طرز تهیه قلیه ماهی با سبزی خشک

قلیه ماهی یکی از غذاهای جنوبی بسیار خوشمزه، لذیذ و پرطرفدار است که برای پخت آن از ماهی جنوب که دارای تیغ کمتری است به همراه سبزیجات معطر استفاده می کنند. این غذای بسیار خوشمزه به صورت خورشتی تهیه شده و در عین خوشمزگی جزو غذاهای سالم و مقوی نیز محسوب می شود و شما به راحتی می توانید آن را با ماهی جنوبی مورد علاقه خود در منزل تهیه و آماده کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. یکی از دلایلی که بهتر است این غذا با ماهی جنوبی تهیه شود آن است که ماهی های جنوب دارای گوشت سفت تر و منسجم تری نسبت به ماهی های متعلق به شمال هستند و این موضوع باعث می شود تا گوشت ماهی در این خورش وا نرفته و له نشود. امروز در آلامتو طرز تهیه قلیه ماهی جنوبی تند، لذیذ و رستورانی با سبزی خشک و تمرهندی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد اولیه برای تهیه قلیه ماهی جنوبی

 • سبزی گشنیز تازه 300 گرم
 • شبلیله خشک 1 ق غذاخوری
 • ماهی هامور نیم کیلو
 • تمرهندی 1/3 بسته
 • رب گوجه 1 ق غذا خوری سر پر
 • آرد سفید 4 ق غذا خوری سر پر
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • آب به مقدار لازم
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • سیر 5 حبه
 • پیاز 1 عدد
 • فلفل سبز تند 1 عدد بزرگ
همچنین بخوانید: طرز تهیه ماهی سوخاری پفکی و رستورانی با زعفران بدون فر

طرز تهیه قلیه ماهی جنوبی اصیل با سبزی خشک و تمر هندی

مرحله اول: آماده سازی ماهی

ابتدا ماهی خود را با آب سرد به خوبی بشویید و بعد شکم آن را با چاقو برش دهید و محتویات داخل شکم آن را بیرون آورده و دور بریزید سپس داخل شکم ماهی را نیز به خوبی با آب سرد مجدد بشویید و بعد آن را به اندازه های دلخواه خود برش دهید و کنار بگذارید.

مرحله دوم: سرخ کردن ماهی

3 قاشق غذا خوری از آرد سفید را داخل بشقابی بریزید و به آن مقداری نمک و زردچوبه و فلفل سیاه اضافه کنید و خوب با آرد مخلوط کنید سپس تمامی برش های ماهی ها را درون بشقاب آرد بریزید و به آرد سفید و تمام ادویه ها آغشته کنید و بعد ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید تا روغن به خوبی گرم و داغ شود و بعد برش های ماهی را داخل ماهیتابه قرار دهید و زمان دهید تا به خوبی دو طرف آن ها سرخ و طلایی شوند.

مرحله سوم: آماده سازی پیاز، گشنیز، سیر و تمر هندی

پیاز و فلفل سبز تند را با آب سرد به همراه سیر و گشنیز به خوبی شسته و پوست پیاز و سیر ها را بگیرید و گشنیز ها را نیز به خوبی پاک و تمیز کنید سپس پیاز را به شکل نگینی و ریز خرد کنید و سیر ها را هم به همراه فلفل سبز تند به شکل ساطوری شده و ریز و یکدست خرد کنید و در آخر گشنیز ها را هم مانند سیر ها ساطوری شده و ریز ریز خرد کنید و کنار بگذارید. قابلمه ای برداشته و داخل آن مقداری روغن بریزید و روی شعله گاز قرار دهید تا روغن به خوبی گرم و داغ شود سپس پیاز نگینی شده را داخل روغن بریزید و زمان دهید تا پیاز به خوبی نرم و سبک و مقداری طلایی شود و در این فاصله تمر هندی بدون هسته خود را برداشته و داخل ظرفی بریزید و به آن مقداری آب جوشیده شده اضافه کنید و کنار بگذارید و زمان دهید تا تمر هندی به خوبی درون آب جوش باز شود. بعد از آن که پیاز آماده شد نوبت آن است که شنبلیله را نیز به پیاز ها اضافه کنید و با شعله کم به خوبی سرخ کنید و بعد که مقداری سرخ شد ترکیب سیر خرد شده با فلفل سبز تند خرد شده را اضافه کنید و مجدد مواد را با یکدیگر مخلوط کنید و هم بزنید و مواد را کمی با یکدیگر سرخ کنید.

مرحله چهارم: پخت نهایی قلیه ماهی

پس از اضافه کردن ترکیب سیر و فلفل به قابلمه شنبلیله خشک را نیز به مواد اضافه کنید و خوب با مواد ترکیب کنید و کمی آن را هم تفت دهید سپس رب گوجه فرنگی را به مواد اضافه کرده و فرصت دهید تا رب در روغن سرخ شود و رنگ آن نیز به خوبی باز شود در این فاصله درون ماهیتابه ای کوچک و جداگانه 1 قاشق از آرد سفیدی که باقی مانده بود را هم ریخته و روی شعله گاز قرار دهید و آرد را مقداری با حرارت تفت دهید و بعد به مواد درون قابلمه خود اضافه کنید و مجدد مواد را با یکدیگر مخلوط کنید و هم بزنید سپس ماهی های سرخ شده را به قابلمه اضافه کنید و با مواد به خوبی مخلوط و ترکیب کنید و بعد تمر هندی که از قبل درون آب قرار داده بودید و باز شده را از صافی رد کنید و توفاله های آن را دور بریزید و آب تمر هندی صاف شده را به مواد درون قابلمه خود اضافه کنید و آن را خوب با مواد مخلوط کنید و در آخر هم مقداری آب جوش را به مواد اضافه کنید و بعد از آن که خوب آن ها را هم زدید مقداری از آب خورش قلیه ماهی خود را بچشید و بعد ادویه های آن را اندازه کنید و در آخر درب قابلمه را نیمه باز بگذارید و شعله گاز را کم کنید و زمان دهید تا قلیه ماهی شما به خوبی و به آرامی پخته و جا بیفتد و بعد از آن هم قلیه ماهی جنوبی تند و خوشمزه شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه ماهی شکم پر رستورانی و مجلسی بدون فر در ماهیتابه

طرز تهیه قلیه ماهی جنوبی تند


نکات کلیدی در تهیه قلیه ماهی تند و رستورانی

 1. در صورت تمایل می توانید به جای استفاده کردن از تمرهندی از لیمو عمانی سیاه استفاده کنید.
 2. در صورت تمایل می توانید از سایر ماهی های مورد علاقه خود نیز در تهیه قلیه ماهی استفاده کنید.
 3. دقت داشته باشید که شنبلیله را با گشنیز همزمان سرخ نکنید زیرا باعث می شود تا سبزی شما تلخ شود.
 4. درب قابلمه را برای پخت نهایی، کامل نگذارید تا قلیه ماهی شما به خوبی لعاب بیاندازد و رنگ غذا نیز از بین نرود.
همچنین بخوانید: طرز تهیه خوراک تن ماهی خوشمزه با قارچ و گوجه لذیذ و آسان

♨ نکات مهم «طرز تهیه قلیه ماهی جنوبی تند، لذیذ و رستورانی با سبزی خشک و تمر هندی»

در صورت تمایل می توانید به جای استفاده کردن از تمرهندی از لیمو عمانی سیاه استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید