تاریخ روز جهانی بیابان زدایی در تقویم 1402 کی و چه روزی است؟


۲۷ خرداد روز جهانی بیابان زدایی

روز جهانی بیابان زدایی

هر ساله در 17 ژوئن، روز جهانی مبارزه با بیابان زایی و خشکسالی (WDDD) که قبلاً روز جهانی مبارزه با بیابان زایی (WDCD) نامیده می شد، گرامی داشته می‌شود و روش های پیشگیری از بیابان زایی مورد بررسی قرار می‌گیرد. همچنین این روز برای تمرکز بر یافتن راه هایی برای بهبودی از خشکسالی است. در این پست به 27 خرداد روز جهانی بیابان زدایی، تاریخچه آن و اهمیت بزرگداشت این روز می‌پردازیم. با ما همراه باشید.


تاریخ روز جهانی بیابان زدایی در تقویم 1402 کی و چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهانی بیابان زدایی در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی بیابان زدایی سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

شنبه، ۲۷ خرداد ۱۴۰۲
۱۴۰۲/۰۳/۲۷


تاریخ دقیق روز جهانی بیابان زدایی در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی بیابان زدایی سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Saturday, June 17, 2023
2023-06-17


تاریخ دقیق روز جهانی بیابان زدایی در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی بیابان زدایی سال 1402 در تقویم قمری مصادف است با:

‫السبت‬، ٢٨ ذوالقعده ١٤٤٤
۱۴۴۴/۱۱/۲۸


روز جهانی مبارزه با بیابان زایی و تاریخچه خشکسالی

در اجلاس ریو زمین در سال 1992، بیابان زایی به عنوان یکی از بزرگترین چالش های توسعه پایدار شناخته شد. در سال 1994، مجمع عمومی سازمان ملل متحد کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با بیابان زایی (UNCCD) را ایجاد کرد. کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با بیابان زایی در 17 ژوئن 1994 به تصویب رسید و در 24 دسامبر 1996 لازم الاجرا شد که بر اساس آن روز جهانی بیابان زدایی و خشکسالی در سراسر جهان گرامی داشته می شود.

این توافق نامه بین المللی الزام آور قانونی، محیط زیست و توسعه را به مدیریت پایدار زمین مرتبط می کند. علاوه بر UNCCD، سازمان ملل 17 ژوئن را به عنوان روز جهانی مبارزه با بیابان زایی و خشکسالی اعلام کرد.


هدف کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با بیابان زایی چیست؟

هدف این کنوانسیون مبارزه با بیابان زایی و کاهش اثرات خشکسالی در کشورهای آسیب دیده از طریق اقدام موثر در همه سطوح با حمایت همکاری بین المللی و ترتیبات مشارکت در چارچوب یک رویکرد یکپارچه برای کمک به دستیابی به توسعه پایدار است.


بیابان زایی چیست؟

بیابان زایی فرآیندی است که طی آن زمین های حاصلخیز به بیابان تبدیل می شوند. این معمولاً نتیجه خشکسالی، جنگل زدایی یا کشاورزی نامناسب است. هنگامی که بیابان زایی رخ می دهد، بهره وری بیولوژیکی از بین می رود. این در مناطقی که به شدت تحت تأثیر فقر و گرسنگی قرار دارند، مضر است. در سطح جهانی نتیجه نهایی این است که زمین با سرعت های ناپایدار در حال تبدیل و تخریب است و به تولید، اکوسیستم و تنوع زیستی آسیب می رساند.

امروزه بیش از دو میلیارد هکتار از اراضی تولید شده قبلی تخریب شده است. بیش از 70 درصد اکوسیستم های طبیعی دگرگون شده اند. تا سال 2050، این میزان می تواند به 90 درصد برسد.

اهمیت روز جهانی بیابان زدایی


ساده‌ترین قدم‌ها برای بیابان زدایی

در سال های اخیر بیش از دو میلیارد هکتار از اراضی مولد تخریب شده است. خبر خوب این است که راه‌های موثری برای جلوگیری از بیابان‌زایی وجود دارد. برخی از این راه ها عبارتند از:

  • از طریق مدیریت زمین و آب از خاک در برابر تخریب محافظت کنید.
  • از پوشش گیاهی محافظت کنید.
  • استفاده از زمین برای چرا و کشاورزی را ادغام کنید تا امکان چرخه موثرتر مواد مغذی فراهم شود.
  • اعمال شیوه های کشاورزی سنتی با فناوری های کاربری زمین.
  • منابع لازم برای مدیریت زمین های خشک را به جوامع محلی بدهید.

علاوه بر این راه‌ها برای جلوگیری از بیابان‌زایی، راه‌هایی نیز برای معکوس کردن تخریب زمین وجود دارد. این شامل کاشت درختان، غنی سازی خاک با مواد مغذی، جلوگیری از فرسایش خاک و ایجاد بانک بذر است.

مبارزه با بیابان زایی و خشکسالی بیش از هر زمان دیگری مهم است. این به این دلیل است که تا سال 2050، باید زمین های مولد کافی برای پاسخگویی به تقاضای 10 میلیارد نفر وجود داشته باشد.


اهمیت روز جهانی بیابان زدایی

اهمیت روز جهانی بیابان زدایی، احیای سرزمین های از دست رفته است. و تقاضای فزاینده برای غذا، مواد خام، بزرگراه ها و خانه ها منجر به ذوب شدن سه چهارم زمین های عاری از یخ زمین شده است. برای معکوس کردن این خسارات، باید نیاز فوری به بهبودی از این بیماری همه گیر و تضمین بقای طولانی مدت مردم و کره زمین وجود داشته باشد.

تقریباً سه چهارم زمین های عاری از یخ زمین توسط انسان ها تغییر یافته است تا تقاضای روزافزون برای غذا، مواد خام، بزرگراه ها و خانه ها برآورده شود. اصلاح اکوسیستم های آسیب دیده در برابر تغییرات آب و هوایی را کاهش می دهد و دفاع طبیعت را در برابر بلایا و رویدادهای شدید آب و هوایی مانند آتش سوزی، خشکسالی، سیل و طوفان های شن و گرد و غبار تقویت می کند. بیابان زدایی و احیای مناظر طبیعی تماس نزدیک بین حیات وحش و سکونتگاه‌های انسانی را کاهش می‌دهد و یک حائل طبیعی در برابر بیماری‌های مشترک بین انسان و دام ایجاد می‌کند.


در روز جهانی بیابان زدایی چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم؟

در این روز، حافظان محیط زیست و حافظان محیط زیست با ارائه سخنرانی هایی به مردم درباره راه های مبارزه با بیابان زایی و خشکسالی آموزش می دهند. به شرکت:

  • راه هایی برای محافظت از خاک روی زمین خود بیاموزید.
  • حداقل یک درخت در ملک خود بکارید.
  • خود را در مورد مزایای بانک بذر آموزش دهید.
  • ویدیوها را تماشا کنید و مقالاتی در مورد بیابان زایی و تأثیر آن بر سیاره ما بخوانید.

سخن آخر

بزرگداشت 27 خرداد روز جهانی بیابان زدایی در واقع برای کشور مهم است زیرا به ما کمک می‌کند تا عوامل موثر در بیابان زایی، تخریب زمین را شناسایی کنیم و به دنبال راه‌های کاهش اثرات خشکسالی و آسیب به سرزمین‌ها باشیم. امیداوریم این مطلب مورد پسند شما واقع شده باشد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد