آیا سالاد رژیمی هم چاق کننده است؟

10 دلیل برای اینکه سالادهای سالم و رژیمی شما می توانند باعث چاقی شوند  |  چرا خوردن سالاد گاهی می تواند باعث افزایش وزن شود؟

سالاد چاق کننده

در رژیم های لاغری سالاد یک نقش کلیدی را ایفا میکند اما گاهی اوقات با اشتباهات ریزی که مرتکب میشویم ممکن است سالادمان دشمن اصلی موفقیت رژیم مان باشد.

همه ما وقتی به دنبال گرفتن رژیم های کاهش وزن هستیم، فکر می کنیم که اولین کاری که باید انجام دهیم این است که سالاد زیادی بخوریم.

سالاد خوردن به خودی خود چیز بدی نیست و منبعی مفید از سبزیجات سالم در اختیار شما می گذارد، اما در کمال تعجب گاهی در این بین اتفاقاتی می افتد و شما مرتکب اشتباهاتی می شوید که همین سالاد خوردن به ظاهر سالم به جای اینکه باعث شود وزن شما کم شود، به راحتی وزن تان را افزایش می دهد. در این مطلب به ده مورد از دلایلی که می گویند “چرا سالاد خوردن می تواند باعث افزایش وزن شود؟” می پردازیم، لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


1. با دیدن ترکیبات متنوع و پرکالری سالاد اختیارتان را از دست می دهید

می دانم، می دانم، گاهی سالادهایی را می بینیم که ظاهر و ترکیبات آن بیش از هر غذای دیگر اشتهای ما را برای خوردن تحریک می کنند. همین ترکیبات متنوع می توانند بسیار پرکالری باشند و با خوردن مقدار زیادی از آن، بدون آنکه خودتان هم بدانید کالری زیادی دریافت می کنید.

پیشنهاد ما به شما این است که اگر هوس خوردن ترکیبات مکزیکی دارید، از سالادهایی با ترکیبات مفیدی مانند گوجه فرنگی، خیار و فلفل دلمه استفاده کنید. برای افزودن مقداری پروتئین به این سالاد خوشمزه، لوبیای سیاه یا مرغ کبابی را اضافه کنید.

برای چاشنی دار کردن این سالاد نیز روی آن کمی پنیر موزارولای کم چرب یا چند قطعه آووکادو قرار دهید و در نهایت چند قطره لیمو روی آن بچکانید.


2. نمی توانید به کروتان (Crouton) نه بگویید

کروتان (Crouton) یک نان برشته است که از برشته کردن قطعات کوچک نان تست تهیه می‌شود.

هدف شما از خوردن سالاد دریافت مواد مغذی و در عین حال کم کالری است، اگر تصمیم گرفته اید برای وعده ناهار یک سالاد کم کالری و خوشمزه میل کنید، با اضافه کردن کروتان به آن، ویژگی کم کالری بودن سالاد را زیر سوال برده و قطعا مقدار کالری زیادی به آن می افزایید.

لیبی میلز، سخنگوی آکادمی تغذیه و رژیم غذایی، می گوید: “همه مواد برشته و سرخ شده، مقدار زیادی چربی اضافه وارد بدن شما خواهند کرد.”

اگر می خواهید در رستوران سالاد بخورید، سالادی را انتخاب کنید که از افزودنی های سالم مانند سویای خشک برای بافت ترد سالاد انتخاب کرده باشند.


3. سالادتان را با مغزها و میوه ها پر می کنید

انتخاب انواع مغزها و میوه برای افزودن به ظرف سالاد، قطعا یکی از کارهای مفید در این زمینه است، اما رعایت تعادل چیزی است که همواره باید موردتوجه قرار گیرد.

لیبی می گوید: “میوه های خشک شده یکی از مواردی است که مردم دوست دارند به ظرف سالادشان اضافه کنند، اما اگر به مقدار آن توجه نکنید، می توانید به راحتی مقدار زیادی قند به سالاد رژیمی تان بیافزایید.”

همین موضوع در مورد آجیل هایی مانند گردو یا بادام، که می تواند مصرف چربی را از مرز مناسب خود رد کند، نیز وجود دارد.

حتما مقدار آجیلی که می خواهید به سالاد اضافه کنید را اندازه بگیرد و سعی کنید آن را درست خرد کنید تا هم کمتر استفاده شود و هم در هر لقمه، بافت و طعم آن را به خوبی حس کنید.


