چگونه صبح با نشاطی داشته باشیم؟

8 راهکار برای شروع روزی پر انرژی؛

شروع صبحی با نشاط

داشتن یک روز پر انرژی و با نشاط برای هر کسی وسوسه انگیز است چراکه شروع روز تعیین کننده است و میتواند کل روزتان را تحت تاثیر قرار دهد.

8 کاری که باعث می شود صبح با خوشحالی و شادی از خواب بیدار شوید:

قبل از اینکه بخواهیم وارد بحث اصلی خودمان شویم و ببینیم چگونه می توانیم صبح با شادی از خواب بیدار شویم بهتر است یک سوال مهم را با هم مرور کنیم: صبح ها زود از خواب بیدار می شوید یا جزو افرادی هستید که تا دیروقت بیدار می مانند و صبح دیر از خواب بلند می شوند؟

اگر زمان تنها متغیر در درک معادله خواب شبانه باشد چه اتفاقی رخ می دهد؟ اگر دو احساس بعد از بیدار شدن از خواب وجود داشته باشد چطور؟ بیایید یک لحظه درباره مارکوس آئورلیوس صحبت کنیم.

بحث در مورد کسی که همه دلایل خوب برای نفرت از زندگی را داشت. او یکی از «پنج امپراتور خوب» بود و مجبور بود همیشه با جنگ های ظالمانه ، تهاجم های وحشیانه، بی وفایی ها، مشکلات سیاسی مبارزه کند. او یک پادشاه مهربان بود و عشق عمیقی نسبت به مردمانش داشت. او درباره صبح چنین می گوید: وقتی صبح از خواب بیدار می شوید به این فکر کنید که زنده ماندنتان یک هدیه ارزشمند برای نفس کشیدن، فکر کردن، لذت بردن و عاشق شدن است.

اگر آئورلیوس و میلیون ها نفری که هر روز صبح از خواب بیدار می شوند و کارهای روزمره شان را انجام می دهند در نظر بگیریم به نظرتان می توانید شما هم هر روز صبح با خوشحالی و شادی از خواب بیدار شوید و حس بهتری نسبت به زندگی تان داشته باشید؟ شما یک فرصت ویژه هم دارید. دیگر مجبور نیستید مثل امپراطوران قبلی بجنگید، مبارزه کنید و در میادین مبارزه پیروز شوید.

صرف نظر از احساسی که نسبت به صبح دارید می توانید ذهن تان را با موارد تازه و البته بهتری انطباق دهید. می توانید خودتان را در وضعیت بهتری از ذهن و زنده ماندن قرار دهید. باید به احتمالات باور داشته باشید و بدانید زندگی خوبی پیش رو دارید.

صرف نظر از همه این دیدگاه ها، در این مقاله قصد داریم ماجرای صبح از بیدار شدن و شاد بودن را از دیدگاه علمی بررسی کنیم و ببینیم دانشمندان در این باره چه می گویند.


ساعت شبانه روزی: همه چیز است

بیشتر موجوداتی که اکسیژن را استشمام می کنند و نفس می کشند، یک چرخه 24 ساعته دارند که به عنوان ساعت شبانه روزی شناخته می شود. ساعت شبانه روزی یک نوع انطباق زیستی است که برای انطباق بدن موجودات زنده با چرخه خورشیدی 24 ساعته زمین ایجاد شده است.

کار ساعت ما این است که به ما اجازه دهد با تغییرات محیطی دست و پنجه نرم کنیم. نظریه های مختلفی در این باره وجود دارد. این نظریه ها نشان می دهد چرا برخی از افراد تا دیر وقت بیدار می مانند و برخی هم هستند که صبح زود از خواب بیدار می شوند.

همین امر می تواند نقش مهمی در شادی و خوشحالی ما بعد از بیدار شدن از خواب ایفا کند. همه این چیزها به ریتم شبانه روزی مان مربوط است. اگرچه صحبت کردن در این مورد در محدوده این مقاله نیست اما قربانی کردن ساعت شبانه روزی می تواند مشکلات زیادی برای ما ایجاد کند.

خوشبختانه ژن هایی که ریتم شبانه روزی را کنترل می کنند حداقل تا حدودی تحت تاثیر محیط قرار می گیرند. اگر جزو افرادی هستید که دیروقت به رختخواب تان می روید کارهایی هست که به کمک آن ها می توانید صبح با روحیه بهتری از خواب بیدار شوید.

ژن های شما هم در این شرایط نقش مهمی دارند اما همه چیز تحت تاثیر این ژن ها نخواهد بود. این شما هستید که می توانید شرایط تان را تغییر دهید. حالا اجازه دهید ببینیم چه چیزهایی بر روی ساعت زیستی بدن اثر می گذارند؟

همچنین بخوانید: چگونه صبح زودتر از خواب بیدار شویم؟

چگونه صبح شاد و بانشاط از خواب بیدار شویم؟

در ادامه سعی می کنیم روش های تایید شده توسط تحقیقات علمی را با هم مرور کنیم و ببینیم چگونه می توانیم به کمک این روش ها صبح هنگام با خوشحالی بیشتری از خواب بیدار شویم.


 1. موارد کوچک تر را شب قبل مدیریت کنید:

این موضوع به نظر ساده می رسد اینطور نیست؟ تا به حال برایتان پیش آمده است کمدتان را برای یافتن یک لباس مناسب زیر و رو کنید و زمان زیادی را برای اینکار اختصاص دهید؟ تا به حال برایتان پیش آمده است هر روز صبح به دنبال کلید خودروی تان بگردید و بابت این موضوع کوچک دچار اضطراب و استرس شوید؟ لازم نیست خودتان را اذیت کنید.

به خاطر داشته باشید زمانی که صحبت از شادی بعد از بیدار شدن از خواب به میان می آید، بیشتر موارد قابل کنترل خواهد بود. شب قبل، لباس هایی که قرار است بپوشید را آماده کنید، قهوه تان را کنار بگذارید، کلیدهای خودروتان را جای مطمئنی آویزان کنید، همه مواردی که برای محل کارتان نیاز دارید را بسته بندی نمایید و کنار بگذارید. با انجام دادن این وظایف کوچک، صبح وقتی از خواب بیدار می شوید ذهنتان آرام خواهد بود و بیشتر از قبل شاد خواهید بود.


 1. همیشه شکرگزار باشید:

در دنیای مدرن امروزی، به خاطر مشغله های کاری زیادی که وجود دارد انسان ها شکرگزاری را فراموش می کنند. این طبیعت انسان است و ممکن است او را از چنین فرآیندی دور سازد.

به جای اینکه ذهنتان را با موارد بی تاثیر پر کنید به فکر شکرگزاری بیشتر نسبت به آنچه که در زندگی تان دارید باشید. یک نفس عمیق بکشید و ذهنتان از مواردی پر کنید که دارید. نسبت به آنچه که دارید شکرگزار باشید.

برای اینکه صبح ها با روحیه شادی از خواب بیدار شوید ، طرز فکر شکرگزاری را جایگزین همه مواردی کنید که برایتان بی ارزش است. اجازه دهید یک تمرین خوب را با هم مرور کنیم. وقتی متوجه شدید که بیدار هستید، چشم هایتان را ببندید.

حالا چهره افرادی که دوستشان دارید و در کنارتان هستند را مجسم کنید. به خاطر همه این احساسات خوبی که دارید شکرگزار باشید. این شکرگزاری باعث می شود روزتان را با شادی و خوشحالی آغاز کنید.

همچنین بخوانید: چگونه صبح را با انرژی شروع کنیم؟

 1. از ساعت هشداردهنده مناسبی استفاده کنید (بهتر است از گوشی های هوشمندتان استفاده نکنید):

شاید با خودتان فکر کنید این پیشنهاد به معنای استفاده نکردن از فناوری های موجود است. بله کمی درست حدس زده اید. البته منظورمان این نیست که کلا فناوری را کنار بگذارید. نه. گاهی از اوقات صدایی که باعث بیدار شدن شما از خواب می شود یک صدای آزاردهنده است. اگر خواب عمیقی ندارید نیازی نیست از چنین صداهای عجیب و غریبی استفاده کنید و روزتان را با این صداها خراب کنید.

اگر تا به حال بدون ساعت از خواب بیدار نشده اید بهتر است یکبار امتحان کنید. اگر خودتان را عادت دهید بدون نیاز به ساعت می توانید هر روز صبح در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید.


 1. تجسم بصری را امتحان کنید تا شاد از خواب بیدار شوید:

انسان ها مغز بسیار جالبی دارند. مغز انسان نمی تواند تفاوت بین واقعی بودن یا نبودن چیزی را تشخیص دهد (حداقل در سطح نیمه خود آگاه). این موضوع به چه معناست؟ خیلی تفسیرها می توان از این مورد برداشت کرد.

اگر ذهنتان را خالی کنید و وارد وضعیتی شوید که در آن خودتان را شاد، خلاق و موفق تجسم می کنید، در نهایت می توانید صبحی دلپذیر را آغاز کنید.


 1. قورباغه تان را خیلی زود قورت ندهید:

همه ما خیلی خوب می دانیم که تغییر طرز فکرمان به معنای ایجاد تغییراتی در روال زندگی است. اگر فکر می کنید مجبور هستید کاری را انجام دهید به سراغش نروید. حداقل اوایل صبح اینکار را نکنید. همین تغییر ساده می تواند شما را بعد از بیدار شدن از خواب شادتر و خوشحال تر سازد.


 1. خواب درستی را تجربه کنید:

کمبود خواب یکی از بحران های مهم در سرتاسر جهان محسوب می شود. در کنار مشکلاتی که کمبود خواب می تواند برای بدن ایجاد کند، عادت های ضعیف برای خوابیدن برای معادله بدن-ذهنتان بسیار اسیب رسان است.

از لحاظ بالینی ارتباط مستقیمی بین کمبود خواب و افسردگی و سایر شرایط روحی وجود دارد. با داشتن یک برنامه خواب منظم، می توانید جلوی بروز چنین مشکلاتی را بگیرید. مقابله با کمبود خواب برای همه آن هایی که می خواهند صبح زود با روحیه خوبی از خواب بیدار شوند ضروری است.

همچنین بخوانید: عوارض نخوابیدن در شب

 1. به خودتان زمان بدهید:

ساعت هشدارتان را 15 الی 30 دقیقه زودتر از موعد کوک کنید. بیشتر ماها به خاطر نداشتن وقت اضافی در صبح استرس زیادی را تحمل می کنیم. اگر فکر می کنید این زمان اضافی تفاوتی در زندگی تان ایجاد نمی کند از خودتان بپرسید:

 • وقتی کلیدهایم گم شد چقدر زمان برای پیدا کردنش نیاز دارم؟
 • وقتی ترافیک باعث تاخیرم شد، چند ساعت یا چند دقیقه دیرتر به سرکارم می رسم؟
 • اگر برنامه ای داشته باشم و 15 دقیقه زمان اضافی در اختیارم باشد چه اتفاقی رخ می دهد؟

اگر فکر می کنید نمی توانید صبح سر وقت بیدار شوید شب کمی زودتر به رختخواب بروید. در این شرایط می توانید صبح تان را با روحیه بهتری آغاز کنید. حتی متوجه خواهید شد که بیدار شدن از خواب هم برایتان راحت تر می شود و بهتر می توانید فعالیت هایتان را در طول روز انجام دهید.


 1. برای اینکه صبح با خوشحالی و شادی از خواب بیدار شوید، حضور ذهن داشته باشید:

در میان همه توصیه هایی که برای بیدار شدن سر وقت از خواب بیان کردیم، تمرین حضور ذهن بهترین گزینه برای اینکار است و می تواند تاثیر جادویی داشته باشد.

حضور دهن ساده ترین فعالیتی است که شما را به زندگی در همان لحظه ای که هستید سوق می دهد. حضور ذهن به معنای کاهش احساسات و افکار مزاحم است. این شما هستید که به کمک این روش هر چیزی که در شادی تان تداخل ایجاد می کند را از بین می برید.

بعد از اینکه توانستید تمرینات ذهن آگاهی را به درستی انجام دهید، افکار و احساسات تان در صبح، بعد از ظهر یا عصر (حتی زمانی که در خانه و محل کارتان هستید) تغییر می کند و شما را به سمت دنیایی شاد سوق می دهد.


نظر خود را بیان کنید