چرا احساس افسردگی میکنم؟

چرا من اغلب بی دلیل احساس افسردگی می کنم؟

چرا بی دلیل احساس افسردگی می کنم؟

بسیاری از مردم از خود می ‌پرسند: “چرا من بدون هیچ دلیلی احساس افسردگی می‌ کنم؟”

حقیقت این است که همیشه دلیلی برای افسردگی وجود دارد؛ آن ها فقط نمی دانند که این دلیل چیست. مغز یک اندام پیچیده است و مقدار زیادی خود آگاهی برای درک کامل افکار و عواطف ما دارد.

افسردگی خفیف کاملا رایج است. ما همه زمانی در زندگی مان احساس غم و اندوه می کنیم و در پاک کردن آن از ذهنمان دچار مشکل می شویم. ممکن است یک معامله بزرگ به نظر نرسد، اما اگر اجازه بدهیم افسردگی خفیف بدتر شده و پیشرفت کند، این می‌ تواند سلامتی و کیفیت زندگی ما را کاهش دهد.

آیا می خواهید زمان ارزشمند خود را صرف احساسات غمگین کنید یا عمرتان را به طور کامل و مفید زندگی کنید؟

در قسمت زیر به برخی از دلایل افسردگی می پردازیم، سپس راهکارهای ساده و موثر برای بیرون آمدن از احساس غم و ناراحتی را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت، و برای رشد خویشتن آگاهی و قدرت درونی تان برای پیش‌ گیری از افسردگی در آینده به شما کمک خواهیم کرد. با ما همراه باشید.


چرا احساس افسردگی می‌ کنم؟

درک اینکه چرا احساس افسردگی می‌ کنید یک قدم مهم برای درمان و جلوگیری از افسردگی است.

لازم نیست یک روان ‌شناس آموزش ‌دیده باشید تا بفهمید چرا احساس افسردگی می ‌کنید. گاهی فقط نیاز است ببینید که در بدن، ذهن و زندگی تان چه می‌ گذرد.


در قسمت زیر برخی از دلایل رایج افسردگی خفیف آورده شده ‌است:

 1. احساس استرس داشتن و دست پاچه شدن

استرس می ‌تواند عامل اصلی افسردگی خفیف باشد. افراد پر مشغله تعهدات بسیاری از قبیل کار، زندگی خانوادگی و فعالیت ‌های فوق‌ برنامه دارند. تمام این ها می‌ توانند منشأ اضطراب شما باشند و شما را دست پاچه کنند.

راهی که استرس را به افسردگی مرتبط می کند این است که وقتی خیلی شلوغ هستید، وقت ندارید تا به ذهنتان یک استراحت بدهید. وقتی این اتفاق می ‌افتد، افکار شما با سرعت بالا در حرکت هستند و زمانی که ذهن شما از کنترل تان خارج می‌ شود، احساس می ‌کنید که کنترل زندگی تان را از دست داده اید.

 1. شرایط سلامت جسمی

بدن تان چه چیزی به شما می‌ گوید؟

بیماری ‌های مختلفی وجود دارند که می‌ توانند منجر به افسردگی شوند. یکی از این بیماری ‌ها کمبود ویتامین D است. مطالعات نشان داده ‌اند که تقریبا ۴۲ % از آمریکایی‌ ها دچار کمبود ویتامین D هستند. این تعداد در میان اسپانیایی ها و آمریکایی‌ های آفریقایی‌ تبار به ترتیب 69 و 82 درصد است.

راه‌ حل کمبود ویتامین D ساده است. هم می توانید این ویتامین مهم را از طریق رژیم غذایی مناسب و یا مکمل ها دریافت کنید و هم اینکه کمی بیشتر در معرض نور خورشید قرار گیرید.

تغییر در هورمون ‌ها ممکن است بر خلق و خو و حالت شما تاثیر بگذارد. این تغییرات ممکن است ناشی از عملکرد تیروئید، چرخه قاعدگی و سطح فعالیت فیزیکی شما باشد.

ورزش کردن، در کوتاه ‌مدت، می‌ تواند باعث احساس تحریک پذیری و زودرنجی شما شود. در حالیکه در دراز مدت می ‌تواند به شما کمک کند احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید.

یکی دیگر از مسائلی که باعث تحریک پذیری شما می شود خواب ناکافی یا کمبود خواب است. کمبود خواب تاثیر منفی بر خلق و خو و توانایی شما در تمرکز دارد. شاید به اندازه کافی نخوابیده باشید و یا شاید خوابی با کیفیت خوب نداشته باشید.

 1. یادآوری گذشته

زخم‌ های گذشته شما می ‌تواند بر حالت و خلق و خوی شما تاثیر بگذارد، بدون اینکه شما حتی متوجه شوید. اگر شما به طور کامل با رویدادهای دردناک گذشته سر و کار نداشته باشید، هر چیزی که شما را به یاد آن‌ ها می‌ اندازد می ‌تواند باعث شود که شما به خاطر هیچ دلیل مشخصی احساس افسردگی کنید.

حتی اگر هیچ چیز شما را به یاد رویدادهای دردناک نیندازد، خاطرات ناخودآگاه مثل یک جریان پنهانی از افکار دردناک، که خود را در رفتار و حالات شما آشکار می ‌کنند، عمل می ‌کنند.

به عنوان مثال، اگر در یک رابطه در گذشته شریک تان به اعتماد شما خیانت کرده باشد، گاهی اوقات بدون اینکه شما درک کنید که این احساسات از کجا می ‌آیند، رفتار مشابه شریک جدید می ‌تواند احساسات دردناک مشابهی را در وجودتان تحریک کند. ذهن نیمه هشیار و ناخوداگاه همه چیز را به یاد می ‌آورد.

 1. مقایسه کردن زندگی خود با دیگران

آیا به نظر می‌ رسد که دوستان فیس بوک شما نسبت به شما زندگی مهیج تری دارند؟ ممکن است زندگی آن‌ ها چندان هم هیجان ‌انگیز نباشد چون چیزی که شما می بینید فقط یک تصویر از زندگی آن هاست. کار اشتباهی که شما انجام می دهید این است که فراز و نشیب ها و باطن زندگی تان را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه می کنید. در صورتی که این غیر واقعی است و فقط یک مقایسه اشتباه است.

به خاطر داشته باشید که هیجان همانند شادی واقعی نیست. هیجان یک حس لذت موقت است و شادی حقیقی یک حالت عمومی بودن است. کاملا این امکان وجود دارد که افراد دیگر یک نمای خارجی و یک تصویر زیبا را برای پنهان کردن دردی که در درونشان احساس می ‌کنند، به اشتراک بگذارند.

بهترین کاری که می ‌توانید انجام دهید این است که زندگی خود را با دیگران مقایسه نکنید و کارهایی را که باعث شادی حقیقی شما می‌ شوند را حفظ کنید.

همچنین بخوانید: چرا من شاد نیستم؟
 1. در هم گسیختگی با تغییر در زندگی

یک واقعیت اساسی زندگی این است که همه چیز همیشه در حال تغییر است. هیچ چیز مثل سابق باقی نمی ‌ماند.

و اگر انتظار داشته باشید که همه چیز یکسان باقی بماند، قبل از اینکه ناامید شوید، کمی زمان می‌ گذرد و احساس افسردگی می ‌کنید.

یک مثال خوب از این مورد، روابط نزدیک است. همه ما آن حس سرخوشی اوایل رابطه عاشقانه را دوست ‌داریم. خوب، این احساسات عوض می ‌شوند. بعضی وقت‌ ها مردم از هم جدا می ‌شوند، یا عشق شان به یکدیگر برای مراقبت عمیق ‌تر از خوشبختی شان تغییر می کند.

برخی از افراد نمی‌ توانند با احساسات در حال تغییر سر و کار داشته باشند. اگر دو نفر از هم جدا شوند، بعضی اوقات هر کاری که بتوانند انجام می ‌دهند تا این احساسات اولیه را خلق کنند. آن‌ ها به سختی می ‌توانند حرکت کنند و به راه خود ادامه دهند.

 1. افراد آنطور که انتظار می ‌رود نیستند

بسیاری از ما انتظارات غیر واقعی از افراد دیگر داریم. ما اغلب می‌ توانیم بیش از حد نسبت به دیگران حساس باشیم، در حالی که در عین حال انتظار داریم که آن ‌ها نسبت به خطاهای ما اغماض کرده و اشتباهاتمان را نادیده بگیرند.