4. همیشه سالادهای از قبل تهیه شده را سفارش می دهید

اگر سالادی که می خواهید میل کنید را خودتان درست نمی کنید و بیرون از خانه می خورید، احتمال اینکه این سالادها تازه نباشند، زیاد است، گرچه ممکن است این سالادها طعم خوبی هم داشته باشند، اما می توانند چربی، قند و نمک بیشتر از آنچه که تصور می کنید را پنهان کنند.

میلز می گوید: “مراقب هر سالادی که افزودنی های ترد یا سرخ شده در آن می ریزند، باشید، حتی اگر این افزودنی مرغ گریل شده باشد.”


5. تصور می کنید سالادهای رستوران ها کاملا سالم است

برخی تصور می کنند که سالادهایی که در بیرون از خانه و در سالادبارها تهیه می شود، کاملا سالم و بدون هیچ افزودنی مضر یا کالری اضافه است، اما این تصوری کاملا نادرست است، چرا که ما هیچ گونه اطلاعی از سالادی که در بیرون از خانه برایمان سرو می شود نداریم و بسته به نوع پخت آنها، می توانند چربی و نمک اضافی را در خود پنهان داشته باشند.


6. پروتئین را فراموش می کنید

همیشه به یاد داشته باشید که هیچ سالادی بدون منبع پروتئین کامل نیست و پروتئین مهم ترین ماده مغذی ای است که هر سالاد باید داشته باشد. شما می توانید برای افزودن پروتئین به سالاد، آن را از قبل آماده کنید، به عنوان مثال می توانید چندین سینه مرغ را گریل کرده و هر بار که در طول هفته سالاد درست کردید مقداری از آن را به سالاد اضافه کنید و پروتئین سالادتان را تکمیل کنید. ماهی تن نیز یک گزینه کم کالری و در عین حال پر از پروتئین است.

اگر گیاهخوار هستید، برای تامین محتوای پروتئین گیاهی سالادتان، گزینه هایی مانند نخود یا عدس، که منابع قدرتمند پروتئین گیاهی محسوب می شوند و همچنین دارای فیبر هستند، را انتخاب کنید.

همچنین بخوانید: بهترین منابع پروتئین گیاهی

7. به اندازه کافی سبزیجات خام اضافه نمی کنید

مواد اولیه سالاد مانند گوجه فرنگی، خیار، هویج، فلفل دلمه و کلم بروکلی را تهیه کنید و به مقدار بیشتر در سالادتان اضافه کنید. مصرف آنها به دلیل کم کالری بودن، کاملا آزاد است و به شما کمک می کنند غذای کمتری بخورید زیرا شما را سیر می کند.


8. سس های اشتباه را انتخاب می کنید

سس های آماده شده می توانند سالاد سالم شما را به یک بمب کالری تبدیل کنند، زیرا غالباً دارای چربی، نمک و قند زیادی هستند. به جای استفاده از سس های مضر و پرکالری می توانید از چاشنی های مفید مانند روغن زیتون و سرکه یا آب لیمو استفاده کنید.


9. در مصرف پنیر زیاده روی می کنید

استفاده از پنیر برای ریختن روی سالاد کار بدی نیست، چرا که پنیر منبع خوبی از کلسیم و پروتئین است، اما نوع نامناسب آن به راحتی می تواند سالاد سالم و کم کالری شما را خراب کند.

میلز می گوید: “پنیر مقصر بزرگ کالری و چربی پنهان است، خصوصاً اگر شما آن را از بیرون تهیه کنید.”

برای اضافه کردن پنیر به سالاد، مقدار کمی پنیر پارمسان رنده شده، موزرلای کم چرب یا فتا را روی سالاد خود بریزید، با زهم تاکید می کنم، به مقدار کم!


10. به کاسه اسنک های شبیه به سالاد نه نمی گویید

بیلز می گوید: “مراقب کاسه های چیپس و تنقلاتی که دلربا تزیین شده اند باشید، چرا که حاوی کالری بی شماری است و می تواند بدون اینکه متوجه شوید، از مرزبندی کالری شماری شما عبور کند.”

همچنین بخوانید: طرز تهیه انواع سالاد

نظر خود را بیان کنید