10 روش افزایش قدرت مغز

چطوری مغزمان را تقویت کنیم؟

افزایش قدرت مغز

مغز شما مرکز کنترل بدن‌تان است. برای قوی نگه‌داشتن ذهن باید به شیوه‌های مختلف آن را ورزش دهید، با آن مانند یک عضله رفتار کرده و رویش کار کنید.

در اینجا چند شیوه غیررایجی را که مغز و حافظه‌تان را تقویت می‌کند، می آوریم.


  1. گریه کنید

گریه کردن، غریزه‌ای بنیادی در پستانداران است. وقتی احساس درماندگی، استرس، اندوه یا عصبانیت می‌کنید، خوب گریه کردن راهی عالی برای تسکین احساسات است.

اگر سعی کنید این احساسات منفی را درخود حفظ کنید، روی توانایی‌تان برای خوب فکر کردن سایه خواهند انداخت. گریه کردن همچنین با کم کردن فشار سینوسی باعث تسکین سردرد می‌شود، و گردش خون را در مغز افزایش می‌دهد.


  1. همدلی کنید

همدلی، بخش DLPFC مغز را تحریک می‌کند که مسئول تصمیم‌سازی و حافظه فعال است.

همدلی، مهارتی مهم در تعاملات اجتماعی و خودشناسی است. با تلاش برای درک احساسات دیگران به درک بهتری درمورد احساس خودمان و چگونگی‌اش خواهیم رسید.

همدلی همچنین، تصور و انعطاف‌پذیری ذهنی را برانگیخته می‌کند و شما را وامی‌دارد تا از طرزفکر محدود خود بیرون آمده و واقع‌بینانه‌تر فکر کنید.


  1. تجسم کنید

تجسم، ترفندی مهم برای زندگی روزمره است. با پیش‌نگری احتمالات آینده، بهتر می‌توانید برنامه‌ریزی‌های‌تان را زودتر از موعد انجام دهید. این مهارت همچنین می‌تواند منجر به تمرکز عمیق‌تر، خلاقیت بیشتر و ارتباط قوی‌تر میان جسم و ذهن شود.

در حقیقت، ذهن و جسم ما همیشه درحال همگام‌سازیست. تنها با تصور یک خورشید درخشان یا آسمان تیره مردمک چشم‌های‌مان خودشان را با شرایط تطبیق خواهند داد.

همچنین اگر تجسم در مدیتیشن روی دهد می‌تواند استرس را آرام کند. تنها ده دقیقه تجسم پیک‌نیک کنار یک ساحل دریاچه آرام می‌تواند اضطراب شدید محل کار را تسکین دهد.


  1. خود هیپنوتیزم

هیپنوتیزم، درمانی معروف برای بیماری‌های وابسته به روان است. گاهی، تنها تفکری که مغز شما را عقب نگه می‌دارد، ذهن ِ خود شماست. هیپنوتیزم ِ خود، راهی عالی برای تغییر تمرکز و دوباره برنامه‌ریزی کردن نحوه تفکر شماست.

هیپنوتیزم همچنین روی دریافت درد و ناراحتی هم تاثیرمی‌گذارد، به به جنگ علیه ترس‌ها کمک می‌کند و موجب تفکر روشن‌تر می‌شود. قدرت هیپنوتیزم، مسلما واقعی و مشهود است.

همچنین بخوانید: چگونه خود را هیپنوتیزم کنیم

  1. تنفس عمیق

هرچه بیشتر استرس داشته باشید، تنفس‌تان سطحی‌تر و با فشار بیشتری خواهد بود. تنفس عمیق، ضربان قلب‌تان را کاهش داده و فشار خون را پایین می آورد.

این تنفس‌های عمیق، با استفاده از تمام ظرفیت ریه‌ها، تبادل اکسیژن را افزایش می‌دهند. تمرکز روی تنفس، سریع‌ترین راه برای شفاف‌سازی ذهن و کسب دوباره انرژی می‌باشد.


  1. بخندید

خندیدن می‌تواند مسیر روزتان را تغییر دهد. با دیدن جنبه جالب‌تر همه‌چیز، خواهید فهمید هرچیزی که آزارتان می‌دهد، موضوع چندان بزرگ و مهمی نیست.

ثابت شده که خندیدن برای تمام جوانب سلامتی خوب است و می‌تواند خلق و خوی شما را کاملا دگرگون نماید زیرا موجب ترشح اندروفین می‌گردد که کاهنده استرس است.

مغز نمی‌تواند بین خنده خودجوش و خنده ساختگی تفاوتی قائل شود. و بنابراین شما می‌توایند از فواید یک خنده خوب بهره‌مند شوید بدون آن‌که منتظر یک جوک باحال باشید.


  1. بحث و مناظره کنید

مناظره راهی بسیار خوب برای ابراز احساسات به‌دلیلی خاص است. این‌کار شما را وامی‌دارد افکارتان را به شیوه‌ای دقیق و شفاف تنظیم کنید و به‌شکل کلمات درآورید.

یک بحث خوب و سالم مغزتان را بیدار می‌کند و به آن یاد می‌دهد سریع‌تر فکر کند و تمرکز ذهنی را بالا می‌برد.


  1. محیط‌تان را تغییر دهید

محیط های جدید موجب تحریک مغز برای متفاوت فکر کردن می‌شوند. بودن در اماکن جدید تجسم مغز را افزایش می‌دهد. یعنی نرون‌ها و مدارهای عصبی مغز، به تغییر در عملکرد و ساختار ادامه می‌دهند و این برای حفظ سلامت مغز مهم است.

اگر درمسئله‌ای درگیر هستید یا مشکل تفکر دارید، سعی کنید به اتاق دیگر یا مکان دیگری بروید. متوجه بهبود فوری قابلیت ذهنی‌تان خواهید شد.


  1. اسموتی بنوشید

اسموتی‌ها برای انرژی دوباره، فوق‌العاده هستند! یک ترکیب تازه از سبزیجات و میوه‌جات راهی مطمئن برای تغذیه مغز است. انگار به مغزتان انرژی شلیک کرده‌اید.

گرسنه بودن، دلیل اصلی تفکر ضعیف است. خوردن یک اسموتی مغذی، بدن‌ و ذهن‌تان را تغذیه می‌نماید. حتی می‌توانید با افزودن موادغذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا3 به اسموتی‌تان، یک قدم فراتر هم بروید.

بیشتر بخوانید : طرز تهیه انواع اسموتی

  1. سوال بپرسید

پرسیدن سوال نه تنها چیزی جدید یادتان می‌دهد: بلکه فکرتان را برانگیخته می‌کند. فکر کردن درباره نحوه کارکردن چیزی یا درمورد چگونگی حل یه مسئله، مغزتان را تحریک می‌کند.

یادگرفتن چیزهای جدید، مغزتان را مجبور می‌کند راه‌های عبوری جدید عصبی بسازد.

کنجکاو ماندن، بخش مهمی از زندگی طولانی است. تعلیم مغز به شیوه‌های جدید می‌تواند از افت ادراک و شناخت پیشگیری نماید. بعد از همه این‌ها، یک ذهن جوان یعنی شما جوان هستید!


نظر خود را بیان کنید