طرز تهیه مرصع پلو مجلسی

مرصع پلو یکی از انواع غذا های اصیل ایرانی است که بسیار خوشمزه و مجلسی است و متعلق به دوره صفویه بوده است. مرصع پلو به دلیل ظاهر بسیار هوس انگیز و طعم لذت بخشی که دارد برای انواع مجالس و مهمانی های شما مناسب بوده و به میز سرو غذای شما نیز بسیار جلوه می بخشد. این غذای بسیار خوشمزه را می توانید هم با مرغ و یا هم با گوشت نیز تهیه و میل کنید که این موضوع کاملاً سلیقه ای بوده و متناسب با سلیقه هر فرد متفاوت است. مواد اصلی و سازنده این غذا که باعث طعم و عطر فوق العاده آن می شود از انواع میوه ها و یا خلال ها تشکیل شده که همگی در آن استفاده شده اند و شما می توانید آن را در منزل خود نیز به راحتی تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید. امروز در آلامتو طرز تهیه مرصع پلو لذیذ و مجلسی با مرغ ریش ریش مرحله به مرحله را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم در تهیه مرصع پلو

 • برنج 4 پیمانه
 • سینه مرغ نیم کیلو
 • کشمش نصف لیوان
 • زرشک نصف لیوان
 • خلال بادام 1/4 لیوان
 • خلال پسته 1/4 لیوان
 • خلال پوست پرتقال 1/4 لیوان
 • شکر 1/5 ق غذا خوری
 • پیاز 2 عدد
 • زعفران دم کرده 1/4 لیوان و 3 ق غذا خوری
 • دارچین نصف ق چایی خوری
 • آبلیمو 2 ق غذا خوری
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • پودر سیر به مقدار لازم
 • روغن به مقدار لازم
 • گلاب 1/4 لیوان
 • سیب زمینی متوسط 1 عدد
همچنین بخوانید: طرز تهیه هویج پلو زعفرانی ساده و لذیذ با مرغ و زرشک و دارچین

طرز تهیه مرصع پلو مجلسی با مرغ ریش ریش مرحله به مرحله

مرحله اول: آماده سازی برنج

ابتدا برنج را از قبل طی 3 الی 4 مرحله با آب سرد کمی بشویید و سپس درون ظرفی مقداری آب سرد بریزید و برنج شسته شده را در آن به مدت 2 ساعت قرار دهید تا برنج به خوبی خیس بخورد و آماده شود.

مرحله دوم: آماده سازی مرغ ها

ابتدا پیاز ها را به خوبی با آب سرد بشویید و سپس پوست آن ها را بگیرید و یکی از آن ها را به شکل نگینی شده و ریز خرد کرده و پیاز دیگر را نیز به شکل خلالی شده و درشت خرد کنید و کنار بگذارید سپس سینه های مرغ را به خوبی با آب سرد بشویید و آن ها را به شکل نواری شده خرد کرده و برش دهید و سپس ظرفی را برداشته و درون آن سینه های مرغ برش داده شده را به همراه پیاز خلالی شده و مقداری نمک و فلفل سیاه و پودر سیر و 3 قاشق غذا خوری زعفران دم کرده و آبلیمو شده بریزید و خوب تمامی آن ها را با یکدیگر مخلوط کنید و هم بزیند و بعد روی ظرف را با سلفونی بپوشانید و مرغ ها را برای مدت 1 ساعت درون یخچال استراحت دهید تا به خوبی مزه دار شوند.

مرحله سوم: پخت مرغ ها

ماهیتابه ای را برداشته و درون آن مقداری روغن بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید تا روغن کمی گرم شود و بعد پیاز نگینی شده را داخل روغن بریزید و خوب تفت دهید تا پیاز به خوبی سبک و کمی طلایی شود و بعد کمی به آن ها زردچوبه اضافه کنید و خوب با یکدیگر تفت دهید و هم بزنید و بعد مرغ های مزه دار شده را از پیاز های خلالی شده جدا کنید و به پیاز تفت داده شده اضافه کنید و آن را نیز خوب با پیاز تفت دهید و کمی که مرغ ها تغیر رنگ دادند به آن ها کمی آب جوشیده شده نیز اضافه کنید و درب ماهیتابه را بگذارید و زمان دهید تا مرغ ها به خوبی پخته شوند و بعد از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله چهارم: آماده سازی خلال ها

خلال پوست پرتقال خشک شده را به همراه مقداری روغن درون ماهیتابه ای جداگانه بریزید و با حرارت ملایم آن ها را مقداری تفت دهید و در این فاصله درون گلاب خلال بادام ها را نیز بریزید و زمان دهید تا خلال های بادام به خوبی نرم و معطر شوند و بعد از گذشت 5 دقیقه آن ها را از گلاب خارج کنید. پس از آن که چند دقیقه ای خلال پوست پرتقال نیز درون روغن کمی تفت داده شد و خامی آن نیز مقداری گرفته شد آن را از ماهیتابه خارج کنید و کنار بگذارید و سپس در همان ماهیتابه خلال بادام و پسته را نیز به همراه کشمش و زرشک بریزید و خوب با روغن آن را هم با حرارت ملایم مجدد تفت دهید تا خامی آن ها هم مقداری گرفته شود و بعد به آن ها 1/4 لیوان زعفران دم کرده و شکر و دارچین را اضافه کرده و خوب با یکدیگر تفت دهید تا به خوبی با یکدیگر تفت بخورند و مقداری خامی آن ها نیز گرفته شود و کمی هم عطر و مزه بگیرند و بعد آن ها را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله پنجم: پخت برنج

درون قابلمه ای مقداری آب و 1/5 قاشق غذا خوری سر پر نمک بریزید و سپس آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و بعد برنجی را که از قبل خیس خورده بود را درون قابلمه بریزید و 20 دقیقه زمان دهید تا برنج کمی نیمه پخته شود به طوری که قسمت خارجی برنج نرم تر و قسمت داخلی آن نیز سفت تر باشد و بعد آن را از روی حرارت برداشته و آبکش کنید و کمی با آب سرد نیز آن را بشویید. دقت داشته باشید زمانی که برای نیم پز کردن برنج داده شد تقریبی است و متناسب با نوع برنجی که استفاده می کنید ممکن است که متفاوت باشد.

مرحله ششم: پخت نهایی مرصع پلو با مرغ ریش ریش

درون قابلمه ای که برنج را نیم پز کرده بودید مقداری روغن بریزید و سیب زمینی را نیز شسته و پوست بگیرید و آن را به شکل حلقه ای با ضخامتی متوسط برش دهید و کف قابلمه بچینید و سپس مقداری از برنج نیمه پز شده را روی سیب زمینی ها بریزید و سپس روی آن ها را با مقداری از خلال های تفت داده شده به همراه زرشک و کشمش بریزید و روی آن ها مقداری از مرغ تفت داده شده را هم قرار دهید و سپس به همین شکل برنج را لایه لایه با مواد پر کنید و بعد روی درب قابلمه دمکنی قرار دهید و شعله را نیز ملایم و کم کنید و سپس نیم ساعت دیگر نیز به مرصع پلوی خود زمان دهید تا به خوبی پخته و آماده شوند و بعد از آن هم مرصع پلو شما آماده سرو است میل کنید و لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه زرشک پلو مجلسی و رستورانی با مرغ و هویج مرحله به مرحله

طرز تهیه مرصع پلو با مرغ ریش ریش


نکات کلیدی در تهیه مرصع پلو مجلسی با مرغ ریش ریش

 1. در صورت تمایل به جای استفاده از مرغ ریش ریش شده می توانید گوشت قرمز را نیز جایگزین کنید و آن را با گوشت نیز تهیه کنید.
 2. می توانید از هویج رنده شده هم در این غذای بسیار خوشمزه استفاده کنید.
 3. در صورت تمایل می توانید تمامی خلال ها و کشمش و زرشک خود را به جای روغن درون کره نیز تفت دهید که عطر و طعم بهتری به غذای شما می بخشد.
 4. می توانید خلال ها را به شکل جدا جدا هم تقت دهید و بعد از آن ها استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرین پلو رستورانی، مجلسی و زعفرانی با مرغ و هویج

♨ نکات مهم «طرز تهیه مرصع پلو لذیذ و مجلسی با مرغ ریش ریش مرحله به مرحله»

در صورت تمایل به جای استفاده از مرغ ریش ریش شده می توانید گوشت قرمز را نیز جایگزین کنید و آن را با گوشت نیز تهیه کنید.


نظر خود را بیان کنید