اصول موفقیت کارآفرینی

6 اصل مهم کارآفرینی

اصول کارآفرینی

کارآفرینی مسئله ای است که بدون داشتن نظم کاری و انگیزه قوی نمیتوان در آن موفق بود؛ اصول کارآفرینی را رعایت کنید و در آن به موفقیت برسید:


اصل اول کارآفرینی

بنویس من مسئول اوضاع فعلی خودم هستم، قرار نیست کسی به جای من تصمیم بگیرد. بنابراین تصمیم بگیر گذشته را فراموش و برای نخستین بار زندگی را از نو آغاز کنی.

ببین معمولا انسان ها مسوولیت ناکامی های خود را نمی پذیرند و سعی می کنند برای توجیه ناکامی خود مقصری پیدا کنند. بنابراین مشکلات بعدی پدیدار می شود و ناکامی های بعدی در انتظار آنهاست.

در حالی که انسان های موفق در صورت ارتکاب اشتباه مسوولیت آن را می پذیرند و سعی در جبران و تغییر آن می کنند. اگر تو تاکنون موفق نبوده ای به این علت است که احتمالا دنبال مقصری برای مشکلاتت بوده ای! اینطور نیست؟

– بله، من همیشه فکر می کردمرئیسم مقصر است یا چون همکار بداخلاقی دارم نمی توانم پیشرفت کنم و بعضی وقت ها هم خانواده ام را مسوول می دانستم. فکر می کردم اگر خانواده پولداری داشتم حتما موفق می شدم و بعد سعی می کردم خودم را دلداری بدهم که الان یک بحران جهانی داریم و از این نوع حرف ها.

– چون تو دیگران را مقصر در ناکامی هایت می دانستی بنابراین سعی می کردی به جای درمان درد، مسکن مصرف کنی و خودت را دلداری می دادی و حرکتی نمی کردی. حالا سوالی را یادداشت کن و جواب خودت را بنویس.

سوال: «من واقعا در زندگی دنبال چه چیزی هستم؟ من باید چه اقدامی انجام دهم؟:»

– خوب دوست دارم موفق باشم، پولدار باشم.

– بهتر است موفقیت را فقط در ثروت خلاصه نکنی، تو می توانی اینطور جواب بدهی «من دنبال یک شغل یا درآمد عالی، روابطی مطلوب، استقلال مالی، داشتن اندامی مناسب، بدنی سالم و قوی و … هستم.»

– آره، اینطوری خیلی کاملتر است.

– خوب پس باید همین امروز اقدام کنی.

– چه اقدامی؟ چطوری؟

– اینجا یک چمدان است که من برای تو آماده کردم. در این چمدان کتاب هایی در زمینه های تجارت، روانشناسی، فلسفه، اقتصاد، موفقیت شخصی، تغذیه و … گذاشتم که باید به مطالعه آنها بپردازی. البته نحوه صحیح مطالعه و برنامه ریزی برای مطالعه را هم به تو آموزش خواهم داد. الان اصل دوم را یادداشت کن.


موفقیت در کارآفرینی

اصل دوم کارآفرینی

«با مطالعه و آموختن، اعتماد به نفس انسان ها بیشتر می شود.»

– خوب، نحوه صحیح مطالعه چیست؟

– ببین تو باید همیشه هنگام مطالعه یک دفتر، کنار خودت داشته باشی و مطالبی را که یاد می گیری با نگارش خودت خلاصه نویسی کنی. اینطوری یادگیری تو سه برابر بیشتر می شود و هنگام مرورمطالب چون با نگارش و ادبیات خودت نوشتی مغزت به راحتی موضوعات را به هم ربط می دهد. البته بهتر است اصل سوم را بنویسی که جمله تکمیل شود.


اصل سوم کارآفرینی

«بین مغز و دست یک رابطه عجیب و جادویی وجود دارد.»

منظور من این است که وقتی مطالب را یادداشت می کنی در هنگام کارها و تصمیمات به سمتی می روی که آموخته هایت را اجرا کنی و این رابطه دست و مغز یا عمل و دانش نامیده می شود.

– ولی اینطوری که خیلی سخت است؟

– در عوض، نتایج، خیره کننده هستند. بهتر است همیشه دنبال کیفیت باشی، نه کمیت. اگر یک کتاب خوب را درست بخوانی ومطالبش را طوری یاد بگیری که قدرت استفاده و آموزش آنها را به دیگران داشته باشی خیلی موفق تر خواهی بود.

