بالا رفتن از پله چقدر کالری میسوزاند؟

چرا دوندگان عاشق پله‌ها هستند؟

کالری بالا رفتن از پله و پله نوردی Running-stairs

دوندگان و همچنین اکثر افرادی که سعی دارند سلامت و تناسب اندام‌شان را از طریق تمرین کاردیو افزایش دهند، ارزش یک تمرین شدید را می‌دانند.

به گزارش آلامتو به نقل از فیتنس مگزین؛ دلایل بسیاری وجود دارد که چرا اضافه کردن پله نوردی یا حتی دویدن در پله‌ها به برنامه تمرینی‌تان، یک ایده‌ی خوب است. در ادامه به چند مورد از آن‌ها نگاهی می‌اندازیم:

هر جا، هر زمان

در دنیای امروز، جاهای بسیار کمی وجود دارند که به آن‌جا بروید اما نتوانید پله‌ای در آن‌جا پیدا کنید. پله‌ها در محل کارتان، جایی که بازی می‌کنید و در خانه خودتان وجود دارند. استفاده از آن‌ها نیز هیچ هزینه‌ای ندارد. اما هنگامیکه به درستی از آن‌ها استفاده شود، می‌توانند درست به اندازه تمرینی که در باشگاه انجام می‌دهید، مفید واقع شوند. آن‌ها حتی نسبت به یک ورزش رایگان و در دسترس دیگر یعنی دویدن در فضای باز، یک برتری دارند.

در گرمای شدید، شما می‌توانید پله‌هایی را پیدا کنید که با تهویه مطبوع خنک می‌شوند، حتی در وسط روز! به طور مشابه، سردترین روزهای زمستان نیز از سرعت پله نوردان نمی‌کاهد. از آن‌جا که پیدا کردن پله‌ها بسیارآسان است، نیازی نیست که برای استفاده از آن‌ها زمان خاصی را درنظر بگیرید. با ۱۵ دقیقه دویدن در پله‌ها در وقت ناهار، یک تمرین حسابی کرده‌اید.

تمرین اینتروال با شدت بالا

HIIT مورد علاقه بسیاری از افرادی است که در مورد تناسب اندام‌شان جدی هستند. HIIT به معنای انجام یک تمرین اینتروال کوتاه و بسیار سخت و پس از آن یک اینتروال آسان‌تر می‎باشد.

دویدن در پله‌ها برای این منظور کاملا مناسب است. دو پله یکی دویدن به مدت ۶۰ تا ۹۰ ثانیه، ضربان قلب شما را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد حتی وقتی پس از آن ۹۰ ثانیه با دویدن آرام از پله‌ها پایین می‌آیید.

این روال باید برای حدود ۱۵ دقیقه ادامه پیدا کند. هدف این است که بدن‌تان را آن‌قدر شدید تمرین دهید که بقیه‌ی روز، صرف ریکاوری آن شود.

HIIT ، سوخت وساز بدن در حالت استراحت را افزایش می‌دهد. این بدان معناست که شما در طول روز، کالری بیشتری خواهید سوزاند حتی زمانیکه ورزش نمی کنید.

شکل دادن به عضله

حقیقت این است که اگر شما پاهای قوی داشته باشید، بقیه‌ی زندگی‌تان کمی آسان‌تر خواهد شد. دویدن در پله‌ها، پاهای شما را بهتر از هر تمرین دیگری قوی می‌کند. تمرینی مانند دویدن، هر چقدرهم شدید باشد، عضلات‌تان را مجبور نمی‌کند که با گرانش مبارزه کنند. پله نوردی، روی همان گروه‌های عضلانی کار می‌کند که دویدن آ‌ن‌ها را تمرین می‌دهد، اما به شیوه ای متفاوت.

این یک راه عالی برای تغییر دادن تمرین‌تان است حتی اگر شما به اندازه دوندگان ماراتن تمام عیار، استعداد نداشته باشید. ممکن است متوجه شوید که نتایج، از همه بیشتر در عضلات پشت ساق پاهایتان ظاهر شده‌اند، یعنی عضلاتی که به نظر می‌رسد بیشترین کار را در هنگام بالا رفتن انجام می‌دهند. اما پله نوردی روی تمام عضلات پای شما کار می‌کند، از عضلات پشت ساق گرفته تا سرین.

میزان کالری سوزی پله نوردی

پتانسیل چربی سوزی پله نوردی، فوق العاده است. بالا رفتن از پله‌ها می‌تواند ۵۰۰ کالری در ساعت بسوزاند. دویدن در پله‌ها می‌تواند ۱۰۰۰ کالری در ساعت بسوزاند، هر چند توصیه نمی‌شود که کسی یک ساعت در پله‌ها بدود. حتی افزایش جزئی استفاده از پله در طول روز، کالری سوزانده شده را افزایش می‌دهد.

هر زمان که فرصتی پیش آمد، از پله ها استفاده کنید. حتی استفاده از آن‌ها به جای آسانسور، ۴ بار در روز در محل کارتان، تفاوت زیادی ایجاد خواهد کرد.

وقتی کوهی از پله‌ها را در جلویتان می‌بینید، دلسرد نشوید. شما با هر قدمی که بر می‌دارید، کالری می‌سوزانید و عضلات‌تان تقویت می‌شوند. پله‌ها یک راه عالی برای اضافه کردن شدت به تمرین‌تان هستند، شدتی که به نتایج مورد نظرتان منجر می‌شود.

همچنین بخوانید: کالری میوه ها

1 دیدگاه

  1. ناشناس

    خیلی مطالب مفیدی بود

نظر خود را بیان کنید