روز اربعین سال ۱۴۰۰ چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز اربعین امسال

روز اربعین سال ۱۴۰۰ چه روزی است؟ تاریخ دقیق روز اربعین امسال

آیا می دانید روز اربعین در تقویم ایران چه روزی است؟ در این نوشته، اطلاعات کاملی در مورد تاریخ دقیق روز اربعین در سال 1400 (تاریخ شمسی، قمری و میلادی)، دلیل نام گذاری روز اربعین و… را برای تان گردآوری کرده ایم.


روز اربعین در ایران

اربعین حسینی، چهلمین روز پس از شهادت امام حسین (ع) می باشد که با ۲۰ صفر مصادف است. مشهور است که اسیران کربلا روز ۲۰ صفر سال ۶۱ق در بازگشت از شام، برای زیارت مدفن امام حسین(ع) به کربلا آمده‌اند.

اربعین در لغت به معنی چهلم است و در اصطلاح به بیستم صفر ۶۱ هجری قمری، چهلمین روز کشته‌شدن حسین بن علی فرزند علی بن ابی طالب و فاطمه زهرا، امام سوم شیعیان اطلاق می‌گردد. اربعین، مطابق نظر شیخ مفید در مسارالشیعه و شاگردش شیخ طوسی در مصباح المتهجد، زمان بازگشت اهل حرم از شام (دمشق) به مدینه است.

همچنین بخوانید: آموزش زبان عربی با لهجه عراقی ویژه اربعین

تاریخ اربعین ۱۴۰۰

روز اربعین در ایران، ۲۰ صفر، چهلمین روز پس از شهادت امام حسین (ع) است. و به علت قمری بودن این تاریخ در ایران روز اربعین تاریخ هجری شمسی ثابتی ندارد و هر ساله این روز در تقویم شمسی ما در حال گردش است.


تاریخ دقیق روز اربعین سال ۱۴۰۰ در تقویم شمسی

تاریخ دقیق روز اربعین سال 1400 در تقویم شمسی مصادف است با:

دوشنبه، 5 مهر 1400
1400/07/05


تاریخ دقیق روز اربعین سال ۱۴۰۰ در تقویم قمری 1443

تاریخ دقیق روز اربعین سال 1400 در تقویم قمری 1443 مصادف است با:

الأثنين، 20 صفر 1443
1443/02/20


تاریخ دقیق روز اربعین سال ۱۴۰۰ در تقویم میلادی 2021

تاریخ دقیق روز اربعین سال 1400 در تقویم میلادی 2021 مصادف است با:

Monday, 27 September 2021
2021/09/27


روز اربعین در کشورهای مختلف

دوستداران اهل بیت در کشورهای مختلف جهان حتی در دور افتاده ترین کشورها ندای لبیک یا حسین سر می دهند و محبت اهل بیت هر ساله در دل مسلمانان جهان بیشتر و بیشتر می شود.

هر ساله زائرانی از کشورهای مختلف آسیایی، افریقایی و امریکا در گردهمایی عظیم اربعین شرکت دارند که بیشترین زائران از کشورهای ایران، جمهوری آذربایجان، افغانستان، پاکستان، هند، سوریه، مالزی، اندونزی، ترکیه و لبنان هستند.


چرا تاریخ روز اربعین هر سال تغییر می کند؟

روز اربعین در ایران، ۲۰ صفر، چهلمین روز پس از شهادت امام حسین (ع) است. و به علت قمری بودن این تاریخ در ایران روز اربعین تاریخ هجری شمسی ثابتی ندارد و هر ساله این روز در تقویم شمسی ما در حال گردش است.

این اتفاق به این خاطر می افتد که تعداد روز های ماه قمری 354 روز است و تعداد روز های شمسی 365 روز که در سال کبیسه به 366 روز نیز تغییر پیدا می کند. از این رو روز های ماه قمری با روز های ماه شمسی و میلادی کاملا متفاوت است و در هر سال 11 روز و یا بیشتر تغییر پیدا می کند و به موجب همین تغییرات ۲۰ صفر یعنی روز اربعین حسینی در هر سال شمسی و میلادی یک روز متفاوت را نشان می دهد.


ویژه مقالات محرمی

☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد