طرز تهیه شیر برنج

شیر برنج یکی از انواع دسر های ایرانی سالم و مقوی است که در میان ایرانیان بسیار محبوب و پر طرفدار است. خوردن شیر برنج باعث افزایش وزن کودکان و افراد لاغر شده و برای تقویت بدن و افزایش توان ذهنی و جسمی مفید بوده و همچنین به خوش رنگ شدن پوست و بهبود خواب شما کمک شایانی می کند که با توجه به تمامی این مواردی که نام برده شد خوردن این دسر در زمان ماه مبارک رمضان برای افراد روزه گیر بسیار مناسب بوده و توصیه می شود. اکثراً مردم این دسر خوشمزه را در کنار شیره خرما و انگور سرو می کنند که خوردن خود این شیره ها نیز بسیار برای بدن مقوی می باشد. شیرینی این شیره ها طعم خامه ای و برنجی این دسر خوشمزه را کامل و تکمیل می کند. امروز در آلامتو طرز تهیه شیر برنج خانگی ساده و مجلسی با خامه برای ماه رمضان را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید


مواد لازم برای تهیه شیر برنج ساده خانگی

 • برنج 1 لیوان
 • خامه 100 گرم
 • شیر 4 لیوان
 • شکر 1 لیوان
 • آب 3 الی 4 لیوان
 • نمک مقدار کمی
 • کره 50 گرم
 • گلاب نصف لیوان
 • عرق هل 1/3 لیوان
همچنین بخوانید: طرز تهیه آش جو ساده و مجلسی و خوشمزه

طرز تهیه شیر برنج ساده با خامه

مرحله اول: آماده سازی برنج

ابتدا برنج را به خوبی با آب سرد بشویید و سپس قابلمه ای برداشته و سه لیوان آب به همراه مقدار کمی نمک درون قابلمه ریخته و برنج شسته شده را درون آن به مدت دو ساعت قرار دهید تا برنج به خوبی خیس بخورد و سپس بعد از گذشت دو ساعت آن را روی گاز با شعله کم قرار دهید تا به خوبی برنج بپزد. دقت داشته باشید که اگر برنج به خوبی نپخت می توانید یک لیوان دیگر آب به آن اضافه کنید و مجدد زمان دهید تا به طور کامل بپزد و پخته شود. توجه داشته باشید که درب قابلمه را به هیچ وجه روی قابلمه قرار ندهید تا آب برنج کشیده شود.

مرحله دوم: اضافه کردن شیر

پس از آن که برنج پخته شد و کمی آب آن کشیده شد نوبت اضافه کردن شیر است بنابراین ابتدا دو لیوان شیر را به برنج پخته شده اضافه کنید و کمی آن را با برنج مخلوط کنید وقتی شیر شروع به جوشیدن کرد دو لیوان شیر دیگر را نیز به آن اضافه کنید و کمی آن ها را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و بعد درب قابلمه را قرار دهید و زمان دهید تا شیر و برنج با یکدیگر به خوبی با دمای ملایم و کم جا بیفتند.

مرحله سوم: اضافه کردن شکر

در این مرحله وقتی به خوبی برنج و شیر با هم دیگر جا افتاده و لعاب انداختند به آن ها شکر را نیز اضافه کنید و خوب مواد را با یکدیگر مخلوط کنید و هم بزنید. دقت داشته باشید که اگر برنج و شیر جا نیفتاده و لعاب نیانداخته بودند به هیچ وجه به آن ها شکر اضافه نکنید زیرا بعد از اضافه کردن شکر دیگر برنج و شیر لعاب نمی اندازند.

مرحله چهارم: اضافه کردن کره و عرق هل و گلاب

بعد از اضافه کردن شکر، کره را برای عطر بیشتر و برای آن که شیر برنج ته نگیرد به آن اضافه کنید و خوب آن را با شیر برنج مخلوط کنید تا به طور کامل آب شود و در تمام شیر برنج نیز ترکیب شود سپس عرق هل و گلاب هم به شیر برنج اضافه کنید و با هم دیگر مواد را خوب ترکیب کنید.

مرحله پنجم: اضافه کردن خامه و سرو

در آخر نیز مقداری از شیر برنج را برداشته و داخل ظرفی بریزید و خامه صبحانه را نیز درون ظرف بریزید و به خوبی با شیر برنج ترکیب کنید و مجدد ترکیب آن ها را به قابلمه برگردانید و با کل شیر برنج آن را ترکیب کنید و بعد از آن هم ده دقیقه دیگر درب قابلمه را قرار دهید و سپس حرارت زیر آن را خاموش کنید و آن را درون ظرف های مناسبی برای سرو بریزید و کمی اجازه دهید تا خنک شوند و سپس مدتی درون یخچال به آن استراحت دهید تا خودش را بگیرد و به خوبی سفت شود پس از آن شیر برنج شما آماده سرو است میل کنید و لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه شله زرد خوشمزه و مجلسی نذری برای 6 نفر

طرز تهیه شیر برنج


نکات کلیدی در تهیه شیر برنج خوشمزه و مجلسی

 1. برخی به جای شیره انگور و یا شیره خرما، این دسر خوشمزه را در کنار پودر دارچین نیز سرو می کنند.
 2. می توانید روی شیر برنج خود را با انواع مغز ها و خلال مغز ها تزیین کنید.
 3. می توانید روی شیر برنج خود را با گل سرخ نیز تزیین کنید.
 4. بهتر است برنجی که برای تهیه شیر برنج استفاده می کنید برنج نیم دانه باشد.
 5. اضافه کردن خامه کاملاً اختیاری است.
همچنین بخوانید: طرز تهیه آش دوغ ساده و خوشمزه و اصل اردبیل با برنج

♨ نکات مهم «طرز تهیه شیر برنج خانگی ساده و مجلسی با خامه برای ماه رمضان»

برخی به جای شیره انگور و یا شیره خرما این دسر خوشمزه را در کنار پودر دارچین نیز سرو می کنند.


نظر خود را بیان کنید