مقایسه مصرف شیر و لبنیات در ایران با سایر کشور ها

تولید شیر کشور در سال 1381 حدود 8/5 میلیون تن گزارش شده است. بنابراین آمار تولید سرانه هر ایرانی با احتساب جمعیت، 90 کیلوگرم می شود که با توجه به ضایعات شیر هنگام تولید، فرآوری، توزیع و یا موارد دیگر، مصرف سرانه شیر و فرآورده های آن بر پایه شیر حدود 75 کیلوگرم است. البته مصرف شیر در برخی از استان ها به ویژه چهارمحال و بختیاری، آذربایجان غربی و شرقی از متوسط کشور بیشتر است. میزان مصرف هر فرد بالغ از سوی سازمان های ملی و بین المللی، روزانه نیم لیتر شیر مایع، 25 تا 35 گرم پنیر و 200 گرم ماست توصیه شده است.

مصرف سرانه شیر و فرآورده های آن در کشورهای اروپای غربی 350 تا 500 کیلوگرم در سال در نوسان است. در کشور فرانسه که متعادل ترین برنامه غذایی را در ارتباط با بیماری های قلبی و مغزی و طول عمر داراست، مصرف سرانه حدود 400 کیلوگرم در سال است.

در آمریکا به دلیل مصرف بیش از حد گوشت قرمز، میزان مصرف سرانه شیر کمتر از کشورهای اروپای غربی و حدود 280 کیلوگرم است و با توجه به عوارض مستقیم آن از جمله افزایش بیماری های قلبی عروقی، سکته مغزی و افسردگی، با اطلاع رسانی همه جانبه از طریق رسانه های کشور، هم اکنون مصرف سرانه آن به بیش از 300 کیلو رسیده است.

از سوی متخصصان تغذیه مصرف شیر و فرآورده های آن در سنین متعدد به شرح زیر توصیه می شود:

کودکان: روزانه 2 فنجان شیر+ 21 فنجان ماست+ 15 گرم پنیر

نوجوانان: روزانه 2 لیوان شیر + 1 لیوان ماست+ 25 گرم پنیر

زنان آبستن و شیرده و افراد سالمند: روزانه 3 لیوان شیر+ 1 لیوان ماست+ 35 گرم پنیر

حداقل نیاز هر فرد به شیر و فرآورده های آن در سال 156 کیلوگرم، حد مطلوب 300 کیلو و میزان ایده آل 450 کیلوگرم است.

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین
تعبیر خواب بر اساس الفبا

نظر خود را بیان کنید