– باشد استاد، از این به بعد همینطوری مطالعه می کنم.

– حالا می خواهم خصوصیات مهمی از کارآفرینان موفق را برایت تشریح کنم و باید به دقت یادداشت کنی و دقیقا روی این خصوصیات فکر کنیم.

1- تفکر انسان های موفق در مورد کارهایی که انجام داده اند یا انجام می دهند با دیگران متفاوت است.البته آنها فقط درباره اینکه چه کارهایی انجام داده اند فکر نمی کنند بلکه در مورد برنامه ریزی کارها و اینکه چگونه کارها را به پایان برسانند هم فکر می کنند. همچنین مشکلات را به صورت یک مصیبت نگاه نمی کنند بلکه مشکلات را نقاط عطفی می دانند که باید برطرف کنند و می دانند چگونه باید مشکلات را برطرف کنند و وارد مرحله بعدی شوند.

2- قبل از نیاز با دیگران رابطه برقرار می کنند و چون همیشه در این فکرند که باید تبدیل به یکی از موفق ترین انسان ها بشوند به طور مداوم از خود می پرسند باید با چه کسی آشنا شوم؟ باید کدام فرصت ها را قبل از ضرورت جدی بگیرم و در ادامه اصل چهارم را یادداشت کن.


موفقیت در کارآفرینی

اصل چهارم کارآفرینی

«در موفقیت به کمک دیگران نیاز مبرم دارند.»

3- افراد موفق منتظر به وجود آمدن فرصت ها نیستند بلکه آنها خالق فرصت ها هستند.

4- افراد موفق به طور مداوم در حال جست و جو هستند و با ریسک پذیری سعی در انجام کارهای متفاوتی نسبت به دیگران دارند.

5- عادت هایی را برای خود می سازند و آنها را تکرار می کنند. البته افراد شکست خورده عادت به انجام چنین کارهایی ندارند. افراد موفق عادت می کنند تسلیم نشوند و اگر از در بیرونشان بیندازند از پنجره وارد می شوند.


اصل پنجم کارآفرینی

«به راحتی تسلیم نمی شوند و با پشتکار مشکلات را از پیش رو برمی دارند.»

6- قبل از انجام هر کاری سود کار را می سنجند و سپس تصمیم به انجام می گیرند. زمانی را که 10 سکه طلا ارزش دارد به کاری که تنها 1 سکه طلا ارزش دارد اختصاص نمی دهند.

7- افراد موفق می دانند وقت خود را با چه کسانی بگذرانند. چه کسی را به لیست دوستان اضافه و چه کسانی را حذف کنند.


اصل ششم کارآفرینی

«سریعا دوستی خود با افراد بی انگیزه و کسانی که مسوولیت کارهای شان را نمی پذیرند قطع می کنند.»

8- باید در انجام کارها ابتکار عمل و خلاقیت داشته باشی و این جمله را بنویسی که «من از مشکلات نمی ترسم. بلکه مشکلات را به عنوان بخشی از زندگی خود می پذیرم و برای غلبه بر آنها سعی در پیدا کردن راه حلی خلاقانه و مبتکرانه دارم.»

9- باید بین خانواده، فرهنگ و کسب و کارت رابطه صحیحی ایجاد کنی و این هم یکی از اصول افراد موفق است. یعنی کاری را انتخاب کنی که در حد و اندازه خانواده شما باشد و خانواده از انجام این کار توسط شما راضی باشند. همچنین فقط به اندازه ای که کسب و کارت اجازه می دهد برای خرج خانواده برداری و مسائلی مانند نسیه و کار رایگان برای دوستان و آشنایان را مدیریت کنی.

10- یکی از مهمترین خصوصیات اصول و فنون مذاکره یک جلسه کاملا صحبت می کنیم. برای امروزکافی است. چمدان کتاب ها را به کوپه خودت ببر و مطالعاتت را شروع کن وهر سوالی داشتی یادداشت کن و برای من مطرح کن.

– باشد استاد، روز خوبی داشته باشید.

– ممنون، تو هم همینطور.


6 ترس کارآفرینان و راه های مقابله با آن

ترس های کارآفرینی

کارآفرینی یک فرایند غیر قابل پیش بینی است چرا که نمی‌توانید تضمین کنید برنامه ای که ایجاد کرده اید به درستی انجام می‌شود یا خیر. اما اگر اجازه دهید ترس وجود شما را فرا بگیرد و مانع پیشرفت کار شود، همه چیز را از دست خواهید داد.

برای اینکه بتوانید به عنوان یک کارآفرین موفق باشید باید با ترس‌های خود مواجه شوید و با آن‌ها مبارزه نمایید.

در این مقاله قصد داریم شش مورد از ترس‌های کارآفرینان را با هم مرور کنیم و نحوه مقابله با آن را توضیح دهیم. پس همراه ما باشید.

  1. هنوز احساس آمادگی نمی‌کنید:

شما هرگز احساس آماده بودن نخواهید کرد. ستاره‌ها، ماه و سیارات هیچ وقت نشانه‌هایی را برای شما ارسال نمی کنند و زمان شروع کار را بیان نخواهند کرد.

خودتان باید دست به کار شوید. ممکن است احساس کنید هنوز زمان واقعی فعالیت شما فرا نرسیده است. این کاملا طبیعی است. واقعیت این است که زمان عالی برای شروع کار وجود ندارد.

این شما هستید که شرایط را تعیین می‌کنید. خودتان باید زمان عالی را بسازید و آن را با فعالیت‌های به موقع به موفقیت تبدیل کنید.

موفقیت محصول فعالیت و عمل است. قدرت لحظه‌ها را دریابید تا مطمئن شوید همیشه به سمت اهدافی که در ذهن دارید حرکت می‌کنید. اگر اقدامی کردید و در حین انجام آن دچار اشتباه شدید، اصلا مهم نیست. نگران نباشید.

شکست بخشی از کار است. شما می‌توانید از اشتباهات خود درس بگیرید. از خودتان بپرسید که اگر بترسم چه اتفاقی خواهد افتاد؟

  1. مردم شما را به خاطر انجام دادن کارهای متفاوت قضاوت خواهند کرد:

این موضوع اصلا تقصیر شما نیست که مردم چه طرز فکری در مورد شما و کسب وکارتان دارند. با آن مواجه شوید و از بروز چنین اتفاقاتی نهراسید.

همه افراد روی زمین نمی‌توانند شما را دوست داشته باشند. اگر بخواهید همه افرادی که در اطرافتان قرار دارند را راضی نگه دارید موفق نخواهید شد.

در چنین شرایطی باز هم افرادی وجود خواهند داشت که از طرز فکر شما انتقاد می‌کنند پس برای خودتان زندگی کنید. زمانی که برای اعتقادات و باورهای خود می‌جنگید، عقاید و نظرات افراد هیچ ربطی به شما نخواهد داشت.

برخی از رهبران تاثیرگذار جهان با مخالفت‌های شدید افراد مواجه بوده اند اما هرگز دست از دیدگاه‌های خود برنداشته‌اند. بسیار طبیعی است که خانواده یا دوستان شما فکر ‌کنند رویای شما احمقانه است.

آن‌ها فقط می‌خواهند شما را از خطرات موجود در مسیر محافظت کنند اما باید به اهداف خود ایمان داشته باشید.

استیو جابز در این باره می‌گوید: افرادی که به اندازه کافی جرات تغییر جهان را داشته باشند می‌توانند این کار را انجام دهند. پس در برخی از موارد دیوانه بودن و به قول برخی از افراد حماقت هدیه ای از طرف خداوند است.

  1. اینکار در حال حاضر انجام شده است:

این موقعیت ممکن است واقعیت داشته باشد اما هرگز توسط شما انجام نشده است. چیزی که رهبران واقعی را از افراد معمولی متمایز می‌کند اصالت نیست بلکه اعتبار و هویتی است که این افراد دارند.

به عنوان مثال صنعت تناسب اندام با محتوای یکسانی اشباع شده است اما هنوز هم رهبران جدیدی در این عرصه ظهور می‌کنند. چرا ؟ چون رهبران موفق توانایی انجام کارها و ایجاد ارزش را به یک شیوه متفاوت دارند و می‌توانند کارهای مشابه را به روش دیگری انجام دهند.

اصالت چیست؟ تقریبا هر چیزی که ما می دانیم ترکیبی از اطلاعات است که از افراد دیگر یاد گرفته ایم. این افراد نیز اطلاعات را از سایرین دریافت کرده اند. بله برخی از کارها قبلا انجام شده است اما شما چشم‌اندازهای خاص خود را دارید.

هیچ کس نمی‌تواند طرز فکری همانند طرز فکر شما داشته باشد. از خودتان بپرسید چگونه می‌توانم به تنهایی ارزش بیشتری به جهان بیفزایم؟

  1. به اندازه کافی اطلاعات ندارید و نمی‌توانید کار را شروع کنید:

بیشتر افراد از مدارک، کتاب های راهنما یا سمینارها استفاده می‌کنند تا در نهایت خود را برای دستیابی به رویاهایشان آماده سازند.

آموزش یک موضوع عالی است اما نمی توان همه چیز را یاد گرفت. شما باید از اطلاعاتی که هم اکنون دارید استفاده کنید.

فقط به این فکر کنید که اگر با دانش و اطلاعاتی که هم اکنون دارید کاری را شروع کنید زندگی شما چگونه خواهد بود. به عنوان مثال اگر غذاهای سالم بخورید و تمرینات ورزشی را به صورت منظم انجام دهید اندام خوبی خواهید داشت.

زمانی که از دانسته های خود استفاده می‌کنید قادر خواهید بود زندگی را تغییر دهید.

با همین اطلاعات دست به کار شوید و به مسیر خود ادامه دهید. در این مسیر می‌توانید اطلاعات بیشتری به دست آورید. از خودتان بپرسید: با وجود اطلاعاتی که دارم چگونه می‌توانم تفاوت‌های زیادی ایجاد کنم؟

  1. از شکست می‌ترسید:

به دنبال رویاها بودن نیازمند طی مراحلی است. در این مسیر باید بتوانید پله‌ها را یکی یکی طی کنید و نردبانی برای رسیدن به موفقیت ایجاد کنید. در این فرآیند، حتما اشتباهاتی انجام خواهید داد.

شکست تنها نشان دهنده این است که شما باید مسیر خود را اصلاح کنید و فعالیت‌های خود را بهبود ببخشید. والت دیزنی و مایکل جردن بعد از شکست هرگز ناامید نشده اند.

آن‌ها به راه خود ادامه داده اند زیرا هر شکستی مرحله ای برای رسیدن به دستاوردهای بزرگ تر است.

از شکست‌های خود درس بگیرید و آن را به عنوان یک هدیه ببینید. افرادی که از شکست پرهیز می‌کنند به موفقیت نمی‌رسند. از خودتان بپرسید: اگر نتوانم کار قابل ملاحظه ای در زندگی انجام دهم زندگی من چه ارزشی خواهد داشت؟

  1. نمی‌دانید کارهای مدنظر خود را چگونه انجام دهید:

همیشه لازم نیست مسیر رسیدن به مقصد را به طور کامل بشناسید. فقط باید شروع کنید. فعالیت خود را بر اساس دانشی که دارید آغاز کنید.

اگر کارآفرینانی را دیدید که به نتایج مدنظر شما دست یافته اند به کارهایی که این افراد انجام داده اند توجه کنید.

در لیست ایمیل این افراد قرار بگیرید، محصولاتشان را بخرید، نحوه مدیریت کسب وکارشان را رصد نمایید و سپس مدلی منحصر به فرد برای خود بسازید.اگر مسائلی وجود دارد که نمی‌دانید چگونه باید انجام دهید فقط زمانی را برای آن اختصاص دهید.

اگر خودتان قادر به انجام آن نبودید بهتر است برون سپاری کنید و از افراد دیگر کمک بگیرید. افرادی در سرتاسر جهان وجود دارند که می‌توانند کارهای شما را انجام دهند. از خودتان بپرسید: از چه مدلی می‌توانم استفاده کنم تا دیدگاه‌های خود را زنده نمایم؟


هرچقدر بیشتر با ترس‌های خود مواجه شوید، قدرت آن‌ها بر روی شما کاهش پیدا می‌کند.

شما قدرتمندتر از چیزی هستید که تصور می‌کنید. پس خطرپذیر باشید و به توانایی‌های خود اعتماد کنید. همانطور که قبلا نیز بیان کردیم، کارآفرینی یک فرایند غیر قابل پیش بینی است. با ترس‌های خود مواجه شوید و مسیر پیش رو را به خوبی طی کنید.


نظر خود را بیان کنید