چگونه باهوشتر شویم؟

16 حقه ی کوچک که می تواند باعث شود باهوش تر به نظر برسید!

چگونه باهوش تر به نظر برسیم؟

کارهای عجیب و غریبی از خوردن تنقلات مختلف تا همنشینی با همکاران می تواند به تقویت توان مغز، افزایش تفکر خلاق و بهبود تصمیم گیری شما کمک کند.


1. همکاران طعنه زن

یک همکار طعنه زن می تواند خلاقیت شما را تا حد زیادی بهبود ببخشد.

شرکت کنندگان مطالعه ای که در مجله “رفتارهای سازمانی” و “فرآیندهای تصمیم گیری انسانی” منتشر شده بود بیان نمودند که پس از شنیدن عبارات طعنه آمیز، مانند این یک اشتباه بزرگ است خلاق تر شده اند.

آنها پس از شنیدن این گونه پیام های طعنه آمیز سعی کرده بودند بیشتر از هوش خود استفاده کنند.

سخنان طعنه آمیز، مغز را احاطه نموده و باعث می شوند فرد سعی کند بیشتر فکر کرده و نوآوری خود را افزایش دهد. ممکن است به نظرتان عجیب بیاید اما چنین چیزی می تواند باعث شود که در کارهایتان دقیق تر باشید.


2. احساس سپاس گزاری

یک نگرش توام با قدردانی ممکن است باعث شود که از بروز واکنش های تحریک آمیز اجتناب نمایید.

در یکی از مطالعات از مردم خواسته شد تا یک تمرین روانشناختی کوتاه را برای نمایش احساسات مختلف انجام دهند، پس از آن از آنها خواسته شد در آزمونی شرکت کنند که در طی آن میزان پول خرج شده ی خود را کاهش دهند. کسانی که سپاس گزار بودند صبر مالی بیشتری را از خود نشان دادند.

برای مثال، افراد غیر قدردان فقط به 18 دلار نیاز داشتند تا بتوانند در طی یک سال 100 دلار پس انداز کنند اما افراد سپاس گزار می توانستند دو برابر این مقدار را پس انداز کنند.


3. داشتن یک رژیم غذایی “سالم”

اجتناب از مصرف غذاهای فرآوری شده ی خاص ممکن است توانایی مغز شما را افزایش دهد. علاوه بر مخاطرات قلبی شناخته شده، چربی ترانس (که در غذاهایی مانند مارگارین و کوکی ها یافت می شود) ممکن است باعث آشفتگی ذهنی نیز بشود.

محققان در طی یکی از نشست های انجمن قلب آمریکا، مثدار مصرف چربی چیزی در حدود 1000 مرد سالم را مورد بررسی قرار دادند. این تحقیق نشان داد که هر گرم اضافی چربی ترانس مصرف شده در روز باعث تضعیف بیشتر عملکرد شما خواهد شد. بنابراین افراد هوشمند بیشتر از رژیم های غذایی سالم پیروی می کنند.


4. وقت بیشتری را با نوه ها و فرزندان خود سپری کنید!

با توجه به یافته های یکی از مطالعات استرالیایی که بر روی 186 زن مسن انجام شد، صرف تایم بیشتری برای مراقبت از نوه ها می تواند ذهن را بازتر کند.

مادربزرگانی که در طی هفته به مراقبت از نوه هایشان می پرداختند، در آزمون های شناختی بهتر از کسانی بودند که چندان وقت خود را با نوه هایشان نمی گذراندند.

اگر چه این نتایج چندان تایید نشده اما، محققان همچنان در حال بررسی این موضوع هستند که چگونه مشارکت اجتماعی بر روی داشتن ذهنی سالم در سالخوردگی تاثیر می گذارد.

همچنین بخوانید: چگونه بفهمیم باهوش هستیم یا نه؟

5. تلفن همراه شما

داشتن یک تلفن همراه که با خودتان به همه جا می برید ممکن است باعث شود ذهن فعال تری داشته باشید.

در یکی از مطالعات جدید، کاربران آیفون 18 تا 24 ساله، دو پازل جستجوی کلمه را تکمیل کردند. در نیمه ی راه، آنها گوشی های خود را در گوشه اتاق قرار دادند.

هنگامی که تلفن ها در نزدیکی آنها بودند، داوطلبان به طور متوسط ​​9 کلمه را پیدا نمودند، اما شرکت کنندگانی که گوشیشان آن طرف اتاق بود تنها توانستند 6 کلمه را پیدا کنند.

افرادی که از گوشی هایشان جدا شده بودند، اضطراب و فشار خون بالایی را از خود نشان می دادند بنابراین محققان توصیه می کنند که تلفنتان را در نزدیکی خود (حتی وقتی خاموش است) نگه دارید تا مشکلی برایتان پیش نیاید و خلاق تر شوید.

این تمرینات مغزی عجیب و غریب را حتی شده برای یک بار امتحان کنید چرا که به شما کمک می کنند تا هوشمندتر شوید.


6. نگه داشتن لیستی برای انجام کارها

افزایش سطح شادی و اعتماد به نفستان می تواند به افزایش هوش شما کمک کند.

با داشتن لیست کاری ای که باید انجامش دهید و چک کردن چیزهایی که تکمیل کرده اید، خلاق تر و دقیق تر خواهید بود. علاوه بر این مشاهده ی همه ی کارهایی که در طول یک روز انجام داده اید، باعث افزایش اعتماد به نفس و شادی شما خواهد شد.


7. امتحان چیزهای جدید

حتی اگر چیز جدیدی که در حال یاد گرفتنش هستید یک موضوع گذرا باشد که چندان در زندگی برایتان نفعی را به همراه ندارد، باز هم فراگیری آنها را در طول روز لحاظ کنید چرا که به افزایش هوشتان کمک می کند.

اگر شما در زندگیتان فرصتی برای یادگیری یک مهارت جدید یا تصادفی دارید، بهتر است این کار را حتما انجام دهید. انجام این کار ساده به شما کمک خواهد کرد که مغز عادت های بهتر را تمرین کند.


8. تخصیص زمانی به استراحت

تخصیص زمانی به استراحت، پس از یک روز طولانی کاری باعث می شود بتوانید همه چیزهایی که آموخته اید را یاداوری کنید و لذا این کار می تواند به شما کمک کند تا هوشمندانه تر رفتار کنید.

این کار به شما کمک خواهد کرد که از افزایش تنش ها و تحریکات روحی خود جلوگیری نمایید. فقط کافیست برای ده دقیقه به مغز خود استراحت دهید و فقط به چیزهای خوب فکر کنید تا ببینید که عملکرد مغزتان تا چه حد بهتر خواهد شد. این عادت روزانه را 10 دقیقه در هر روز تمرین کنید تا هوشمندتر شوید.


9. از نورهای روشن تر استفاده کنید!

درست است! تحریک و برانگیختن فاکتور رفتار هوشمندانه می تواند همانند روشن کردن چراغ های پرنور ساده باشد.

در یکی از مطالعات اخیری که توسط دانشگاه ایالتی میشیگان انجام شده، بهبود قابل ملاحظه ای در انجام وظایف جوندگانی که در معرض نور روشن قرار گرفته بودند، مشاهده شد؛ در حالی که در جوندگانی که در معرض نور کم قرار داشتند، 30 درصد از ظرفیت هیپوکامپ مغز یعنی همان، منطقه ای از مغز که برای یادگیری و حافظه است از بین رفت.

یوتا بسنکر، متخصص و مدیر نورپردازی موسسه هلسه و دانشمند ارشد گروه علمی نورپردازی و سازنده لامپ های گود دی و گود نایت می گوید: بسیاری از مردم تاثیر فیزیکی ای را که نور می تواند بر بدنشان داشته باشد درک نمی کنند. با به کارگیری طیف های خاص نوری شما می توانید از لحاظ حسی، تمرکز و عملکرد شناختی خود را افزایش دهید.


10. به طبیعت نگاه کن!

مغز شما یکی از معجزات طبيعت است. این طور نیست؟ بر اساس تحقیقاتی که اخیرا انجام شده، ماندن در طبیعت و خیره شدن به آن می تواند حل خلاقانه ی مشکلات را تا 50 درصد تسهیل کند.

تحقیقات ما نشان داده اند که ماندن در طبیعت، مدارهایی از مغز را که بر خلاقیت و حل مشکلات توسط مغز ما موثر هستند لکن به دلیل کم توجهی از کار افتاده اند بهبود می بخشد.

