دانستنی های جالب درمورد ریش

حقایق جالبی که باید در مورد ریش و ارتباطش با سلامت بدانید:

در مورد ریش

موهای صورت موارد سرگرم کننده ای هستند. بیشتر مردان جوان ارزو دارند ریش هایشان خیلی سریع رشد کند و به کمک آن بتوانند مردانگی خود را به رخ دیگران بکشند.

زمانی که این افراد بزرگ می شود و ریش هایشان رشد می کند شروع به زدن آن می کنند زیرا زیاد با آن راحت نیستند یا علاقه ای به نگهداری اش ندارند.

نگه داشتن ریش چه به عنوان یک مد رایج در جامعه یا به عنوان بخشی از اعتقادات مذهبی می تواند یک تغییر کامل باشد.

اگر بدانید ریش و موهای صورت اطلاعات زیادی در مورد سلامتی تان ارائه می کنند قطعا شگفت زده خواهید شد. در این مقاله قصد داریم 6 حقیقت در مورد ریش را بیان کنیم.


آن ها از صورت شما در برابر باکتری و عفونت محافظت می کنند:

بیشتر افراد بر این باورند که ریش می تواند زمینه مناسبی برای رشد باکتری هایی باشد که در مدفوع نیز یافت می شود.

این  موضوع ممکن است پشتیبانی علمی داشته باشد اما چنین مواردی بر اساس مطالعاتی با اندازه کوچک است و نمی توان آن را با قطعیت قبول کرد.

واقعیت این است که مطالعات جامع تر نشان می دهد مردانی که در بیمارستان کار می کنند و ریش خود را می زنند سه برابر بیشتر از سایر افراد  باکتری های مضر را روی صورت خود دارند.

ریش می تواند از بدن انسان در برابر باکتری ها و میکروب های مضر محافظت نماید.


ریش می تواند از صورت در برابر نور خورشید هم محافظت کند:

ریش داشتن در محیطی که آب و هوای گرمی دارد به نظر ایده آل نمی رسد.  به همین خاطر بیشتر افراد فکر می کنند ریش فقط برای فصول سرد سال و زمستان است و می تواند صورت آن ها را گرم نگه دارد.  البته همیشه هم اینگونه نیست.

زمانی که ریش دارید می توانید از بروز سرطان پوست جلوگیری کنید.

ریش می تواند 90 الی 95 درصد از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش که بسیار مضر است محافظت کند. البته این موضوع به طول و زاویه موهای صورت نیز بستگی خواهد داشت.


ریش بر روی جذابیت و سلطه مردان اثر می گذارد:

زیبایی در چشم بیننده است اما داشتن یک صورت زیبای مردانه می تواند زنان را تحت تاثیر خود قرار دهد. یکی از مطالعات انجام شده در سال های اخیر از 351 زن و 177 مرد درخواست کرد به 10 مردی که در تصویر می بینند رای دهند.

این رای ها بر اساس جذابیت، مردانگی، سلامت و توانایی جذب طرف مقابل بود.  مردانی که ریش داشتند برای زنان جذاب تر بودند و رتبه بیشتری در این مطالعه به دست آوردند. مردانی که ریش کمتری داشتند در همه طبقه بندی ها نمره پایین تری کسب کردند.


می توانند طول 4 برابری نسبت به قد فرد داشته باشند:

 تخمین زده شده است که حدود 55 درصد از مردان جهان نوع ریش یکسانی دارند. ریش به طور میانگین در سال  5 و نیم اینچ رشد می کند و از حدود 30000 تار ریش تشکیل شده است.

اگر یک فرد در طول زندگی خود هرگز ریشش را اصلاح نکند، می تواند در زمان مرگ خود ریشی به طول 27 و نیم فوت داشته باشد.


 ریش در زنان نیز همانند مردان به خوبی رشد می کند:

Hans Langseth در سال 1927 دار فانی را وداع گفت اما نامش در کتاب گینس به خاطر ریش 17 فوت و 6 اینچی ثبت شد. این فرد  بلندترین ریش جهان را دارد.

اگر به دنبال فرد زنده ای هستید که بلندترین ریش را در جهان داشته باشد قطعا آن فرد کسی جز ساروان سینگ از کلمبیا نخواهد بود. ریش او 8 فوت و دو و نیم اینچ طول دارد.

بلندترین ریش در زنان نیز  متعلق به ویویان ویلر است که ریش خود را بعد از مرگ مادرش و 4 ازدواج ناموفق خود اصلاح نکرده است. طولانی ترین رشته موی او حدود 10.04 اینچ است.


ریش احساسات قوی را القا می کند:

افرادی که به شدت از ریش متنفر هستند ترس غیر عادی و دائمی از ریش دارند.

اگرچه شدت این شرایط در افراد مختلف متغیر است اما نشانه های آن در برگیرنده تنگی نفس، ضربان قلب سریع، ضربان قلب نامنظم، عرق کردن، حالت تهوع، تعریق و احساس  درد و رنج است. برخی از افراد نیز عاشق ریش هستند.


انواع مدل های ریش مردانه

انواع ریش

انواع مختلفی ریش وجود دارد، که آقایان می‌توانند در بین آنها یکی را بر گزینند و ریش‌هایشان را آن شکلی کنند. اینکه کدام سبک بیشتر به شما می‌آید، و صورتتان را کامل می‌کند، و زیبایی‌های صورتتان را مشخص می‌سازد؛ بین هر فرد متفاوت است. بعضی از آقایان ترجیح می‌دهند تا انواع مختلف را یک به یک تست کنند، تا مدل مناسب برای استفاده‌ی طولانی مدت و یا حتی استفاده در کل عمرشان انتخاب نمایند.

ریش کامل

کلاسیک ترین نوع ریش، ریش کامل است. وقتی به ریش کامل فکر می‌کنید، اولین چیزی که به یادتان می‌آید بابا نوئل است! ریش کامل، ریشی است که کاملا رشد کرده و بلند شده است، و شامل سبیل و خط ریش کامل هم هست.

این نوع ریش، صورت را کامل می‌پوشاند، و مناسب افرادی است که به هر دلیلی می‌خواهد پوشش کامل داشته باشند.

ریش بزی

ریش بزی هم سبک محبوب دیگری بین آقایان است. یک ریش بزی شامل ته ریشی روی چانه و شبیه به ریش بز است، که به همین جهت هم ریش بزی نام گرفته است. همچنین ریشی که زیر لب بصورت عموی در آمده و تا چانه کشیده شده است نیز، قسمت دیگر ریش بزی است. ریش ون دایک، مدل ریش دیگری است که شامل ریش بزی بهمراه سبیل است.

ته ریش

ته ریش شاید متداول‌ترین نوع ریش بین آقایان است. معمولا آقایانی که ریششان را می‌تراشند، بین هر بار اصلاح پس از گذشت یکی دو روز از اصلاح اول، ته ریششان در می‌آید. برخی از آقایان، ریششان را در همین حد نگاه داشته و نه می‌تراشند و نه بلند می‌کند.

ریش خطی

این مدل ریش، ریشی است که روی خط فک و چانه امتداد پیدا کرده است، و دیگر سبیل ندارد. ظاهر این نوع ریش دقیقا مانند این است که انگار بند کلاه ایمنی را بسته‌اید!

ریش رویال

ریش رویال، ریش تیزی است که از امپراتوری دوم فرانسه شهرت پیدا کرد، البته امروزه آنچنان متداول نیست. در عوض، ریشی که در حال حاضر مد روز است، ریش کاملی است که به خوبی تر و تمیز شده است.

البته بدیهی است که مدل‌های ریش متعدد دیگری علاوه بر مدل‌های یاد شده وجود دارد. که البته عمدتا مشتق از مدل‌های مذکور می‌باشند. بعنوان مثال، ریش پروفسوری همان ریش بزی است، با این تفاوت که دارای سبیلی است که متصل به ریش چانه است. از طرفی هر مدل ریشی می‌تواند سبک‌های مختلف داشته باشد، بدین صورت که با دستکاری ضخامت‌ها یا طول ریش خود، شکلی متفاوت به خود بگیرد.

برای تشخیص اینکه کدام مدل مناسب شماست، هر بار می‌توانید ریش خود را بلند کنید و یکی از انواع مدل ریش را امتحان کنید. حتی می‌توانید تمام صورتتان را بتراشید و فقط محدوده‌ی زیر لبتان را باقی بگذارید. و در طول اصلاحتان از ریش کامل به ریش زیر لب، خواهید توانست انواع مختلف ریش را امتحان کنید و ببینید که کدام یک بیش از همه به شما می‌آید.

همچنین بخوانید: تعبیر خواب تراشیدن ریش


نظر خود را بیان کنید