طرز تهیه دیگچه مشهدی با خامه

دیگچه مشهدی یک دسر خوشمزه و مورد علاقه خانواده های مشهدی است که همانند شیر برنج تهیه می شود ولی خیلی غلیظ و حسابی جا افتاده می باشد و بیشتر در ماه های رمضان و محرم و صفر پخته می شود. نکته اصلی این است که دیگچه مشهدی باید زمان زیادی پخته شود تا خوب جا بیفتد. دیگچه مشهدی را بیشتر به صورت ساده و زعفرانی یا ترکیبی از هر دو طبخ می کنند. امروز در آلامتو طرز تهیه دیگچه مشهدی دو رنگ ساده، لذیذ و مجلسی با خامه را به شما آموزش خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه دیگچه مشهدی

 • برنج نیمه ایرانی 3 پیمانه
 • شکر 6 پیمانه
 • شیر 3 پاکت یک لیتری
 • زعفران دمکرده نصف لیوان
 • گلاب 2/3 لیوان
 • هل دم کرده یک استکان
 • کره 100 گرم
 • خامه 1 پاکت
همچنین بخوانید: طرز تهیه شله زرد خوشمزه و مجلسی نذری برای 6 نفر

طرز تهیه دیگچه مشهدی دو رنگ با خامه

مرحله اول: پخت برنج

3 پیمانه برنج را پاک کنید، با آب سرد چند بار بشویید و داخل یک ظرف بریزید و برنج را با مقداری آب گرم به مدت 4 ساعت خیس کنید. بعد از این مدت برنج را آبکش کنید و داخل یک قابلمه بریزید، 3 لیوان آب به برنج اضافه کنید و روی حرارت ملایم قرار دهید و درب قابلمه را ببندید و اجازه دهید تا برنج کمی نرم شود.

مرحله دوم: اضافه کردن شیر

مقدار شیری که دارید را کم کم و طی سه مرحله به برنج اضافه کنید و هر دفعه اجازه دهید تا شیر به جوش بیاید و حدود نیم ساعت با برنج بپزد و بعد دوباره شیر را اضافه کنید. حتما مراقب باشید در حین پخت مواد را هم بزنید تا ته نگیرد.

مرحله سوم: اضافه کردن شکر

بعد از اینکه شیر را طی سه مرحله به برنج اضافه کردید و برنج کاملا نرم و شکفته شد، حالا نوبت اضافه کردن شکر می باشد. 6 پیمانه شکر را اضافه و مواد را خوب هم بزنید. میزان شکر را می توانید بنا به ذائقه خود کم و زیاد کنید.

مرحله چهارم: اضافه کردن گلاب و عرق هل

حدود یک استکان عرق هل را به همراه 2/3 لیوان گلاب داخل مواد بریزید و مخلوط کنید. اگر عرق هل ندارید می توانید از 2 قاشق چای خوری پودر هل استفاده کنید.

مرحله پنجم: اضافه کردن کره و خامه

در این مرحله 100 گرم کره را اضافه و اجازه دهید تا کره کاملا ذوب و با مواد ترکیب شود. برای اینکه دیگچه خوشمزه تر و چرب تر شود می توانید از مقداری خامه هم داخل دیگچه اسنفاده کنید. به این ترتیب که یک مقدار از مواد دیگچه را داخل کاسه بریزید و یک پاکت خامه را به آن اضافه و خوب با هم ترکیب و حل، بعد به کل مواد دیگچه اضافه کنید. درب قابلمه را نیمه باز قرار دهید، حرارت حتما باید کم باشد و حدود نیم ساعت دیگر زمان دهید تا غلظت دیگچه به اندازه مورد نظر برسد.

مرحله ششم: دم کردن دیگچه مشهدی

این مرحله نوبت دم کردن دیگچه است، اگر می خواهید دیگچه زعفرانی داشته باشید مواد را داخل دو تا قابلمه تقسیم کنید، به یکی از قابلمه ها زعفران دمکرده غلیظ اضافه و مخلوط کنید، حرارت زیر هر دو قابلمه را کم کنید و روی درب قابلمه ها دمکنی بگذارید و اجازه دهید به مدت نیم ساعت روی حرارت باشند تا دیگچه ها دم بکشند.

مرحله هفتم: سرو دیگچه مشهدی

بعد از دم کشیدن، دیگچه مشهدی خوشمزه آماده است و می توانید داخل ظرف سرو کنید. ابتدا دیگچه ساده را داخل ظرف بریزید و اجازه دهید تا کمی سرد شود و بعد دیگچه زعفرانی را اضافه و با لیسک روی آن را صاف و به دلخواه تزئین کنید. چند ساعت داخل یخچال قرار دهید بعد نوش جان بفرمایید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیر برنج خانگی ساده و مجلسی با خامه برای ماه رمضان

طرز تهیه دیگچه مشهدی مجلسی


نکات کلیدی در تهیه دیگچه مشهدی خوشمزه و مجلسی

 1. زمانی که برنج کاملا شکفته شد شکر را اضافه کنید چون اگر زودتر بریزید برنج سفت می شود.
 2. می توانید دیگچه را به مدت یک ساعت دم بگذارید تا یک تهدیگ خوشمزه داشته باشید.
 3. برای برگرداندن دسر دیگچه قابلمه پخت باید نچسب باشد.
 4. اگر شیر بیشتر باشد بهتر است، چون در آخر کمی به صورت ژله ای و لرزان درمی آید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه فرنی با آرد برنج و شیر ساده و خوشمزه بدون نشاسته

♨ نکات مهم «طرز تهیه دیگچه مشهدی دو رنگ ساده، لذیذ و مجلسی با خامه»

زمانی که برنج کاملا شکفته شد شکر را اضافه کنید چون اگر زودتر بریزید برنج سفت می شود.


نظر خود را بیان کنید