طرز تهیه شیرینی چرخی با پیمانه

شیرینی چرخی یکی از شیرینی های سنتی و مخصوص عید نوروز است که اصالتا متعلق به شهر قزوین بوده و بسیار خوشمزه و خوش طعم می باشد. دلیل انتخاب نام چرخی برای این شیرینی استفاده از چرخ گوشت دستی در تهیه این شیرینی است. به این صورت که قالب مخصوص آن طوری طراحی شده است که روی سری چرخ گوشت بسته شده و خمیر پس از عبور از مسیر چرخ گوشت در نهایت از قالب خارج شده و با قیچی به قطعات مناسب و مساوی تقسیم می گردد. امروز در آلامتو طرز تهیه شیرینی چرخی خانگی سنتی قزوینی با چرخ گوشت با پیمانه را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه شیرینی چرخی با پیمانه

 • آرد برنج : نیم کیلو
 • آرد سفید : نیم کیلو
 • پودر قند : 350 گرم
 • ماست :150 گرم
 • روغن جامد :350 گرم
 • زرده تخم مرغ : 5 عدد
 • پودر هل : 1 قاشق سوپ خوری
 • بکینگ پودر : 1 قاشق چای خوری
 • گلاب : 4 قاشق غذا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی کشمشی خانگی نرم و دلچسب با کره و پودر قند

طرز تهیه شیرینی چرخی خانگی و مجلسی با چرخ گوشت

مرحله اول: افزودن پودر قند به روغن

برای تهیه شیرینی چرخی خانگی ابتدا روغن را در ظرف مناسبی ریخته و با حرارت غیر مستقیم و به روش بن ماری آب می نماییم سپس با دور کند همزن می زنیم تا صاف و شفاف گردد. پس از آن روغن را در ظرف مناسبی که برای خمیر کردن شیرینی انتخاب نموده ایم انتقال می دهیم سپس پودر قند را در آن الک نموده و به آن می افزاییم. ابتدا با لیسک هم می زنیم و بعد از آن با هم زن می زنیم تا مواد به خوبی ترکیب شوند.

مرحله دوم: افزودن زرده تخم مرغ

در این مرحله پودر هل را به مواد افزوده و مقداری با لیسک مخلوط می نماییم پس از آن زرده تخم مرغ ها را یکی یکی در ظرف ریخته و با همزن خوب هم می زنیم تا مواد به خوبی حجیم و کشدار گردد.

مرحله سوم: آماده سازی ماست

سپس بکینگ پودر و ماست را با هم ترکیب نموده و کمی منتظر بمانید. بعد از آن گلاب را به ترکیب ماست و بکینگ پودر افزوده و مجددا منتظر بمانید تا ماست استراحت کرده و آماده گردد. پس از چند دقیقه ماست را به مواد افزوده و مجددا هم بزنید.

مرحله چهارم: استراحت خمیر

اکنون آردها الک نموده و به مواد اضافه می کنیم. خمیر را با نوک انگشت به آرامی ورز داده و ترکیب می نماییم. پس از آماده شدن خمیر آن را به شکل گلوله هایی به اندازه یک پرتقال درشت درآورده و در ظرف مناسبی بگذارید. روی ظرف را سلفون کشیده و برای مدت 8 ساعت در یخچال قرار هید تا خمیر استراحت کرده و به خوبی عمل بیاید.

مرحله پنجم: قالب زدن خمیر

پس از گذشت زمان استراحت آن را از یخچال خارج نموده و قالب مخصوص شیرینی چرخی را روی چرخ گوشت دستی سوار نمایید. گلوله های خمیر را با گرمای دست نرم نموده و مقدار کمی ورز دهید. سپس خمیر را در چرخ گوشت قرار داده و با گوشتکوب چرخ گوشت آن را به داخل چرخ گوشت هدایت نمایید. حالا دسته چرخ گوشت را بچرخانید پس از خروج حدودا 10 سانتی متر از خمیر آن را با یک قیچی تمیز قیچی نموده و در سینی فر که قبلا با کاغذ روغنی پوشانده اید؛ قرار دهید. تا پایان خمیر شیرینی این کار را تکرار نمایید.

مرحله ششم: تزئین شیرینی

شیرینی ها را با فاصله در سینی فر چیده و روی آن ها را با پودر پسته و نارگیل رنگی تزئین نمایید.

مرحله هفتم: پخت شیرینی چرخی قزوین

سینی را در فر که از قبل با دمای 175 درجه سانی گراد گرم نموده اید قرار داده و مدت 20 دقیقه به آن زمان پخت دهید. با طلایی شدن زیر و لبه شیرینی ها سینی را از فر خارج نموده و فر را خاموش نمایید.

مرحله هشتم: سرو شیرینی چرخی خانگی

پس از خنک شدن شیرینی چرخی انها را در ظرف مناسبی چیده و نوش جان نمایید. شیرینی چرخی با چای به عنوان عصرانه نیز گزینه عالی و خوشمزه ای خواهد بود.

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی نعلی یا اشکی بازاری و مجلسی با پیمانه و کره

طرز تهیه شیرینی چرخی قزوینی


نکات کلیدی در تهیه شیرینی چرخی سنتی قزوینی

 1. از ورز دادن زیاد خمیر خودداری نمایید؛ زیرا شیرینی سفت و شکننده خواهد شد.
 2. زمان استراحت شیرینی را حذف ننمایید در غیر این صورت شیرینی با کیفیتی نخواهید داشت.
 3. در گذشته برای تزئین این شیرینی از تخم خرفه نیز استفاده می شد می توانید آن را جایگزین پودر نارگیل رنگی نمایید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی سپه سالاری قزوینی عالی و سنتی با پیمانه

♨ نکات مهم «طرز تهیه شیرینی چرخی خانگی سنتی قزوینی با چرخ گوشت با پیمانه»

در گذشته برای تزئین این شیرینی از تخم خرفه نیز استفاده می شد می توانیذ آن را جایگزین پودر نارگیل رنگی نمایید.


نظر خود را بیان کنید