نویسنده ی این مطالعه، دیوید استایر، استاد علوم شناختی و علوم اعصاب دانشگاه یوتا می گوید: ماندن در طبیعت باعث می شود که قشر قدامی مغز یعنی همان منطقه ای از مغز که واقعا برای تفکر انتقادی، حل مسئله، تصمیم گیری، برنامه ریزی استراتژیک و کنترل انگیزه طراحی شده فعال تر از قبل شود.

حتی اگر شما وقت ندارید که به خارج از منزل بروید و در طبیعت واقعی باشید، مطالعه ی دیگری نشان داده که فقط نگاه کردن به عکس هایی از طبیعت می تواند باعث افزایش توجه شما و افزایش تواناییتان در تکمیل وظایف بدون مرتکب شدن خطایی شود.

پیاده روی در پارک در ساعت ناهار و یا حتی فقط نگاه کردن به بیرون از پنجره ی محل کار نیز می تواند تاثیر مشابهی داشته باشد.


11. سعی کنید کمی عرق کنید!

قرار دادن بدن در حالت تحرک و فعالیت، دارای مزایای شناختی و همچنین فیزیکی بسیار زیادی است.

یکی از تحقیقات اخیر نشان می دهد که حتی یک جلسه تمرین ورزشی می تواند منجر به ایجاد تغییراتی در مغز و اعصاب شود که عملکرد اجرایی شما را بهبود خواهند بخشید.

مطالعات نشان داده اند که حرکات ورزشی حتی اگر مختصر باشند می توانند حافظه و قدرت یادگیری شما را افزایش دهند. این امر ممکن است به دلیل افزایش جریان اکسیژنی باشد که به مغزتان راه می یابد.

ارین پالینسکی واد، کارشناس تغذیه و تناسب اندام و نویسنده رژیم غذایی دو روزه ی دیابتی ها در این خصوص می گوید: ورزش توانایی بدن را برای حذف مواد زائد از مغز افزایش می دهد و لذا با انجام این کار می تواند قدرت یادگیری و تمرکز شما را افزایش دهد. بنابراین هر چه بیشتر تمرین کنید مغزتان فعال تر می شود.


12. داشتن رابطه ی جنسی

یکی از مطالعاتی که اخیرا انجام شده نشان می دهد که افراد مسن تری که هفته ای یک بار رابطه جنسی دارند، در آزمون های روانشناختی و توانایی حرکتی عملکرد بهتری را از خود نشان می دهند.

محققان معتقدند که دوپامین یا اکسی توسين آزاد شده از طريق فعاليت جنسی می تواند تأثير مثبتی بر اعصاب مغز داشته و بر عملکرد آن تأثير مثبتی بگذارد.

دکتر هیل رایت، نویسنده ی این تحقیق، از مرکز تحقیقات روانشناسی رفتاری دانشکده کولندری انگلیس، در یک نشریه مطبوعاتی گفت: هر بار که ما تحقیق جدیدی را در این خصوص انجام می دهیم، درکمان از این که چرا این ارتباط در همه انسان ها وجود دارد، سازوکارهای اساسی آن چیست و این که آیا یک رابطه ی علت و معلولی بین فعالیت جنسی و عملکرد شناختی وجود دارد یا نه افزایش می یابد.

همچنین بخوانید: صفات افراد باهوش

13. کمی آفتاب بگیرید.

علاوه بر مزایایی که استفاده از طبیعت و ورزش برای مغز به همراه دارند، خارج شدن از منزل می تواند یک مزیت منحصر به فرد را برایتان به ارمغان آورد و آن چیزی نیست جز جذب ویتامین D.

چرا که ویتامین Dای که شما از آفتاب می گیرید و به “ویتامین آفتاب” مشهور است می تواند بسیار بیشتر و موثرتر از ویتامین D موجود در شیر و ماهی های روغنی باشد.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که مقدار کافی از این ویتامین در بدن باعث بهبود عملکرد شناختی، و همچنین افزایش سرعت پردازش اطلاعات خواهد شد.

در مطالعه ای که بر روی حیوانات انجام شد مشخص گردید که، جذب ویتامین D به طور مستقیم منجر به بهبود عملکرد حافظه و کارهای مبتنی بر یادگیری خواهد گردید.

بنابراین وقتی حافظه ی شما بهبود یابد شما باهوش تر از آنچه که تا کنون بوده اید به نظر خواهید آمد. پس آفتاب می تواند باعث باهوش تر شدنتان شود.


14. زود به رخت خواب بروید.

