طرز تهیه ترشی مشهدی

ترشی مشهدی یا همان ترشی آب گوجه فرنگی یکی از انواع ترشی های بسیار خوشمزه و اصیل ایرانی است و به عنوان یکی از انواع ترشی های پاییزی نیز محسوب شده که با مواد متنوعی می توان آن را تهیه کرد. این ترشی همان طور که از نامش نیز پیدا است متعلق به شهر زیبای خراسان بوده ولی امروز در سراسر کشور محبوب و پرطرفدار شده و بسیار مورد استقبال قرار گرفته و در اکثر شهر های ایران آن را درست می کنند. شما می توانید این ترشی بسیار خوشمزه را در منزل خود به راحتی تهیه کنید که نسبت به نمونه های بازاری هم خوشمزه تر و هم مقرون به صرفه تر است تنها نکته ای که در خصوص ترشی مشهدی خانگی باید رعایت کنید آن است که بهتر است این ترشی را زیاد نگهداری نکنید و در مقیاس کمتری تهیه کنید هر وقت تمام شد مجدد درست کنید زیرا در معرض کپک بوده بنابراین انتخاب ظرف مناسب نیز برای نگهداری این ترشی بسیار حائز اهمیت بوده. امروز در آلامتو طرز تهیه ترشی مشهدی با گوجه فرنگی و رب را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه ترشی مشهدی اصل

 • گل کلم 300 گرم
 • هویج 200 گرم
 • کرفس 200 گرم
 • سیر 5 تا 6 حبه
 • گوجه فرنگی 1/5 تا 2 کیلو
 • سرکه 2 لیوان
 • رب گوجه فرنگی 1 ق غذا خوری
 • فلفل سیاه، تخم گشنیز از هر کدام 1 ق مربا خوری
 • نمک 2 ق چایی خوری
 • زردچوبه 1 ق چایی خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه ترشی مشهدی اصل خوشمزه و آسان با گوجه فرنگی و رب

طرز تهیه ترشی مشهدی با گوجه فرنگی و رب

مرحله اول: آماده سازی سبزیجات

ابتدا گل کلم ها و هویج ها را به همراه سیر و کرفس و گوجه فرنگی ها به خوبی با آب سرد بشویید و بعد پوست هویج ها را گرفته و آن ها را به شکل نگینی شده و یکدست و تقریباً ریز خرد کنید و بعد گل کلم ها را هم به شکل یکدست خرد و تقریباً ریز کنید. سپس پوست سیر ها را پس از شستن بگیرید و گوجه فرنگی ها را نیز پس از آنکه سر آن ها را مقداری بریدید به چهار قسمت بزرگ تقسیم کنید در آخر هم برگ های کرفس ها را از ساقه های آن ها جدا کنید و مقداری از برگ های آن ها را به شکل ساطوری شده و ریز خرد کنید و ساقه آن ها را هم به شکل نگینی شده و ریز و یکدست خرد کنید و همگی آن ها را کنار بگذارید.

مرحله دوم: آماده سازی گوجه فرنگی ها

گوجه های خرد شده را به وسیله میکسر و یا مخلوط کن به خوبی پوره کنید و بعد برای جدا کردن آب آن ها از پالپ ظرفی را برداشته و صافی روی آن قرار دهید و بعد گوجه پوره شده را از صافی رد کنید تا آب گوجه به طور کامل از پالپ آن جدا شود و داخل ظرف ریخته شود.

مرحله سوم: آماده سازی آب گوجه ها

سپس آب گوجه ای که جدا کرده بودید را داخل قابلمه ای بریزید و روی شعله گاز با حرارت ملایم قرار دهید تا شروع به جوشیدن کند و بعد رب گوجه را به آن اضافه کنید و خوب با آب گوجه در حال جوشیدن ترکیب و مخلوط کنید و زمان دهید تا یک ربع دیگر آن دو در کنار هم پخته شوند سپس زیر شعله را خاموش کنید و زمان دهید تا مخلوط آن دو همان داخل قابلمه شما به دمای محیط برسد.

مرحله چهارم: آماده سازی نهایی ترشی

در این مرحله یک لیوان از سرکه را به همراه زردچوبه و نمک به آب گوجه پخته شده که الان خنک شده است اضافه کنید و خوب آن ها را با یکدیگر هم بزنید سپس سبزیجات خرد شده را نیز به آن ها اضافه کنید و سیر و تخم گشنیز و فلفل سیاه را هم اضافه کرده و مجدد مواد را با یکدیگر مخلوط کنید و در آخر هم لیوان دوم سرکه را اضافه کنید و خوب مواد را با یکدیگر مخلوط کنید تا ترکیب شوند و در مرحله آخر هم ظرف ترشی شیشه ای و تمیز و درب داری را انتخاب کنید و با مواد ترشی ظرف را پر کنید و بعد هم درب آن را محکم ببندید تا هوا درون آن وارد نشود و تا یک هفته آن را درون دمای اتاق نگهداری کنید و بعد از آن که آماده شد آن را در جای خشک خنکی مثل یخچال قرار دهید و پس از آن هم ترشی مشهدی شما آماده سرو است میل کنید و لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه ترشی نازخاتون شمالی مجلسی با بادمجان، هویج و سرکهطرز تهیه ترشی مشهدی

نکات کلیدی در تهیه ترشی مشهدی با گوجه فرنگی و رب

 1. در صورت دلخواه می توانید از چند برش فلفل سبز تند هم داخل ترشی خود استفاده کنید.
 2. ظرفی که برای نگهداری ترشی خود استفاده می کنید بهتر است که حتماً شیشه ای باشد چون ظرف پلاستیکی با سرکه واکنش نشان می دهد.
 3. ظرف ترشی شما حتماً باید تمیز و استریل شده باشد و اصلاً بوی چیز دیگری را هم ندهد زیرا در غیر این صورت ترشی شما کپک می زند و خراب می شود.
 4. در آخر می توانید مقداری سیاه دانه و یا گلپر نیز به ترشی خود اضافه کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه ترشی هفت بیجار خانگی شمالی زرد رنگ مجلسی و فوری

♨ نکات مهم «طرز تهیه ترشی مشهدی اصل خوشمزه و آسان با گوجه فرنگی و رب»

در صورت دلخواه می توانید از چند برش فلفل سبز تند هم داخل ترشی خود استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید