ولنتاین ۱۴۰۲ [امسال] کی و چه روزی است؟ چندمه و چند شنبه است؟

تاریخ دقیق ولنتاین امسال

روز ولنتاین مبارک

آیا می دانید روز ولنتاین در تقویم ایران چه روزی است؟ در این نوشته، اطلاعات کاملی در مورد تاریخ دقیق روز ولنتاین در سال 1401 (تاریخ شمسی، قمری و میلادی)، دلیل نام گذاری روز ولنتاین و… را برای تان گردآوری کرده ایم.


ولنتاین چیست؟

روز ولنتاین در 14 فوریه میلادی جشن گرفته می‌شود و در این روز عشق و محبت خود را به دیگران ابراز می‌کنیم. این روز فقط برای زوج‌ها نیست و می‌توان به هر کسی عشق ورزید. ریشه این جشن که امروز شیرین و رومانتیک برگزار می‌شود، بسیار تلخ است و به ماجرای کشیشی کاتولیک برمی‌گردد که توسط امپراتور کلودیوس دوم در حدود سال 270 پس از میلاد کشته شد. امپراتور که عقیده داشت مردان مجرد سربازان بهتری نسبت به مردان متاهل هستند، ازدواج را برای مردان جوان غیر قانونی اعلام کرد.

کشیش ولنتاین که از این بی عدالتی مطلع شد از فرمان امپراتور سرپیچی کرد و به طور مخفیانه مراسم ازدواج عشاق را انجام می‌داد. زمانیکه که اقدامات ولنتاین به گوش امپراتور کلودیوس رسید دستور قتل کشیش را داد. از آن زمان به بعد این روز به گرامیداشت فداکاری ولنتاین برای عشق در بسیاری از کشورهای جهان با مذاهب مختلف جشن گرفته می‌شود. از دهه 1800 میلادی نیز هدایایی مثل گل سرخ، شکلات، کارت تبریک و … به عنوان هدیه ولنتاین رد و بدل می‌شوند. امروز، روز ولنتاین شامل دوستان و خانواده شده است تا نشان دهد چقدر به آنها اهمیت می‌‌دهید و دوستشان دارید.


روز ولنتاین در سال 1402 چه روزی است؟

ولنتاین یا روز عشق یا عشاق، ۱۴ فوریه (۲۵ بهمن) در جهان جشن گرفته می‌شود.

ولنتاین ۱۴۰۲ کی و چه روزی است؟ چندمه و چند شنبه است؟

تاریخ دقیق روز ولنتاین سال 1402 در تقویم شمسی

تاریخ دقیق روز ولنتاین سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

چهارشنبه، 25 بهمن ۱۴۰۲
۱۴۰۲/۱۱/۲۵

تاریخ دقیق روز ولنتاین در تقویم میلادی 2024

تاریخ دقیق روز ولنتاین سال 1402 در تقویم میلادی 2024 مصادف است با:

Wednesday, February 14, 2024
2024-02-14

تاریخ دقیق روز ولنتاین در تقویم قمری 1445

تاریخ دقیق روز ولنتاین سال 1402 در تقویم قمری 1445 مصادف است با:

الأربعاء‬، ٤ شعبان ١٤٤٥
۱۴۴۵/۰۸/۰۴

ولنتاین برای چه کسانی است؟

در حالی که فرهنگ عامه شما را به این باور می‌رساند که روز ولنتاین فقط برای زوج‌های عاشق است، اما این روز، روز عشق است. عشق یک اصطلاح بسیار گسترده است. ما این احساس را از والدین، دوستان و برخی از افرادی که خیلی به آنها نزدیک هستیم دریافت می‌کنیم. پس روز عشق یعنی ولنتاین می‌تواند برای هر کسی باشد، و هر کسی می‌تواند این روز را به سبک خود جشن بگیرید. در روز ولنتاین می‌توانید عشق خود را به پدر و مادر، دوستان، اقوام و حتی حیوان خانگی خود و غیره ابراز کنید! در واقع روز ولنتاین می‌تواند راهی عالی برای جشن گرفتن زندگی، عشق، و وجود همه افراد مهم اطراف شما باشد. همچنین روز خوبی برای قدردانی از محبت و مراقبت همه کسانی است که برایشان اهمیت زیادی دارید.


روز ولنتاین در ایران

در سال‌های اخیر برخی از ایرانیان متعصب، روز سپندارمذگان را جایگزین ولنتاین کرده‌اند و این روز را برای خود جشن می‌گیرند. چه ولنتاین و چه سپندارمذگان، هر دو بهانه‌ای است برای ابراز عشق و دوستی.

رومی‌ها در نیمه ی ماه فوریه جشنی داشتند به نام لوپرکالیا که برای آنها به طور رسمی شروع بهار بود. روز ولنتاین مصادف با روزی در سال است که به عشق و باروری مربوط است. این روز در روم باستان و شهر آتن قدیم روز ازدواج خجسته ی زئوس با هرا و هم‌‌چنین جشن بزرگداشت لوپرکوس خدای باروری بود.

کاهنان و روحانیان لوپرکوس مراسم تطهیر خاصی اجرا می‌کردند و در این مراسم بز‌ها را در راه خدا قربانی می‌کردند و پس از نوشیدن شراب، در خیابان‌های روم می‌دویدند و پوست بز‌ها را در دست می‌گرفتند و آن را بر هرکس که می‌دیدند می‌زدند. این مراسم با هجوم انبوهی از زنان جوان ادامه پیدا می‌کرد که به خیابان‌ها می‌ریختند چون باور داشتند اگر این پوست به آنها بخورد، توان باروری آنها افزایش پیدا خواهد کرد و زایمان‌های راحت‌تری خواهند داشت. تردید‌ها و گمانه‌هایی در مورد تاریخ دقیق اجرای این مراسم وجود دارد.

رسم این بوده است که در این مراسم پسران نام دخترانی را از جعبه‌ای بیرون می‌آوردند. آنها در طول مراسم و جشن، دوستان یکدیگر می‌ماندند و گاهی هم کارشان به ازدواج می‌کشید. بعد‌ها کلیسا خواست این جشن و مراسم را به صورت جشنی مسیحی در آورد و از این رو تصمیم گرفت تا با استفاده از آن یادی هم از قدیس ولنتاین بکند.

بعضی تاریخ‌نگاران معتقدند که در پایان قرن پنجم، پاپ ژلازیوس اول در تلاش برای اصلاح این جشن باستانی رومیان و مسیحی کردن آن ۱۴ فوریه را روز ولنتاین نامید. کم‌کم، مردم نام قدیس ولنتاین را برای بیان احساس خود نسبت به کسانی که دوست می‌دارند و عاشق هستند، استفاده کردند.


چرا در بعضی سال ها ولنتاین در 25 بهمن نیست؟

می دانیم که هرسال 25 بهمن ماه مصادف است با 14 فوریه و روز ولنتاین ولی در بعضی سال ها مصادف می شود با 26 بهمن! دلیل این جابجایی این است که بعضی سال ها تقویم شمسی کبیسه است؛ یعنی اسفند ماه به جای 29 روز، 30 روزه است و تبدیل تاریخ میلادی به شمسی با یک روز اختلاف بیشتر محاسبه می شود.


معادل ایرانی ولنتاین کدام است؟

سپندارمذگان جشن باستانی ایرانیان با ریشه زرشتی است که به عنوان روز عشق ایرانی شناخته می‌شود. این جشن در تقویم ایرانی روز 29 بهمن ثبت شده است. سپندارمذگان روز جشن عشق، دوستی و زمین در فرهنگ ایران باستان است که قدمت آن به اولین امپراتوری ایران یعنی هخامنشیان برمی‌گردد. سپندارمذ نام فرشته نگهبان زمین است و نماد عشق و فروتنی شمرده می‌شود. در جشن سپندارمذگان زمین پرستش می‌شد و زنان مورد احترام قرار می گرفتند، زیرا وجه مشترک هر دو آنها بخشیدن عشق و زندگی به همه جانداران است. در این روز مردان پارسی قدردانی و محبت خود را نسبت به نزدیکترین و عزیزترین زنان زندگی خود از طریق ارائه هدایای سخاوتمندانه ابراز می‌کردند.


ولنتاین مبارک

پیام تبریک روز ولنتاین سال 1402

بخاری روی شمعک، با پول توی قلک
تو سرمای زمستون، برات هدیه خریدم
تا که بگم عزیزم، شیرینی مثل پشمک
با دنیا نازو چشمک، ولنتاینت مبارک

از این فاصله حتی بوی دوست داشتنت،
عشق را به تماشا کشید!
آنقدر بی‌ حساب و کتاب دوست دارمت،
ترسم از این است عشق قدغن شود؛
مگر می‌‌شود دوست داشتنت را پنهان کرد…؟!
«ولنتاین مبارک»

واسه روز ولنتاین دوتا ستاره تقدیمت می کنم؛
یه ستاره پر بوسه که دلم بی تو نپوسه،
یه ستاره پر امید واسه هر کی تو رو دید…
«ولنتاین مبارک»

شک کرده‌ام!
به صفحه دوم شناسنامه‌ ام شک کرده‌ام!
این روزها دارم با کسی زندگی می‌کنم انگار…
«ولنتاینت مبارک عشقم»

شبی از شب ها تو به من گفتی که شب باش!
من که شب بودم و شب هستم و شب خواهم بود،
به امیدی که تو فانوس شب من باشی…
«ولنتاین مبارک»

روز ولنتاین را تبریک می‌گم،
به شخصی که قلبم را با احساسی شیرین و عشقی ناب و خالص پر کرده است…
طوری که نمی‌توانم آن را اندازه بگیریم؛
بدان که تا ابد در قلبم جایگاه ویژه‌ای خواهی داشت…

دوست داشتنت بزرگترین نعمت دنیاست؛
مرا شاد می‌کند و لبخند را به دنیایم هدیه می‌کند؛
حتی این روز‌ها گاهی پرواز می‌کنم…
من این دوست داشتن را بیشتر از هر چیز در این دنیا دوست دارم…
«ولنتاین مبارک»

وقتى کسى تو را عاشقانه دوست دارد،
شیوه بیان اسم تو،
در صداى او متفاوت است!
و تو مى دانى که نامت،
در لب هاى او ایمن است…
«بهترینم ولنتاینت مبارک»

خراب اون چشاتم
عاشق اون صداتم
بادبون کشتیاتم
دیونه ی نگاتم
روانیه اداتم
بخوای نخوای فداتم
«ولنتاین مبارک»

پارسال این روزا برامون پر بود از عطر شکلات و کادو و عروسک و شمع؛
اما امسال نمیدونم ولنتاین رو با کی جشن میگیری!
هر جا و با هر کسی باشی دوستت دارم…
«ولنتایت مبارک»


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد