متعهد بودن در عشق چیست؟

۸ روش مؤثر برای حفظ یک رابطه متعهد سالم

تعهد در عشق

با جدی‌تر شدن رابطه بین شما و پارتنرتان و تبدیل آن به یک رابطه طولانی مدت، احتمالاً روابط شما تغییراتی خواهد داشت. یک رابطه طولانی مدت دارای مزایای زیادی مانند نزدیک‌تر شدن بیشتر به هم و راحت‌تر بودن در کنار یکدیگر است، اما در کنار این مزایا ممکن است مشکلاتی هم به وجود بیاید.

هیجان انگیز و زنده نگه داشتن یک رابطه متعهدانه کار خیلی پیچیده‌ای نیست، فقط نیاز به کمی تلاش است.

تمرکز بر ایجاد عادت‌های سالم برای خودتان، تشویق پارتنرتان به رعایت این موارد و ایجاد استانداردهای سالم برای رابطه، رابطه متعهدانه شما را ادامه دار خواهد کرد!

در این مطلب از مجله آلامتو به 8 راهکار مهم و مفید برای حفظ رابطه متعهدانه می‌پردازیم. لطفاً تا انتها با ما همراه باشید.


  1. به دنبال رشد و پیشرفت شخصی خود باشید

تمرکز بر رشد خود و اهداف شخصی بسیار مهم است. بسیاری از افراد وقتی با کسی در رابطه هستند، تمام انرژی خود را صرف پارتنر و رابطه‌شان می‌کنند و فراموش می‌کنند كه خواسته‌ها و نیازهای خود را در اولویت قرار دهند.

بله اهمیت دادن و در اولویت قرار دادن کسی که دوستش داریم بسیار خوب و زیباست، اما نه به این قیمت که نیازهای خودمان را فراموش کنیم و فقط و فقط به فکر راضی نگه داشتن او باشیم. بی توجهی به نیازهای خودتان در نهایت به شما و حتی به رابطه‌تان آسیب خواهد رساند.

یکی از راه‌های داشتن یک رابطه متعهد و سالم این است که نیازهای خود را در این رابطه بشناسید و بر اساس آن نیازها عمل کنید.

تمرکز بر خودمراقبتی و تحقق بخشیدن به اهدافتان به شما کمک می‌کند از زندگی شخصی خود راضی باشید. زمانی که شما از خودتان و زندگی شخصی‌تان راضی باشید، در رابطه‌تان هم احساس راحتی و شادی بیشتری خواهید کرد.

وقت گذاشتن برای خودتان نوعی خودمراقبتی است که در واقع می‌تواند رابطه شما را بهبود بخشد.

همچنین بخوانید: چگونه رابطه بهتری داشته باشیم

  1. پارتنرتان را به رشد و پیشرفت شخصی تشویق کنید

دقیقاً همانطور که تمرکز بر رشد شخصی خودتان در رابطه مهم است، شما باید پارتنرتان را هم تشویق کنید تا روی رشد و اهداف خود تمرکز کند.

اولویت قرار دادن این مسئله برای خودتان، می‌تواند او را هم برای انجام این کار ترغیب کند. این تلاش می‌تواند به معنای تحت فشار قرار دادن پاتنرتان برای آزمایش چیزهای جدید یا برداشتن گام‌هایی برای حرکت در جهت تحقق اهدافش باشد.

بی تحرک بودن و اهمیت ندادن به پیشرفت شخصی، باعث متوقف شدن اهداف هر دو شما خواهد شد و به طبع مشکلاتی به دنبال خواهد داشت. تشویق پارتنرتان برای یادگیری، کاوش و حتی شکست، او را ترغیب به تلاش بیشتر خواهد کرد که این به نفع خودش و رابطه بین شما خواهد بود.


  1. روی ارتباطاتتان تمرکز کنید

تمرکز روی ارتباطات یک راه اصلی برای سالم نگه داشتن یک رابطه است. ارتباط مبتنی بر صداقت، اعتماد بین شما دو نفر را افزایش می‌دهد و به هر دوی شما احساس امنیت و حمایت می‌دهد.

تحسین پارتنرتان به خاطر کار خوبی که انجام داده و یا قدردانی از او به خاطر تمام خوبی‌هایش بخشی از یک ارتباط خوب و سازنده هستند.

شاید در ابتدا فکر کنید که برقراری ارتباط سخت و طاقت فرساست، اما شما باید یاد بگیرید که در عین حال که هر دو ابراز عقیده می‌کنید، حتی اگر با هم مخالف هستید، باز هم پذیرای نظر یکدیگر باشید و به نظر طرف مقابل بها بدهید.

در مجموع، همه ارتباطات عمیق نباید منفی باشد! نحوه برخورد شما دو نفر با یکدیگر و طرز برقراری ارتباط، در صورتی که درست و اصولی باشد، ضامن رابطه شما حتی در طولانی مدت خواهد بود.

همچنین بخوانید: بازسازی اعتماد از دست رفته در رابطه

  1. حد و مرزها را بشناسید و به آن پایبند باشید

حد و مرزها چه از نظر جسمی و عاطفی و چه از نظر جنسی، قسمت مهمی از هر رابطه هستند. هنگامی که در یک رابطه هستید، مهم است که حد و مرزهایی را رعایت کنید.

از آنجا که شما مدت طولانی با هم بوده‌اید، ممکن است او تصور کند که بعضی چیزها قابل قبول هستند و نیازی به رعایت سفت و سخت برخی از موارد نیست، در حالی که در واقع این گونه نیست.

حتی اگر مدت طولانی است که با هم رابطه دارید، مهم این است که در مورد حد و مرزها و محدودیت‌های خود با پارتنرتان به طور منظم صحبت کنید.

با حفظ حریم یکدیگر، رابطه حتی در طولانی مدت هم حفظ خواهد شد. ایجاد حد و مرزها و احترام به آن‌ها سلامت رابطه شما را تضمین می‌کنند.


  1. اختلاف نظرها را درک کنید

شما و پارتنرتان دو نفر آدم با گذشته، مسیرها و چشم اندازهای کاملاً متفاوت و منحصر به فرد هستید. همین تفاوت‌ها همان چیزی است که در وهله اول شما را به یک زوج عالی تبدیل می‌کند.

حتی اگر با هم اختلاف نظر نداشته باشید، باز هم قطعاً اختلافاتی دارید که می‌تواند منجر به مشکلاتی در رابطه شود. همدیگر را بپذیرید و به دنبال تغییر دادن هم نباشید. این درک و پذیرش است که می‌تواند یک رابطه متعهدانه را حفظ کند.

پذیرفتن پاتنرتان به همان شکلی که هست و حتی یادگرفتن درک تفاوت‌ها و ایرادات او، رابطه شما را به یک فضای امن و سالم برای رشد هر دو شما تبدیل خواهد کرد.

درست است که باید یاد بگیریم ایراداتمان را رفع کنیم، اما تلاش برای تغییر کامل یک نفر، چیزی به جز مشکل برای رابطه‌تان، نخواهد داشت.

هچنین بخوانید: چگونه یک زندگی سرشار از عشق داشته باشیم

  1. زندگی جنسی‌تان را جذاب نگه دارید

گاهی وقتی دو نفر مدت زمان زیادی را با هم می‌گذرانند، کمی زندگیشان به سمت روال عادی پیش می‌رود.

این می‌تواند به نارضایتی در رابطه شما منجر شود که می‌تواند در ارتباط صمیمی شما تأثیر بگذارد و (در بدترین حالت) مواردی مانند خیانت را به همراه داشته باشد.

در این بین مهم است که شما با نیازهای جنسی همسرتان هماهنگ باشید و زندگی جنسی خود را سرگرم کننده و جذاب نگه دارید.

اول از همه، شما و همسرتان باید به طور منظم رابطه جنسی برقرار کنید. حفظ ارتباط عاطفی، جسمی و جنسی یک روش مؤثر برای سالم نگه داشتن رابطه متعهدانه شما است. علاوه بر داشتن رابطه مکرر، باید سعی کنید و همه چیز را هیجان انگیز نگه دارید!

آیا همیشه قبل از خواب رابطه جنسی برقرار می‌کنید؟ این بار صبح امتحان کنید! آیا معمولاً این کار را در اتاق خواب انجام می‌دهید؟ برای تنوع این بار این کار را در مکان‌های دیگر خانه تجربه کنید.

پرانرژی بودن و داشتن ذهنی باز، باعث می‌شود که زندگی جنسی‌تان جالب و رابطه‌تان شاد و سالم بماند.


  1. روی صمیمیت بینتان بیشتر تمرکز کنید

صمیمیت واقعی چیزی فراتر از زندگی جنسی شما است (اگر چه این بخش خود یکی از بخش‌های مهم یک رابطه صمیمی است).

صمیمیت یک نزدیکی عاطفی و فیزیکی بین شما و پارتنرتان است که باعث تقویت اعتماد می‌شود. زمانی که در یک رابطه دراز مدت هستید، فراموش کردن اهمیت صمیمیت بسیار ساده است.

با گذشت زمان ممکن است گاهی اوقات فراموش کنیم که مهر و محبت خود را به همسرمان نشان دهیم. یا شاید حتی ابراز عشق و علاقه به نظرمان احمقانه بیاید، اما واقعاً اینطور نیست.

هیچ کس از شنیدن «دوستت دارم» خسته نمی‌شود و یادآوری این موارد به همسر یا پارتنرتان به او نشان می‌دهد که هنوز هم به او اهمیت می‌دهید و برایتان جذاب است.

لطافت و صمیمیت در طول دوره رابطه مهم است چرا که از این طریق به پاتنر خود نشان می‌دهید که از بودن با او خوشحال هستید.

تمرکز بر روی صمیمیت می‌تواند برای افراد مختلف معنای مختلفی داشته باشد. اما تمرکز بر روی نزدیکی جسمی از طریق نوازش کردن، در آغوش کشیدن، فرستادن پیام‌های محبت آمیز و صمیمیت عاطفی از طریق مکالمه‌های عمیق نقطه‌های خوبی برای شروع هستند.


  1. لذت را به زندگی‌تان برگردانید

گاهی اوقات یک رابطه می‌تواند به مسیر اشتباهی بیفتد و شما و پارتنرتان ممکن است نیاز داشته باشید که به کمک یک فرد حرفه‌ای مانند مشاور تکیه کنید تا رابطه‌تان به مسیر خود برگردد.

حتی اگر اوضاع به بیراهه نرفته باشد، کمک از فردی مانند مشاور می‌تواند رابطه شما را بهبود بخشد.

مشاور به شما و همسرتان کمک می‌کند تا وضعیت فعلی رابطه خود را ارزیابی کرده و راه‌های بهبود رابطه خود را شناسایی کنید تا بتوانید به اهداف واقعی خود برسید.


نظر خود را بیان کنید