حلوا شل بود آن را روی حرارت کم آنقدر هم بزنید تا آب اضافی حلوا کشیده شود و و حلوا سفت شود و در آخر هم حلوا را درون ماهیتابه گهواره کنید و بعد آن را مدتی کنار بگذارید تا کمی خنک تر شود و بعد ظرف مناسبی برای سرو آن انتخاب کنید و حلوا را درون ظرف سرو منتقل کنید و آن را به شکل دلخواه تزیین کنید. پس از آن هم حلوای شما آماده سرو است. نوش جان

طرز تهیه حلوا آرد گندم


نکات کلیدی برای تهیه حلوای آرد گندم مجلسی

 1. برای داشتن عطر بهتر حلوا بهتر است که کره را در آخر به حلوا اضافه کنید.
 2. در صورتی که حلوای کم شیرین تری را دوست دارید به جای 2 لیوان شکر از 1/5 لیوان شکر استفاده کنید.
 3. حتماً شربت را موقع استفاده درون آرد مجدد گرم کنید و به شکل سرد از آن در حلوا استفاده نکنید.
 4. می توانید برای لطیف تر شدن حلوای خود درون مخلوط روغن مایع و کره از روغن جامد هم استفاده کنید.
 5. هرچه آرد بیشتر تیره بشود حلوای شما نیز در آخر تیره تر می شود و این کاملاً سلیقه ای است.
 6. می توانید روی حلوای خود را با خلال پسته و یا بادام نیز تزیین کنید.

♨ نکات مهم «طرز تهیه حلوا آرد گندم مجلسی و خوشمزه برای رمضان»

برای داشتن عطر بهتر حلوا بهتر است که کره را در آخر به حلوا اضافه کنید.


نظر خود را بیان کنید