علت گریه زنان بعد از رابطه

گریه زنان بعد از رابطه که به آن دیسفوریای پس از مقاربت (PCD) گفته می‌شود، عارضه‌ای شایع است که احتمال ابتلا به آن در هر فردی وجود دارد. البته همه افراد آن را به یک شکل تجربه نمی‌کنند. در این مقاله از آلامتو به علت گریه زنان بعد از رابطه، افسردگی بعد از رابطه جنسی و دلایل سردی پس از رابطه می‌پردازیم.

علت گریه و افسردگی بعد از رابطه جنسی

مطالعات گسترده‌ای روی علل گریه و افسردگی بعد از رابطه (PCD) صورت گرفته نشده است، با این وجود دلایل احتمالی برای بروز چنین حالت غم و اندوه و گریه بعد از رابطه جنسی عبارتند از:

واکنش هورمونی. بدن در هنگام برانگیختگی و ارگاسم با هجوم هورمون‌ها اشباع می‌شود و پس از آن افت شدید سطح هورمون ها را تجربه می‌کند. این افت می‌تواند یک پاسخ عاطفی منفی را در فرد ایجاد کند.

احساس گناه در رابطه جنسی. این به معنای عدم رضایت نیست. برخی از افراد بر اساس برانگیختگی هورمونی یا احساسی رابطه جنسی برقرار می‌کنند و پس از آن از تصمیمی که گرفته اند پشیمان می شوند و آرزو می کنند کاش در موقعیت، مکان یا با شریک جنسی متفاوتی منتظر رابطه جنسی بودند.

نارضایتی از بدن خود. وقتی فرد از بدن خود ناراضی است، نگرانی ناشی از اینکه شریک جنسی آنها چگونه بدن او را می بیند، باعث ایجاد اضطراب و افسردگی در وی می‌شود. همه اینها می تواند منجر به یک پاسخ منفی پس از رابطه جنسی شود.

عملکرد جنسی. همانطور که ممکن است فردی بعد از رابطه جنسی احساسات منفی نسبت به بدن خود داشته باشد و نگران این باشد که شریک زندگی او چه ذهنیتی در مورد بدن او دارد، ممکن است در مورد عملکرد جنسی خود نیز نگران باشد. فرد نه تنها ممکن است این سوال را داشته باشند که آیا عملکرد مناسبی و رضایت بخشی داشته یا نه، بلکه سوال مهمتر ممکن است این باشد که شریک زندگیش در مورد عملکرد او چه فکری می کند. بدون صحبت در مورد آن با شریک زندگی خود، این می‌تواند منبع قابل توجهی از اضطراب و افسردگی برای برخی افراد به همراه بیاورد.

عدم اطمینان از پایداری رابطه. گاهی عدم اطمینان در مورد وضعیت رابطه با احساسات منفی که ممکن است فرد پس از رابطه جنسی احساس کند، همراه می‌شود و همین امر باعث افسردگی و گریه بعد از رابطه می شود. این امر به‌ویژه زمانی مشهود است که یک فرد رابطه جنسی داشته باشد و معتقد باشد که به این ترتیب رابطه‌ای را نجات می‌دهد، یا با این باور باشد که داشتن رابطه جنسی سطح ارتباط آنها را بهتر تعریف می‌کند.

عدم ارگاسم. در مواردی که شریک جنسی فرد به ارگاسم نرسد، می‌تواند دچار همان افسردگی و اضطراب شود. در وضعیت‌های بسیاری عدم رسیدن به ارگاسم، ربطی به عملکرد طرف مقابل او ندارد و شرایط فیزیولوژیکی، عاطفی و اجتماعی زیادی وجود دارد که مانع از رسیدن به این مرحله می‌شود.

فاصله زیاد بین دفعات رابطه جنسی. شاید نگرانی فرد از فاصله‌ی زمانی باشد که می‌داند پس از این رابطه جنسی تجربه خواهد کرد. آگاهی از این موضوع که ممکن است برای مدت طولانی از شریک زندگی خود دور باشد، در فرد احساس غم را ایجاد می‌کند.

