ذهن آگاهی چیست؟ چگونه به ذهن آگاهی برسیم؟

13 کاری که افراد باهوش هر روز به نحو متفاوتی انجام می دهند

ذهن آگاهی

سال 2014 به عنوان “سال زندگی آگاهانه” نامیده شده است و در طی چند ماه گذشته ، ذهن آگاهی در عناوین تمام سایت های خبری و انتشاراتی مهم به چشم می خورد. این موضوع به یکی از موضوعات مهمی تبدیل شده که همه در مورد آن صحبت می کنند زیرا مردم از ذهن آگاهی به عنوان پادزهری در برابر استرس و فرسودگی شغلی ، اعتیاد به فناوری و حواس پرتی دیجیتال و کمبود زمان و شلوغی و سر و صدای مداوم استفاده می کنند.

به گزارش آلامتو به نقل از huffpost؛ تحقیقات بسیار زیاد انجام شده در مورد این موضوع ، نشان می دهند که این ویژگی ممکن است برای طیف گسترده ای از مشکلات موجود برای سلامت جسمی و روانی همانند یک دارو عمل کند.

اما فراتر از این حرف ها ، واقعاً یک فرد متفکر را چگونه تعریف می کنید و از نظر شما او هر روز چه کارهایی را به نحو متفاوتی انجام می دهد که باعث می شود باهوش تر باشد و بهتر زندگی کند؟ ذهن آگاهی ، تمرین پرورش آگاهی و تمرکز بر لحظه حاضر ، یکی از عادت های روزانه ای است که برای اینگونه افراد به یک عادت مادام العمر تبدیل شده است. این کار معمولاً از طریق مدیتیشن انجام می شود و در درونشان پرورش می یابد ، اگرچه ذهن اگاهی لزوماً نیازی به تمرین مراقبه ندارد.

جان کابات زین ، بنیانگذار تکنیک کاهش استرس مبتنی بر ذهن آگاهی (MBSR) ، در مصاحبه ویدئویی خود توضیح داد: “این آگاهی با توجه به هدف فرد و با تکیه بر لحظه حاضر ایجاد می شود.” این نوع اگاهی خیلی ساده به نظر می رسد اما در واقع وقتی به صورت دقیق به ان توجه کنیم می بینیم که چقدر پیچیده است ، در حقیقت ذهن ما مدام توسط چیزهایی که در اطرافمان وجود دارد پراکنده می شود و لذا متمرکز نمودن توجه کار بسیار سختی است.

در اینجا 13 کاری که افراد باید هر روز برای حفظ آرامش و متمرکز نمودن توجه خود انجام دهند ذکر شده است.

 1. افراد متفکر پیاده روی می کنند.

آریانا هافینگتون در یکی از پست های وبلاگ خود تحت عنوان HuffPost در سال 2013 بیان کرد:

در فرهنگ مبتنی بر کار بیش از حد ، فرسودگی و از کار افتادگی ما ، ما 24 ساعت و 7 روز هفته کار می کنیم ما از همه چیزهایی که در زندگی مان واقعاً مهم هستند دور شده ایم ، بنابراین در چنین شرایطی چگونه می توانیم به خلاقیت ، خرد و ظرفیت شگفت انگیز خود ، سلامت و توانایی مان در برقراری ارتباط با آنچه که واقعاً برایمان ارزش دارد پی ببریم؟

در پاسخ به او سالواتور امبولاندو ، که به زبان لاتین صحبت می کند بیان داشت این مشکل “با راه رفتن حل می شود.” افراد متفکر می دانند که پیاده روی می تواند راهی عالی برای آرام کردن ذهن ، کشف دیدگاه های جدید و به دست آوردن اگاهی بیشتر باشد..

طبق یکی از مطالعات انجام شده در سال 2013 ، در بریتانیا، پیاده روی در فضاهای سبز ممکن است مغز را به حالت مراقبه ببرد. در حقیقت پیاده روی در یک محیط ارامش بخش و در فضای باز باعث افزایش تمرکز شما به صورت غیر ارادی خواهد شد ، به این معنی که توجه شما جلب شده و همچنین امکان تفکر بیشتر برایتان فراهم خواهد گردید

 1. آنها انجام وظایف روزانه را به لحظات متفکرانه ای تبدیل می کنند.

ذهن آگاهی فقط کاری نیست که شما هر روز صبح در طی یک جلسه 10 دقیقه ای مراقبه انجام می دهید. این امر می تواند در طول زندگی روزمره شما و با توجه به تمام فعالیت های روزانه ای که در لیست روزمره خود گنجانده اید انجام گردد.

همانطور که در برنامه مدیتیشن Headspace گفته شده:

ذهن آگاهی هنگامی جالب می شود که بتوانیم آن را با زندگی روزمره خود ادغام کنیم. به یاد داشته باشید ذهن آگاهی به معنای حضور در لحظه است. و اگر می توانید این کار را هنگامی که بر روی صندلی نشسته اید انجام دهید ، چرا نتوانید ان را در حین خرید ، نوشیدن یک فنجان چای ، خوردن غذای مورد علاقه خود ، نگهداری از کودک ، کار با رایانه یا گفتگو با یک دوست انجام دهید؟ همه اینها فرصتی برای انجام ذهن آگاهی خواهد بود. این طور نیست؟

 1. آنها چیزهای جدیدی خلق می کنند

ذهن آگاهی و خلاقیت دو ویژگی وابسته به هم هستند: تمرین ذهن آگاهی باعث تقویت تفکر خلاق می شود ، در حالی که درگیر شدن در تفکر خلاقانه ، ذهن شما را به چالش می کشد و می تواند شما را در وضعیتی قرار دهد که به آگاهی بیشتری دست پیدا کنید.

بسیاری از هنرمندان ، اندیشمندان ، نویسندگان و دیگر کارافرینان خلاق – از دیوید لینچ گرفته تا ماریو باتالی و ساندرا اوه در این خصوص گفته اند که مراقبه به آنها کمک می کند تا به خلاق ترین حالت عملکردی خود دست پیدا کنند. برای به دام انداختن ماهی بزرگ به مدیتیشن ، آگاهی و خلاقیت نیاز دارید.

لینچ ایده ها را با ماهی مقایسه می کند و می گوید: اگر می خواهید ماهی بزرگی بگیرید ، نمی توانید در آب کم عمق این کار را انجام دهید. اما اگر می خواهید ماهی کوچکی بگیرید ماندن در اب کم عمق ایرادی ندارد

اگر می خواهید هوشیارتر باشید به یک تمرین مدیتیشن منحصر به فرد و تلاش سخت نیاز دارد پس ، سعی کنید کارهای خلاقانه مورد علاقه خود نظیر پخت و پز ، نقاشی یا آواز خواندن در زیر دوش را انجام دهید و ببینید که تا چه حد ارامش روحیتان افزایش پیدا می کند.

3 Mindfulness Tips to Reduce Anxiety

ذهن آگاهی

 1. آنها به روند تنفس خود توجه می کنند.

طرز تنفس ما ابزار مهمی برای تقویت وضعیت کلی جسمی و روحی مان است- علاوه بر این این ابزار پایه و اساس ذهن آگاهی ما را نیز تشکیل می دهد. همان طور که افراد دانا به خوبی از ان مطلع هستند ، نفس کشیدن آرام ، کلید آرام نمودن ذهن است.

استاد مدیتیشن تیچ ناه هان بنیادی ترین و مؤثرترین عملکرد لازم برای ذهن آگاهی را تنفس ذهنی می داند. وی می گوید:

هدف ذهن شما باید نحوه تنفستان باشد ، و شما باید فقط توجه خود را بر روی آن معطوف کنید. نفس بکشید و بگویید ، این نفس من است. نفس بکشید و بگویید ، این نفس من است.

وقتی شما این کار را انجام می دهید ، اشفتگی های ذهنیتان پایان می یابند. شما دیگر فکر نمی کنید. لازم نیست تلاش کنید تا دست از فکر کردن به موضوعات مختلف بردارید ؛ زیرا اکنون تمام توجهتان بر روی نحوه نفس کشیدنتان متمرکز شده و گفتمان ذهنی فعلا متوقف شده است. این معجزه تمرین است. دیگر به گذشته فکر نکنید. به آینده هم فکر نمی کنید. دیگر به پروژه های خود فکر نمی کنید ، زیرا توجه شما و ذهنتان هم اکنون فقط بر روی نحوه نفس کشیدنتان متمرکز است.

 1. آنها تنها بر روی یک کار تمرکز می کنند

دنبال نمودن چند وظیفه به طور هم زمان دشمن تمرکز شماست – بسیاری از ما هر روز این کار را انجام می دهیم و در حالی که در حال انجام یک کار هستیم سعی می کنیم حواسمان به کارهای دیگر هم باشد. مطالعات نشان داده اند که وقتی افراد این کار را انجام می دهند و توجه خود را به چند چیز معطوف می نمایند ، انجام کارها 50 درصد بیشتر طول می کشد و 50 درصد احتمال دارد که اشتباه کنند.

شارون سالزبرگ ، نویسنده شادی واقعی در سر کار ، در وبلاگ هافینگتون پست می نویسد: به جای اینکه توجه خود را بر روی چیزهای مختلف متمرکز کنیم ، استراحت های مکرر در فواصل پایدار حایز اهمیت خواهد بود. ما با کنار گذاشتن این عادت ناخوشایند ، در انجام کارهایمان بسیار بسیار بهتر خواهیم شد و این شانس را خواهیم داشت تا بتوانیم کارهای خود را به نحو دقیق تری انجام دهیم و بیشتر به جزئیات توجه کنیم.

سالزبرگ پیشنهاد می کند که یک راه حیرت انگیز برای کنار گذاشتن این عادت این است که در یک زمان تنها بر روی یک کار تمرکز کنید و سپس قبل از ادامه ان کار یا انجام کار دیگر استراحت کنید.

 1. آنها می دانند چه زمانی نباید تلفن های خود را چک کنند.

افراد باهوش رابطه سالمی با دستگاه های تلفن همراه خود برقرار نموده اند – آنها پارامترهای خاصی را برای استفاده از انها تنظیم نموده اند و قوانین خود را زیر پا نمی گذارند. این ممکن است به معنای تعیین ساعات خاصی برای چک کردن ایمیل (و شاید حتی دور نگه داشتن تلفن های هوشمند خود در هنگام خواب ) ، یا انتخاب روز شنبه یا هرروز دیگری برای افلاین شدن باشد.

اما از همه مهم تر این است که، آنها هنگامی که با عزیزانشان وقت می گذرانند هرگز تلفن همراه خود را چک نمی کنند. یکی از دستاوردهای تاسف بار فناوری علاوه بر زمان زیادی که صرف نگاه کردن به صفحه نمایش تلفن می کنیم ، این است که ارتباط واقعی ما با دیگران کاهش یافته است – همانطور که پت کریستن ، مدیرعامل HopeLab ، بیان داشته ، من چندین سال پیش فهمیدم که خیلی وقت است در چشمان فرزندانم نگاه ن کرده ام. و این موضوع برایم تکان دهنده بود.

كسانی كه به طور واقعی با دیگران ارتباط برقرار می كنند نه مجازی ، چشم از صفحه نمایش خود بر می دارند و به چشم هر كسی كه با او تعامل دارند نگاه می كنند و با انجام این كار، می توانند ارتباطات محکمی را با دیگران بر قرار نمایند.

قهوه

 1. آنها به دنبال کسب تجربیات جدید هستند.

داشتن تجربیات جدید یکی از مهم ترین محصولات جانبی یک زندگی متفکرانه است ، زیرا کسانی که آرامش و اسایش خود را در اولویت قرار می دهند تمایل دارند از لحظه لحظه شگفت آور و شاد زندگی ساده شان لذت ببرند. تجربیات جدید ، به نوبه خود ، می توانند به ما کمک کند تا بیشتر فکر کنیم.

رنه شارپ که یک فرد ماجراجو است در مجله Mindful می نویسد: (ماجراجویی] می تواند به ما بیاموزد که در حال حاضر زندگی کنیم. درست در همین لحظه فعلی. به حواس و احساساتمان توجه کنیم. هم احساسات دلپذیر و هم احساسات نا خوشایند خود را در آغوش بگیریم. به سمت ناشناخته ها پیش برویم و. تعادل بین نگه داشتن چیزها و رها کردنشان را پیدا کنیم و یاد بگیریم که چگونه با وجود بسیاری از شرایط دلهره اور که از درون در حال خفه کردنمان هستند لبخند بزنیم.

 1. آنها بیشتر وقت خود را در خارج از خانه سپری می کنند

گذراندن زمان در طبیعت یکی از قدرتمندترین راه ها برای بازسازی ذهن خود و احیای احساس راحتی و آسایش است. تحقیقات جدید نشان داده اند که ماندن در بیرون از منزل می تواند استرس را کاهش دهد و در عین حال سطح انرژی ، حافظه و توجه را نیز بهبود بخشد.

تورو در یکی از مقالات خود که در مجله والدن چاپ شده می گوید: “ما به نیروی حیات بخش حیات وحش احتیاج داریم ،” بنابراین در کنار اینکه مایل به کشف و یادگیری همه چیز هستیم ، نیاز داریم که چیزهای مرموز و غیرقابل توصیف را در زمین و دریا ها و به طور کلی در حیات وحش کشف نماییم زیرا در غیر ای صورت هرگز به اندازه کافی از طبیعت بهره مند نخواهیم شد.

 1. آنها احساسات خود را در آغوش می گیرند

ذهن آگاهی همیشه به معنای شاد بودن نیست. این مفهوم به پذیرش لحظه ای که در آن هستیم و احساسی که داریم و عدم تلاش برای مقاومت در برابر کنترل احساسات مختلف باز می گردد.

نگرانی بیش از حد در مورد خوشبختی می تواند واقعا مضر باشد و منجر به داشتن نگرش ناسالمی نسبت به احساسات خود شده و تجربیات منفی زیادی را برایمان به ارمغان اورد. افراد باهوش از داشتن احساسات منفی اجتناب نمی کنند یا سعی نمی کنند که همیشه جنبه مثبت قضیه را ببینند بلکه احساسات مثبت و منفی خود را می پذیرند و اجازه می دهند تا احساسات مختلفشان به یکی از اجزای اصلی ذهن و روحشان تبدیل شود و به انها در داشتن زندگی ای آگاهانه کمک کند

بر طبق تحقیقات به عمل آمده، مدیتیشن ، یک عمل ذهن آگاهی منحصر به فرد است که برای مدیریت چالش های عاطفی از جمله اضطراب ، افسردگی و استرس بسیار موثر می باشد. یکی از مطالعاتی که در سال 2013 انجام شد نشان داد که افراد دارای شخصیت های ذهن آگاه از پایداری عاطفی بیشتری برخوردار هستند و کیفیت خواب بسیار بهتری دارند.

همانطور که مادر ترزا گفت: در حال حاضر زندگی کنید و شاد باشید. همین و بس. در لحظه بودن تنها چیزی است که ما به آن نیاز داریم ، نه هیچ چیز بیشتری.

Zen stones in water

 1. آنها مراقبه می کنند

شما می توانید بدون مراقبه هم ذهن اگاهی را به دست اورید ، اما تمام تحقیقات انجام شده در این خصوص به ما می گویند که مراقبه مطمئن ترین راه برای داشتن ذهن اگاهی بیشتر است. یک تمرین منظم می تواند به کاهش استرس ، بهبود عملکرد شناختی و تقویت سلامت شما کمک کند. تحقیقات نشان داده اند که مراقبه ذهن آگاهی حتی می تواند بیان ژن را تغییر داده و واکنش التهابی بدن را کاهش دهد.

گذشته از تحقیقات متعدد انجام شده در مورد مزایای جسمی و روانی مدیتیشن برای سلامتی ، بسیاری از افرادی که مراقبه انجام داده اند می توانند تایید کنند که یک تمرین مداوم می تواند به شما در بیدار ماندن و حضور در حال حاضر کمک نماید

پادماسر واریر ، در سال 2012 به نیویورک تایمز گفت: “مدیتیشن یک راه عالی برای راه اندازی مجدد مغز و روح شما است.” زیرا پس از انجام ان بسیار ارام تر خواهیم بود.

 1. آنها از غذایی که می خورند و از افکاری که وارد ذهنشان می کنند آگاه هستند

ما اغلب اوقات مواد غذایی را بدون توجه به مزایا یا معایبی که برای بدنمان به همراه دارند مصرف می کنیم. افراد باهوش یاد گرفته اند که به صدای بدنشان گوش فرا دهند و لذا آنها آگاهانه غذا می خورند یعنی غذاهای سالمی را که از بهترین مواد اولیه تهیه شده اند و در بهترین شرایط به عمل آمده اند مصرف می کنند. انها برای غذا خوردن نیز مانند هر عمل دیگری وقت می گذارند و به سلیقه و احساسات خود در هنگام انتخاب مواد غذایی توجه می کنند ، در واقع انها به طور کامل روی عمل خوردن و تصمیم گیری های مربوط به غذا تمرکز می کنند.

علاوه بر این افراد باهوش به رژیم های رسانه ای خود نیز توجه می کنند ، و به همان اندازه که مراقب بدنشان هستند از ذهن خود نیز در برابر حرف های بیهوده رسانه هایی مانند تلویزیون ، رسانه های اجتماعی ، بازی های ذهنی و سایر مواردی که روح و روانشان را تخلیه می کنند محافظت می نمایند. (انها وقت کمتری را صرف بازدید از شبکه های اجتماعی که باعث افسردگی و نا امیدیشان می شود می کنند و بیشتر بر روی خواب و مدیتیشن و کسب و کارشان تمرکز می نمایند.)

 1. آنها مدام به خود یاداوری می کنند که همه چیز را جدی نگیرند

همانطور که آریانا هافینگتون در وبسایت تریو بیان داشته: “فرشتگان پرواز می کنند زیرا سبک بار هستند.” یکی از عوامل مهم در پرورش یک شخصیت ذهن آگاه ، امتناع از پیچیده نمودن کارها و ایراد فشارهای مداوم به خودتان است. اگر می توانید چیزهای مختلف را ساده بگیرید و مدام در حال خندیدن باشید به راحتی از فراز و نشیب های زندگی گذر خواهید کرد و بر هنر منحصر به فرد ذهن اگاهی تسلط خواهید یافت.

بخش اعظم حواس پرتی ما از درون ما منتج می شود چراکه ما بر روی مشکلات خود متمرکز می شویم، مدام نگران اینده ای که هنوز نیامده هستیم و به آن توجه می کنیم. اما کسانی که می توانند در هنگام مشکلات روحیه خود را حفظ کنند و حس شوخ طبعی داشته باشند، بیشتر دوام می اورند. تحقیقات دانشگاه کالیفرنیا برکلی و دانشگاه زوریخ نشان داده که توانایی خندیدن در هنگام رخ دادن مشکلات، باعث افزایش روحیه ، داشتن یک شخصیت شاد و حس شوخ طبعی خواهد شد.

خندیدن ، باعث حفظ ارامش درونی ما می شود و باعث می گردد که در حال زندگی کنیم. بر اساس یکی از مطالعات جدید دانشگاه لوما لیندا ، خنده و مدیتیشن دارای تاثیر مثبت یکسانی بر روی مغز هستند.

 1. آنها به روحشان اجازه می دهند تا خیال پردازی کند

در حالی که تمام مفهوم ذهن آگاهی در مورد تمرکز بر حال حاضر است ، لکن خیال بافی و خیال پردازی ذهن نیز یک عملکرد مهم روانشناختی است که افراد را قادر می سازد تا در شرایط نا خوشایند، محیط آرامی را برای خودشان ایجاد نمایند. این سوال که آیا واقعا ما همیشه باید در حال حاضر زندگی کنیم یک سوال هوشمندانه است.

آخرین تحقیق انجام شده در مورد تخیل و خلاقیت و زندگی کردن در حال حاضر، نشان می دهد که رابطه ی مهمی بین خیال پردازی ذهنی و داشتن یک ذهنیت اگاه وجود دارد.

درگیر شدن در تفکرات تخیلی و خیال پردازی ممکن است حتی بتواند تمرکز ما را افزایش دهد. تحقیقات نشان داده اند کسانی که رویاهای مثبت و منحصر به فردی دارند از ذهن آگاهی بالاتری برخوردار خواهند بود.


نظر خود را بیان کنید