طرز تهیه آبگوشت بادمجان با عدس

آبگوشت بادمجان یکی از انواع غذا های اصیل و محلی ایرانی است که اصل این آبگوشت خوشمزه متعلق به استان زیبای همدان می باشد. آبگوشت بادمجان دارای تفاوت های زیادی با آبگوشت معمولی بوده و از تفاوت های آن می توان به استفاده کردن از بادمجان و کشک در آن و استفاده نکردن از سیب زمینی در این آبگوشت اشاره کرد. این آبگوشت علاوه بر طعم و مزه بسیار منحصر به فرد و خوبی که داراست بسیار سالم و مقوی می باشد و شما می توانید از آن به عنوان یکی از وعده های غذایی کامل و سالم و بسیار مقوی در برنامه غذایی هفتگی خود استفاده کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه آبگوشت بادمجان و کشک همدانی لذیذ و آسان با عدس را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه آبگوشت بادمجان و کشک

 • پیاز 3 عدد بزرگ
 • گوشت آبگوشتی 600 گرم
 • بادمجان 5 عدد بزرگ
 • کشک 3 ق سوپ خوری
 • پودر نعنا خشک 3 ق غذا خوری
 • عدس 1 پیمانه
 • رب گوجه فرنگی 1/5 ق غذا خوری
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • آب به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه آبگوشت بزباش سنتی و مجلسی با سبزی مرحله به مرحله

طرز تهیه آبگوشت بادمجان و کشک لذیذ با عدس

مرحله اول: آماده سازی عدس

ابتدا عدس را طی چندین مرحله مقداری با آب سرد بشویید و سپس آن را درون ظرفی به همراه مقداری آب بریزید و به آن نیم ساعت تا 1 ساعتی زمان دهید تا در این مدت داخل آب خیس بخورد و آماده شود.

مرحله دوم: آماده سازی پیاز ها

2 عدد از پیاز ها را نیز با آب بشویید و سپس پوست آن ها را بگیرید و آن ها را به شکل نگینی و یکدست برش دهید و بعد قابلمه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا روغن کمی گرم و آماده شود و سپس به آن پیاز های خرد شده را نیز اضافه کرده و آن ها را هم تفت دهید تا مقداری سبک و طلایی شوند.

مرحله سوم: پخت گوشت

بعد از آن که پیاز ها مقداری سبک و طلایی شدند گوشت را نیز داخل قابلمه اضافه کنید و دو طرف آن را تفت دهید و سپس به آن مقداری زردچوبه و فلفل سیاه نیز اضافه کنید و آن را هم با پیاز و گوشت 1 دقیقه ای تفت دهید تا مقداری عطر زردچوبه بلند شود و بعد رب گوجه فرنگی را هم به قابلمه اضافه کرده و آن را نیز کمی داخل روغن تفت دهید تا هم خامی آن گرفته شود و هم رنگ آن کمی داخل روغن باز شود سپس آن را با مواد خوب هم بزنید و مخلوط کنید و در آخر نیز مقداری آب جوشیده شده را به مواد در حدی که روی مواد را بپوشاند اضافه کنید و ابتدا شعله را زیاد کنید تا آب شروع به جوشیدن کند و بعد شعله را کمتر کرده و درب قابلمه را قرار دهید و 2 ساعتی و نیم زمان دهید تا گوشت با شعله کم و درب بسته مقداری پخته و آماده شود.

مرحله چهارم: اضافه کردن عدس

بعد از گذشت 2 ساعت و نیمی که زمان داده بودید درب قابلمه را برداشته و سپس عدس خیس خورده شده را نیز به قابلمه اضافه کنید و مجدد درب قابلمه را به مدت 1 ساعت دیگر قرار دهید تا عدس نیز در کنار گوشت پخته و آماده شود.

مرحله پنجم: آماده سازی بادمجان ها

برای آماده کردن بادمجان ها آن ها را با آب سرد بشویید و سپس پوست آن ها را بگیرید و آن ها را از وسط به 4 قسمت برش دهید و بعد آن ها داخل ظرفی قرار دهید و به آن ها 1 قاشق غذا خوری نمک به همراه مقداری آب اضافه کنید و 1 ساعتی بادمجان ها را داخل آب و نمک قرار دهید و بعد از 1 ساعت آن ها را آبکش کنید و کمی با آب سرد تمامی آن ها را بشویید و سپس آن ها را با حوله و یا پارچه ای تمیز خشک کنید تا تلخی بادمجان ها تا حد ممکن گرفته شوند. بعد از گرفتن تلخی بادمجان ها ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا روغن گرم و آماده شود سپس تمامی برش های بادمجان را داخل روغن قرار دهید و 2 طرف تمامی آن ها را با حرارت ملایم و کم سرخ و طلایی کنید و بعد آن ها را از ماهیتابه خارج کنید و کنار بگذارید.

مرحله ششم: آماده سازی پیاز داغ و کشک

پیاز باقی مانده را هم با آب شسته و پوست آن را بگیرید و بعد آن را به شکل نگینی شده و یکدست و ریز برش دهید و سپس ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا روغن گرم و آماده شود و بعد پیاز خرد شده را به آن اضافه کنید و آن را تفت دهید تا کاراملی و طلایی شود و بعد به آن مقداری زردچوبه و فلفل سیاه اضافه کنید و آن ها را هم 1 دقیقه ای با پیاز تفت دهید تا عطر ادویه ها بلند شود و بعد به آن پودر نعنای خشک را هم اضافه کرده و آن را هم در حد چند ثانیه با مواد تفت دهید تا رنگ آن داخل روغن باز شود و بعد تمامی بادمجان هایی که از قبل سرخ کرده بودید را به همراه کشک به مواد داخل ماهیتابه اضافه کنید و تمامی مواد را با یکدیگر روی حرارت کم خوب هم بزنید و مخلوط کنید تا بادمجان ها له شوند و با مواد با کاملاً یکدست شوند.

مرحله هفتم: اضافه کردن ترکیب بادمجان و نمک به آبگوشت

در این مرحله نوبت اضافه کردن ترکیب بادمجان ها به آبگوشت است پس ترکیب بادمجان ها را نیز به همراه مقداری نمک به قابلمه اضافه کنید و بعد تمامی مواد را با یکدیگر کاملاً هم بزنید و مخلوط کنید و مجدد درب قابلمه را برای مدت 20 دقیقه دیگر قرار دهید و بعد آن را از روی حرارت برداشته و بعد از آن هم آبگوشت بادمجان خوشمزه شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه آبگوشت مرغ ساده و مجلسی با سیب زمینی، لپه و رب گوجه

طرز تهیه آبگوشت بادمجان و کشک


نکات کلیدی در تهیه آبگوشت بادمجان و کشک با عدس

 1. بهتر است بادمجانی که برای تهیه این نوع آبگوشت استفاده می کنید از نوع قلمی باشد.
 2. می توانید در صورت نبودن وقت از زودپز نیز برای تهیه این آبگوشت خوشمزه استفاده کنید.
 3. از کشک پاستوریزه برای تهیه این آبگوشت استفاده کنید که نیازی به جوشاندن نداشته باشد.
همچنین بخوانید: طرز تهیه سیرابی خوشمزه لعاب دار با نخود و دارچین به روش ساده

♨ نکات مهم «طرز تهیه آبگوشت بادمجان و کشک همدانی لذیذ و آسان با عدس»

بهتر است بادمجانی که برای تهیه این نوع آبگوشت استفاده می کنید از نوع قلمی آن باشد.


نظر خود را بیان کنید