طرز تهیه سوفله بادمجان

سوفله بادمجان یکی از لذیذترین و خوشمزه ترین انواع سوفله هاست که هم آن را به عنوان پیش غذا و هم به عنوان غذای اصلی استفاده می کنند و به دلیل طعم و ظاهر مجلسی و هوس انگیزی که دارد می توانید آن را برای انواع مهمانی ها و دورهمی های خود آماده کنید و به میز غذای خود جلوه ببخشید. برخی افراد این غذای خوشمزه را با گوشت و مرغ و برخی فقط به شکل گیاهی و بدون گوشت تهیه می کنند که این مسئله سلیقه ای می باشد. حتی افرادی هم که دسترسی به فر ندارند می توانند این غذای بسیار خوشمزه را به راحتی داخل ماکروفر و یا حتی توستر و… نیز تهیه کنند. امروز در آلامتو طرز تهیه سوفله بادمجان و سیب زمینی با گوشت و قارچ بدون سس سفید را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه سوفله بادمجان بدون سس سفید

 • بادمجان 4 الی 5 عدد
 • گوشت چرخ کرده 250 گرم
 • سیب زمینی 2 عدد
 • فلفل دلمه 1 عدد بزرگ
 • کنسرو ذرت 5 ق غذا خوری
 • قارچ 8 عدد بزرگ
 • روغن به مقدار لازم
 • رب گوجه 2 ق غذا خوری
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • آویشن و پودر سیر به مقدار لازم
 • پنیر پیتزا به مقدار دلخواه
 • پیاز 1 عدد
همچنین بخوانید: طرز تهیه ترشی نازخاتون شمالی مجلسی با بادمجان، هویج و سرکه

طرز تهیه سوفله بادمجان و سیب زمینی با گوشت و قارچ

مرحله اول: آماده سازی بادمجان ها

ابتدا بادمجان ها را به خوبی با آب سرد بشویید سپس تمام پوست بادمجان را بگیرید و آن ها را از وسط به دو نیمه تقسیم کنید و بعد ظرفی را برداشته و درون آن مقداری آب و نمک بریزید و بعد بادمجان ها را به مدت 20 دقیقه درون آب و نمک بگذارید و زمان دهید تا تلخی آن ها به مقدار زیادی گرفته شود سپس آن ها را با آب سرد به خوبی بشویید و با پارچه ای تمیز خشک کنید تا تلخی بادمجان ها گرفته شود.

مرحله دوم: آماده سازی مواد اولیه

قارچ و سیب زمینی را به همراه فلفل دلمه ای و پیاز به خوبی با آب سرد بشویید و سپس قارچ ها را به شکل ورقه ای برش دهید و کنار بگذارید. بعد سیب زمینی ها را نیز درون قابلمه ای قرار دهید و به آن ها مقداری آب اضافه کنید و قابلمه را روی شعله گاز قرار دهید و زمان دهید تا سیب زمینی ها کمی آبپز و نیم پز شوند و بعد از آنکه سیب زمینی ها نیم پز شدند پوست آن ها را جدا کنید و سیب زمینی ها را به شکل ورقه ای برش دهید و بعد فلفل دلمه ای را هم به شکل نگینی شده و ریز خرد کنید و در آخر هم پوست پیاز را گرفته و آن را هم به شکل نگینی شده و ریز خرد کنید و همگی مواد را کنار بگذارید.

مرحله سوم: سرخ کردن بادمجان و گوشت

در این مرحله ماهیتابه ای را برداشته و درون آن مقداری روغن بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید تا روغن به خوبی گرم شود و بعد بادمجان ها را درون روغن قرار دهید تا به خوبی سرخ و طلایی شوند. ماهیتابه دیگری را برداشته و درون آن مقداری روغن بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید و وقتی روغن به خوبی داغ شد پیاز را نیز درون ماهیتابه بریزید و زمان دهید تا پیاز به خوبی سبک و کمی طلایی شود و بعد گوشت چرخ کرده را به آن اضافه کنید و خوب با پیاز تفت دهید تا گوشت نیز کمی تغییر رنگ دهید و بعد به آن ها مقداری نمک و فلفل سیاه و زردچوبه و پودر سیر اضافه کنید و خوب هم بزنید تا به خوبی گوشت شما مزه دار شود و بعد به آن ها ذرت و فلفل دلمه ای را نیز اضافه کرده و خوب با گوشت مخلوط کنید تا کمی با گوشت تفت بخورند و بعد رب گوجه فرنگی را اضافه کنید و زمان دهید تا هم خامی رب کمی گرفته شود و هم رنگ رب نیز به خوبی باز شود و بعد تمام مواد را مجدد هم بزنید و کمی روی شعله ملایم گاز با درب بسته قرار دهید و بعد شعله گاز را خاموش کنید و آن ها را کنار بگذارید.

مرحله چهارم: آماده سازی نهایی سوفله

فر خود را به مدت 15 دقیقه با دمای 180 درجه قرار دهید تا ابتدا داخل آن به خوبی گرم و آماده شود و بعد دیسی را برداشته و سپس برش های سیب زمینی را کف دیس قرار دهید و بعد روی سیب زمینی ها را با بادمجان های سرخ شده پر کنید و کمی روی بادمجان ها پنیر پیتزا بریزید و روی بادمجان ها را با مقداری از مواد گوشتی خود پر کنید و روی مواد گوشتی قارچ های ورقه ای را قرار دهید و به همین شکل لایه لایه سوفله بادمجان خود را با مواد پر کنید و در لایه آخر نیز روی تمامی مواد را با پنیر پیتزا بپوشانید و بعد دیس را درون فر به مدت 30 دقیقه با دمای 180 درجه قرار دهید تا سوفله شما به خوبی پخته و آماده شود و بعد از آن هم سوفله شما آماده سرو است میل کنید و لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه دلمه بادمجان شکم پر ساده، لذیذ و مجلسی با لپه و گوشت

طرز تهیه سوفله بادمجان


نکات کلیدی در تهیه سوفله بادمجان و سیب زمینی با گوشت

 1. در صورت تمایل می توانید این غذای بسیار خوشمزه را با مرغ نیز تهیه کنید.
 2. برای تهیه این غذا بسیار خوشمزه بهتر است که از بادمجان قلمی استفاده کنید که طعم و مزه بهتری به غذای شما می دهد.
 3. دقت داشته باشید که سیب زمینی ها را کامل آبپز نکنید که هنگام پختن درون دیس شما وا نرود.
 4. می توانید برای طعم بهتر غذای خود آن را با سس بشامل نیز تهیه کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش قیمه بادمجان ساده، لذیذ و مجلسی با گوشت خورشتی

♨ نکات مهم «طرز تهیه سوفله بادمجان و سیب زمینی با گوشت و قارچ بدون سس سفید»

در صورت تمایل می توانید این غذای بسیار خوشمزه را با مرغ نیز تهیه کنید.


نظر خود را بیان کنید