مشکلات رایج بین زوجین و راه حل آنها

7 مشکل رایجی که هر زوجی با آن مواجه می شود؛

همه خانواده های خوشحال شبیه هم هستند اما خانواده های ناراضی به شیوه خود عمل می کنند. زمانی که صحبت از زوج ها به میان می آید، متخصصان ایده ها و نظرات متفاوتی را بیان می کنند.

برخی از آن ها بر این باورند که بعضی از مشکلات در همه زوج ها یکسان است و بارها و بارها تکرار می شود. بیشتر مشکلات مربوط به برقراری ارتباط هستند و اگر برطرف نشوند می توانند مشکلات حادتر و جدی تری را در میان زوج‌ها ایجاد نمایند.

در این مقاله قصد داریم 7 مشکل رایجی را بیان کنیم که بیشتر زوج‌ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. سپس از صحبت‌های متخصصان برای مدیریت و برطرف کردن چنین مشکلاتی کمک می‌گیریم.


کینه داشتن در مورد نارضایتی‌های جزئی:

مشکلات رایج زناشویی

زمانی که به همراه شریک زندگی خود زیر یک سقف زندگی می کنید یک واقعیت تلخ رخ می دهد.

فردی که حاضر نبودید یک روز دوری اش را تحمل کنید به طور ناگهانی به فردی تبدیل می شود که حوله خیس خود را روی زمین می اندازد و پاکت خالی شیر را در یخچال رها می کند.

این نارضایتی‌های جزئی می تواند با گذشت زمان به مشکلات حادتری تبدیل شود و شما را از هم دور سازد.

نحوه برطرف کردن این مشکل: راه حل این مشکل بسیار ساده است اگرچه این موضوع لزوما به این معنی نیست که شما می توانید به راحتی به چنین راه حلی پایبند باشید.

راه حلی که ما پیشنهاد می کنیم این است: اجازه ندهید خشم و ناراحتی در مورد موضوعات کوچک به یک مشکل وخیم تبدیل شود. زوج‌های موفق به خوبی یاد گرفته اند که نباید به این موضوعات ناراحت کننده کوچک اجازه دهند آن ها را از هم دور سازد و عشقِ بینشان را نابود کند.

اگر فکر می‌کنید فراموش کردن تمیزی اتاق یا خالی کردن زباله‌های حمام همسرتان را ناراحت می کند، به سختی تلاش کنید این وظایف کوچک را به خاطر داشته باشید. به مرور زمان قادر خواهید بود چنین کارهایی را بدون یادآوری انجام دهید و از نارضایتی همسرتان بکاهید.


بی ارزش دانستن عقاید و نظرات طرف مقابل:

مشکلات رایج زناشویی

همه ما به خوبی می دانیم که افراد کاملی نیستیم اما اینکه بخواهیم به نظرات و عقاید طرف مقابل احترام بگذاریم در برخی از موارد بسیار دشوار است. بیشتر افراد نمی توانند نظر و عقیده طرف مقابل را همانند نظر خود بپذیرند. اما به خاطر داشته باشید که احترام گذاشتن به نظر و عقیده طرف مقابل برای داشتن یک رابطه سالم ضروری است.

اگر باور داشته باشید که هدف و نیت همسر شما این است که زندگی را برایتان تلخ سازد، هرگز رابطه خوبی نخواهید داشت. اگر بر روی این طرز فکر کار کنید که همسرتان بهترین است، همه چیز تغییر می کند.

راه حل این مشکل: سعی کنید خودتان را به جای طرف مقابل قرار دهید و در جایگاه او قرار بگیرید. این موضوع می تواند تغییر زیادی در رابطه شما ایجاد کند به خصوص اگر هر دو طرف به انجام آن میل و رغبت داشته باشید.

بی ارزش دانستن عقاید طرف مقابل نه تنها باعث درگیری می شود بلکه مانع از پیشرفت زوج‌ها می شود. اگر یکی از زوج ها احساس کند طرف مقابل او را دوست ندارد و ارزشی برای افکارش قائل نیست در موضوعات مهم زندگی شرکت نمی کند.


شمارش درصدها:

مشکلات رایج زناشویی

بیشتر زوج ها بر روی این موضوع توافق دارند که کارهای فیزیکی و روحی باید به طور عادلانه بین دو طرف تقسیم شود. اما اگر این موضوع را به یک گزاره وسواسی تبدیل کنید و بیشتر از قبل خود را درگیر آن سازید، رابطه تان آسیب می‌بیند.

راه حل این مشکل: سعی کنید این عادت را کنار بگذارید و کارهای خود را با کارهایی که همسرتان انجام می دهد مقایسه نکنید. اگر هر دو طرف به وظایف خود اشنا باشند نیازی به شمارش درصدها نیست.

بهترین روش برای حفظ برابری، ارتباط صادقانه و شناخت نیازهایی است که دارید. رابطه به دو شرکت کننده مشتاق نیاز دارد که به خوبی می دانند گاهی اوقات یکی از طرفین به استراحت بیشتری نیاز دارد یا از لحاظ جسمی و روحی توجه بیشتری می خواهد.

