چگونه مدیتیشن را شروع کنیم؟

برای مدیتیشن به چه ابزاری نیاز داریم؟

meditation

آیا می‌دانید مدیتیشن چیست؟ در صورتی که جوابتان منفی است پس در این مقاله با ما همراه شوید تا نکاتی کاربردی و مهم درمورد مدیتیشن را برای شما بازگو کنیم:

در حالی که بسیاری از مردم مدیتیشن را برای مقابله با استرس انجام می‌ دهند، اما مزایای آن فقط به همین جا ختم نمی شود. تمرین منظم مدیتیشن می تواند باعث بهبود در زمینه سلامت شما شود، از جمله این موارد می توان به کاهش اضطراب و افسردگی ، بهبود عملکرد حافظه و حتی کاهش درد مزمن اشاره کرد.

مدیتیشن بسیار ساده است – اگرچه انجام این کار قطعاً کار ساده ای نیست – صرف چند دقیقه در روز برای انجام مدیتیشن، برای سلامت احساسی شما نیز مفید خواهد بود. برای انجام مدیتیشن به هیچ تجهیزات خاصی نیاز ندارید، اگرچه وجود برخی از وسایل مانند تشک مخصوص، کیفیت مدیتیشن را بالا می برند، اما وجود آن ضروری نیست. دراین مطلب به نحوه شروع و انجام مدیتیشن می پردازیم، با ما همراه باشید.

یادگیری مدیتیشن کار دشواری نیست ، اما تسلط بر آن نیازمند یک عمر تمرین مداوم است. حتی دالایی لاما که هر روز ساعت هایی را صرف انجام مدیتیشن می کند، معتقد است که گاهی به جای اینکه ذهنش متمرکز شود ، سرگردان است. البته این موضوعی طبیعی است.

طبق گفته بودا ، همه افراد “ذهن میمونی” دارند ، که این اصطلاح را برای توصیف شیوه تمایل ذهن ما از سوژه به سوژه به کار می برد، درست مثل میمون که در میان درختان از این شاخه به آن شاخه می پرد.

هدف از مدیتیشن، پایان دادن به ذهن میمونی نیست، بلکه هدف این است که آرام آرام یاد بگیریم که بتوانیم کنترل خود را به دست بگیریم ، به طوری که به جای سیر در گذشته ، از همین لحظه ای که در آن هستیم قدردانی کنیم.

زابوتون بالشتک مدیتیشن

نحوه انجام مدیتیشن برای افراد مبتدی

در قسمت زیر نحوه شروع و انجام مدیتیشن را بررسی می کنیم :

  1. جایی را پیدا کنید که نسبتا آرام باشد و چیزی مزاحم تان نباشد.
  2. به گونه ای بنشینید که کمرتان صاف باشد و سرتان با ستون فقرات تراز شده و دست ‌ها به راحتی روی ران هایتان قرار ‌گیرند.
  3. اگر روی یک صندلی نشسته اید، پاهای شما باید روی زمین صاف باشد. اگر یک موقعیت چهار زانو را بر روی زمین ترجیح می ‌دهید، مطمئن شوید که زانوها و قوزک پا به گونه ای قرار گرفته‌ باشند که در طول مدیتیشن بی‌ حس نشوند. اگر می ‌خواهید بنشینید، وجود یک تشک می تواند مفید باشد. اگر برای مدت طولانی نشستن بر روی زمین اذیتتان می کند، یک نیمکت مدیتیشن می تواند یک انتخاب عالی باشد.
  4. چشمان خود را ببندید ، یا اگر ترجیح می دهید آن ها را باز نگه دارید ، چشم بندتان را کمی پایین آورده ، نگاه خود را به سمت زمین جلوی خود هدایت کنید و سعی نکنید روی چیز خاصی تمرکز کنید.
  5. یک یا دو دقیقه وقت بگذارید و بدن خود را برای بررسی هر نوع تنش یا ناراحتی بررسی کنید. در صورت لزوم موقعیت خود را تنظیم کنید.
  6. توجه تان را به نفس های خود معطوف کنید. سعی نکنید تنفس تان را کنترل کنید. فقط جریان هوا را از داخل بینی خود احساس کنید. به احساس دمای هوا و حرکت از طریق سوراخ بینی خود توجه کنید.
  7. بعد از چند دقیقه ، زمان آن رسیده است که مدیتیشن را شروع کنید. ساده ترین شکل مدیتیشن ذهن آگاهی ، شمارش نفس است. با هر دم و بازدم شمارش را افزایش دهید. به تمرکز روی تنفس خود ادامه دهید و هر نفس و بازدم را بشمارید تا زمانی که به ۱۰ برسید. پس از رسیدن به این مرحله، دوباره از یک شروع کرده و شمارش را ادامه دهید.
  8. هربار که حواستان پرت شد، سریع به شمارش برگردید و این حواس پرتی را پشت سربگذارید. از این حواس پرتی ناراحت و یا عصبانی نشوید، این یک اتفاق طبیعی در طول تمرین مدیتیشن است و ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد.
  9. در مورد مدت زمان مدیتیشن خود نگران نباشید. فقط بنشینید و نفس های خود را بشمارید تا زمانی که احساس آرامش کنید. با این حال، همانطور که تمرین شما عمیق ‌تر می ‌شود، شما می‌ خواهید زمان بندی خود را آغاز کنید، و شاید به آرامی آن‌ ها را افزایش دهید. یک هدف خوب هر روز ۲۰ دقیقه مدیتیشن است، اما حتی اگر زمان شما برای انجام این کار، ده دقیقه، پنج دقیقه و یا حتی سه دقیقه باشد باز هم مشکلی نیست.
  10. پس از اتمام مدیتیشن، چشمان خود را به آرامی باز کنید و به آرامی بلند شوید. تمام بدن خود را صاف کنید و از احساس آرامشی که تمام وجودتان را فرا گرفته، لذت ببرید.

از چه نوع کوسن یا نیمکت مدیتیشنی استفاده کنیم؟

بسیاری از افرادی که مدیتیشن انجام می دهند، دوست دارند از یک بالشتک مدیتیشن به نام زابوتون استفاده کنند. زابوتون نشستن برای دوره های طولانی با پاهایی که به صورت چهار زانو قرار گرفته را آسان تر می کند. بسته به شرایط گاهی بالشت های zafu برای نیازهای شما بهتر و مناسب تر هستند. zafu بالشت های گرد و محکمی هستند که با گندم سیاه پر شده اند.

اگر با چهار زانو نشستن مشکل دارید و یا زانوهایتان اذیت می شوند، اما هنوز هم ترجیح می ‌دهید در حالت سنتی به مدیتیشن بپردازید، توصیه ما به شما استفاده از نیمکت مدیتیشن است.


و اما سخن پایانی …

مدیتیشن مزایای بسیار زیادی دارد و غلبه بر استرس فقط یکی از این مزیت هاست. با توجه به این که مدیتیشن کار سختی نیست ، به تجهیزات خاصی هم نیاز ندارد و مزایای بسیاری هم دارد، پس قطعا می تواند به عنوان یک مراقبه هدفمند مورد توجه قرار گیرد.


نظر خود را بیان کنید