طرز تهیه چلو گردن زعفرانی

چلو گردن یکی از لذیذ ترین غذا های ایرانی است که مورد علاقه اکثریت مردم با هر سن و سلیقه ای می باشد و یکی از مجلسی ترین غذای های ایرانی نیز محسوب می شود که شما می توانید آن را به عنوان غذای اصلی برای مجالس و مهمانی های خود تهیه و سرو کنید و به وسیله آن به میز سرو غذای خود جلوه و زیبایی ببخشید. تهیه چلو گردن در منزل دارای دستور تهیه بسیار ساده و راحتی بوده و با توجه به آن که این غذای لذیذ جزو غذا های نسبتاً گرانی محسوب می شود تهیه آن در منزل برای شما بسیار مقرون به صرفه تر خواهد بود. امروز در آلامتو طرز تهیه چلو گردن زعفرانی گوسفندی مجلسی و رستورانی با رب را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه چلو گردن مجلسی

 • گردن گوسفندی 1 عدد
 • پیاز 6 عدد بزرگ
 • سیر 1 بوته
 • چوب دارچین 2 عدد
 • رب گوجه فرنگی 1 ق غذا خوری
 • نمک و فلفل سیاه و زرددچوبه به مقدار لازم
 • آب به مقدار لازم
 • برنج 3 پیمانه
 • زعفران دم کرده به مقدار لازم
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • سیب زمینی متوسط 1 عدد
همچنین بخوانید: طرز تهیه ماهیچه گوسفندی زعفرانی لذیذ و آبدار و مجلسی

طرز تهیه چلو گردن زعفرانی گوسفندی مجلسی با رب

مرحله اول: آماده سازی اولیه گردن

ابتدا گردن گوسفندی را با آب سرد چندین مرحله بشویید و سپس آن را داخل ظرفی قرار دهید و به آن 8 ق غذا خوری زعفران دم کرده به همراه مقداری فلفل سیاه اضافه کنید و دو طرف گردن را با زعفران دم کرده و فلفل مزه دار کنید و بعد روی ظرف را بپوشانید و آن را برای مدت 1 ساعت داخل یخچال قرار دهید تا گردن کاملاً مزه دار و آماده شود.

مرحله دوم: آماده سازی پیاز ها

تمامی پیاز ها را با آب بشویید و سپس پوست آن ها را بگیرید و آن ها را به شکل خلالی شده و یکدست و ریز برش دهید و خرد کنید و سپس قابلمه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید تا روغن گرم و آماده شود و بعد پیاز های خرد شده را داخل قابلمه بریزید و آن را مقداری تفت دهید تا تمامی پیاز ها کمی سبک و طلایی شوند و بعد به آن مقداری زردچوبه نیز اضافه کنید و آن را در حد 1 دقیقه ای با پیاز ها تفت دهید تا عطر زردچوبه بلند شود.

مرحله سوم: پخت گردن

برای پخت گردن ابتدا گردنی که مزه دار کرده اید را داخل قابلمه پیاز ها قرار دهید و دو طرف آن را با پیاز ها مقداری تفت دهید تا کمی تغییر رنگ دهد و سپس سیر را نیز با آب بشویید و بعد سر و چمبه آن را ببرید و آن را به صورت کامل به همراه چوب دارچین به قابلمه اضافه کنید و بعد به آن 5 لیوان سر پر آب جوشیده شده را نیز به همراه 6 قاشق غذا خوری زعفران دم کرده اضافه کنید و کمی مواد را داخل قابلمه با یکدیگر هم بزنید و سپس درب قابلمه را قرار دهید و شعله را ملایم کنید و دو ساعتی به گوشت زمان دهید تا مقداری پخته و آماده شود. بعد از گذشت زمان مورد نظر داخل ماهیتابه ای جدا رب گوجه فرنگی را به همراه مقداری روغن مایع بریزید و آن را تفت دهید تا هم خامی آن گرفته شود و هم رنگ آن داخل روغن مقداری باز شود و سپس آن را نیز بعد از گذشت 2 ساعت به همراه مقداری نمک به قابلمه و مواد اضافه کنید و کمی مجدد مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و بعد درب را به مدت 4 ساعت دیگر قرار دهید و زمان دهید تا در این مدت گوشت به آرامی و با شعله کم مجدد بپزد و بعد از گذشت 4 ساعت درب قابلمه را برداشته و به آن مدتی زمان دهید تا بدون درب قابلمه در این مدت کاملاً آماده شود و سس آن نیز در این مدت کاملاً غلیظ شود.

