بهترین راه های افزایش خلاقیت

36 روش جالب و بدون هزینه برای تقویت خلاقیت

خلاقیت creativity

افزایش دادن خلاقیت از آن دسته چیزهایی است که میتوانید با مقداری وقت گذاشتن به آن برسید.

گاهی اوقات فکر می کنیم فقط یک سری افراد خیلی خاص دارای خلاقیت هستند. اگر شما یکی از این افراد نیستید این به معنی محکومیت شما به یک زندگی عادی نیست.

به گزارش آلامتو به نقل از greatist؛ حتما می دانید که خلاق بودن باعث می شود شادتر و سالم تر زندگی کنیم. شاید خلاقیت را نوشتن یک رمان یا نقاشی کردن یک شاهکار می دانید، ولی متخصصان معتقدند خلاقیت حتی می تواند نوشتن یک دستور غذایی جدید یا ارائه کردن یک ایده جدید در طول جلسه باشد.

در ادامه با 36 روش جالب برای تقویت خلاقیت آشنا می شوید.


1. به موسیقی گوش کنید

چگونه خلاقیت را تقویت کنیم

گوش کردن به موسیقی باعث فعال شدن بخشی از مغز می شود که مسئول کنترل کردن حرکات، احساسات و خلاقیت است.

پردازش پویای طنین، کلیدها و ریتم موسیقی باعث ایجاد شبکه های مغزی بزرگ می شود.

موسیقی کلاسیک یک ویژگی اضافی دارد: بر اساس نظریه تاثیر موتزارت، گوش کردن به موسیقی های موتزارت باعث افزایش خلاقیت، تمرکز و سایر عملکردهای شناختی می شود. اگرچه تاثیرگذاری آن روی همه مشخص نیست، کمی گوش دادن به موسیقی کلاسیک ضرری ندارد.

همچنین بخوانید: فواید گوش دادن به موسیقی

2. مدیتیشن کنید

مغزتان کار نمی کند؟ وقتی ترس حمله می کند، مدیتیشن کنید. این کار باعث تفکر واگرا می شود که امکان ایجاد ایده های جدید را فراهم می کند.


3. از نظرات دیگران استفاده کنید

از کمک گرفتن نترسید. شاید یکی از دوستان تان به چیزی اشاره کند که یک جریان فکری کاملا جدید در ذهنتان ایجاد کند. هر چقدر ایده و دیدگاه های بیشتری داشته باشید بهتر است.


4. به یک رویداد دور فکر کنید

تحقیقات نشان می دهد وقتی به رویدادهای آینده،‌ گذشته خیلی دور یا رویدادهایی که در یک مکان دیگر اتفاق افتاده اند فکر کنید، توانایی تان در حل مشکلات افزایش پیدا می کند. پس به تحویل سال 1400 یا شامی که در رستوران خورده اید فکر کنید تا قوه تخیل تان به کار بیفتد.


5. با دست بنویسید

افزایش خلاقیت

کری و آلتون بارون، نویسندگان کتاب درمان خلاقیت توصیه می کنند برنامه ورد را کنار بگذارید و با خودکار بنویسید. گاهی اوقات تجربه نوشتن با دست – جوهر روی انگشت، بوی کاغذ تازه – باعث جرقه زدن خلاقیت می شود.


6. رویابافی کنید

وقتی ذهن آزاد باشد، رویکردهای خلاقانه تری برای حل مشکلات پیدا می کنیم (برعکس زمانی که پشت کامپیوتر قوز کرده ایم تا کار را سر وقت تمام کنیم). پس چند دقیقه ذهن تان را رها کنید تا به هر جا که دوست دارد برود.

همچنین بخوانید: فواید رویاپردازی برای خلاقیت

7. به یک شیء آبی یا سبز نگاه کنید

این رنگ ها باعث افزایش عملکرد در کارهای شناختی می شوند. محققان معتقدند دلیل این مساله این است که آبی را به اقیانوس،‌ آسمان و به طور کلی باز بودن ارتباط می دهیم و سبز هم رشد را یادآوری می کند. دفعه بعد که دچار مشکل شدید به اطراف تان نگاه کنید.


8. با دو دست تان ژست بگیرید

عجیب ولی واقعی: یک مطالعه نشان داد استفاده از دو دست برای توضیح دادن یک مساله باعث می شود مغز مسائل را از دیدگاه های مختلف در نظر بگیرد.

همچنین ممکن است استفاده از دست چپ در راست دست ها باعث تحریک تفکر خلاق شود،‌ زیرا افراد چپ دست به طور کلی خلاق تر هستند.


9. بیرون جعبه بنشینید

عجیب به نظر می رسد،‌ ولی در یک مطالعه افرادی که به معنای واقعی کلمه بیرون یک جعبه نشسته بودند نسبت به افرادی که درون جعبه نشسته بودند تفکر خلاق تر داشتند. گاهی اوقات از اتاق بیرون بروید و در هال بنشینید.


10. کمی نوشیدنی بنوشید

در یک مطالعه، شرکت کنندگانی که به طور میانگین سه نوشیدنی مصرف کرده بودند خلاق تر از کسانی بودند که هیچ نوشیدنی مصرف نکردند. احتمالا یک اسموتی خوشمزه باعث می شود کمی گسترده تر فکر کنیم و ارتباط بین ایده های غیرمرتبط را پیدا کنیم.


11. دراز بکشید

تحقیقات نشان می دهد وقتی دراز می کشیم نسبت به زمانی که نشسته ایم توانایی بهتری در حل کردن مساله داریم. این کار در یک جلسه رسمی امکان پذیر نیست، ولی وقتی به تنهایی در حال طوفان ذهنی هستید حتما این روش را امتحان کنید.


12. در مورد برچسب ها تجدیدنظر کنید

یک شیء را بردارید و آن را از هم باز کنید (مثلا گل به گلبرگ، شاخه،‌ برگ و ریشه تبدیل می شود). این کار تکنیک بخش های سازنده نام دارد. افرادی که به این شکل فکر می کنند نسبت به بقیه توانایی بیشتری در حل مشکلات از طریق بینش خلاق دارند.


13. کمی بخندید

راه تقویت خلاقیت

هاها! کمی بخندید. بر اساس تحقیقات انجام شده، خلق و خوی مثبت می تواند خلاقیت را تسهیل کند زیرا موجب تقویت فعالیت قشر جلوی پیشانی و قشر قدامی می شود (قسمت هایی از مغز که با شناخت، تصمیم گیری و عواطف پیچیده در ارتباط هستند).

حتی اگر خوشحال نیستید بی دلیل بخندید تا خلق و خوی مثبت تحریک شود – پس برای خلاق شدن کمی مسخره بازی دربیاورید!


14. به چشم هایتان ورزش بدهید

تکان دادن چشم ها باعث تسهیل شدن تعامل بین نیمکره راست و چپ مغز می شود که ممکن است تفکر خلاق را تقویت کند.

همچنین بخوانید: ورزش برای چشم

15. در فضای باز وقت بگذرانید

یادتان هست وقتی کودک بودید چقدر برای رفتن به پارک، بازی کردن و ماجراجویی هیجان داشتید؟ با رفتن به فضای سبز این حس را برگردانید. فضاهای طبیعی برای بزرگسالان مثل زمان بازی برای بچه ها است. این کار تمامی حواس پنجگانه را به کار می گیرد، به بدن انرژی می دهد و مهم تر از همه باعث تحریک خلاقیت می شود.


16. با دست تان چیزی بسازید

ده انگشت دست ابزار بیان کردن ذهن و تعامل با دیگران هستند. به همین خاطر است که بارون ها می گوید ساختن یک چیز با دست باعث تقویت شدید خلاقیت می شود. این کار همچنین باعث می شود همزمان از چند حس اطلاعات بگیریم که باعث تحریک شدن تفکر خلاق می شود. آشپزی،‌ خیاطی یا یک پروژه دکوراسیون را امتحان کنید.


17. معاشرت کنید

وقتی با کسانی که به آنها اعتماد داریم وقت می گذارنیم، مکالمات عمیق تری داریم. بارون ها معتقدند این گفت و گوها اغلب منجر به تفکر خلاق می شوند زیرا می توانیم خودمان باشیم و آزادانه در مورد اشتیاق هایمان حرف بزنیم.


18. ورزش کنید

بارون ها معتقدند وقتی فعالیت فیزیکی داریم، بدن شل می شود و ذهن کمی آزادتر می شود. در نتیجه، پیدا کردن راه حل برای مشکلات و فکر کردن به ایده های جدید راحت تر می شود. همچنین، یک مطالعه نشان داد کسانی که به طور منظم ورزش می کنند نسبت به افراد کمتر فعال عملکرد بهتری در وظایف خلاق دارند.


19. یک کار جدید امتحان کنید

انجام دادن کاری که به آن عادت ندارید باعث تقویت تفکر خلاق می شود. از طرف دیگر، دنبال یک چیز جدید بودن با خلاقیت (و بهزیستی کلی)‌ در ارتباط است. حتی یک کار ساده مثل امتحان کردن یک مسیر یا دستور آشپزی جدید نیز به خلاقیت کمک می کند.


20. یوگا را امتحان کنید

برخی معتقدند حرکات خاص یوگا، مثل کودک یا کبوتر، باعث تسهیل خلاقیت می شود. حتی اگر اثبات کردن این ادعا به صورت علمی سخت باشد‌،‌ مزیت های دیگر یوگا مثل کاهش استرس و اضطراب به خوبی اثبات شده است.


21. بازی های ویدئویی را امتحان کنید

این هم یک بهانه برای پشت کامپیوتر نشستن:‌ بازی های ویدئویی که هیجان و خلق و خوی مثبت ایجاد می کنند (مثلا تنیس نه بازی های جنگی) با تقویت کردن مهارت های حل مشکل باعث افزایش خلاقیت می شوند.


22. کمی بخوابید

اگر می خواهید یک مشکل را حل کنید ولی نمی توانید، بخوابید. احتمالا صبح یک راه حل بهتر پیدا می کنید.

خوابیدن باعث بازسازی ساختار خاطرات جدید می شود، یعنی باعث می شود در مورد یک تجربه به شیوه های جدید فکر کنیم. حداقل کمی چرت بزنید تا فعالیت سمت راست مغزتان (که مسئول خلاقیت است) تحریک شود.


23. به کافی شاپ بروید

راههای افزایش خلاقیت

در یک مطالعه، افراد وقتی خلاق تر بودند که سر و صدای ملایمی در پس زمینه وجود داشت. سر و صدای اطراف کمی باعث پرت شدن حواس می شود، بنابراین تشویق می شویم کمی سخت تر و خلاقانه تر کار کنیم (البته، برخی از افراد برای کار کردن به محیط ساکت تر یا شلوغ تر نیاز دارند).


24. در مورد عالی بودن استرس نداشته باشید

اشکالی ندارد اگر نقاشی تان به دیوار نمایشگاه آویزان نشود. فشار آوردن به خود برای ایجاد کردن یک چیز برجسته در حقیقت فرآیند ایجاد کردن را سخت تر می کند. کری باورن می گوید: افراد زیادی فکر می کنند خلاق نیستند،‌ ولی هر کسی تا حدی خلاقیت دارد.

بهترین تلاش تان را بکنید و ببینید چه می شود.


25. مشکلات را فهرست کنید

همیشه یک دفترچه همراه داشته باشید و چیزهایی که آزارتان می دهند را یادداشت کنید. شاید یک راه حل خلاقانه برای یکی از آنها پیدا کنید.


26. با افراد طعنه زن معاشرت کنید

شنیدن طعنه های دیگران بیشتر از خشم مستقیم آنها به توانایی حل مشکلات کمک می کند. عصبانیت دیگران باعث می شود یک فرد سخت تر کار کند نه هوشمندانه تر. دلیل این مساله این است که افراد طعنه زن کمتر ترسناک به نظر می رسند. دفعه بعد که یک ایده جدید از همکارتان می خواهید این روش را امتحان کنید.


27. در محل کارتان بازی کنید

به دنبال شغلی باشید که بتوانید در ساعات کاری بازی کنید، مثل بازی های تیمی یا رفتن به باشگاه. چند ساعت تفریح باعث آزاد شدن ذهن، تقویت خلاقیت و بهره وری می شود.


28. یک صندوق گنج بسازید

آیتم های الهام بخش (عکس، نقل قول و خرده ریز های دیگر) جمع کنید. هر بار که در صندوق را باز کنید دوباره هیجان زده می شوید و ایده هایی در گذشته داشتید را به خاطر می آورید.


29. یک اتاق خلاقیت داشته باشید

یک فضای فیزیکی برای خلاقیت در خانه در نظر بگیرید و اشیای مربوط به سرگرمی ها، یادگاری های خاطرات خوش و عکس پروژه های احتمالی آینده را در آن بگذارید. فضای کافی ندارید؟ در اتاق تان یک کنج خلاقیت در نظر بگیرید. مارک بانشیک معتقد است این کار باعث می شود مغز عادت کند هر بار که در این فضا هستید خلاق باشد.


30. وقتی خسته هستید کار کنید

بله، خواب می تواند به پیدا کردن ایده های جدید کمک کند، ولی کار کردن در ساعتی از روز که عملکرد بهینه نداریم باعث تقویت خلاقیت می شود زیرا درگیری ذهنی کمتری دارید. برای مثال، کسانی که سحرخیز هستند می توانند شب ها کار کنند.


31. کمی تنها باشید

قبلا پیشنهاد کردیم که معاشرت با دوستان موجب تقویت خلاقیت می شود، ولی گاهی کمی آرامش و تنهایی هم ضروری است. هدفون بگذارید، با افکارتان تنها باشید، پیاده روی کنید یا روی کاری که در حال انجام آن هستید تمرکز کنید.


32. با رد شدن کنار بیایید

یک تنهاترین و خلاق ترین عدد است. رد شدن می تواند باعث تقویت توانایی تفکر خلاق شود زیرا کاری می کند که به دنبال بررسی ایده های جدید برویم.


33. آزادانه فکر کنید و ایده هایتان را بنویسید

به جای این که نگران به خاطر آوردن ایده ها باشید (ایده داستان عالی که داشتم چه بود؟) سعی کنید ایده های جدید پیدا کنید. بانشیک توصیه می کند مغزتان را خالی کنید (که تداعی آزاد نیز نامیده می شود) یا هر چیزی که به ذهنتان می آید را بدون نگرانی یادداشت کنید. بعد در صورت تمایل این ایده ها را مرور کنید تا موارد خوب را پیدا کنید.


34. برای خلاقیت، هیچ کاری نکنید!

productivity

دیوید آلن، نویسنده کتاب پرفروش ” Getting Things Done ” که در مورد هنر خلاقیتِ بدون استرس است، به تازگی در مصاحبه‌ای درباره یکی از بزرگترین سوء برداشت‌ها درمورد متد پنج مرحله‌ای خلاقیت توضیح داده است، او می‌گوید: لازم نیست فهرست‌های بی پایان و خلاقیت مداوم داشته باشید، گاهی باید تصمیم بگیرید که هیچ کاری نکنید!

