آیا تپش قلب خطرناک است؟

درمان تپش قلب

قلب انسان وظیفه پمپاژ خون به سراسر بدن را دارد. باز شدن و بسته شدن دریچه های قلب موجب ایجاد دو صدا می شود که ما مجموع این دو صدا را تحت عنوان ضربان می شناسیم. اگر تعداد ضربان های قلب در دقیقه از حد نرمال فراتر رود به آن ضربان تند قلب یا تپش قلب می گویند.

علت های مختلفی می تواند موجب بروز این عارضه شود. درمان تپش قلب با توجه به علت آن متفاوت است. اما علت هرچه که باشد اولین خط درمانی تپش قلب قبل از شروع دارو درمانی حذف محرک است. محرک عامل ایجاد کننده تپش قلب در فرد است. فعالیت های سنگین، مشکلات مادرزادی و … می توانند از عوامل محرک این بیماری باشند.

آیا تپش قلب خطرناک است؟

در اغلب موارد تپش قلب خفیف، کوتاه مدت و بی خطر است. زیرا علت بروز آن عوامل کم خطری هستند و این حالت پس از چند ساعت یا چند دقیقه رفع می شود. اما گاهی تپش قلب می تواند به دلیل مشکلات جدی تری رخ دهد و به عنوان یک بیماری باقی بماند. به طور مثال زمانی که تپش قلب به صورت ترکیب ضربان کند و صربان تند قلب اتفاق افتد نشانه یک بیماری است و باید فورا به پزشک مراجعه کرد. به هر حال پیگیری برای درمان اساسی آن توصیه می شود.

همچنین بخوانید: ضربان قلب نرمال در کودکان، سالمندان، بزرگسالان و بعد از ورزش چند است

درمان سریع تپش قلب در طب سنتی

درمان سریع تپش قلب در طب سنتی

1- باز کردن عصب واگ

واگ دهمین عصب مغزی است که تحریک آن یک درمان سریع برای تپش قلب خواهد بود. برای تحریک واگ، بینی خود را بگیرید و در حالی دهانتان را بسته اید تلاش کنید تا هوای درون ریه ها را با فشار به بیرون بفرستید. مقدار بسیار کمی هوا از اطراف بینی شما و با فشار کم خارج می شود. این کار ابتدا برای چند ثانیه ضربان را افزایش می دهد و سپس با کاهش ضربان آن را تنظیم می کند.

2- سرفه:

به مدت چند دقیقه سرفه کنید. چند دقیقه سرفه شدید با عملکرد خاص خود فشار قفسه سینه را بالا برده و ضربان قلب را تنظیم می کند.

3-مصرف مواد غذایی حاوی منیزیم:

مواد غذای حاوی منیزیم در درمان تپش قلب به شدت موثر است. مصرف اسفناج، کلم، آجیل، کنجد، شکلات تلخ، ماست کم چرب و کره بادام زمینی به بهبود عملکرد قلب، سیستم عصبی و گردش خون بدن کمک می کند. استفاده از مواد مغذی حاوی  منیزیم فرد را از تپش قلب نامنظم رها می کند.

4-شیره سیاه:

شیره سیاه می تواند تپش قلب را برطرف کند. برای این منظور یک قاشق غذا خوری شیره سیاه را با نصف لیوان آب ترکیب کرده و سپس بنوشید. همچنین، می توانید شیره سیاه را با سرکه سیب ترکیب کنید و بنوشید. دو قاشق چای خوری از شیره سیاه را با یک قاشق غذا خوری سرکه سیب را در آب ترکیب کرده و میل کنید.

همچنین بخوانید: تاثیر و عوارض دیابت بارداری بر جنین و قلب و حرکات آن

داروی گیاهی برای درمان تپش قلب

داروی گیاهی برای درمان تپش قلب

استفاده از دمنوش های گیاهی یا میوه های مغذی به درمان این آریتمی کمک می کند. دارچین، سنبل الطیب، فرنجمشک و زالزالک با روش های اثر گذاری خاص خود موجب رفع مشکلات مرتبط و تنظیم ریتم قلبی می شوند در نتیجه تپش قلب بهبود می یابد.

دارچین: یک قاشق چای خوری دارچین را در یک فنجان آب گرم حل کنید و سپس میل کرده. همچنین می توانید به آن عسل هم بیافزایید. یک قاشق عسل و یک قاشق دارچین را در یک فنجان آب بریزید و میل کنید. حتی می توانید روزانه دارچین را به دمنوش های خود بیافزایید.

سنبل الطیب: اثرات آرامبخش سنبل الطیب آن را به یک گزینه درمانی برای درمان تپش قلب ناشی از استرس و اضطراب تبدیل کرده است. چند قطره از عصاره ی این گیاه را در آب حل کرده و بنوشید. دمنوش سنبل الطیب نیز می توانند موثر باشد.

زالزالک: این میوه بسیار خوشمزه و مفید است. استفاده روزانه زالزالک به عنوان یک میوه ریتم قلب را تنظیم می کند. مصرف زالزالک در یک دوره 9 تا 24 هفته ای بیشترین تاثیر را خواهد داشت. اما اثرت زالزالک رو ضربان قلب از هفته سوم مصرف روزانه آغاز می شود.

فرنجمشک: فرنجمشک یک داروی گیاهی است که برای درمان تپش قلب در طب سنتی بکار می رود. برگ های خشک آن را با آب دم کرده و بنوشید. بعد از جوش آمدن آب به مدت پنج دقیقه صبر کنید تا کمی از جوش بیافتد و سپس برگ های فرنجمشگ اضافه کنید و بگذارید به مدت ده دقیقه روی حرارت غیر مستقیم یا بخار آب دم ببرد.

درمان سریع تپش قلب در خانه

یک  گزینه برای درمان سریع تپش قلب، قرص پروپرانولول است. استفاده از این دارو برای یک بازه زمانی چند ساعته ریتم قلب شما را به حالت نرمال برمی گرداند. داروهای دیگری از جمله متورال، بیزوپرولول، وراپامیل و دیلتیازم نیز مناسب هستند. البته بدون تجویز پزشک این داروها نباید استفاده شوند. همچنین مراحل زیر به درمان تپش قلب شما در خانه کمک می کند.

اولین خط درمانی در تپش قلب در خانه حذف یا کاهش محرک است. چه چیز یا چیزهایی موجب تپش قلب شما می شود؟ آن ها را حذف کنید یا کاهش دهید. اگر تغییری در این عوامل ایجاد نکنید درمان ها یا تاثیر گذار نخواهند بود و یا تاثیر بسیار کمی بر بهبودی خواهند گذاشت.

بطور مثال مصرف سیگار و تنباکو، داروهای غیر مجاز، مواد مخدر مانند ماری جوانا، نوشیدنی های کافئین دار و داروهای خاص مانند داروی سرکوب اشتها از عوامل ایجاد این عارضه هستند. همچنین اگر نوشیدنی های الکلی می نوشید برای بهبودی مصرف الکل را قطع کنید یا به حد ناچیزی برسانید. این کار را حداقل تا وقتی که بهبود پیدا کنید انجام دهید.

همچنین بخوانید: دکتر متخصص قلب و عروق چه بیماری هایی را می تواند درمان کند؟

درمان سریع تپش قلب در خانه

در مرحله ی بعدی می توانید از تکنیک ها و فعالیت های کمک کننده استفاده کنید. مثلا ورزش کنید. ورزش برای قلب بسیار موثر است. انجام برخی ورزش های خاص اظطراب، استرس و نگرانی را کاهش می دهد و ریتم قلب شما را به حالت نرمال می رساند.

ورزش هایی نظیر دویدن هم با سرعت کم و هم با سرعت زیاد، پیاده روی، دوچرخه سواری می توانند کمک کننده باشند.

آب زیاد بنوشید. طبق تحقیقات نوشیذن آب به مقدار لازم برای اکثر ناراحتی ها و مشکلات کمک کننده است. آب عملکرد ریتمیک قلبتان را بهبود می بخشد.

درمان تپش قلب بعد از غذا

وجود مواد غذایی، چاشنی های مختلف و انواع نوشیدنی ها می تواند فرد را دچار تپش قلب پس از صرف وعده های غذایی کند. اصولا تپش قلب ایجاد شده در این حالت پس از چند دقیقه و طی یک مدت کوتاهی رفع می شود و نیاز به اقدام خاصی ندارد. اگر کمی اذیت کننده بود آب بنوشید و تنفس عمیق انجام دهید.  اگر شدید یا ماندگار شد به پزشک مراجعه کنید.

همچنین بخوانید: درمان و پیشگیری فشارخون، تپش قلب و کلسترول بالا

درمان تپش قلب بعد از غذا

آیا گلاب برای تپش قلب خوبه؟

گلاب از عرقیات است و در درمان بساری از بیماری ها تاثیر گذار است. استشمام بوی گلاب به همراه سکنجبین قبل از خواب می تواند به درمان تپش قلب کمک کند. همچنین به دلیل طبعی که دارد مصرف خوراکی آن نیز توصیه می شود.


نظر خود را بیان کنید