برخی از روزها ممکن است همسرتان به 95 درصد از توجه شما نیاز داشته باشد. اگر درک درستی از نیاز طرف مقابل داشته باشید، ارتباط موثرتری خواهید داشت.


قرار گرفتن در مسیر اشتباه:

مشکلات رایج زناشویی

ممکن است نسبت به نقاط قوت طرف مقابل و بنیان رابطه خود اعتماد کامل داشته باشید اما هر رابطه ای به نکات و استراتژی های متخصصان نیاز دارد. این موضوع در روزهای اولیه ازدواج از اهمیت بسزایی برخوردار است. زوج‌های جوان باید ارزش ایجاد یک بنیان خوب اعتماد را بدانند.

راه حل مشکل: بهتر است در مراحل ابتدایی ازدواج از نظر متخصصان استفاده کنید. اینکار به شما و شریک زندگیتان کمک می‌کند رابطه خوبی داشته باشید و مهارت حل مشکل را یاد بگیرید.

زمانی که زوج‌ها در همان روزهای ابتدایی ازدواج بر روی بنیان عاطفی شان کار می کنند می توانند شانس لذت بردن از رابطه خوب را افزایش دهند.


فراموش کردن نیازهای احساسی و عاطفی خود:

مشکلات رایج زناشویی

مراقبت نکردن از جسم می‌تواند مشکلات زیادی در میان زوج‌ها ایجاد کند اما مراقبت از روح وروان نیز اهمیت بالایی دارد.بیشتر متخصصان توصیه می‌کنند زوج های جوان آموزش‌های حضور ذهن و تمرکز حواس را انجام دهند.

اینکار به افراد کمک می کند احساسات خود را تنظیم کنند. علاوه بر این، چنین آموزش هایی به زوج ها کمک می‌کند در حال زندگی کنند و رابطه خویش را بهبود ببخشند.

راه حل: در آغوش کشیدن را یاد بگیرید. ایا شریک زندگیتان شما را ناراحت کرده است؟ او را به آغوش بکشید.

یکی از زوج هایی که هر روز صبح به همراه همسرش در کلاس های حضور ذهن و تمرکز حواس شرکت می کرد در این باره چنین می‌گوید: ما به مدت 30 ثانیه به چشم‌های هم نگاه می کردیم، همدیگر را در آغوش می‌کشیدیم و به حال می اندیشیدیم. سعی کنید این موارد را در زندگی خود تمرین کنید.


داشتن انتظارات غیر واقعی:

مشکلات رایج زناشویی

انتظار داشتن از طرف مقابل یک موضوع عادی و طبیعی است اما اگر این انتظارات را به صورت واضح و شفاهی بیان نکنید، ممکن است طرف مقابل از برآورده کردن آن عاجز باشد.

راه حل این مشکل: در عوض، انتظارات خود را به صورت شفاف بیان کنید. به عنوان مثال می توانید یک بار در هفته بنشینید و در مورد همه چیز صحبت کنید.

اینکه چه بودجه ای دارید، دوست دارید در آینده چه کارهایی انجام دهید، چه زمانبندی برای رسیدن به اهدافتان دارید. در مورد انتظارات خود با طرف مقابل صحبت کنید. واقعیت این است که بیشتر افراد چنین کاری را انجام نمی دهند.


حفظ اسرار:

مشکلات رایج زناشویی

لازم نیست زوج‌ها همه چیز را در مورد اتفاقاتی که برایشان افتاده است بیان کنند. برخی از اوقات لازم است، رازهایی را برای خود نگه دارید. اما به خاطر داشته باشید که اگر حرفی را به خاطر ترس از عصبانیت همسرتان بیان نکنید، ممکن است اوضاع از چیزی که هست بدتر شود.

این موضوع در مورد مسائل کوچک نیز صدق می کند. فرض کنید که هر دوی شما تصمیم گرفته اید به مدت یک ماه بودجه خود را کنترل کنید و در این میان یکی از طرفین تصمیم را نادیده می گیرد و خرید گران قیمتی انجام می دهد.

بدترین چیز در میان زوج ها از دست رفتن اعتماد به طرف مقابل است. اگر اعتماد از بین رود بهبود شرایط بسیار دشوار خواهد بود.

راه حل این مشکل: قبل از اینکه رازی را پنهان کنید به همه چیز خوب فکر کنید. واقعی بودن بسیار مهم تر از خوب بودن است. باید اجازه دهید همسرتان برخی از موارد مهم را بداند. شناختن طرف مقابل از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

این موضوع اگرچه در ابتدا باعث ایجاد ناراحتی می شود اما در نهایت به صمیمیت دو طرف منجر می شود. در مورد بیان رازها محتاط باشید و همه جوانب را خوب بسنجید.

اگر آن را پنهان کنید چه اتفاقی می افتد؟ اگر به بیان آن بپردازید چه مشکلی روی می دهد؟ همه چیز را بررسی کنید و بهترین تصمیم را بگیرید.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید