شنیدن صدای قلب یعنی هنوز زندگی برای فرد ادامه دارد و اگر لحظه ای این صدا قطع شود، پایان یک زندگی رقم خواهد خورد. این گفته ها اهمیت سلامت قلب و مراقبت از آن را نشان می دهد که این مراقبت توسط دکتر قلب و عروق انجام گیرد.

متاسفانه امروزه بیماری های قلبی تنها به سنین بالا مربوط نمی شود و آمار و ارقام بیماری هایی چون سکته قلبی در جوانان نیز افزایش یافته است. دکتر متخصص قلب و عروق با دانشی که کسب کرده است، بهترین گزینه برای معالجه بیماری های قلبی می باشد. با ما همراه باشید تا ضمن آشنایی با متخصص قلب و عروق، بیماری هایی که توسط این عزیزان درمان می شوند را بشناسید.

دکتر متخصص قلب و عروق چه بیماری هایی را می تواند درمان کند؟

متخصص قلب و عروق چه کسی است؟

بیماری قلبی یکی از علل فوت افراد در بسیاری از نقاط جهان هستند. طبق آمار و گزارشات از هر 4 مرگ یکی به علت بیماری قلبی رخ می دهد. تعداد افرادی که در معرض بیماری های قلبی هستند روز به روز در حال افزایش است.

با انتخاب سبک زندگی سالم می توانیم زندگی را با قلبی سالم تر تجربه کنیم و از بیماری های قلبی که می تواند دلیل مرگ ما باشد جلوگیری کنیم .

تجمع پلاک باعث باریک شدن رگ های خونی (رگ ها) می شود که این امر باعث می شود توانایی جریان خون در داخل و خارج از قلب کاهش یابد.بیماری قلبی-عروقی به هر گونه بیماری که دستگاه گردش خون را تحت تأثیر قرار دهد اشاره دارد که شامل بیماری‌های قلبی، بیماری‌های عروقی مغز و کلیه و بیماری‌های شریانی می‌شود.

عواملی موجب می شود که تصلب شرایین بیشتر رخ دهد که در صورت وجود این عوامل احتمال پیدایش بیماری های قلبی و عروقی را افزایش می دهد. پس بهتر است در هر لحظه با دکتر قلب آنلاین در ارتباط باشیم.

برای آن که بتوانید قلب و رگ های آن را که سبب ادامه حیات می شوند، سالم نگه دارید نیاز است تا متخصص قلب و عروق هر چند وقت یک بار عملکرد آن را بسنجد. پس متخصص قلب و عروق دانش و اطلاعات کافی در حوزه قلب و عروق را دارد که می تواند بیماری های قلبی را تشخیص و در صورت امکان درمان و کنترل کند.

این متخصص وظیفه بررسی یکی از حساس ترین اندام های بدن را برعهده دارد که روش های مختلفی را باید با دقت بالا به کار بگیرد تا دردهای ناشی از بیماری را کنترل و از بین ببرد. پس در صورت مشاهده هر گونه علائم که نشان از بیماری های قلبی دارد، به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید.

نشانه های بیماری های قلبی

متخصصان برای بیماری های قلبی علائم و نشانه هایی ذکر کرده اند که در صورت مشاهده آن ها باید پزشک را در جریان گذاشت. البته بروز گاه و بی گاه این علائم همیشه نشانه های بیماری های قلبی نیست، ولی به دلیل حساسیت بالای قلب توصیه می شود برای اطمینان خاطر توسط متخصص قلب و عروق ویزیت شوید. متخصصان علائم زیر را نشانه های بیماری های قلبی می دانند:

 • به وجود آمدن درد در قفسه سینه: معمولا این مورد در بیماران قلبی شایع است که اگر با ورم پا همراه باشد، حتما نیاز به مراجعه پزشک در اسرع وقت الزامی است.
 • مختل شدن نفس کشیدن و سخت شدن عمل دم و باز دم ( تنگی نفس ): نفس کشیدن اگر بدون هیچ دلیل و فعالیتی باشد، یکی از نشانه های شایع در بیماری های قلبی است.
 • احساس درد در گردن و دست ها: معمولا دردهای ناگهانی در گردن و دست ها که به صورت تیر کشیدن ظاهر می شوند، نشانه ای از وجود بیماری های قلبی است.
 • عرق سرد: این مورد در تعداد زیادی از افراد دارای بیماری های قلبی مشاهده شده است که معمولا با علائم دیگری همراه می شود.
 • تپش قلب: تپش قلب و نامنظم شدن ریتم و ضربان قلب از مواردی است که نیاز به بررسی متخصص قلب و عروق دارد.
 • خستگی و بی حالی: اگر به اعضای بدن خون به اندازه کافی نرسد، بدن دچار خستگی و بی حالی می شود بنابراین اگر قلب نتواند به صورت کامل خون رسانی را انجام دهد، فرد احساس خستگی مدام خواهد داشت.