اگر ما فقط خطاهای دیگران را ببینیم، تعداد افرادی که می ‌توانیم با آن‌ ها روابط نزدیکی داشته باشیم بسیار محدود می شود و اگر روابط نزدیکی نداشته باشیم، در این صورت نسبت به افسرده شدن بسیار آسیب پذیر خواهیم بود.

ما باید به خاطر داشته باشیم که افراد دیگر جایزالخطا هستند و ما نه می‌ توانیم آن‌ ها را کامل کنیم، و نه وظیفه ما این است که این کار را بکنیم. اگر قرار است در زندگی مان روابط با کیفیتی داشته باشیم، پس باید افراد را همان طور که هستند، بپذیریم.

 1. میل دارید که دوستان بیشتری داشته باشید

احتمالا قبلا این را شنیده ‌اید: انسان ‌ها حیوانات اجتماعی هستند. با این حال، برخی از مردم در برقراری ارتباط با دیگران دچار مشکل هستند. آن‌ ها یا مهارت ‌های اجتماعی خوبی برای برقراری ارتباط با دیگران ندارند یا از آسیب دیدن می ‌ترسند.

به هر حال، نداشتن روابط خوب با افراد دیگر، ما را در معرض ابتلا به افسردگی قرار می ‌دهد و حیوانات خانگی کافی نیستند. ما به ارتباط یا انسان ‌های دیگر نیاز داریم.

یکی از راه‌ هایی که افراد دیگر در جلوگیری از افسردگی ما نقش دارند این است که آن‌ ها در برخورد با مشکلات زندگی به ما کمک می ‌کنند. آن‌ ها می ‌توانند به ما کمک کنند تا مسائل را در ذهن خود حل کنیم و حمایت لازم برای تقویت قدرت درونی مان را فراهم ‌کنیم که این باعث می ‌شود که ما نسبت به افسردگی مقاومت بیشتری داشته باشیم.

 1. تغییرات آب و هوا

مطالعات نشان داده‌ اند که آب و هوا می‌ تواند بر وضعیت ما تاثیر بگذارد. گاهی اوقات، فقط چند روز بارانی می ‌تواند باعث شود که شما احساس افسردگی کنید.

در طی بارش باران و طوفان شدید، برخی افراد تمایل دارند چراغ ها را خاموش کرده و به رختخواب بروند.

Tecsia Evans روانشناس بالینی می ‌گوید بهتر است چراغ ‌ها را روشن کنید. مطالعات نشان داده‌ اند که نور می ‌تواند سروتونین را افزایش دهند و در نتیجه حال ما را بهبود می ‌بخشد.

دوره ‌های طولانی آب و هوای نامطبوع می ‌تواند بدون اینکه ما متوجه شویم ما را دچار افسردگی کند. افسردگی خفیف و شدید در فصل های پاییز و زمستان معروف هستند. اگر در منطقه ای با آب و هوای سرد زندگی می کنید، احتمالا تحت ‌تاثیر تغییرات فصلی قرار خواهید گرفت. به طور شگفت ‌انگیز، زنان بیشتر از افسردگی ناشی از آب و هوا رنج می ‌برند.


depression

علت حسی افسردگی یک دفعه ای چیست؟

چگونه اندوه و افسردگی را شکست دهیم؟

حالا که تا حدودی با دلایل افسردگی آشنا شدید، وقت آن است که به اقداماتی که می توانند وضعیت تان را بهبود بخشند نگاهی بیندازید. قسمت اول لیستی از نکات سریع برای بیرون آوردن شما از حالت حزن و اندوه است. بخش دوم فهرستی از اقدامات پیشگیرانه برای کمک به ایجاد قدرت درونی خود و جلوگیری از ابتلا به افسردگی در وهله اول است.

نکات سریع برای از بین بردن افسردگی:

گاهی اوقات احساس افسردگی می‌ کنیم، چون ذهن ما بر چیزهای نامطبوع که ممکن است در زندگی مان اتفاق بیفتد تمرکز می‌ کند.

در اینجا به چند نکته اشاره می ‌کنیم که با منحرف کردن توجه تان به چیزهای مثبت بیشتری، وضعیت تان را بهبود می بخشد. در حالی که این موارد برای درمان افسردگی خفیف طراحی شده ‌اند، اگر آن‌ ها را در زندگی خود وارد کنید می ‌توانند به عنوان اقدامات پیشگیرانه نیز به کار روند.

