طرز تهیه سوتی پلو

سوتی پلو یکی از انواع غذاهای سنتی و محلی ایرانی است که اصل آن متعلق به شهر زیبای اردبیل بوده و به عنوان یکی از غذا های مجلسی و محبوب در این شهر شناخته می شود. سوتی پلو را به شکل های مختلف و متنوعی می پزند و برخی آن را با انواع ماهی های مورد علاقه خود و برخی دیگر نیز آن را با مرغ و… تهیه می کنند. در شهر اردبیل سوتی پلو را بیشتر در شب تحویل سال و یا شب چهارشنبه سوری تهیه و میل می کنند. شما نیز اگر به دنبال غذایی با طعم منحصر به فرد و بسیار خوشمزه می گردید پپیشنهاد می کنیم که این غذای اردبیلی و خوشمزه را حتماً در منزل تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید. امروز در آلامتو طرز تهیه سوتی پلو اردبیلی ساده، لذیذ و سنتی با تن ماهی و شیر را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای سوتی پلو اردبیلی

 • برنج 3 پیمانه
 • تن ماهی 2 عدد
 • کشمش 1/2 پیمانه
 • گلاب 1 ق غذا خوری
 • شیر 3 پیمانه
 • زعفران دم کرده به مقدار لازم
 • خلال بادام و پسته به میزان دل خواه
 • کره به مقدار لازم
 • نمک به مقدار لازم
 • روغن مایع به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه کشمش پلو با گوشت تکه ای مجلسی و لذیذ با ته دیگ سیب زمینی

طرز تهیه سوتی پلو اردبیلی با تن ماهی و شیر

مرحله اول: آماده سازی برنج

ابتدا برنج را طی چندین مرحله با آب سرد بشویید و سپس آن را داخل ظرفی بریزید و به آن مقداری آب اضافه کنید و اجازه دهید تا برنج داخل آب 1 ساعت و نیم تا 2 ساعت خیس بخورد و آماده شود.

مرحله دوم: پخت برنج

بعد از گذشت زمان مورد نظر قابلمه ای را برداشته و سپس برنج خیس خورده شده را ابتدا آبکش کنید و آب آن را دور بریزید و بعد آن را به قابلمه اضافه کنید و به جای آب نیز به آن شیر را به همراه مقداری نمک و کمی روغن مایع اضافه کنید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و اجازه دهید تا ترکیب برنج و شیر با یکدیگر شروع به جوشیدن کنند و سپس به آن ها گلاب را هم به همراه مقداری زعفران دم کرده اضافه کنید و کمی برنج را هم بزنید و مخلوط کنید تا زعفران و گلاب هم در همه جای برنج پخش شوند. بعد از آن که شیر به خورد برنج رفت و تمام شد و برنج نیز مقداری نرم شد سپس کمی برنج را وسط قابلمه جمع کنید و چند سوراخ وسط آن ایجاد کنید و بعد درب قابلمه را بگذارید و حرارت زیر قابلمه را کمی زیادتر کنید تا بخار برنج بلند شود و سپس روی درب قابلمه دمکنی بکشید و حرارت آن را کم کنید و اجازه دهید تا برنج شما به آرامی و کم کم دم بکشد و آماده شود.

مرحله سوم: آماده سازی خلال و کشمش

داخل ماهیتابه ای جدا مقداری کره بریزید و آن را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید و اجازه دهید تا کره به آرامی آب شود و بعد کشمش را با آب بشویید و سپس آن را به همراه خلال بادام و پسته به ماهیتابه اضافه کنید و اجازه دهید تا کمی مواد با یکدیگر تفت بخورند و کشمش ها نیز مقداری پف کنند و بعد از چند دقیقه آن ها را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله چهارم: آماده سازی تن ماهی ها

داخل قابلمه ای جدا تن ماهی ها را قرار دهید و سپس به آن ها مقداری آب اضافه کنید و اجازه دهید تا تن ماهی ها به مدت 20 دقیقه داخل آب جوش باقی بمانند و آماده شوند و بعد از گذشت 20 دقیقه تن ماهی ها را از آب خارج کنید و درب آن ها را باز کرده و آن ها را به همراه مقداری از روغن خودشان داخل ماهیتابه ای جدا بریزید و سپس آن ها را مقداری با حرارت ملایم روی گاز چند دقیقه ای تفت دهید و آماده کنید و بعد آن ها را نیز از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله پنجم: آماده سازی و سرو نهایی سوتی پلو اردبیلی

بعد از آن که سوتی پلو خوشمزه شما آماده شد آن را از روی حرارت برداشته و داخل ظرف مورد نظر خود بکشید و سپس روی آن را با کشمش و خلال بادام و پسته ای که از قبل تفت داده بودید تزیین کنید و کنار آن نیز از تن ماهیی که از قبل تفت داده بودید استفاده کنید و بعد از آن هم سوتی پلوی اردبیلی خوشمزه شما با تن ماهی آماده سرو است می توانید میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه قلیه ماهی جنوبی تند، لذیذ و رستورانی با سبزی خشک و تمر هندی

طرز تهیه سوتی پلو با ماهی


نکات کلیدی در تهیه سوتی پلو اردبیلی ساده و سنتی

 1. بعد از اضافه کردن شیر به برنج آن را به طور مداوم چک کنید تا برنج شما به هیچ عنوان نسوزد و طعم سوختگی پیدا نکند.
 2. اضافه کردن ماهی تن سلیقه ای بوده و در صورت تمایل شما می توانید از سایر ماهی های دیگر و یا سینه مرغ نیز برای تهیه این سوتی پلوی خوشمزه استفاده کنید.
 3. بهتر است برای تهیه این غذای دلچسب و خوشمزه از شیر محلی پر چرب استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه استانبولی پلو ساده، لذیذ و مجلسی با مرغ و سیب زمینی

♨ نکات مهم «طرز تهیه سوتی پلو اردبیلی ساده، لذیذ و سنتی با تن ماهی و شیر»

بعد از اضافه کردن شیر به برنج آن را به طور مداوم چک کنید تا برنج شما به هیچ عنوان نسوزد و طعم سوختگی پیدا نکند.


نظر خود را بیان کنید