دیدگاه اجتماعی نسبت به رابطه جنسی. پیش زمینه ذهنی ما در مورد رابطه جنسی چیزی است که از دید اجتماع به ما منتقل شده است. اگر فردی در چنین اجتماعی رشد کرده باشد، ممکن است احساس شرم و ناراحتی پس از رابطه جنسی را تجربه کند.

شدت ارگاسم. در نهایت، احساس اضطراب، افسردگی یا اندوه ممکن است به شدت ارگاسم نسبت داده شود. تا زمانی که بدن و ذهن کمی آرام شود، یک ارگاسم خوب می تواند علت این حالات منفی پس از رابطه جنسی باشد.

همچنین بخوانید: اهمیت رابطه جنسی در زندگی چیست؟

علت گریه زنان بعد از رابطه

دلایل سردی بعد از رابطه

تمایلات جنسی یک زن ترکیب پیچیده‌ای است از واکنش‌های فیزیکی و عاطفی که بر طرز فکر و احساس او نسبت به خودش تاثیر می‌گذارد. وجود یک مشکل جنسی می‌تواند به روابط شخصی او آسیب بزند. با این وجود بسیاری از زنان از صحبت در مورد تمایل جنسی خود با پارتنر خود یا متخصصان بهداشتی تردید دارند.

سردی بعد از رابطه، در زنان و مردان اتفاق می‌افتد. دلایل متعددی برای به وجود آمدن این حساس در زنان وجود دارد، از جمله ترس از بارداری، اعتماد به نفس پایین، افسردگی، کمبود میل، درد در حین رابطه جنسی، مشکل در تحریک یا ارگاسم.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که موارد دیگری نیز در سردی زنان بعد از رابطه نقش دارند که مربوط به شریک جنسی آنها می‌شود مانند: مشکلات جنسی مردان از جمله زود انزالی یا اختلال در نعوظ که مانع از ارضاء شدن زن می‌شود.

از دیگر علل سردی بعد از رابطه که می‌توان در هر دو زن و مرد بوجو بیاید، نبود رابطه صمیمانه بین زوج را می‌توان نام برد که موجب عدم شناخت کافی آنها نسبت به نیازها، آگاهی فیزیولوژیکی از یکدیگر می‌شود. در چنین شرایطی معمولا زن دیرتر تحریک شده و اغلب رابطه بدون ارگاسم زن به پایان رسیده که باعث سردی رابطه خواهد شد.

همچنین بخوانید: انواع مشکلات جنسی زناشویی+ راه درمان آنها

علت گریه زنان بعد از رابطه

افسردگی بعد از رابطه نامشروع

عموم مردم تمایل به داشتن یک رابطه سالم و رضایت بخش هستند که سرشار از عشق و تعهد باشد. روابط جنسی نامشروع اغلب منجر به احساس گناه، شرم و وحشت مطلق می شود و درنهایت باعث افسردگی و گریه بعد از رابطه می شود. اساساً، افرادی که به دنبال چنین روابطی می‌روند، آن را یا به عنوان یک مکانیسم مقابله، یا به عنوان یک وقفه در روال یکنواخت زندگی خود می بینند. بسیاری از افرادی که چنین موقعیتی را تجربه می‌کنند دچار افسردگی بعد از رابطه نامشروع می‌شوند که ناشی از این موارد است:

  • عامل گناه
  • ترس از گرفتار شدن
  • به دنبال داشتن خستگی ذهنی
  • آسیب به عزت نفس

 سخن آخر

احساس اضطراب و نگرانی در حین یا بعد از رابطه جنسی آن قدرها هم غیرعادی نیست، شما نباید برای داشتن این احساس خود را سرزنش کنید. اولین و مهمترین قدم درک ماهیت و علت افسردگی و گریه بعد از رابطه است. با این حال، اگر به طور مرتب اتفاق می افتد، ممکن است صحبت با یک درمانگر مفید باشد. آنها می توانند به شما کمک کنند تا نگرانی های خود را از بین ببرید و به مشکلات اساسی که در حین یا بعد از رابطه جنسی ظاهر می شود، رسیدگی کنید.


نظر خود را بیان کنید