قطعا همه ی شما به خوبی می دانید که نداشتن خواب کافی باعث عارضه ای به نام مغز مه آلود می شود و جلوی تفکر مناسب را خواهد گرفت، اما آیا می دانستید که خوابیدن سر وقت واقعا می تواند به بهبود عملکرد مغزتان کمک کند یا نه؟

محققان دانشگاه راچستر دریافته اند که هنگامی که شما به اندازه ی کافی می خوابید، مایعات اطراف سلول های مغزی تان پروتئین های زائد سمی ای را که وقتی بیدار هستید در مغزتان جمع می شوند می سوزانند.

ریچارد شین، متخصص تغذیه و خالق کتاب روش های ساده ای برای داشتن خواب بهتر، می گوید: ثابت شده است که خواب خوب باعث افزایش هوشیاری شما شده، توجه شما را بیشتر کرده، باعث یافتن راه حل های زیادی برای مشکلات و تصمیم گیری بهتر شده، توانایی تفکرتان را بهبود بخشیده، باعث داشتن استدلال های منطقی و حافظه قوی تری می شود.

بنیاد خواب توصیه می کند که بزرگسالان باید در روز چیزی در حدود 7 تا 9 ساعت بخوابند.


15. یادداشت های خود را به صورت دست نویس تهیه نمایید.

در طول جلسه و یا در سالن سخنرانی هنگامی که به اطراف نگاه کنید احتمالا بسیاری از افراد را مشاهده خواهید کرد که در لپ تاپ ها یا تبلت هایشان غرق شده اند اما نگران نباشید و از همان قلم و کاغذ قدیمی خود استفاده کنید زیرا این قلم و کاغذ می توانند به شما کمک کنند تا اطلاعات را به نحو بهتری ثبت نمایید.

بر اساس تحقیقات دانشگاه پرینستون، کسانی که یادداشت های خود را به صورت دست نویس می نویسند باید به آنچه که می نویسند دقت نموده و مسایل خاصی را برای نوشتن انتخاب کنند (زیرا شما نمی توانید با همان سرعتی که تایپ می کنید بنویسید).

نوشتن یادداشت ها در کاغذ به شما کمک خواهد کرد تا مفاهیم را بهتر درک نموده و بهتر آنها را به خاطر بسپارید.

مزیت دیگر نوشتن یادداشت ها به صورت دست نویس این است که فعال تر خواهید شد.

بنابراین اگر هنوز هم می خواهید از تکنولوژی های پیشرفته کنونی فرار کنید، سعی کنید از قلم و کاغذ استفاده نمایید.


16. در یک لحظه فقط بر روی یک چیز واحد تمرکز کنید.

شما ممکن است تصور کنید که از توانایی انجام چند کار به طور هم زمان برخوردار هستید و به همین دلیل هم خودتان را تحسین کنید اما این بدان معنا نیست که باهوش و فعال هستید.

در واقع، تلاش برای تمرکز بر بیش از یک چیز در آن واحد ممکن است نه تنها توانایی مغز شما را افزایش نداده بلکه آن را کاهش دهد.

دکتر استایر می گوید: تمرکز بر چند وظیفه به طور هم زمان باعث خستگی مغز می شود. اما زمانی که تنها بر یک موضوع تمرکز می کنید مغز ما قادر به تشخیص بهتر موضوع و حل آن است.

یکی از تحقیقات دانشگاه استنفورد نشان داد که انجام چند وظیفه به طور هم زمان باعث کاهش بهره وری می شود و لذا کسانی که احساس می کنند انجام چند وظیفه با هم باعث فعال تر و باهوش تر بودنشان می شود سخت در اشتباهند.

اجازه دهید مغز شما کار خود را بدون این که مجبور باشد بر روی کار دیگری تمرکز کند انجام دهد. بنابراین در هنگام انجام یک کار، نوتیفیکیشن های تلفن خود را خاموش کنید.

محققان استنفورد متوجه شدند که خاموش کردن اطلاعات الکترونیکی ای که به طور مداوم حواس شما را پرت می کنند، حافظه و توانایی کلی فرد را برای تکمیل کار بهبود می بخشد.

یک فضای کار آرام نیز می تواند به افزایش تمرکز و توجه شما کمک کند. اما اگر شما در فضای پر سر و صدایی مشغول به کار هستید، استفاده از یک جفت هدفون و گوش دادن به موسیقی کلاسیک می تواند قدرت مغز شما را افزایش دهد.


نظر خود را بیان کنید