 دکتر متخصص قلب و عروق چه بیماری هایی را می تواند درمان کند؟

نکته: برخی از علائم می تواند نشان از بیماری در دیگر دستگاه ها و اندام های بدن باشند، اما اگر این علائم را داشتید ابتدا به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید و در صورت نداشتن مشکل در عملکرد قلب می توانید به دیگر متخصصان مراجعه نمایید.

مسئولیت های متخصص قلب و عروق در مقابل بیمار

یک متخصص قلب و عروق در مقابل بیمار و مراجعه کننده خود وظایف و مسئولیت هایی دارد که در انجام آن ها باید تلاش خود را به کار گیرد. برخی از مهم ترین مسئولیت های متخصص قلب و عروق در زیر لیست شده اند:

 • معاینه بیمار و گذاشتن وقت کافی برای بیمار
 • نوشتن آزمایشات لازم در بررسی مواردی که نشان دهنده عملکرد قلب است.
 • بررسی شواهد و نتایج تست ها و آزمایشات
 • تشخیص سریع و به موقع بیماری های قلبی
 • تجویز دارو و روش های دیگر در درمان بیماری
 • بیمار خود را از استرس و ترس از بیماری دور می کند.
 • ثبت اطلاعات بیمار و در صورت نیاز ارجاع به جراح متخصص قلب و عروق یا دیگر متخصصان

روش های مورد استفاده برای درمان و تشخیص بیماری های قلبی

نوارقلب

در این روش ریتم و ضربان قلب از طریق یک کاغذ در اختیار پزشک قرار می گیرد.

تست ورزش

در زمان ورزش کردن، ضربان قلب و نحوه عملکرد در اختیار پزشک قرار می گیرد.

دکتر متخصص قلب و عروق چه بیماری هایی را می تواند درمان کند؟

آنژیوگرافی کرونر

آسیب های عروق کرونری را از طریق دستگاه سی تی اسکن بررسی می کنند.

اکوکاردیوگرافی

عملکرد و چکونگی پمپاژ خون به کمک قلب، توسط دستگاه سونوگرافی بررسی می شود.

تست استرس هسته ای

رنگ مواد رادیواکتیو را به بدن تزریق می کنند و از طریق عکس اطلاعاتی را در خصوص قلب به دست می آورند.

آنژیوگرافی

از طریق لوله هایی که به رگ های قلب فرستاده می شود، روق مسدود شده را باز می کنند.

بیماری هایی که متخصص قلب و عروق می تواند درمان کند.

آریتمی

در آریتمی قلب، ضربان قلب نامنظم است. در این نوع بیماری عملکرد قلب و قدرت پمپاژ خون پایین می آید. پزشک با تجویز دارو می تواند این بیماری را کنترل کند.

بیماری عروق کرونری

در عروق کرونری امکان مسدود شدن وجود دارد که در نتیجه آن، اکسیژن خون بدن کاهش پیدا می کند. پزشک متخصص با روش های خاص این عروق را باز می کند.

بیماری آنژین

اگر مصرف دخانیات، قلیان و مواردی این چنینی دارید، خطر بیماری آنژین شما را تهدید می کند. بیماری آنژین سبب ایجاد درد در بدن می شود و معمولا در اثر انسداد رگ ها به وجود می آید.

نقص قلب

تنگ شدن عروق و عدم خون رسانی به قسمت های مختلف بدن را نقص قلب می گویند.

حمله قلبی

بیمار به دردهای ناگهانی در قسمت قلب خود مواجه می شود و در این حالت قسمت هایی از قلب دچار آسیب دیدگی می شوند. پزشک متخصص قلب و عروق می تواند با تجویز داروها تاحدی از بروز چنین بیماری جلوگیری کند.

اطلاعات ذکر شده در خصوص بیماری ها کلی است و متخصص قلب و عروق جزئیات را دقیق تر و مراحل درمان را به به طور کامل توضیح خواهد داد.