آیا سوشی غذای سالمی است؟

هر چیزی که باید در مورد سوشی بدانید

میزان کالری سوشی

آمریکایی ها معمولا سوشی را در رستوران ها و از طریق فروشگاه های عرضه کننده غذاهای آماده تهیه کرده و میل می کنند. بیشتر افراد بر این باورند که سوشی یک انتخاب مقوی و مغذی برای بدن است.

اما سوال اینجاست که آیا سوشی واقعا غذای سالمی برای بدن است؟

یکی از پروفسورهای مایوکلینیک و متخصص تغذیه به نام کاترین زراتسکی در این باره چنین می گوید: بیشتر افراد بر این باورند که سوشی غذای سالمی است. این موضوع همیشه جای بحث داشته است.

مهم تر از همه این است که سوشی آماده شده به شیوه سنتی همه ارزش های یک غذای سالم را داشت.

این غذای سنتی با ماهی تازه پر می شد، ورقه های نازکی از دانه های مغذی بر روی آن قرار می گرفت و به صورت رول پیچیده می شد. اما متخصصان بر این باورند که نمی توانید از تن ماهی آماده ادویه دار برای لاغر کردن و حفظ سلامت خود استفاده کنید.

یکی از مشکلات بزرگی که در مورد سوشی وجود دارد کنترل مقدار وعده ای است که سرو می شود. با اینکه سوشی یه صورت فشرده ارائه می شود اما می تواند کالری زیادی وارد بدن کند. یک رول واحد سوشی را می توان به 6 الی 9 قطعه برش داد. این مقدار سوشی در برگیرنده بیش از 500 کالری خواهد بود.

چشم ما اطلاعاتی را در مورد غذایی که می خوریم در اختیارمان قرار می دهد. این اطلاعات ممکن است با اطلاعات تغذیه ای که در غذا وجود دارد همخوانی نداشته باشد. همچنین بیشتر افراد قبل از اینکه به سراغ خوردن سوشی بروند، از یک دسر یا پیش غذا هم استفاده می کنند. همین امر باعث می شود تعداد کالری های ورودی به بدن افزایش یابد. همه این کالری ها از دانه های برنج سفید حاصل می شود که رول شما را کنار هم نگه می دارد.

برنج سوشی معمولا با اضافه کردن سرکه و شکر آماده میشود. شکر کالری اضافی وارد بدن می کند و می تواند معایبی برای بدن داشته باشد. این برنج سوشی شیرین شده در طول فرایند پختن و فرایند گرد هم آمدن کنار هم قرار می گیرد. به همین خاطر زمانی که می خواهید سوشی مصرف کنید باید نصف پیمانه از کل برنج سفید در یک رول را میل نمایید.

خوردن این رول ها به طور کامل بسیار راحت است. در این شرایط حتی خودتان هم متوجه نمی شوید چقدر برنج خورده اید.


چگونه سوشی سالم تری داشته باشیم؟

با وجود تمامی مواردی که در بالا بیان کردیم، سوشی می تواند بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشد. باید مراقب چیزی که سفارش می دهید و نحوه اماده سازی آن باشید. اینکه سوشی سالم باشد یا نه به نحوه تهیه ان بستگی خواهد داشت. مواردی که برای انتخاب یک سوشی سالم باید در نظر داشته باشید عبارت است از:

رول مناسبی را انتخاب کنید:

مواد تشکیل دهنده رول شما یکی فاکتورهای بزرگی است که سالم بودن یا نبودن سوشی را تعیین می کند. ماهی کالری اندک، پروتئین بالا و سرشار از مواد مغذی قدرتمند همچون امگا3 است.

سعی کنید از سبزیجات تازه و بخارپز که غنی از فیبر هستند استفاده کنید. آووکادو انتخاب خوبی است زیرا چربی هایی دارد که برای قلب مفید است. از خوردن سس هایی که بر پایه سس مایونز تهیه شده اند یا سبزیجاتی که سرخ شده اند خودداری کنید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه سوشی و آووکادو

مقدار دیپ و سس سویا را کمتر کنید:

دیپ و سس می تواند به سرعت سطح سدیم و چربی را در سوشی افزایش دهد. سس مایونز ادویه دار یکی از منابع غلیظ شده از چربی و کالری است. متخصصان توصیه می کنند مقادیر کمی از این سس ها را مورد استفاده قرار دهید. در مورد سس سویا حتی یک قاشق غذاخوری از نوع کم سدیم هم می تواند 575 میلی گرم سدیم در بر داشته باشد که حدود 25 درصد بیشتر از مقدار نیاز روزانه است.

اگر نمی توانید سس سویا را از غذای خود حذف کنید مقدار آن را هر بار کاهش دهید. برخی از ادویه ها پر از طعم و مواد مغذی هستند. زنجبیل یکی از همین ادویه هاست که اگر به سوشی اضافه شود می تواند مزایای ضد التهابی برای بدن داشته باشد.

ماهی خام با کیفیتی تهیه کنید:

حتی اگر در مورد اثری که سوشی روی وزن تان می گذارد نگران نباشید باز هم به گفته متخصصان دوستداران این ماده غذایی باز هم باید در مورد خوردن ماهی خام مراقب باشند. زمانی که ماهی به صورت خام مصرف می شود خطرات ذاتی برای بدن خواهد داشت زیرا این ماده می تواند در برگیرنده باکتری ها و انگل ها باشد.

به همین خاطر افرادی که از سوشی استفاده می کنند باید مطمئن شوند که ماهی خود را از یک رستوران قابل اعتماد تهیه می کنند و آن را به درستی در یخچال ذخیره می نمایند. بوی تند ماهی یکی از موارد هشداردهنده در مورد سالم نبودن آن است.

بهترین انتخاب رول هایی با سبزیجات یا غذاهای دریایی پخته شده در آن است. در مورد تحویل و زمان ارائه سوشی هم باید دقت کنید. ماهی خام نباید برای بیش از دو ساعت در بیرون باقی بماند. در یکی از رویدادهای سال 2018، از شکم مردی که برای چند روز سالمون خام مصرف کرده بود کرم نواری به طول 5 فوت خارج شد.

همانطور که می دانید انگل ها زمانی که دمای داخلی ماهی خام افزایش می یابد یا زمانی که ماهی به درستی فریز نمی شود می توانند زنده بمانند. یکی از مشکلات دیگری که در مورد خوردن سوشی و ماهی خام وجود دارد جیوه است.

جیوه یکی از فلزاتی است که به طور طبیعی در محیط زیست یافت می شود اما بر اثر آلودگی غلظت آن بیشتر می شود و در بدن ماهی ها و غذاهای دریایی دیگر ذخیره می گردد. مصرف مقدار جیوه اندکی که در بدن مواد غذایی دریایی وجود دارد برای بیشتر افراد امن و سالم است اما جیوه می تواند با توسعه جنین تداخل داشته باشد.

به همین خاطر زنان باردار و کودکان کم سن و سال بهتر است غذاهای دریایی خام مصرف نکنند حتی اگر در مورد مواد تشکیل دهنده آن مطمئن باشند. افرادی که گاه به گاه سوشی می خورند نیازی به نگرانی ندارند اما اگر فردی سوشی را چندبار در هفته میل می کند بهتر است برای کاهش خطرات موجود از انواع ترکیبی سوشی بهره ببرد.

بهتر است در طول زمان از یک نوع سوشی استفاده نشود. یکی دیگر از مواردی که به هنگام انتخاب غذاهای دریایی باید مدنظر قرار گیرد انتخاب موادی است که اسید چرب امگای بالا و جیوه اندک در آن است. به عنوان مثال سالمون و میگو انتخاب های خوبی هستند.

سفارش سوشی خود را بهبود ببخشید:

روش های زیادی برای سالم کردن سفارش سوشی شما وجود دارد. به عنوان مثال به جای برنج سفید بهتر است از برنج قهوه ای استفاده شود. برنج قهوه ای سرشار از فیبر است و شما را بیشتر از برنج سفید سیر نگه می دارد. برنج سفید به سرعت هضم می شود و باعث می شود فرد سریع تر گرسنه شود.

خوردن سوشی که با خیار یا سایر موارد پیچیده شده است ، خوردن ماهی تازه برش خورده بدون برنج یا سایر موارد می تواند سوشی شما را سالم تر کند. به دنبال خرید سوشی از رستوران هایی باشید که نسبت ماهی به برنج در ان ها بزرگ تر است در این شرایط پروتئین بیشتری وارد بدن می شود و مقدار کربوهیدرات مصرفی کاهش می یابد. اگر نمی توانید از خوردن سوشی با برنج سفید بگذرید، بهتر است مقدار مصرف خود را کاهش دهید.

یک روش خوب برای رسیدن به چنین شرایطی خوردن سوشی به همراه چیزی همچون edamame یا برشی از سبزیجات است که سرشار از پروتئین و فیبر می باشد. سعی کنید وعده غذایی خود را با سوپ یا سالاد آغاز کنید تا سوشی کمتری میل نمایید.

زمانی که می خواهید سوشی را از بیرون تهیه کنید از صاحب رستوران در مورد مواد تشکیل دهنده آن سوال کنید. دانستن مواد تشکیل دهنده به شما کمک می کند انتخاب بهتری داشته باشید.


میزان کالری سوشی

بسته به نوع ماهی مورد استفاده در رول سوشی شما هر رول سوشی حدود 45 کالری برای شما خواهد داشت.

همچنین بخوانید: طرز تهیه سوشی

نظر خود را بیان کنید