مرحله چهارم: آماده سازی برنج و پخت نهایی چلو گردن

برای آماده سازی برنج نیز لازم است برنج را در حین پخت گوشت با آب سرد طی چندین مرحله بشویید و سپس آن را به همراه مقداری آب داخل ظرفی بریزید و به آن 2 ساعتی زمان دهید تا در این مدت خیس بخورد و آماده شود. بعد از گذشت زمان مورد نظر قابلمه ای را برداشته و داخل آن 1 قاشق غذا خوری نمک به همراه مقداری آب بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید و زمان دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و بعد از جوشیدن آب، برنج خیس خورده شده را داخل قابلمه بریزید و به آن تقریباً 20 دقیقه ای زمان دهید تا در این مدت برنج مقداری پخته و نیمه آماده شود و بعد آن را آبکش کنید و کمی آن را با آب سرد بشویید. بعد از آبکش کردن برنج سیب زمینی را با آب بشویید و پوست آن را بگیرید و سپس آن را به شکل حلقه شده برش دهید و بعد کف قابلمه مقداری روغن بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید و بعد از گرم شدن روغن سیب زمینی ها را کف قابلمه بچینید و روی سیب زمینی ها را با برنج آبکش شده پر کنید و روی درب قابلمه دمکنی بکشید و آن را روی قابلمه قرار دهید و ابتدا شعله را زیاد کنید و 8 دقیقه ای به آن زمان دهید تا در این مدت روی شعله نسبتاً زیاد بخار برنج بلند شود و بعد از بلند شدن بخار برنج شعله را کم کنید و زمان دهید تا برنج به مدت تقریباً 1 ساعتی کاملاً پخته و آماده شود.

مرحله پنجم: سرو غذا

بعد از گذشت زمان مورد نظر برنج را داخل ظرف مورد نظر خود بکشید و کنار آن گوشت گردن را نیز قرار دهید و بعد از آن هم چلو گردن زعفرانی خوشمزه شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه استيک زبان با سس قارچ لذیذ و آبدار در ماهیتابه

طرز تهیه چلو گردن گوسفندی


نکات کلیدی در تهیه چلو گردن مجلسی گوسفندی و رستورانی

 1. برای تهیه این غذای خوشمزه زعفران دم کرده را تا حد ممکن دست و دلبازانه اضافه کنید زیرا زعفران طعم و عطر این غذای بسیار لذیذ را بسیار بهتر و خوشمزه تر خواهد کرد.
 2. بهتر است برنجی که برای سرو در کنار گردن استفاده می کنید از نوع ایرانی باشد که طعم و مزه غذای شما را بسیار بهتر و لذیذ تر خواهد کرد.
 3. برای تهیه این غذا تا حد ممکن از پیاز داغ زیادی استفاده کنید تا غذای شما طعم و مزه خوشمزه تری داشته باشد.
 4. زمانی که برای پخت برنج گفته شد تقریبی بوده و ممکن است متناسب با برنجی که استفاده می کنید تغییر کند.
 5. اضافه کردن رب به این غذا سلیقه ای بوده و در صورت دلخواه می توانید آن را حذف کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه کباب برگ رستورانی ساده و لذیذ روی گاز و ذغال و در ماهیتابه

♨ نکات مهم «طرز تهیه چلو گردن زعفرانی گوسفندی مجلسی و رستورانی با رب»

برای تهیه این غذای خوشمزه زعفران دم کرده را تا حد ممکن دست دلبازانه اضافه کنید زیرا زعفران طعم و عطر این غذای بسیار لذیذ را بسیار بهتر و خوشمزه تر خواهد کرد.


نظر خود را بیان کنید