پنج قدم برای خلاقیت این‌ها هستند: تجسم (هرچیزی که توجه شما را جلب کرده تجسم کنید)، شفاف سازی(پردازش هدف)، سازماندهی(پیداکردن جایگاه مناسب برای هدف)، انعکاس(بازبینی مکرر) و مشغول شدن(به سادگی انجام دادن). هروقت توانستید طبق این لیست پیش بروید، می‌توانید بفهمید لازم است چه کار بکنید و چگونه به بهترین شکل این‌کار را انجام دهید. و گاهی ممکن است تصمیم بگیرید لازم است هیچ کاری نکنید! چیزی که تضمین می‌کند چقدر خوب از عهده انجام این متد بر می آیید، این است که چه‌طور می‌توانید کاری انجام ندهید. چه‌قدر در این موفق هستید که واقعا چیزی در ذهن‌تان نداشته باشید؟!

باید این ” هیچ چیز” را به دست آورید : خیال پردازی، چرت زدن، مدیتیشن، و یا هرچیز کوچکی که واقعا نیاز دارید انجامش دهید. اگر هنوز احساس می‌کنید که باید کاری انجام دهید، نمی‌توانید متوفق شوید و استراحت کنید.


35. ضرب العجل، خلاقیت و کارآیی‌تان را در هم می‌کوبد!

deadline

بدون تعیین مهلت، احتمالا بسیاری از ما هرگز به خودمان زحمت اتمام کارهایی را که شروع کرده‌ایم، نمی‌دهیم. اما بعد از یک پرسش و پاسخ طولانی در Washington Post ، جان کونیوس ِ عصب شناس اینگونه استدلال می‌کند که اگرچه تعیین ضرب العجل، تا حدودی تشویق به کارآیی می‌کند اما همزمان می‌تواند کارایی و خلاقیت‌تان را تباه کند.

تحقیقات او نشان می‌دهد، دلیل این پدیده این است که زمانی که افراد احساس شادی و آرامش داشته باشند، خلاقیت و کارآیی شکوفا شده و به اوج می‌رسد. کونیوس به نویسنده واشنگتن پُست توضیح می‌دهد: “وقتی شما حال خوبی دارید، نسبت به پذیرفتن ایده‌های ناخودآگاه فعالیت هفتگی، حساس‌تر و دقیق‌ترید و زمانی‌که آن را شناسایی می‌کنید، توجه‌تان می‌تواند به آن معطوف گردد، و مانند یک بینش، ناگهان وارد مغز و ذهن شما می‌شود. اما اگر بی حال و حوصله باشید، فقط قوی‌ترین حس غالب می‌شود، که معمولا سرراست‌ترین آنهاست”.

ضرب العجل، صرف نظر از ترسی که بابت این ایجاد می‌کند که اگر نرسم انجامش دهم، چه خواهد شد، می‌تواند موجب اضطراب شده و استراتژی ادراکی‌تان را به یک حالت بیشتر تحلیل‌گرایانه از افکار تغییر دهد.

کونیوس در ادامه توصیه می‌کند، مدیرانی که به‌دنبال ایده‌های خلاقانه و کارآمد از سوی زیردستان‌شان هستند، باید به جای ضرب العجل، یک ” موعد مقرر آسان ” تعیین نمایند، که ایده خوبی است. پس برای هرکسی که سِمت ایجاد کارآمدی و خلاقیت در یک مدت مشخص را دارد، یک دلیل اضافی دیگر برای غلبه بر طفره رفتن و تعلل در انجام کار وجود دارد تا پیش از رسیدن موعد مقرر، فرصت زیادی برای خودش ایجاد کند.


36. چند نفس عمیق بکشید

گزینه آخر ساده ترین کاری است که برای افزایش خلاقیت می توانید انجام دهید. تحقیقاتِ متعدد، مزایای تنفس عمیق را اثبات کرده اند و یکی از این مزایا می تواند افزایش قدرت خلاقیت شما باشد.


نظر خود را بیان کنید