 1. پیاده روی کنید

یکی از آسان ‌ترین و بهترین روش ‌های بهبود وضعیت روحی تان، رفتن به پیاده ‌روی است. این کار به شما کمک می‌ کند استرس خود را از طریق پاک کردن ذهن خود کاهش دهید.

اگر این کار را انجام دهید، پیاده‌ روی می‌ تواند حتی راحت ‌تر باشد. ساده است. فقط سرعت خود را کم کنید و توجه خود را بر هر قدم متمرکز کنید. زمانی که ذهن شما منحرف می ‌شود، فقط توجه شما را به مسیر جلب می ‌کند.

 1. با یک دوست یا عضوی از خانواده تان تماس بگیرید

صحبت کردن با فردی دیگر می ‌تواند به شما کمک کند تا مسائل را در ذهن خود حل کنید، حتی اگر هیچ توصیه ‌ای برای شما نداشته باشد. گاهی اوقات فقط نقل قول و تعریف چیزی که در زندگی شما اتفاق افتاده می‌ تواند به شما کمک کند که بفهمید چرا احساس افسردگی می ‌کنید.

افراد دیگر هم می ‌توانند با پشتیبانی، شما را تامین کنند. فقط دانستن اینکه افراد دیگری هستند که به شما اهمیت می ‌دهند، می ‌تواند برای بهبود حال شما کافی باشد.

 1. با یک حیوان خانگی بازی کنید

حیوانات خانگی برای دادن عشق بی قید و شرط به ما عالی هستند. اگر حیوان خانگی دارید ، چند دقیقه از وقت تان را با آن ‌ها سپری کنید. آن ‌ها می ‌توانند به سرعت روز شما را روشن کنند و افسردگی تان را از بین ببرند.

 1. یک فهرست قدردانی درست کنید

این یک ابزار قدرتمند برای کمک به شما برای قرار دادن چیزها در چشم انداز صحیح است. ما گاهی اوقات دوست داریم بر روی چیزهای اشتباه در زندگی مان تمرکز کنیم. یک لیست سپاس گزاری می ‌تواند شما را به یاد همه چیزهایی بیندازد که درست پیش می ‌روند. فقط لیستی از چیزهایی تهیه کنید که از آن‌ ها قدردان هستید، مانند سلامت خوب، شغل خوب، خانواده و ….

اگر این ها را ندارید، پس عمیق ‌تر کاوش کنید. غذا، سرپناه و لباس دارید؟ بسیاری از مردم در دنیا چیزهایی که به راحتی در اختیار ما قرار دارند را ندارند.

 1. یک فعالیت سرگرم کننده را با یک دوست برنامه ریزی کنید

گاهی اوقات، زمانی که همیشه خودمان را در کار غرق می کنیم و از تعهداتمان به دیگران مراقبت میکنیم  احساس افسردگی می کنیم. برای انجام کارهایی که از آن لذت می برید، مانند رفتن به شام با یک دوست، یا دیدن یک فیلم، کمی وقت بگذارید.  این کار فرصت استراحتی برای ذهن شماست تا کمی از مشکلات دور شود.

 1. افراد را بغل کنید

احساس گرمای یک آغوش دوستانه می ‌تواند تفاوت های زیادی را در دنیا ایجاد کند. دوستان نزدیک و اعضای خانواده تان را به گرمی بغل کنید، بدون شک این آغوش گرم و پر از محبت بر روی آن ها نیز تاثیر بسیار خوبی خواهد داشت.

 1. بگذارید آفتاب به داخل بتابد

شگفت ‌زده خواهید شد از اینکه یک چیز این قدر ساده می ‌تواند باعث شود که شما احساس بهتری داشته باشید. همانطور که در بالا اشاره شد، مطالعات نشان داده‌ اند که نور خورشید می ‌تواند حالت شما را بهبود بخشد. حتی بهتر است پنجره‌ ها را باز کنید و هوای تازه را استشمام کنید و به آواز پرندگان گوش دهید.

 1. خودتان را درمان کنید

به عنوان یک قاعده کلی، من معمولا لذت جنسی را برای درمان خودمان توصیه نمی کنم. با این حال، گاهی اوقات سرگرم کننده و بی ضرر است، و تا زمانی که شما برای حل تمام مشکلاتتان از آن استفاده نکنید بد نیست.

بنابراین بهتر است خودتان را با  قهوه، موزیک یا رستوران درمان کنید.


نظر خود را بیان کنید