روز جهانی ناشنوایان 1402 چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟


تاریخ روز جهانی ناشنوایان در سال 1401

روز جهانی ناشنوایان

در این پست از آلامتو به معرفی تاریخ روز جهانی ناشنوایان در سال 1402 و علت و هدف انتخاب این روز می‌پردازیم. با ما همراه باشید.


تاریخ روز جهانی ناشنوایان 1402 چه روزی است؟ چند شنبه و چندمه؟

تاریخ دقیق روز جهانی ناشنوایان در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی ناشنوایان سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

شنبه، ۸ مهر ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۰۷/۰۸


تاریخ دقیق روز جهانی ناشنوایان در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی ناشنوایان سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Saturday, September 30, 2023

2023-09-30


تاریخ دقیق روز جهانی ناشنوایان در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی ناشنوایان سال 1445 در تقویم قمری مصادف است با:

‫السبت‬، ١٤ ربيع الاول ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۳/۱۴

تاریخچه روز جهانی ناشنوایان


تاریخچه روز جهانی ناشنوایان

تاریخچه روز جهانی ناشنوایان به سال 1958 و توسط فدراسیون جهانی ناشنوایان برمی‌گردد. این مناسبت در بسیاری از کشورها به شکل هفته جهانی ناشنوایان و روز جهانی زبان اشاره است که آخرین هفته در ماه سپتامبر برگزار می‌شود. روز جهانی ناشنوایان است که توجه دولت ها، سازمان های مردم نهاد، نیکوکاران و عموم جامعه را برای حمایت از جامعه ناشنوایان می طلبد.

همچنین برنامه‌های این روز شامل دستاوردهای ناشنوایان در سراسر جهان است. این به بسیاری از افراد کمک می کند تا آثار قابل توجه افراد ناشنوا را ببینند و با آنها آشنا شوند. همچنین باعث ایجاد آگاهی در مورد چالش های پیش روی افراد ناشنوا می شود و اهمیت زبان اشاره را برای عموم مردم برجسته می کند. روز جهانی ناشنوایان به رسمیت شناخته می شود تا به ناشنوایان و جوامع آنها کمک شود تا فضای امنی در جامعه پیدا کنند. با گرامیداشت این روز و آگاهی اجتماعی بیشتر، بسیاری از مردم علاقه مند شده اند تا به ناشنوایان کمک کنند تا در جامعه از شرایط مطلوب‌تری برخوردار باشند.

مشخص شده است که بسیاری از افراد در معرض خطر کم شنوایی قابل اجتناب و دائمی هستند. سازمان هایی مانند سازمان بهداشت جهانی و سازمان ملل متحد به شدت نگران موضوع ناشنوایی هستند و از فدراسیون جهانی ناشنوایان حمایت کرده اند. همچنین فرصتی است برای کمک به ایجاد آگاهی در مورد برخی عادات خطرناک که به راحتی می تواند منجر به کاهش شنوایی شود.


روز جهانی ناشنوایان در ایران

روز جهانی ناشنوایان هر ساله در 8 مهر ماه گرامی داشته می‌شود. این روزی است که حقوق ناشنوایان را در سرتاسر جهان به رسمیت می شناسد و از سازمان های مختلف می خواهد که در حمایت از این حقوق کمک کنند. در واقع این بزرگداشت در یک هفته برگزار می‌شود از تاریخ دوم تا هشتم مهر ماه می‌باشد.

علت نامگذاری این هفته گرامیداشت سالروز درگذشت “دکتر شرایر” اولین رئیس ناشنوای فدراسیون ناشنوایان بوده است. شورای فرهنگ عمومی در ایران نیز از سال 1380 روز هشتم مهر ماه را به عنوان روز جهانی ناشنوایان گرامی داشته و مراسمات ویژه‌ای از طرف سازمان‌های مختلف برگزار می‌گردد. همچنین روز جهانی ناشنوایان از سازمان های مختلف می خواهد که به حمایت از این حقوق کمک کنند.

روز جهانی ناشنوایان در ایران


اهمیت روز جهانی ناشنوایان

طبق آمار، هر یک نفر از 9 نفر از آسیب شنوایی رنج می برند. شنوایی در نتیجه عوامل مختلف از جمله آسیب، بیماری یا ناهنجاری های مادرزادی از بین می رود. هدف این روز افزایش آگاهی جامعه جهانی در مورد مشکلاتی است که ناشنوایان هر روز با آن مواجه هستند. در روز جهانی ناشنوایان، آگاهی در مورد چالش های ناشنوایان افزایش می یابد. همچنین بر اهمیت زبان اشاره نه تنها برای افراد ناشنوا بلکه برای همه افراد تاکید می کند.


نکات مهم در ارتباط با ناشنوایان

  • افراد ناشنوا و کم شنوا کمتر حضور دارند، به همین دلیل است که جامعه همچنان انواع تبعیض را در زندگی روزمره خود تجربه می کند.
  • هرگز تصور نکنید که آنها فقط به دلیل ناشنوا بودن یا کم شنوایی نمی توانند کاری را انجام دهند.
  • هرگز به ناشنوایی به عنوان یک تراژدی نگاه نکنید. متاسف نباش! ناشنوایی یک بیماری نیست.
  • هرگز به یک فرد ناشنوا یا کم شنوا نگویید که حالت های صورت خود را کم کند.
  • هنگام تلاش برای برقراری ارتباط با افراد ناشنوا یا کم شنوا، فریاد نزنید. آنها نمی توانند بشنوند، درست است؟ پس چرا بلندتر صحبت می کنید تفاوت ایجاد می کنید؟
  • هنگام مکالمه با فرد ناشنوا صرفاً با مترجم صحبت نکنید، در حالی که مترجم ممکن است فرد بسیار خوبی باشد، به یاد داشته باشید که شما با فردی که مشکل شنوایی دارد صحبت می کنید، نه او.
  • اما تبعیض در محل کار این افراد زیاد اتفاق می افتد. باید به افراد ناشنوا و کم شنوا فرصت برابر در محل کار داده شود.

سخن آخر

در این پست از آلامتو به تاریخ روز جهانی ناشنوایان اشاره کردیم. همچنین به معرفی تاریخچه روز جهانی ناشنوایان و اهمیت گرمیداشت این روز پرداختیم. نباید فراموش کنیم ناشنوایان نیز بخشی از جامعه بوده و لازم است حقوق شهروندی آنها از طرف سازمان و مراکز و عموم مردم رعایت شود.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد