بازسازی اعتماد از دست رفته

چگونه اعتماد از دست رفته در یک رابطه را دوباره به دست آوریم؟

trust-and-stable-relationship

اعتماد صخره ای است که رابطه بر پایه آن قرار دارد. وقتی این صخره توسط فریب خرد شود، پس از گذشت زمان بنیاد آن نیز متلاشی می شود.

وقتی چیزی جدی‌ تر از خیانت در ازدواج اتفاق می ‌افتد، اعتماد و بنیاد آن در یک لحظه درهم می شکند. بازسازی اعتماد آسان نیست اما امکان پذیر است.

بازسازی اعتماد از دست رفته چه در دوستی و چه در ازدواج گام ها و مراحل یکسانی دارد. در هر رابطه ‌ای که اعتماد از دست رفته باشد، هر دو طرف باید تمایل داشته باشند تا کارهایی را بهبود رابطه انجام دهند. این یک فرآیند یک طرفه نیست.

وقتی فردی که آسیب دیده، به علت آسیب خیلی عمیق تمایلی به آشتی کردن ندارد امکان برقراری رابطه وجود ندارد. به همین ترتیب اگر فرد خاطی نیز به اشتباهش در خصوص شکستن اعتماد اقرار نکند، باز هم در برقراری رابطه مشکل به وجود می آید.

هر دو طرف باید تمایل داشته باشند که به سر میز مذاکره بیایند و صادق و آسیب ‌پذیر باشند.آنها همچنین باید به اندازه کافی مراقب باشند تا بتوانند تلاش لازم را برای برقراری مجدد رابطه انجام دهند. این یک فرآیند یک طرفه نیست.

در حقیقت برای به دست آوردن اعتماد از دست رفته باید هر دو طرف رابطه تمام تلاش خود را به کار گیرند. قبل از تلاش برای بازسازی اعتماد به این سوال فکر کنید: “آیا شخص و رابطه تان با او ارزش این تلاش عاطفی را دارد؟” این فقط یک سوال است که شما می‌ توانید به آن پاسخ دهید.

اگر پاسخ شما مثبت بود، و طرف مقابل هم بله گفت، در این صورت فرمول زیر به هر دو طرف کمک خواهد کرد تا از طریق اعتماد از دست رفته کار کنند تا رابطه دوباره برقرار شود.

خبر خوب این است که هنگام استفاده از این فرمول، هر دو طرف می ‌توانند از نظر احساسی سالم‌ تر شده و رابطه می ‌تواند تقویت شود.

هنگامی که اعتماد شکسته می شود و هر دو طرف مایل به انجام این فرمول برای برقراری مجدد رابطه هستند، این رابطه تقویت می شود.

برخی از این پیشرفت ‌ها ممکن است شامل نزدیکی بیشتر، شفافیت بیشتر، آسیب ‌پذیری خالصانه، و ارتباطات باز باشد که رابطه‌ ای بهتر و طولانی‌ تر ایجاد می‌ کنند.

چگونه فرمول COME FORTH اعتماد را در یک رابطه بازسازی می کند

فرمول COME FORTH فرآیندی است که زوج‌ ها می‌توانند برای به دست آوردن اعتماد در رابطه خود از آن عبور کنند. این فرآیند برای ازدواج، روابط رمانتیک، دوستی، همکاران، اعضای خانواده و… کار می‌ کند.

هدف از این روش بهبود درمان، بازیابی رابطه و اعتماد کامل مجدد است.

بخش COME از فرمول برای فردی است که متخلف است. این شخصی است که کاری را انجام داده که اعتماد در رابطه را از بین برده است..

بخش FORTH این فرمول برای فردی است که آسیب ‌دیده و اعتماد او شکسته شده‌ است،

استفاده از بخش FORTH فرمول از طریق صدمه برای یادگیری اعتماد دوباره کار می کند.

فرمول COME FORTH برای هر دو طرف است که از طریق اعتماد از دست رفته کار کنند تا به بهبود رابطه شان کمک کنند.

این یک فرآیند ساده یا سریع برای هر کدام از طرفین نیست. این کار نیازمند تعهد، آسیب‌ پذیری و تمایل برای برقراری ارتباط از هر دو طرف است. زمانی که فرمول COME FORTH به درستی کامل شود، رابطه می‌تواند بازسازی شود.

هنگام خواندن مراحل در فرمول زیر، در نظر داشته باشید که COME برای فرد گناهکار و FORTH برای قربانی است.

برای متخلف: COME

اکنون وقت آن رسیده تا در مورد هر آنچه در رابطه با همسر، دوست، خانواده یا هرکس دیگر انجام دادید که باعث شده اعتماد او خدشه دار شود، پاک شوید.

بهتر است به اشتباهتان اعتراف کرده و در طلب بخشش باشید. اطمینان حاصل کنید که قلب تان در وضعیتی است که به دنبال فراموشی است و مایل هستید رابطه را اصلاح کنید. اگر شما عصبانی هستید و آنها را متهم به انجام اشتباه خود می کنید، به احتمال زیاد به جای قرار گرفتن در مسیر صحیح بهبود روابط وضع را بدتر می کنید.

اگر شما خیانت کرده اید در هنگام اعتراف نیازی به گفتن جزئیات نیست. شنیدن جزئیات توسط همسرتان بیشتر به او آسیب می زند. هنگامی که شما این جزئیات را ارائه می دهید، نمی توانید آن ها از ذهن عزیزان خود پاک کنید و جای زخم در ذهن شان ماندگارخواهند شد. به جای صحبت در مورد جزئیات از خواسته حقیقی قلبتان برای بازسازی اعتماد در رابطه تان صحبت کنید. به همه سوالاتش پاسخ دهید.

اگر سوالات خاصی در مورد رابطه می پرسد، با صراحت و کاملا صادقانه پاسخ دهید. هدف شما این است که نشان دهید می ‌خواهید ۱۰۰ درصد صادق باشید و به خاطر بازسازی رابطه تان روراست باشید. پاکسازی را با اجازه دادن به دیگران شروع کنید تا بدانند چقدر برای آن ‌ها ارزش قائل هستید

در مورد گذشته، ارزش رابطه برای هر دویتان و نیاز به یک شروع تازه صحبت کنید. شروع کردن با این صحبت ها ذهنیت بهتری به فرد برای پذیرش موضوع و تمایل برای بهبود رابطه می دهد. اما اگر به سادگی فقط بگویید:‌”من به تو خیانت کردم”، این کار پر ریسک است و احتمالا منجر به داد و فریاد، جیغ، و یک مبارزه لفظی می ‌شود.

مکالمه را با صحبت در مورد مراقبت های واقعی، عشق و مهربانی شروع کنید.

پشیمانی خود را نشان دهید.

شما باید نسبت به اشتباه خود ابراز پشیمانی کنید و از صمیم قلب عذرخواهی کنید. اگر احساس پشیمانی نمی کنید صادقانه در مورد عملکرد خود و اینکه چطور این کارتان بر روی طرف مقابل تاثیر گذاشته فکر کنید. سعی کنید خودتان را به جای کسی که آسیب ‌دیده قرار دهید.

اگر اوضاع تغییر کرده بود و شما کسی بودید که صدمه‌ دیده بود و اعتمادش خدشه دار شده بود ، چه احساسی داشتید؟ شجاعت اینکه پشیمانی تان را ابراز کنید را پیدا کنید و پشیمانی تان را با صداقت بیان کنید.

توضیح دهید که چگونه از اعمال خود پشیمان هستید و قول بدهید که هرگز این کار را انجام ندهید. اعتماد به دست نمی آید مگر اینکه گفته های شما با اعمال تان مطابقت داشته باشند.

در این مرحله انتظار واکنش از طرف مقابل دور از انتظار نیست. احتمالا سطح صدماتی که ایجاد کرده اید با سطح واکنش ارتباط دارد. گریه، فریاد و حتی کلمات زننده از جمله این واکنش های احتمالی هستند.

برای پاسخ این واکنش ها خود را از نظر احساسی آماده کنید و با هیچ چیزی جز همدلی و مراقبت واکنش نشان ندهید. با کلمات منفی و پاسخ های عجولانه وضع را از این بدتر نکنید. آرام باشید و در سکوت با او همدلی کنید. کم کم در نهایت واکنش ها و حرف هایش به پایان خواهد رسید.

نیروی آرامش ‌بخش در طوفان باشید.

رابطه تان برایتان مهم است، پس باید زمانی که طرف مقابل عکس ‌العمل نشان می دهد، قوی باشید. قوی به معنی داشتن یک واکنش دلسوزانه و آرام است. شما می‌ توانید این کار را با بیان این که چقدر متاسف هستید و چقدر این فرد برایتان مهم است انجام دهید.

اگر نمی‌ خواهید به اشتباه خود اعتراف و معذرت‌ خواهی کنید، این رابطه نمی ‌تواند التیام پیدا کند. شما نمی ‌توانید تنها کاری که انجام داده ‌اید را بیان کنید و برای رفتارتان بهانه تراشی کنید، یا بدتر از آن، قربانی را مقصر بدانید. شما باید مسئولیت اقدامات خود را برعهده بگیرید، کار نادرست خود را قبول کنید و از صمیم قلب درخواست بخشش کنید.

اگر نمی خواهید این روند را انجام دهید، به خاطر داشته باشید که اعتراف نکردن به انجام کار نادرست ممکن است مانع از برقراری مجدد رابطه تان شود. اولویت ‌های خود را بشناسید. یک رابطه خوب می خواهید؟ آیا می ‌خواهید همه چیز بهبود یابد؟ اگر پاسخ مثبت است پس فرایند پاکسازی یعنی اعتراف به انجام کار نادرست و طلب بخشش ضروری است.

خود را از نظر احساسی باز کنید

هنگامی که اولین قدم را کامل کردید و در مورد اشتباهتان اعتراف و عذرخواهی کردید، گام بعدی این است که باید از نظر احساسی باز باشید. این یعنی این که شما باید به افکار و احساسات صادقانه فردی که به او آسیب رسانده اید گوش دهید.

با همدلی گوش دهید.

از هر گونه واکنش‌ های متشنج برای دفاع از خود اجتناب کنید. فرد مقابل باید این کلمات را از سینه خود خارج کرده تا کمی دردش التیام بخشد. با قبلی که دیگر هرگز تمایل به آسیب به او ندارد با او همدلی کنید و حرف هایش را بشنوید.

درخواست بخشش کنید.

این تنها یک فرصت برای طلب بخشش نیست، به خصوص زمانی که فرد مقابل در مورد این که چگونه به او آسیب رسانده اید صحبت می‌ کند. نیاز به معذرت ‌خواهی بیشتر با سطح آسیبی که به فرد وارد کرده‌ اید، همبستگی دارد. معذرت خواهی و گوش دادن به همدلی به روند بهبودی کمک می کند.


3 دیدگاه

 1. Meyti

  راست میگه خب بخش فورث نیست

 2. فرهان

  چرا نصفه هست؟؟؟

  • یاسین صداقت

   با سلام
   متن کامل میباشد
   سربلند و پیروز باشد

نظر خود را بیان کنید