یلدایی خاطره انگیز در کنار ناتلی

شب یلدایی خوش‌مزه و خوش‌رنگ با ناتلی

هرچه فرهنگ کشوری پربارتر باشد، روزهای خاص و مناسبت‌های سالیانه آن نیز بیشتر است. روزها و شب‌هایی که روح و هویت یک ملت محسوب می‌شوند. شب یلدا برای ما ایرانی‌ها یکی از همین مناسبت‌های خاص است. شبی که پاییز تمام می‌شود، میترا یا همان خورشید متولد می‌شود و طولانی‌ترین شب سال رقم می‌خورد. در برخی نقاط کشور به این شب، شب چله نیز می‌گویند. شبی که برای ایرانیان نوعی دورهمی خانوادگی محسوب می‌شود. کوچکترها به دیدار بزرگ‌ترها می‌روند و سفره‌های رنگین پهن می‌شوند. شبی که افراد سعی می‌کنند با در کنار هم بودن و معاشرت کردن بگویند سرمای زمستان را به کمک هم تاب خواهند آورد و از طولانی بودن شب‌های زمستان هراسی ندارند. در این شب سنت‌های قدیمی و زیادی اجرا شده و برگزار می‌شود. شبیه خواندن شاهنامه و گرفتن فال حافظ که پای ثابت این شب هستند. یا هدیه دادن داماد به عروس یا طبخ غذاهای مختلف و خوراکی‌های متعدد. مگر می‌شود یک مهمانی بزرگ برپا باشد و جای خاصی برای خوراک، غذا و تنقلات در نظر گرفته نشده باشد؟ حالا تصور کنید باتوجه به گستردگی جغرافیایی ایران، چقدر این آداب و رسوم‌ها، خوراکی‌ها و سنت‌های شب یلدا می‌توانند گسترده باشند.

به‌طور مثال در تبریز در موسم یلدا «عاشیق‌ها» مى‌نوازند. عاشیق ها خنیاگران محلى هستند که اشعار و موسیقى آنان برگرفته از موسیقى مردمى است. آنها در حین اجراى برنامه داستان مى خوانند، فى البداهه شعر مى سرایند و ساز مى زنند.

در آذربایجان و بیشتر استان های ایران در این شب خانواده پسرى که با دخترى نامزد شده طى مراسمى شاد با ساز و دف هدایایى براى دختر مى‌فرستند.

آجیل با ناتلی

بردن هدیه به خانه عروس با عنوان “شب چله‌ای ” از دیگر مراسم شب یلدا در استان خراسان به ویژه مناطق جنوبی این استان است. در این شب برای دخترانی که به تازگی نامزد شده‌اند، ازسوی خانواده داماد، هدایایی فرستاده می‌شود و خانواده‌های عروس و داماد دور هم جمع می‌شوند.

یلدا با ناتلی

در بیشتر شهرها و روستاهای آذربایجان شرقی رسم بر این است که کسانی که نامزد هستند در دوران نامزدی در این شب برای نامزدهای خود “خوانچه ” طبق می‌فرستند؛ محتویات خوانچه‌ها عبارتند از شیرینی، پرتقال، سیب، انار، هندوانه، آجیل٬آیینه و پارچه که با پولک و تور تزیین می‌شود.

هنگام غروب، زنان فامیل هدایایی به رسم یاری به منزل داماد آورده و سپس طبق‌های آماده را بر سر افرادی که معین شده قرار داده و روانه خانه عروس می‌کنند و مادر عروس پس از تحویل طبق‌ها، هدایای مانند پول، شیرینی، جوراب و دستمال به آنها می‌دهد. فردای این شب مادر دختر تمام طبق‌ها را در اتاق میهمان چیده و از زنان فامیل برای صرف میوه و شیرینی دعوت می‌کند. همچنین علاوه بر فرستادن سهم چله برای نوعروس، در نخستین سال ازدواج زوج‌های تبریزی، پدر عروس قبل از غروب آفتاب سهم دختر و دامادش را که شامل هندوانه، میوه، آجیل، شیرینی، یک قواره پیراهنی باکفش و چادری روانه منزل آنها می‌کند. اگر شما هم امسال می خواهید برای عروستان چله ای بفرستید ما به شما قنادی ناتلی را پیشنهاد می کنیم٬ زیرا شیرینی ها و آجیل هایی با طراحی خاص یلدا را تدارک دیده که حتما از آن ها خوشتان خواهد آمد.

اما جدا از مراسم و آیین‌های خاص، بعضی از آداب غذایی مخصوص شب یلدا در شهرهای مختلف مشترک بوده و در سفره‌ی شب یلدای همه اقوام دیده می‌شود. برای نمونه می‌توان به میوه، شیرینی و آجیل شب یلدا اشاره کرد. هر جای ایران بروید در آجیل شب یلدای اقوام مختلف حتما کشمش، گردو، بادام، قیسی، برگه زردآلو یا برگه گلابی، انجیر و خرما پیدا می‌کنید. یا انار و هندوانه که جزء جدانشدنی سفره‌ی این شب طولانی به حساب می‌آیند. در فرهنگ ما رنگ قرمز نمادی از نور خورشید است. بنابراین دور از ذهن نیست که رنگ قرمز انار و هندوانه اشاره‌ای به همین موضوع داشته باشد و تمثیلی باشد از این‌که این شب طولانی نیز می‌گذرد و خورشید طلوع خواهد کرد.

شیرین‌کامی در شب یلدا

شیرینی هم بخشی از این شب قدیمی و طولانی به حساب می‌آید. مگر دورهمی و مناسبت خوش‌یمنی هست که در آن از شیرینی و به دنبال آن شیرین‌کامی خبری نباشد؟ شیرینی هم از آن اقلامی است که در گذشته‌ها به صورت خانگی و سنتی تهیه می‌شد اما تغییر ذائقه مردم در سال‌های اخبر، آن‌ها را به شیرینی و کیک‌های تهیه شده در قنادی‌های شهر بیشتر از پیش متمایل کرده است. شیرینی و کیک‌هایی که غالبا با حال‌وهوای یلدا آماده می‌شوند. با طعم و مزه و ظاهری که تداعی‌کننده‌ی این شب هستند. شیرینی تر، کاپ‌کیک، دسر، کیک‌های بزرگ مهمانی و انواع دیگر شیرینی‌ها در شکل و ظاهری شبیه هندوانه و انار و با حضور پررنگ رنگ‌های قرمز و سبز، نمای جدید و جالبی برای سفره شب یلدای ایرانی‌ها محسوب می‌شوند.

شیرینی های یلدایی

قنادی ناتلی شما را صدا می‌زند

کیک یلدایی ناتلی

قنادی ناتلی یکی از قنادی‌های معروف شهر تهران است که نگاه خوبی به تقویم و مناسبت‌های سالیانه دارد. این قنادی امسال نیز شب یلدا را فراموش نکرده است و از چند هفته قبل توجه و اهتمام زیادی را معطوف به این جشن ملی کرده است. اگر سری به یکی از چهار شعبه ناتلی در نقاط مختلف شهر بزنید، حتما وسوسه خریدن کیک یا شیرینی مخصوص شب یلدا به جانتان خواهد افتاد. رنگ‌های بسیار زنده و گرم شیرینی‌ها و قرمز پررنگ و سبز جان‌دار کیک‌ها خبر از طعمی به یادماندنی می‌دهند. انار و هندوانه‌هایی که قرار است کام شما را در طولانی‌ترین شب سال شیرین کنند. خامه‌ای به رنگ سبز و بعد تکه‌ای شکلات یا کیک به شکل برشی از هندوانه. یا قاچی از هندوانه‌ای خوش‌رنگ که با اولین گاز متوجه می‌شوید گرچه آب‌دار نیست اما شیرین و خوشمزه است. به‌خصوص که بافت کیک آن بسیار نرم و ترد تهیه شده است. یا انار بزرگی که دانه‌های دل آن نیز دیده می‌شود.

تا فرصت باقی است به یکی از شعب این قنادی مراجعه کنید. حتی می‌توانید ایتدا نمونه‌ای از این شیرینی‌ها را در صفحه اینستاگرام این قنادی ببینید. شما حتی می‌توانید با یک تماس، شیرینی یا کیک خود را به صورت تلفنی سفارش بدهید. پس یادتان باشد که وقت را از دست ندهید.

همچنین می‌توانید برای دیدن وبسایت ناتلی به آدرس روبرو مراجعه کنید : http://natli.ir

راستی تیزر زیبای تبریک یلدای ناتلی رو حتماً در آپارات ببینید.

یلدا ناتلی

مسابقه یلدای ناتلی

علاوه براین امسال قنادی ناتلی اقدام به برگزاری مسابقه یلدا هم نموده است که تنها کافیست از محصولات ناتلی در سفره شب یلدایتان عکس بگیرید و برای صفحه ناتلی در اینستاگرام ارسال کنید٬ عکس هایی که بیشترین لایک را دریافت کنند٬ برنده خواهند شد. جایزه مسابقه چی هست؟ نفر اول یک تبلت لنوو٬ نفر دوم یک ربع سکه و نفر سوم کارت هدیه صدهزار تومانی. پس عکس یادتون نره!