مدیتیشن چیست؟

مدیتیشن Meditation چیست و چگونه آنرا انجام دهیم؟

مدیتیشن چیست

آیا اخیرا احساس می کنید که استرس جزئی از روند هر روزتان شده است؟ شما تنها نیستید، افراد زیادی روزانه استرس های زیادی را به دوش می کشند. استرس، به ویژه استرس در محیط کار، به مشکلی گسترده تبدیل شده‌ است که سازمان بهداشت جهانی آن را “اپیدمی سلامت قرن بیست و یکم” می ‌نامد.

این روزها بسیاری از مردم گرفتار زندگی پر مشغله شان شده اند. افراد هر روز درگیر فشار کاری، زندگی خانوادگی و فعالیت ‌های دیگر هستند. تمام این فعالیت ها، آن‌ها را مضطرب می‌ کند و بذر استرس را در دل شان می کارد.

افراد می‌ دانند که باید آرام باشند و استرس را رفع کنند، اما نمی‌ دانند چطور این کار را انجام دهند. مردم می دانند که استرس پیامدهای سلامتی مختلفی، مانند سلامت فیزیکی ضعیف، اختلالات عاطفی و روابط پرتنش را به دنبال دارد.

خبر خوب این است که تسکین استرس بسیار ساده تر از آنچه فکر می کنید است. یکی از ساده ترین و موثرترین روش های کاهش استرس مدیتیشن آرامش بخش است. در این مقاله، در مورد برخی از عواقب سلامتی استرس، اینکه مدیتیشن آرامش بخش چیست و چگونه باید آن را تمرین کرد، صحبت خواهیم کرد.

همچنین بخوانید: چگونه مدیتیشن را شروع کنیم

پیامدهای استرس مزمن

تحقیقات زیادی در مورد تأثیر استرس مزمن بر روی فرد انجام شده است. در اینجا نمونه ای از برخی از اثرات کوتاه مدت و بلند مدت آن آورده شده است.

اثرات کوتاه مدت استرس

استرس می تواند باعث تاثیراتی همچون سردرد، فشار عضلانی، درد قفسه سینه، خستگی، کاهش روابط جنسی، مشکلات گوارشی و مشکلاتی در کیفیت خواب بر روی بدن شود.

در بررسی تاثیر استرس بر روی خلق و خو نیز اثراتی همچون بی قراری و اضطراب، افسردگی، تحریک پذیری، بی انگیزگی و عدم تمرکز مشاهده می شود.

از بُعد رفتاری، استرس می تواند باعث خشمگین شدن، کنار گذاشتن روابط اجتماعی و استفاده از الکل، دخانیات یا مواد مخدر شود.

اثرات طولانی ‌مدت استرس

در طولانی مدت، استرس می تواند عواقب مختلفی داشته باشد. این می تواند توانایی های ذهنی شما مانند تمرکز و حافظه را کاهش دهد و کاهش تمرکز نیز می تواند منجر به قضاوت و تصمیم گیری ضعیف شود. استرس همچنین می تواند در ظاهر بدنی شما نیز تأثیر بگذارد. ایجاد چین و چروک، پف چشم، آکنه و ریزش مو از عواقب استرس طولانی مدت هستند. همچنین این استرس می تواند باعث شود که پوست تان بی حال و خشک به نظر برسد.

مشکلات قلبی یک تاثیر رایج استرس مزمن به شمار می رود. استرس باعث التهاب شریان های اطراف قلب می شود و این باعث می شود قلب بسیار سخت تر کار کند.

برخی از تاثیرات کوتاه‌ مدت استرس مانند مشکلات خواب و مشکلات گوارشی در طولانی ‌مدت نیز باقی خواهند ماند. علاوه بر این، استرس می ‌تواند سیستم ایمنی شما را تضعیف کند و شما را در برابر بیماری آسیب ‌پذیرتر کرده و درمان را نیز سخت ‌تر کند. تمام این اثرات استرس، اساسا طول عمر شما را کوتاه می ‌کند.

همچنین بخوانید: راه های کاهش سریع استرس

مدیتیشن

مدیتیشن آرامش بخش چیست؟

مدیتیشن آرامش بخش یا تمدد اعصاب اصطلاحی است که برای توصیف چندین نوع مدیتیشن به کار می رود.

هدف این مدیتیشن ها، کمک به شما در رسیدن به آرامش بدن و ذهن تان برای رفع استرس و اضطراب است. برای انجام مدیتیشن آرامش بخش، می توانید به موسیقی آرامش بخش یا صداهای طبیعت مانند امواج اقیانوس گوش دهید.

در این شرایط، شما اساساً بی سر و صدا می نشینید و توجه خود را به هر قسمت از بدن منتقل می کنید و آگاهانه ماهیچه های خود را در طی این روند آرام می کنید.


مزایای مدیتیشن آرامش بخش

در صورتی که مدیتیشن آرامش بخش به طور مرتب انجام شود، یکی از موثرترین روش های کاهش استرس است. این روش به قدری مؤثر است که گاهی اوقات فقط یک جلسه تمرین آن، می تواند فردی که وجودش را تماما استرس گرفته، کاملاً آرام کند.

تسکین استرس از طریق مدیتیشن روشی موثر برای جلوگیری از پیامدهای سلامتی ناشی از استرس مزمن است که در بالا توضیح داده شد. این کار توانایی‌ های ذهنی شما مانند تمرکز، حافظه، تفکر تحلیلی و خلاقیت را افزایش خواهد داد و چون ذهن شما آرام می شود در نتیجه شب خیلی بهتر می ‌خوابید.

علاوه بر این، مدیتیشن آرامش روحی شما را بهبود خواهد بخشید، که منجر به تعامل بهتر با دیگران، به ویژه عزیزان خود خواهد شد.


چگونه به تمرین مدیتیشن آرامش بخش بپردازیم؟


 1. تصویرسازی ذهنی

احتمالاً محبوب ترین شکل مدیتیشن آرامش بخش برای کاهش استرس، تصویرسازی ذهنی است. این شکل از مدیتیشن شامل موسیقی آرامش بخش و یا صدای طبیعت و صدای شخصی است که شما را در یک سفر خیالی راهنمایی می کند.

این میدتیشن با کمی تنفس عمیق شروع می شود، سپس به مکانی خیالی که امن، راحت و شاد است برده می شوید و روی آرامش شما تمرکز می شود. تمام این موارد باعث می شوند که استرس از وجودتان خارج شود.

مدیتیشن به طور کلی از شمارش معکوس برای رسیدن شما به این مکان استفاده می کند و مجموعه ای از تأییدها را برای کمک به آرامش شما فراهم می کند. شمارش معکوس تقریباً خواب آور است و به شما کمک می کند تا تأییدهای آرامش بخش را به طور موثرتر جذب کنید.

هنگامی که به فضای امن خیالی رسیدید، به طور معمول برای مدت کوتاهی در آنجا می مانید تا بتوانید بدن و ذهن تان را درگیر آرامش بیشتری کنید. پس از مدتی صدا به آرامی شما را به جایی می رساند که با شمردن تأییدهای مثبت تر به جایی که شروع کرده اید برگردید.

دلیل محبوب بودن مدیتیشن تصویرسازی ذهنی موثر بودن آن و اینکه شما مجبور نیستید جز گوش دادن به صدا و دنبال کردن راهنما، کاری انجام دهید.

 1. مدیتیشن متحرک

مدیتیشن متحرک، انواع حرکات مختلف که با آرام کردن بدن و ذهن و تقویت آگاهی برای کاهش استرس مورد استفاده قرار می گیرد را توصیف می کند. برخی از این نمونه ها، یوگا، تای چی، چی کونگ و مدیتیشن پیاده روی است.

نکته جالب در مورد مدیتیشن متحرک این است که نه تنها به شما در رسیدن به آرامش کمک می کند، بلکه در فعال بودن از نظر جسمی نیز به شما کمک خواهد کرد.

من توصیه می ‌کنم زمانی که بیش از اندازه بی قرار و مضطرب هستید، یک شکل مدیتیشن متحرک را تمرین کنید. علاوه بر این، شما می توانید ترکیبی از مدیتیشن نشسته و مدیتیشن متحرک را انجام دهید و یا یک جلسه کامل مدیتیشن متحرک را انجام دهید. هر دو روش به شما کمک خواهند کرد که آرام باشید.

من بعضی اوقات جلسات مدیتیشن خود را با حدوداً پنج دقیقه تای چی، سپس پنج دقیقه مدیتیشن پیاده روی و باقی مانده جلسه را به صورت مدیتیشن نشسته می گذرانم. این راهی خوب برای برگشتن به برنامه مدیتیشن شما در صورتی است که چند روز آن را انجام نداده اید.

 1. مدیتیشن آرامش بخش خود هدایت شونده

آنچه معمولاً دراین مدیتیشن انجام می شود این است که با اسکن بدن شروع می شود، جایی که به طور آگاهانه عضلات موجود در هر قسمت از بدن شل می شود. بعد از اتمام اسکن بدن، چندین دقیقه آرام می نشینند و مدیتیشن نشسته را تمرین می کنند. اغلب در پس‌ زمینه بخشی از موسیقی آرامش ‌بخش نیز در جریان است.

همچنین بخوانید: مزایای مدیتیشن

و اما سخن پایانی…

استرس پیامدهای گوناگونی را به دنبال دارد و می تواند روی بدن، ذهن و حتی روحیه شما تأثیر بگذارد. در طولانی مدت، برخی از آسیب های بدن شما ممکن است غیر قابل برگشت باشد. به عبارت ساده، استرس شما را از لذت بردن از زندگی خود باز می دارد.

مدیتیشن تمدد اعصاب یا آرامش بخش یک روش ساده و موثر برای تسکین استرس است. همانطور که در بالا گفتیم، مدیتیشن آرامش بخش انواع مختلفی دارد. بسته به سلیقه و نظرتان، شما یا می‌توانید به مدیتیشن هدایت شونده به همراه برخی موسیقی های آرامش ‌بخش بپردازید، یا می ‌توانید یکی از انواع مختلف مدیتیشن مانند یوگا و تای چی را تمرین کنید.

بنابراین، خوشبختی خود را به تعویق نیندازید. یکی از انواع مدیتیشن بالا را امتحان کنید و از زندگی بدون استرس خود لذت ببرید.


4 دیدگاه

 1. Miss

  مرسی مطالب خوبی بود،،مدیتیشن هم واقعا جوابه واسه جوامع الان ما

 2. مدیتیشن عالیه

  مدیتیشن بهترین اتفاق در زندگی منه
  واقعا فواید اون با هیچ فعالیت دیگه ای قابل مقایسه نیست

 3. رهگذر

  عالی بود فقط کاش چند تا مثال بیشتر درباره ی روش تمر کزی میزدید ولی بازم ممنون

 4. نسترن

  عالی بود.

نظر خود را بیان کنید