روز جهانی مادر 1402 چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

روز جهانی مادر چه تاریخیه

روز جهانی مادر 1402 چه روزی است

روز جهانی مادر

تاریخ روز جهانی مادر، با تاریخ روز مادر در تقویم ملی ما تفاوت دارد. در این مطلب به تاریخ روز جهانی مادر در سال 1402 و 2023 و تاریخچه آن اشاره می کنیم.

روز مادر روزی است که بر تجلیل از مادران و شخصیت‌های مادری برای تمام کارهایی که انجام می‌دهند تمرکز دارد. این روزی به ما یادآوری می کند از شخصیت‌ مادر به خاطر تأثیر او در زندگی شخصی ما و همینطور در جامعه به طور کلی قدردانی کنیم. این جشن در سراسر جهان بسته به کشوری که در آن هستید تغییر می کند. اما همه به نشان دادن عشق و قدردانی از مادران می پردازند.

دومین یکشنبه ماه می، تاریخ رسمی تعیین شده برای روز جهانی مادر توسط سازمان ملل متحد است، با این حال همه کشورها و فرهنگ های سراسر جهان این جشن را در یک روز برگزار نمی کنند. امسال دومین یکشنبه ماه می مصادف است با یکشنبه 24 اردیبهشت ماه شمسی.

همچنین بخوانید: متن پیامک تبریک روز مادر جدید و زیبا

روز جهانی مادر 1402 چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

تاریخ روز جهانی مادر در تقویم شمسی:

تاریخ روز جهانی مادر سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

یکشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۲/۲۴


تاریخ روز جهانی مادر در تقویم میلادی:

تاریخ روز جهانی مادر سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Sunday, May 14, 2023

2023-05-14


تاریخ روز جهانی مادر در تقویم قمری:

تاریخ روز جهانی مادر سال 1444 در تقویم قمری مصادف است با:

الأحد، ٢٣ شوال ١٤٤٤

۱۴۴۴/۱۰/۲۳


تاریخچه روز جهانی مادر

در جوامع گذشته، مانند یونان باستان و روم، فستیوال ها برای بزرگداشت و احترام به رئا و سیبل، الهه های مادر، برگزار می شد. اگرچه جشن مادران را می توان به یونان باستان ردیابی کرد، بخشی از این سنت در بریتانیا و اروپا به عنوان جشنی در طول روزه داری به نام “یکشنبه مادری” شکل گرفت.

این روز برای اولین بار در اوایل دهه 1900 پس از تلاش های هماهنگ زنی به نام آنا جارویس، برای ارج نهادن به تلاش ها و فداکاری هایی که مادران برای فرزندان خود انجام می دهند، به وجود آمد. طی پنج سال پس از برگزاری، این روز توسط همه ایالت های ایالات متحده به طور مجازی جشن گرفته شد و در سال 1914، رئیس جمهور وودرو ویلسون، آن را یک جشن ملی اعلام کرد. هدف این روز بزرگداشت نه تنها مادران بلکه عمه ها و مادربزرگ هایی است که نقش مادری را در زندگی یک فرد ایفا کرده اند.

با وجود اینکه هدف این روز بزرگداشت مادران و فداکاری ها و تلاش های مداوم آنهاست، روز جهانی مادر مورد انتقاد قرار گرفت زیرا این روز در عرض چند سال تجاری شد. هدیه دادن و ارسال کارت در روز مادر به یک امر عادی تبدیل شد و آیینی است که تا به امروز در اکثر کشورها انجام می شود.

همچنین بخوانید: متن برای روز مادر از طرف دختر کوتاه، طولانی و احساسی برای استوری

تاریخچه روز جهانی مادر


چرا تاریخ های متفاوتی برای روز مادر در سراسر جهان وجود دارد؟

روز مادر در سرتاسر جهان در روزهای مختلف در زمان‌های مختلف سال برگزار می‌شود. برخی از آنها به دنبال تاریخ رسمی روز مادر که توسط سازمان ملل در دومین یکشنبه ماه می تعیین شده است، را گرامی می دارند. برخی دیگر تعطیلات و جشن های سنتی خود را دارند که امروزه به عنوان روز مادر نیز نامیده می شود.

بسیاری از کشورها و فرهنگ ها سنت های خاص خود را برای بزرگداشت افراد مهم مانند مادران دارند. مردم ممکن است از این جشن ها به عنوان “روز مادر” در سراسر جهان یاد کنند ، حتی اگر پیشینه فرهنگی متفاوتی داشته باشد.


کشورهای مختلف جهان چگونه روز مادر را جشن می گیرند؟

روز مادر در سراسر جهان به روش های مختلف جشن گرفته می شود. اگرچه بسیاری از فرهنگ ها ممکن است یک جشن را جشن بگیرند، اما نحوه ادغام آن در جامعه و نحوه نگاه به آن از دریچه فرهنگی هر کشور تغییر خواهد کرد. با این حال، این تفاوت در جشن ممکن است به دلیل چگونگی پیدایش تعطیلات در هر جامعه باشد، زیرا این نیز برای هر کشور متفاوت است.

در بیشتر کشورها روز مادر را با سنت‌های مشابه اهدای کارت‌ها، گل‌ها و هدایایی به مادران یا چهره‌های مادری جشن می‌گیرند که مردم می‌خواهند به آنها احترام بگذارند. با این حال، مکان‌ها و فرهنگ‌هایی وجود دارند که به روش‌های مختلف با سنت‌ها و آداب و رسوم محبوب خود جشن می‌گیرند.

همچنین بخوانید: عکس نوشته تبریک روز مادر برای استوری اینستا و واتساپ

سخن آخر

روز مادر هر سال فرصت مناسبی است تا به مادر یادآوری کنیم که چقدر او را دوست داریم و از او قدردانی می کنیم و به او توجه می کنند. البته، او مطمئناً خوشحال خواهد شد که در زمان های دیگر سال نیز از او قدردانی شود!


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد