چگونه مغزی قوی داشته باشیم؟

10 گام برتر برای داشتن مغزی بهتر

تقویت ذهن

اصلا مهم نیست چقدر باهوش هستید یا چه تحصیلاتی دارید. شما می توانید در طول زندگی خود ذهن و حافظه خود را بهبود ببخشید.

تقویت قدرت ذهن به معنای مطالعه سخت یا خواندن کتاب های بسیار نیست. ترفندها، تکنیک ها ، عادت ها و نیز تغییر در سبک زندگی و رژیم غذایی می تواند در این شرایط به شما کمک کند.

در این مقاله قصد داریم 10 مورد از بهترین روش های تقویت مغز را با هم مرور کنیم.


  1. داروهای هوشمند

آیا پیر شدن به معنای بدتر شدن حافظه، کند شدن واکنش ها یا تفکرات غیر عادی است؟

زمانی که فرد به سن 40 سالگی می رسد، ممکن است تغییراتی را در توانایی های ذهنی خود مشاهده نماید. این آغاز زوال تدریجی است که ممکن است در بیشتر افراد دیده شود.

خوب حالا سوال اینجاست که ایا می توان چنین شرایطی را معکوس کرد؟ کندتر نمود یا جلوی آن را گرفت؟

داروهای اندکی که می توانند چنین کاری برای شما انجام دهند به عنوان داروهای بهبود شناخت در بازار موجودند.

شاید بتوان گفت یکی از بهترین گزینه های موجود مدافینیل است. این دارو که برای درمان نارکولپسی (شرایطی که در آن فرد به طور ناگهانی به خواب می رود) مورد استفاده قرار می گیرد اما می تواند در سایر افراد سالم نیز اثر قابل توجهی داشته باشد.

مدافینیل می تواند فرد را برای 90 ساعت هوشیار و بیدار نگه دارد و هیچ کدام از عوارض بدی که آمفتامین یا حتی قهوه بر روی تمرکز ایجاد می کند را نخواهد داشت.

در حقیقت، به کمک دارویی همچون مدافینیل، افرادی که دچار کمبود خواب هستند می توانند حتی بهتر از قبل کارهای خود را انجام دهند. تحقیقات نظامی نشان می دهد افراد می توانند به مدت 40 ساعت بیدار بمانند، 8 ساعت به طور طبیعی بخوابند و سپس بدون اثرات غیر عادی بیدار بمانند.

این موضوع نشان می دهد بیشتر مدافینیل های تجویزی تنها برای افراد نارکولپسی انجام نمی شود بلکه افرادی که می خواهند بیدار بمانند نیز با تجویز پزشک می توانند از این دارو استفاده کنند.

به طور مشابه، افراد از ریتالین به خاطر ایجاد تمرکز قوی در فصل امتحانات یا کارهای دشوار استفاده می کنند. خط دارویی با ترکیبات امیدوار کننده ای پر شده است. داروهایی که بر روی گیرنده های نیکوتینی عمل می کنند.

برخی از داروها به طور خاص برای تقویت حافظه طراحی شده اند. بیشتر این داروها قابل اطمینان نیستند.

اگر به دنبال درمان دارویی برای تقویت حافظه خود هستید باید با یک پزشک متخصص مشورت نمایید.


  1. غذاهایی برای تفکر

شما همان چیزی می شوید که می خورید. این موضوع بر روی مغزتان نیز اثر می گذارد.

خوب حالا سوال اینجاست که رژیم غذایی چگونه می تواند بر روی مغز و حافظه اثر بگذارد؟

مغز شما یکی از اندام های عالی در بدن است که به رژیم غذایی خاصی نیاز دارد. به همین خاطر غذاهایی که در طول روز مصرف می کنید می تواند بر روی تفکرات شما اثر بگذارد.

اگر به صنعت مکمل های غذایی اعتقاد داشته باشید با ترکیبی از قرص های موجود ممکن است انیشتین بعدی این دوره شما باشید! اما این موضوع آنقدرها که شما فکر می کنید ساده نیست.

رژیم غذایی درست می تواند تاثیرات زیادی بر روی مغز شما داشته باشد. خوب اول از هر کاری باید صبحانه خود را تنظیم کنید.

مغز با جریان ثابتی از گلوکز می تواند سوخت و انرژی مورد نیاز خود را برای انجام فعالیت های مختلف به دست آورد.

مطالعات مختلف نشان می دهد که نخوردن وعده غذایی صبحانه ، عملکرد افراد در مدرسه یا سر کار را کاهش می دهد. اما این موضوع به سادگی مصرف چند کالری نیست.

بر اساس تحقیقی که در سال 2003 منتشر شد، کودکانی که از نوشیدنی های شکر دار و تنقلات برای صبحانه استفاده کرده بودند در تست حافظه و تمرکز همانند یک فرد 70 ساله عملکرد داشتند. به همین خاطر مصرف غذاهای سالم باید مدنظر قرار گیرد.

استفاده از حبوبات بر روی نان تست می تواند ترکیب بهتری باشد. نان تست به تنهایی نمره تست های شناختی مختلف در کودکان را افزایش می دهد.

صبحانه ای که پروتئین بالایی دارد و به همراه حبوبات مصرف می شود کارکرد بهتری خواهد داشت. همانطور که می دانید حبوبات منبع خوبی از فیبر هستند.

مطالعات مختلف ارتباطی را بین رژیم غذایی با فیبر بالا و شناخت بهبود یافته پیدا کرده اند.

اگر نمی توانید در وعده صبحانه از حبوبات استفاده کنید مصرف نان تست یا نان معمولی سبوس دار بهترین گزینه خواهد بود. عصاره مخمر با ویتامین B زیادی همراه است و می تواند قدرت مغز را افزایش دهد.

شاید بتوان گفت انتخاب هوشمندانه برای نهار، املت به همراه سالاد است. تخم مرغ غنی از کولین است و بدن از آن برای تولید انتقال دهنده عصبی استیل کولین استفاده می کند.

محققان دانشگاه بوستون دریافتند زمانی که بزرگسالان جوان سالم داروی scopolamine مصرف می کنند(که گیرنده استیل کولین را مسدود می سازد) توانایی آن ها برای به خاطر آوردن جفت کلمات کاهش پیدا می کند.

سطح پایین استیل کولین با بیماری آلزایمر نیز مرتبط است. برخی از مطالعات نشان می دهد افزایش مصرف غذاهایی که تولید این ماده را بیشتر می کنند باعث کندتر شدن زوال حافظه می شود.

سالادی که سرشار از آنتی اکسیدان هاست(همچون بتا کاروتن، ویتامین C و E) می تواند به از بین رفتن رادیکال های آزاد و اسیب ناشی از آن ها کمک کند.

محققان دانشگاه کالیفرنیا در یکی از مطالعات خود دریافتند رژیم غذایی با آنتی اکسیدان بالا می تواند مهارت شناختی افراد را بهبود ببخشد. نهار خود را دسر ماست سرو کنید.

این موضوع بدین خاطر است که ماست در برگیرنده آمینواسید تیروزین است که برای تولید انتقال دهنده عصبی دوپامین و نورآدرنالین ضروری است.

مطالعه انجام شده توسط آمریکا نشان می دهد تیروزین زمانی که فرد تحت فشار و استرس زیاد است کاهش پیدا می کند. در این شرایط استفاده از مکمل ها می تواند هوشیاری و حافظه فرد را بهبود ببخشد.

برای اینکه بتوانید سطح گلوکز خود را در سطح پایداری نگه دارید سعی کنید یک میان وعده مقوی در ساعت های میانی روز داشته باشید. فقط اطمینان حاصل کنید که از خوردن غذاهای فرآوری شده همچون کیک، بیسکوییت و آن هایی که اسید چرب اشباع دارند خودداری می کنند.

این مواد غذایی تنها باعث چاق شدن شما می شوند و باعث ایجاد بیماری های مختلفی می گردند. یکی از مطالعات انجام شده نشان می دهد موش هایی که تنقلات بیهوده مصرف کرده بودند نمی توانستند به راحتی برای مشکلات خود راه حلی پیدا کنند.

به نظر می رسد برخی از اسیب ها ممکن است از طریق کلسترول و چربی های غیر مفیدی باشد که در این مواد غذایی یافت می شود.

زمانی که محققان به این موش ها داروهایی برای کاهش سطح تری گلیسیرید را دادند، عملکرد حافظه آن ها بهبود پیدا کرد.60 درصد از مغز انسان از چربی تشکیل شده است به همین خاطر اگر چربی های اشباع شده آن را مسدود سازند مشکلاتی ممکن است ایجاد شود.

حالا سوال اینجاست که اگر نمی توان برای بهبود حافظه از چربی های اشباع استفاده کرد برای چرب نگه داشتن مغز از چه چیزی می توان بهره برد؟ خوب شواهد موجود نشان می دهد استفاده از اسیدهای چرب امگا3 انتخاب بهتری است.

به عنوان مثال استفاده از ماهی می تواند ماده غذایی بهتری برای مغز شما باشد. این موضوع نه تنها به خاطر چرب کردن مغز بلکه به خاطر وجود DHA است که می تواند زوال عقل را کاهش دهد.

مطالعات موجود نشان می دهد موش های کهنسالی که رژیم غذایی سرشار از DHA داشتند، 70 درصد کمتر از سایر موش ها بیماری آلزایمر را توسعه داده بودند.

در نهایت شما می توانید وعده غذایی خود را با میوه هایی همچون توت فرنگی و بلوبری کامل کنید. تغذیه موش ها با چنین میوه هایی توانست هماهنگی، تمرکز و حافظه کوتاه مدت آن ها را بهبود ببخشد.


  1. اثر موتزارت

موسیقی ممکن است تفکر شما را تنظیم کند، اما شما نمی توانید ولوم صدا را بالا ببرید و انتظار داشته باشید که به یک نابغه تبدیل شوید.

یک دهه پیش فرانسیس راوشر، روانشناس دانشگاه ویسکانسین در اوشش و همکارانش، با این کشف متوجه شدند که گوش دادن به موتزارت، باعث بهبود روحیه ریاضی و فضایی مردم شده است.

حتی موش های صحرایی پس از شنیدن موتزارت، سریع تر و دقیق تر از قبل نسبت به صدای سفید یا موسیقی توسط فیلیپس گلاس، آهنگساز مینیمالیست، حرکت می کردند.

سال گذشته، راوشر گزارش داد که حداقل برای موش صحرایی، سونات پیانوی موتزارت، باعث تحریک فعالیت در سه ژن درگیر در سیگنالینگ سلول عصبی در مغز می شود.

به نظر می رسد این کار شبیه ترین راه برای تنظیم کردن دانش ذهنی شما باشد. اما قبل از خرید سی دی، باید اینکار را با احتیاط بیشتری انجام دهید.

همه کسانی که به دنبال اثر موتزارت هستند، اثر یکسانی دریافت نکرده اند. علاوه بر این، حامیان این روش فکر می کنند که موسیقی قدرت مغز را به سادگی افزایش می دهد زیرا باعث می شود که شنوندگان احساس راحتی کنند.

در واقع، یک مطالعه نشان داده است که گوش دادن به یک داستان باعث افزایش کارایی مشابه می شود. با اینحال موسیقی می تواند شما را هوشمندتر سازد اما متاسفانه انتخاب نوع موسیقی به هوشیاری زیادی نیاز دارد.

کودک شش ساله ای که درس موسیقی را فرا می گیرد در تست IQ دو یا سه نمره بیشتر از سایر افرادی که چنین تمریناتی را نگذرانده اند دریافت خواهد کرد.

به همین ترتیب، راوشر متوجه شد که پس از دو سال تدریس درس های موسیقی، کودکان پیش دبستانی در آزمون های استدلال فضایی بهتر از کسانی بودند که درس های کامپیوتر را فرا گرفته بودند.

ممکن است مهارت ها و درس های مرتبط با موسیقی طیف وسیعی از مهارت های ذهنی را تقویت کند.


  1. اشتغال خوب

چگونه خستگی کاری را رفع کنیم

کاری کنید که ذهنتان در مسیر درست و مناسب کار کند. اینکار می تواند برای ذهنتان بسیار مفید باشد.

تا چند سال پیش ، بیشتر محققان بر این باور بودند که IQ افراد (سنجش تمامی مهارت های ذهنی همچون توانایی حل مشکل، حافظه و استدلال فضایی) بیشتر توسط ژنتیک تعیین می شود اما مطالعات اخیر نشان می دهد که عملکرد اساسی مغز به نام حافظه کاری می تواند اطلاعات عمومی را تحت الشعاع قرار دهد و این احتمال را ایجاد نماید که در صورت بهبود حافظه کاری، IQ نیز افزایش یابد.

بهتر است بدانید که حافظه کاری سیستم ذخیره سازی کوتاه مدت اطلاعات در مغز است. به عنوان مثال اگر بخواهید 73 – 6 + 7 را محاسبه کنید، حافظه کاری شما مراحل میانگین مورد نیاز برای یافتن پاسخ را محاسبه می کند.

مقدار اطلاعاتی که حافظه کاری می تواند در خود نگه دارد به هوش عمومی وابسته است. یکی از مطالعات انجام شده نشان می دهد سیستم عصبی که حافظه کاری را پایه گذاری می کنند در پاسخ به آموزش افزایش می یابد.

با استفاده از اسکن مغزی رزونانس مغناطیسی (fMRI)، آنها فعالیت مغز بزرگسالان قبل و بعد از برنامه آموزشی حافظه کاری را اندازه گیری کردند که شامل وظایفی نظیر حفظ موقعیت های یک سری از نقاط در شبکه بود.

پس از پنج هفته آموزش، فعالیت مغز آنها در مناطق مرتبط با این نوع حافظه افزایش یافته بود. هنگامی که این گروه، کودکانی را که این گونه تمرینات ذهنی را تکمیل کرده بودند مورد بررسی قرار دادند، بهبود خوبی در توانایی های شناختی که در رابطه با آموزش نبود و پیشرفت هایی را در نمرات آزمون IQ از 8 درصد مشاهده کردند.

این یافته ها هنوز در مراحل اولیه قرار دارد اما Klingberg فکر می کند آموزش حافظه کار می تواند کلید باز کردن قدرت مغز باشد.

او می گوید: “ژنتیک بسیار و همچنین دوره ابتدایی بارداری بسیار تعیین کننده است.”

ما هنوز نمی دانیم این شرایط چند درصد با آموزش بهبود پیدا می کند.


افزایش قدرت ذهن

  1. شگفتی های حافظه

حافظه شما همانند یک الک عمل می کند؟ زیاد نگران نباشید. ادیتوریوم ها با 600 نفر پر می شوند. زمانی که سالن پر می شود هر کس نام خود را به شما می گوید. یک ساعت بعد از شما خواسته می شود نام آن ها را صدا بزنید. می توانید اینکار را بکنید؟

بیشتر ماها با شنیدن این سوال شوکه می شویم و نمی توانیم پاسخی به آن بدهیم اما شرایط ساده تر از آن چیزی است که شما فکر می کنید. اول از هر کاری باید همانند افرادی که به طور منظم بر روی حافظه خود کار می کنند رفتار کنید.

شما می توانید از استراتژی های موجود برای مرتبط کردن موارد به هم استفاده کنید. مثلا اگر می خواهید نام فردی را به خاطر بسپارید آن را به صورت یک شی مجسم کنید.

بازیگران نیز از همین تکنیک استفاده می کنند. آن ها معنای احساسی را به چیزی که می گویند مرتبط می سازند. ما همیشه لحظه های احساسی و عاطفی را بهتر از موارد غیر عاطفی به خاطر می آوریم.

بازیگران حرفه ای کلمات را به حرکات خود پیوند می دهند.

محققان دریافته اند دانش آموزانی که کلمات را به فعالیت هایی که از قبل آموخته اند مرتبط می کنند می توانند بعد از 5 دقیقه، 38 درصد از آن ها را دوباره به خاطر بیاورند. این استراتژی در زندگی روزمره نیز اهمیت دارد.

موارد ساده همچون قرار دادن کلید خودرو در یک مکان مشخص، نوشتن آن ها یا تصمیم گیری برای توجه به این موارد می تواند در نحوه حفظ اطلاعات به افراد کمک کند.


  1. خواب کافی و با کیفیت

هرگز قدرت خواب و استراحت خوب را نادیده نگیرید. خوب نخوابیدن می تواند اثرات بسیار بدی بر روی مغز داشته باشد.

برنامه ریزی، حل مشکل، یادگیری، تمرکز، حافظه کاری و هوشیاری همگی به خواب خوب نیاز دارند.

اگر به طور مستقیم 21 ساعت بیدار بمانید توانایی ذهنی شما معادل با فردی است که الکل نوشیده و مست کرده است. لازم نیست کل شب را نخوابید تا از اثرات مضر آن رنج ببرید. دو ساعت دیر خوابیدن در شب و صبح بیدار شدن در صبح می تواند همین اثر را بر روی مغز انسان داشته باشد.

خوشبختانه، اینکار برگشت پذیر است. اگر فردی که با کمبود خواب مواجه است چند ساعت بخوابد، بهتر می تواند وظایف معمول خود را انجام دهد.

توانایی تمرکز بر روی انجام وظایف، برای عملکرد کلی ذهن نیز مفید خواهد بود. تمرکز پایه هرم ذهن است. اگر توجه را بیشتر کنید، می توانید از مزایای آن بهره مند شوید. این ها تنها مزایای خواب با کیفیت در شب نیست.

خواب زمانی است که مغز خاطرات جدید را پردازش می کند، بر روی مهارت ها جدید تمرین می کند و مشکلات را حل نمی نماید. مثلا فرض کنید می خواهید در بازی های ویدئویی تبحر و تخصص کافی به دست آورید.

به جای اینکه به طور مداوم اینکار را بکنید چند ساعت بازی کنید و بعد به رختخواب بروید.

زمانی که خواب هستید مغز شما مداری که برای یادگیری بازی استفاده کرده است را دوباره فعال می سازد، آن را به اشتراک می گذارد و خاطرات جدید را به سیستم ذخیره سازی بلند مدت می فرستد.

زمانی که از خواب بیدار می شوید بازیکن بهتری خواهید بود.

همین موضوع بر روی مهارت های دیگری همچون کار با پیانو، رانندگی و سایر موارد قابل اعمال است. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد خواب می تواند بینش حل مشکل را در فرد ایجاد کند. اگر می خواهید حافظه خوب و قوی داشته باشید خوب بخوابید.


  1. ذهن و بدن

تمرینات ورزشی می تواند سلامت مغز را همانند سلامت بدن بهبود ببخشد.

رویای افرادی که به مطالعه کردن علاقه ای ندارند به واقعیت تبدیل شده است. یک ساعت و نیم پیاده روی به مدت سه بار در هفته می تواند توانایی هایی همچون یادگیری، تمرکز، استدلال منطقی را تا 15 درصد افزایش دهد. این تاثیر در افراد کهنسال بسیار قابل ملاحظه است.

افراد کهنسالی که به طور منظم پیاده روی می کنند از لحاظ ذهنی بهتر از افرادی که ساکن هستند و فعالیتی ندارند عمل می کنند. علاوه بر این، مطالعات و بررسی های مختلف انجام شده در مورد نمره ازمون های مختلف شناختی این افراد نشان می دهد آن هایی که پیاده روی کرده اند کمتر دچار زوال عقل می شوند.

هر مایل پیاده روی اضافی می تواند مزایای قابل اندازه گیری برای افراد داشته باشد. با اینحال تنها افراد کهنسال از ماجرا نفع نمی برند بلکه افراد جوان نیز می توانند از تمرینات ورزشی به نفع خود استفاده نمایند.

مطالعات انجام شده نشان می دهد آن هایی که سه الی چهار بار در هفته تمرینات ورزشی را انجام می دهد نمره امتحاناتشان بیشتر است. این تاثیر در پسران قوی است.

تمرینات ورزشی ایروبیک می تواند قدرت ذهنی را با گرفتن اکسیژن بیشتر و رساندن آن به مغز بهبود ببخشد.

علاوه بر مواردی که بیان شد، مغز دلیل دیگری برای دوست داشتن تمرینات ورزشی دارد.

این تمرینات، رشد سلول های جدید مغزی را ترویج می کند. حداقل در موش ها، اثرات مغزسازی تمرینات ورزشی در بخش هیپوکامپ که مسئول یادگیری و حافظه است بیشتر است.

همچنین این اتفاق برای آن بخشی از مغز که سطح بالای هورمون استرس یعنی کورتیزول به آن اسیب وارد کرده است رخ می دهد. اگر احساس می کنید حالتان خوب نیست می توانید از تمرینات ورزشی استفاده کنید.

حتی تمرینات ساده همچون یوگا می تواند اثرات شگفت انگیزی برای مغز داشته باشد. سال گذشته، محققان دانشگاه کالیفرنیا، نتایج مرتبط با تمرینات یوگا را گزارش کردند.

مقایسه خم شدن به عقب و خم شدن به جلو در طول تمرینات یوگا نتایج جالبی در پی داشته است. محققان به این نتیجه رسیدند که برای تقویت حافظه خم شدن به سمت عقب بسیار مفیدتر است.

تمرینات فیزیکی می تواند بر روی ذهن و جسم تاثیرات بسیار خوبی داشته باشد. در سال 2011، محققان اهیو از داوطلبان خواستند تنها 15 دقیقه از زمان خود را در روز به تمرینات فیزیکی اختصاص دهند. بعد از 12 هفته، بازوهای این افراد 13 درصد قوی تر شده بود.

همچنین بخوانید: چگونه ذهنمان را تقویت کنیم

  1. الهام گرفتن از زندگی راهبه ها

اگر می خواهید فرآیند پیری تداخلی با ذهن شما ایجاد نکند می توانید از راهنمایی های این افراد استفاده کنید.

یکی از مطالعات انجام شده نشان می دهد که این افراد نسبت به سایرین ذهن سالم و قوی تری دارند. مطالعه بر روی راهبان یکی از مطالعات منحصر به فردی است که با همکاری متخصصان بیماری آلزایمر و این افراد انجام گرفته است.

شاید بتوان گفت طول عمر بیشتر این افراد به خاطر سبک زندگی سالمی است که اتخاذ می کنند. آن ها سیگار نمی کشند، الکل نمی نوشند و به آرامی زندگی می کنند. تلاش می کنند ذهن و روح خود را با تکنیک های مختلف آرام سازند.

البته برخی از تفاوت های فردی نیز در این افراد می تواند کلید زندگی سالم در آن ها باشد.

برخی از راهبه ها از بیماری آلزایمر رنج می بردند اما بیشتر آن ها دمانس یا زوال عقل را تجربه نمی کردند.

یکی از مطالعات انجام شده چابکی ذهنی و معاینات فیزیکی را در دستور کار خود قرار داده است. این مطالعه نشان می دهد فاکتورهای متعددی در بهبود زندگی افراد دخیل است.

یکی از این فاکتورها فولات است. داشتن احساسات مثبت نیز می تواند تاثیر بسیار خوبی بر روی افراد داشته باشد.

فعال بودن، حل کردن جدول کلمات، تمرینات ورزشی و سایر موارد مثبت می تواند از بروز بیماری هایی همچون زوال عقل پیشگیری کند. البته باید به خاطر داشته باشید که تفاوت های فردی نیز مسئله مهمی است.

برای پیشگیری از دمانس یا همان زوال عقل باید سلامت کلی بدن را نیز مدنظر داشته باشید. مشکلات متابولیکی، سکته های کوچک و اسیب به قلب می تواند جزو رایج ترین محرک های بیماری آلزایمر باشد.

واضح است که شما نمی توانید برای بهبود شرایط جسمی و ذهنی خود راهبه شوید اما می توانید از سبک زندگی آن ها الهام بگیرید.


  1. توجه داشتن

تسلیم نشدن

شما می توانید باهوش، خلاق و دانشمند باشید اما هیچ کدام از آن ها بدون داشتن توجه برایتان مفید نخواهد بود. توجه داشتن یکی از فرآیندهای پیچیده مغز است.

متاسفانه درمان واحدی برای بهبود تمرکز و توجه وجود ندارد اما برای بهتر کردن آن می توان از روش های زیر استفاده کرد.

اولین کاری که می توانید انجام دهید این است که سطح تحریک خود را بالا ببرید. حالت و وضعیت توجه در مغز، توسط انتقال دهنده های عصبی دوپامین و نور آدرنالین کنترل می شودو دوپامین می توان وضعیت متمرکز بر هدف و پایداری از مغز را ایجاد کند.

این در حالیست که نورآدرنالین یک وضعیت هوشیار را ایجاد می کند. هر چیزی که باعث افزایش سطح دوپامین شود می تواند قدرت تمرکز را بیشتر کند.

یکی از روش های موجود برای رسیدن به این سطح، استفاده از داروهایی همچون آمفتامین و داروهای ADHD با نام متیل فنیدات است که با عنوان ریتالین شناخته شده است.

کافئین نیز می تواند کارساز باشد. اما اگر می خواهید از رویکرد بدون دارو استفاده کنید بهترین استراتژی داشتن خواب مناسب، خوردن غذاهای مناسب و تمرینات ورزشی بسیار است.

گام دوم کمتر کردن مواردی است که باعث حواس پرتی شما می شود. مطالعات انجام شده نشان می دهد که 15 دقیقه بعد از مواردی که باعث حواس پرتی می شود، ذهن به حالت تمرکز خود دست پیدا می کند.

اگر در روز چندین بار با این موارد روبرو شوید بیش از نیمی از ساعات خود را از دست خواهید داد. موسیقی می تواند در این شرایط به شما کمک کند.

روانشناسان بر این باورند که اجتناب از کار کردن در نزدیکی مواردی که باعث اختلال و حواس پرتی می شود مناسب و مفید خواهد بود.


  1. فیدبک های مثبت:

کنترل کردن تفکر راحت تر از آن چیزی است که شما فکر می کند. روش های جالبی برای کنترل افکار وجود دارد و می توان از آن ها برای افزایش قدرت مغز استفاده کرد.

هنوز هیچ کس نمی داند این روش ها چگونه کار می کنند و توصیف انجام آن ها کمی دشوار است. به این روش ها نوروفیدبک می گویند.

نورفیدبک بخشی از درمان بیوفیدبک است که در سال 1960 در میان افراد محبوب شد. در این روش بخشی از جنبه های به نظر غیر قابل کنترل فیزیولوژی همچون ضربان قلب به افراد نشان داده می شود و از آن ها خواسته می شود تلاش کنند و این شرایط را تغییر دهند.

بیشتر بیماران می توانند چنین شرایطی را کنترل کنند اما قادر به توصیف نحوه انجام آن نیستند. اخیرا این تکنیک بر روی مغز نیز اعمال شده است. مثلا محققان از افراد می خواهند خودرو را سریع تر برانند و اینکار را تنها با ذهن خود انجام دهند.

بیشتر افراد قادر به مدیریت این شرایط بوده اند و توانسته اند هوشیارتر و متمرکزتر عمل کنند.

این موفقیت های اولیه سایر افراد را تشویق می کند از نوروفیدبک به عنوان درمان جایگزین برای شرایطی همچون ADHD استفاده کنند. شواهد علمی نشان می دهد که این روش می تواند کارساز و موثر باشد.


نظر خود را بیان کنید